Motel Somerset

2.0-stjärnigt boende

Välj datum för att se priser

Recensioner

9,0 av 10,
Underbart

Populära bekvämligheter

  • Husdjursvänligt
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Företagstjänster
Det nuvarande priset är 1 146 kr
inklusive skatter och avgifter
5 juli – 6 juli

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 5 av 5 rum

Deluxe dubbelrum - 2 queensize-sängar

10,0 av 10
Enastående
(2 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 queensize-sängar
  • Gratis wi-fi

Deluxe enkelrum - 1 queensize-säng

10,0 av 10
Enastående
(2 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Standard enkelrum - 1 queensize-säng

7,4 av 10
Bra
(6 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Standard dubbelrum - 2 queensize-sängar

  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 queensize-sängar
  • Gratis wi-fi

Standard Double Room, 2 Twin Beds

8,0 av 10
Mycket bra
(2 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 stora enkelsängar
  • Gratis wi-fi
Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Motel Somerset ligger i Cement City. George E. Potter Center och Ella Sharp Museum tillhör de kulturella höjdpunkterna, och den som vill uppleva olika aktiviteter kan besöka Lake Leann Golf Course och Irish Hills Shore Golf Course. Har du tänkt gå på ett evenemang eller se en match när du är i stan? Kolla upp vad som är på gång på Michigan International Speedway. Gå till vår reseguide för Cement City
Se fler motell i Cement City
Karta
13980 E Chicago Rd, Cement City, MI, 49233

I närheten

  • En vy från ovan av en tävlingsbana med flera banor, läktare och en stor parkeringsplats.
    Michigan International Speedway
    10 min med bil - 16.7 km
  • Lake Somerset
    14 min till fots - 1.2 km
  • McCourtie Park
    2 min med bil - 2.6 km
  • Dewey Lake
    14 min med bil - 22.3 km
  • Hillsdale College
    24 min med bil - 36.3 km

Ta sig runt

  • Jackson Station – 20 min med bil

Restauranger

  • Sandbar Cafe
    8 min med bil
  • The Deck Down Under
    4 min med bil
  • Artesian Wells Tavern
    2 min med bil
  • City Saloon
    8 min med bil
  • Lucero's Bar & Grill
    14 min med bil

Om boendet

Motel Somerset

  • Om boendet
  • Motel Somerset erbjuder allt du behöver. Håll dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Här följer några andra förmåner:
    • Gratis vanlig parkering
    • Mötesrum
  • Om rummen
  • Alla rum hos Motel Somerset kan erbjuda bekvämligheter som gratis wi-fi.
  • Du kan också räkna med följande bekvämligheter i alla rum:
    • Badrum med kombinerade duschar/badkar och schampo
    • Minikylskåp, mikrovågsugnar och uppvärmning

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Familjevänligt

  • Mikrovågsugn på rummet
  • Minikylskåp

Business-service

  • Mötesrum

Tillgänglighetsanpassning

  • Ingen hiss

Mer

  • Platser anvisade för rökning

Bekvämligheter på rummet

Badrum

  • Dusch över badkar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Privat badrum
  • Schampo
  • Toalettpapper
  • Tvål

Mat och dryck

  • Mikrovågsugn
  • Minikylskåp

Mer

  • Uppvärmning

Regler

Incheckning

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst.
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00

Incheckningsinstruktioner

Detta boende har ingen reception.
Gästerna får tillgång till boendet via en privat ingång.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Portkod, privat entré

Husdjur

Djur är tillåtna mot en extraavgift på USD 20.00 per husdjur och per natt
Assistanshundar är välkomna utan avgift
Endast hundar välkomnas

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Deposition: USD 75.00 per boende, per vistelse

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

Extra tillval

  • Avgift för husdjur: USD 20.00 per husdjur per natt
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort och bankkort; ingen kontantbetalning.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Boendet har inga hissar

Vanliga frågor och svar

Är Motel Somerset husdjursvänligt?

Ja, hundar är tillåtna på boendet. En avgift på USD 20.00 per husdjur, per natt tas ut. Assistanshundar är avgiftsbefriade.

Hur mycket kostar det att bo på Motel Somerset?

Enligt uppgifter från den 2 juli 2026, startar priserna från 1 146 kr för en natts vistelse för två vuxna på Motel Somerset den 5 juli 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Hur mycket kostar det att parkera vid Motel Somerset?

