Din guide från Macleod Heilan Tours hämtar din grupp på din valda plats och gör oss redo att ta oss ut ur staden och in i högländerna. De kommande 3 dagarna är uppdelade i ett mer detaljerat schema som kan ändras eller justeras om tiden tillåter.
Observera:
När du bokar, vänligen meddela oss var din grupp har bokat de två nätter som krävs och den önskade platsen för upphämtning/avlämning. Boendet måste ligga inom en radie av 10 mil från byn Kyleakin på södra delen av ön. Detta kan omfatta byarna Kyle, Balmacara, Broadford, Breakish, Plockton och naturligtvis själva Kyleakin. Vi kan leverera utanför dessa platser men en extra avgift tillkommer.
Dag 1
Vårt första stopp blir den vackra naturskyddsbyn Luss vid Loch Lomond. Efter förfriskningar och fotografering fortsätter vi norrut in i högländerna och Glencoe och gör fotostopp när vi passerar och ser det mest fotograferade berget i Skottland “Buchaille Etive Mor” och de berömda tre systrarna. Vi äter lunch i Lochaber-området innan vi åker ut för att se Glenfinnan-viadukten. Vi tar oss sedan tillbaka till Fort William och stannar för fotografering vid ruinen Inverlochy Castle innan vi kör upp genom Glen Shiel förbi de 5 systrarna i Kintail och “Over the Sea to Skye” via Skye Bridge.
Dag 2
Idag får ni uppleva den magnifika Isle of Skye som av National Geographic utsetts till den fjärde bästa ön. Det finns inget bättre sätt att njuta av det med en guide som växte upp på ön. Vi gör vårt första stopp i Sligachan där vi kan beundra de svarta och röda Cuillinbergen. Eventuellt kan vi tvätta ansiktet i floden Sligachan (enligt legenden ger den evig skönhet!) Vi kör den korta sträckan till Fairy Pools där det finns möjlighet att vandra upp till huvudpoolen och ta det spektakulära fotot. Efter en vandring är det bästa sättet att koppla av med en “Wee Dram”, så vi kan besöka det berömda Talisker Whisky Distillery innan vi åker till staden Portree för lunch. Efter lunch avslutar vi den imponerande Trotternish Ridge-rundan med kända sevärdheter som Old Man of Storr, Mealt Falls, ett imponerande havsvattenfall med Kilt Rock som bakgrund, Lealt Falls, Storbritanniens största jordskred, Quiraing som använts för många filminspelningar och sedan avslutar vi dagen vid Fairy Glen.
Dag 3
Vi lämnar Skye bakom oss och har fortfarande så mycket att se när vi reser söderut. Dagens första stopp blir Skottlands mest fotograferade slott Eilean Donan, ett slott som kallas “Biscuit Tin Castle”. Därifrån kör vi sedan till Loch Ness där det finns möjlighet att njuta av Loch från vattnet och även tid att utforska byn Fort Augustus och den kaledoniska kanalen. Efter lunch kör vi mot Spean Bridge och utsiktspunkten Ben Nevis (Commando Memorial) och njuter av den storslagna Nevis Range innan vi kör österut och söderut via Lagoon Road in i Cairngorm National Park. Vi tar oss gradvis genom Cairngorms ner mot “Big Tree Country” Perthshire och passerar Dalwhinnie Whisky Distillery och Blair Castle. Vi gör ett sista stopp på resan i den vackra staden Pitlochry som är porten mellan högländerna och låglandet och som blev känd genom drottning Victoria och prins Albert som regelbundet besökte staden. Vi avslutar turen vid din valda avlämningsplats.