Bed Villa Resort Chaing Rai

Boendeklass: 3.5

Välj datum för att se priser

Recensioner

8,0 av 10,
Mycket bra

Populära bekvämligheter

  • Frukost ingår
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
  • Tvättjänster

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 10 av 10 rum

Standard

  • 24 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Superior

  • 24 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Deluxe

  • 24 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Super Deluxe

  • 24 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Extra Deluxe

  • 35 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Familjerum för fyra - 2 sovrum - badkar

  • 80 kvadratmeter
  • 2 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 kingsize-sängar

Svit Grand - 3 sovrum - anslutande rum - utsikt mot floden

  • 200 kvadratmeter
  • 3 sovrum
  • 6 sovplatser
  • 3 kingsize-sängar

Familjerum

  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 kingsize-säng och 2 enkelsängar

Smekmånadssvit

  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Superior

  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Bed Villa Resort Chaing Rai ligger nära stranden i Chiang Rai. Wat Phra That Doi Chom Thong och Wat Phra Kaew är lokala sevärdheter, och för den som gillar att shoppa rekommenderas Ban Mai-marknaden Chiang Rai och San Khong Noi Road. Gå till vår reseguide för Chiang Rai
Karta
399/5 moo3 Maefarluang road soi 1, Chiang Rai, 57100

I närheten

  • Ett vackert upplyst, utsmyckat tempel med flera våningar och gyllene dekorationer, omgivet av en vattenyta som speglar omgivningen och färgglada ljus.
    Chiang Rai klocktorn
    7 min med bil - 6.4 km
  • Chiang Rais strand
    12 min till fots - 1.0 km
  • Ban Mai-marknaden Chiang Rai
    4 min med bil - 3.0 km
  • Wat Phra That Doi Chom Thong
    5 min med bil - 2.7 km
  • Chiang Rais nattmarknad
    8 min med bil - 6.8 km

Ta sig runt

  • Chiang Rai (CEI-Chiang Rai Intl.) - 11 min med bil

Restauranger

  • The Blossom
    5 min med bil
  • The Peak Restaurant
    5 min med bil
  • Bai Pho Restaurant
    18 min till fots
  • Lobby Lounge
    5 min med bil
  • Larderley
    13 min till fots

Om boendet

Bed Villa Resort Chaing Rai

  • Om boendet
  • Bed Villa Resort Chaing Rai erbjuder gratis frukost enligt egen beställning, kemtvätt/tvättjänster och en restaurang. Håll dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Här följer några ytterligare förmåner:
    • Gratis vanlig parkering
    • Flygtransfer tur och retur (avgift tillkommer), snabb utcheckning och snabb incheckning
    • Ett värdeförvaringsskåp i receptionen, en dygnet runt-öppen reception och en rökfri anläggning
  • Om rummen
  • Alla rum hos Bed Villa Resort Chaing Rai är individuellt möblerade, och kan ståta med bekvämligheter som rumsservice dygnet runt och luftkonditionering, samt ytterligare förmåner såsom gratis wi-fi och ljudisolering.
  • Dessutom hittar du följande bekvämligheter i alla rum:
    • Gratis tepåsar/snabbkaffe och vattenkokare
    • Badrum med regnduschar och åtskilda badkar och duschar
    • 42-tums platt-tv med digitalkanaler
    • Kylskåp, daglig städning och skrivbord

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Flygtransfer tur och retur (tilläggsavgift)
  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området
  • Tillgänglighetsanpassad parkering finns tillgänglig

Mat och dryck

  • Gratis frukost enligt egen beställning tillgänglig alla dagar 07.00–10.00
  • En restaurang

Familjevänligt

  • Kylskåp på rummet
  • Ljudisolerade rum
  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättmöjligheter
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Kemtvätt/tvättservice
  • Städning varje dag

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Tillgänglighetsanpassad parkering
  • Tillgänglighetsanpassad väg