Vanlig parkering är gratis på det här boendet.

Vilka är incheckningstiderna för Motel Somerset?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst.

Vilken utcheckningstid gäller för Motel Somerset?

Utcheckning sker senast klockan 11.00.

Var ligger Motel Somerset?

Detta motell i Cement City ligger mindre än 3 km från Lake Somerset, McCourtie Park och Lombard Lake. Lombard Lake north och Perch Lake ligger också 5 km härifrån.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.

Recensioner

Recensioner för Motel Somerset

9,0

Underbart

9,6

Renlighet

8,8

Bekvämligheter

9,2

Personal och service

9,4

Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 25 av 42 recensioner
8 - Bra i betyg. 13 av 42 recensioner
6 - Okej i betyg. 2 av 42 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 2 av 42 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 0 av 42 recensioner

Recensioner

Verifierad recension

8/10 Bra

Leon

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Nice location close to lakes and makes a good location for a quiet countryside visit.
Bodde här 2 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Tina

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
This is our go to whenever we go to Irish Hills. It's a simple, clean, motel.
Bodde här 2 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Geri

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Room was very clean. Bed was comfotable. Definitely worth the money
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Robert

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
The place is great. It’s clean and cozy and was very friendly and accommodating. The only things I didn’t like was the hot water smelled like sulfur and the bed was way to soft for my liking. Other than those two things it was perfect.
Bodde här 4 nätter i juni 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Scotty

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
I believe the property welcomed pets but not sure, check in & out was super easy. I was texted a code for the room and the rest is history. We got up from our stay and rolled back home. Super easy
Bodde här 1 natt i mars 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Eugene

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
I do not have a pet but they welcome them. Unique place in small town America. Very well kept up newer basic place.
Bodde här 1 natt i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Tara

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Loved this property just so nice and comfortable will be back again
Bodde här 1 natt i oktober 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gary

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
The room was very clean and updated.
Bodde här 2 nätter i december 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Ronald

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Nice and clean room, great in room coffee. Quiet area yet close to lakes.
Bodde här 1 natt i augusti 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

John

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Clean room, quiet
Bodde här 1 natt i augusti 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Heather

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
The room was clean. The bathroom was renovated nicely. Overall it was a nice place to stay.
Bodde här 1 natt i juli 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Susan

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Everything was great as usual. I just wanted to let you know that the heating remote did not work well. We also could not find a local news/weather channel on TV. That might be nice to include instructions on how to find that, if possible. Thank you and we look forward to staying there again.
Bodde här 1 natt i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gary

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Very clean room and nicely decorated. The only thing I would change is to make the overhead lights dimmable as they were a bit bright.
Bodde här 1 natt i augusti 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Daniella

Gillade: Renlighet och boendets skick och faciliteter
We will be back .
Bodde här 1 natt i augusti 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

John

Gillade: Renlighet och boendets skick och faciliteter
As already noted.
Bodde här 3 nätter i juli 2025
Verifierad recension

4/10 Dåligt

Gerald

Gillade: Renlighet
Gillade inte: Personal och service
I booked this place based on its 9.4 'exceptional' rating, but I’d challenge that rating. While the motel was clean, it wasn’t exceptional. There was a complimentary fly-swatter in the room—needed, due to nearby livestock attracting flies. Also, reviews praised the staff, but there weren’t any—I got a text with my access code before arrival. That setup was great for with me arriving late, but previous reviews didn’t reflect it clearly. Bathroom mirror: very nice and updated. Shower: unbelievably small. To be fair, this is a clean, drive-up motel that’s fine if you’re expecting that. I blame Expedia’s rating system not the owner. I’m writing this for folks like me who rely on 8+ reviews and want actual exceptional stays.”
Bodde här 1 natt i juli 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Christopher

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great place to stay, it was super clean and close to our friends lake house.
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

David

Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Yasmin

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Tina

Bodde här 2 nätter i februari 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Tina

Bodde här 2 nätter i november 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Shawn

Gillade: Renlighet
Bodde här 1 natt i november 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Joseph

Bodde här 4 nätter i november 2025
Verifierad recension

6/10 Okej

Gary

Bodde här 1 natt i juni 2025
Verifierad recension

4/10 Dåligt

Leora

Gillade inte: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Bodde här 1 natt i augusti 2025