Dag 1Upphämtning på Maserus flygplats och transfer till lodgen. Efter lunch på lodge tar en lokal guide dig på en +- 3 timmars ridning för att se San Rock Art-målningar. Ankomst tillbaka till lodgen i tid för lokal dans och det lokala bandet, som har handgjorda instrument. Middag tillbaka på lodgen.
Dag 2 - 6-7 timmar.
Efter att ha undertecknat ersättningsblanketterna och fått på er hjälmarna medan guiderna spänner fast era väskor på packhästarna får ni en kort genomgång av hur man rider på hästarna. Terrängen är tuff med en brant nedförsbacke, flodkorsning och brant uppförsbacke och när du väl är uppe på toppen av den första dalen blir det lättare. Efter några timmar får du möjlighet att vila och äta en picknicklunch, och sedan är det bara några timmar kvar till byn, ditt första övernattningsställe. Vattenfallen har varit fullt synliga under den senaste timmen, och vi ser fram emot att få se dem på nära håll.
Övernattning i Rural Village - bystugor.
Dag 3- (6 - 7 timmar)
Denna morgon är en tuff uppförsbacke där ni går från 1850 meter till 2600 meter via toppen av fallen. Här stannar vi för en paus och för att beundra utsikten. Detta pass fick det passande namnet “Slide Your Ass” av motorcyklisterna i Roof of Africa Rally, och var en del av rutten tills det på grund av erosionen blev omöjligt att ta sig över. Det är praktiskt taget utför hela vägen i cirka tre timmar, till (Georginas by) där du kommer att övernatta. På eftermiddagen kan ni göra en kort vandring för att se vattenfallet och ravinen, en fallhöjd på 122 meter - ca 2 timmar.
Övernattning i Rural Village - bystugor.
Dag 4 - (6 timmar)
Världsrekord den andra hösten. Enligt Guinness World Records är detta världens längsta kommersiellt drivna singeldrop-rappell. (204m). Idag är det en lätt ridtur/vandring via de spektakulära vattenfallen. Fallet är 204 meter högt - det högsta enskilda fallet i Sydafrika. Du kan beställa drycker från baren och god, hälsosam mat från restaurangen.
Övernattning: Lodge - boende i lodge med eget badrum och varma duschar - WOW!
Dag 5- (5 timmar)
Efter en rejäl frukost och efter att ha hämtat våra lunchpaket beger vi oss tillbaka till byn. Rutten är spektakulär - även om det är samma rutt upplever du olika vyer när du vandrar i en annan riktning. Georgina välkomnar oss tillbaka till byn.
Övernattning i Rural Village - bystugor.
Dag 6 - (6 timmar).
Resan tar ca 6 timmar. Det är en lätt resa eftersom rutten tar dig längs bergstopparna.
Övernattning i Rural Village - bystugor.
Dag 7- (7 timmar).
OBS: När floden Makhaleng svämmar över måste vi använda bron, vilket gör att resan tar ca 2 timmar längre. Ni kommer ner till Paradisets dal, där ni välkomnas med varma duschar och lodgens bekvämligheter. På kvällen kan du njuta av en rejäl hemlagad måltid och mycket kamratskap runt elden. Paradispasset (2001m).
Övernattning i Guest Lodge: Gäststuga.
Dag 8- (Beroende på avgångsflyg!).
Efter frukost avresa från Lodge till Maserus flygplats.