Palawan SandCastles Beach Resort

Boendeklass: 2.5

Välj datum för att se priser

Recensioner

8,4 av 10,
Mycket bra

Populära bekvämligheter

  • Bubbelpool
  • Husdjursvänligt
  • Parkering ingår
  • Restaurang
  • Frukost tillgänglig
  • Bar
Det nuvarande priset är 415 kr
inklusive skatter och avgifter
25 aug. – 26 aug.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 7 av 7 rum

Aircon Beach House

  • Utsikt mot stranden
  • 30 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng

Stuga Standard - 1 sovrum - privat badrum - utsikt mot stranden

  • Utsikt mot stranden
  • 30 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng

Seaside Pavillion

  • Utsikt mot havet
  • 100 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 queensize-sängar

Rum - 1 dubbelsäng - delat badrum - havsutsikt

  • Utsikt mot havet
  • 15 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Beach House-Ibaloi

  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng

Hillside Pavilion

  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Seaside Pavilion

  • 4 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 1 kingsize-säng
Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Palawan SandCastles Beach Resort ligger nära stranden i Busuanga. Black Island Shipwreck och Okikawa Maru-vraket är lokala sevärdheter, och vackra naturupplevelser kan du få i området kring Calauit Safari Park och Ocam Ocam Beach. Dugong Watch och Kingfisher Park är också värda ett besök. Snorkling och fiske är utmärkta exempel på vattenaktiviteter tillgängliga i området, och om du föredrar att stanna på land kan du prova på cykelturer i närheten. Gå till vår reseguide för Busuanga
Karta
National Highway, Lakdayan, Cheey, Busuanga, Palawan, 5317

I närheten

  • En stor skylt med texten ”LAMCORON”, och ett träd syns i bakgrunden.
    Lualhati Park
    52 min med bil - 54.0 km
  • En vit tornliknande konstruktion med en skylt vid basen som lyder: ”Välkommen till berget Tapyas, Coron, Palawan, Filippinerna.”
    Tapyas-berget
    61 min med bil - 54.4 km
  • Palawan-universitetet i Coron
    45 min med bil - 48.7 km
  • San Nicolas Barangay-möteshall
    46 min med bil - 51.3 km
  • Coron Central Plaza
    50 min med bil - 53.3 km

Ta sig runt

  • Busuanga (USU-Francisco Reyes) - 30 min med bil

Restauranger

  • Firefish Restaurant
  • Sinag Restaurant at Discovery Coron
  • Playa Paradiso
    17 min till fots

Om boendet

Palawan SandCastles Beach Resort

  • Om boendet
  • Palawan SandCastles Beach Resort erbjuder en terrass, en trädgård och tvättmöjligheter. När du vill koppla av en stund kan du besöka en bubbelpool. Som gäst kan du hålla dig uppkopplad via gratis wi-fi i allmänna utrymmen och utnyttja andra bekvämligheter, såsom en bar och en restaurang.
  • Du kan även dra nytta av följande förmåner under din vistelse:
    • Gratis vanlig parkering
    • Komplett frukost (tilläggsavgift), hyrcyklar och flygtransfer tur och retur (avgift tillkommer)
    • Conciergetjänster och grillar
  • Om rummen
  • Alla rum hos Palawan SandCastles Beach Resort kan erbjuda bekvämligheter såsom rumsservice.

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Flygtransfer tur och retur (tilläggsavgift) från 06.00 till 19.00 på begäran
  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Mat och dryck

  • Komplett frukost tillgänglig dagligen 07.00–10.00 mot en avgift: PHP 500 för vuxna ochPHP 500 för barn
  • En bar/lounge
  • En restaurang

Att göra

  • Bubbelpool
  • Cykeluthyrning

Familjevänligt

  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Reception öppen under begränsade tider
  • Tvättmöjligheter

Gästtjänster

  • Byte av handdukar på begäran
  • Byte av lakan på begäran
  • Conciergetjänster
  • Städning varje dag

Utomhus

  • Grill
  • Terrass
  • Trädgård

Tillgänglighetsanpassning

  • Ingen hiss

Mer

  • Myggnät
  • Platser anvisade för rökning

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Bidé
  • Handdukar tillhandahålles

Mat och dryck

  • Rumsservice

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: när som helst.
Kontaktfri incheckning erbjuds
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 12.00
Kontaktfri utcheckning erbjuds

Incheckningsinstruktioner

Gäster erbjuds transport från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet med reseinformation i förväg med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Receptionen är öppen alla dagar 07.00–20.00.
Receptionen är bemannad under begränsade tider.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Reception (begränsade öppettider)

Husdjur

Husdjur bor gratis
Assistanshundar är välkomna utan avgift
Mat- och vattenskålar erbjuds

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Extrasängar finns inte tillgängliga.
Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

  • Avgift för komplett frukost: PHP 500 för vuxna och PHP 500 för barn
  • Avgift för flygtransfer: PHP 2000 per fordon (enkel resa, max. antal passagerare 8)

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort och kontanter.
Kontantfria transaktioner erbjuds
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetaljer: brandsläckare och förbandslåda.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Boendet har inga hissar

Vanliga frågor och svar

Är Palawan SandCastles Beach Resort husdjursvänligt?

Ja, husdjur är tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att bo på Palawan SandCastles Beach Resort?

Enligt uppgifter från den 24 aug. 2026, startar priserna från 415 kr för en natts vistelse för två vuxna på Palawan SandCastles Beach Resort den 25 aug. 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Hur mycket kostar det att parkera vid Palawan SandCastles Beach Resort?

Vanlig parkering är gratis på det här boendet.

Vilka är incheckningstiderna för Palawan SandCastles Beach Resort?

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: när som helst.

Vilken utcheckningstid gäller för Palawan SandCastles Beach Resort?

Utcheckning sker senast klockan 12.00.

Erbjuder Palawan SandCastles Beach Resort flygtransfer?

Ja, transport till/från flygplatsen erbjuds och körs 06.00–19.00 (tillgänglig på begäran). En avgift på PHP 2000 per fordon tas ut.

Var ligger Palawan SandCastles Beach Resort?

Detta hotell nära stranden ligger mindre än tre mil från Calauit Safari Park, Ocam Ocam Beach och Black Island Shipwreck. Palawan-universitetet i Coron och Concepcion Falls ligger också mindre än fyra mil härifrån.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.