Mer

  • 1 byggnad
  • 1 våning
  • Rökning ej tillåten

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Privat badrum
  • Regndusch
  • Separat badkar och dusch
  • Tofflor

Underhållning

  • 42-tums platt-tv med digitala kanaler

Mat och dryck

  • Elektrisk vattenkokare
  • Gratis vatten på flaska
  • Kylskåp
  • Rumsservice dygnet runt
  • Tepåsar/snabbkaffe

Mer

  • Anslutande rum tillgängliga
  • Enskild inredning
  • Enskild möblering
  • Ljudisolerade rum
  • Luftkonditionering
  • Mobilnyckel
  • Skrivbord
  • Telefon

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 00.00.
Kontaktfri incheckning erbjuds
Snabb incheckning tillgänglig
Minimiålder för incheckning - 20 år

Utcheckning

Utcheckning innan 12.00
Kontaktfri utcheckning erbjuds
Snabb utcheckning tillgänglig

Incheckningsinstruktioner

Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

Djur ej tillåtna

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Extrasängar finns att hyra för THB 350.0 per dag.
Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

  • MasterCard
  • Visa

Viktig information

Extra tillval

  • Avgift för extrasäng: THB 350.0 per dag

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort.
Kontantfria transaktioner erbjuds
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetaljer: kolmonoxiddetektor, brandsläckare, säkerhetssystem, förbandslåda och fönstergaller.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Endast registrerade gäster är tillåtna på rummen.
Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.

Vanliga frågor och svar

Är Bed Villa Resort Chaing Rai husdjursvänligt?

Nej, husdjur är inte tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att parkera vid Bed Villa Resort Chaing Rai?

Vanlig parkering är gratis på det här boendet.

Vilka är incheckningstiderna för Bed Villa Resort Chaing Rai?

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 00.00. Det går inte att checka in efter angivna tider.

Vilken utcheckningstid gäller för Bed Villa Resort Chaing Rai?

Utcheckning sker senast klockan 12.00.

Erbjuder Bed Villa Resort Chaing Rai flygtransfer?

Ja, transport till/från flygplatsen erbjuds.

Var ligger Bed Villa Resort Chaing Rai?

Detta hotell nära stranden ligger mindre än 2 km från Chiang Rais strand, Wat Phra That Doi Chom Thong och Ban Mai-marknaden Chiang Rai. Wat Phra Kaew och Wat Pra Singh ligger också 3 km härifrån.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.

Recensioner

Recensioner för Bed Villa Resort Chaing Rai

8,0

Väldigt bra

8,6

Renlighet

7,0

Läge

8,4

Personal och service

8,2

Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 14 av 35 recensioner
8 - Bra i betyg. 11 av 35 recensioner
6 - Okej i betyg. 6 av 35 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 2 av 35 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 2 av 35 recensioner

Recensioner

Verifierad recension

4/10 Dåligt

Gillade inte: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
This place was nothing like what was shown in its ad. It was highly overpriced for the accommodations. I cannot even begin to list all the negative things about this place. From ready no the prior reviews on this place, I doubt this review will be posted.
Bodde här 3 nätter i juli 2024
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
It was definitely unique to stay in a themed room. The place was overall clean but the bathtub didn’t look super clean. There were quite a few hairs left in it. The staff was very friendly and helpful. I didn’t enjoy the breakfast very much but the atmosphere for dining was very, very nice. I would say the main thing I did not like about the stay was that there really were no windows in the room.
Bodde här 1 natt i januari 2020
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
พนักงานต้อนรับ บริการดี ห้องพักสอาดและเงียบสงบ เซ็ตอาหาเช้าอร่อย
Bodde här 1 natt i december 2019
Verifierad recension

6/10 Okej

Gillade inte: Personal och service och rummets bekvämlighet

Only look good

After getting over the nice design of the place you’re realizing that this is the only nice thing to say about this place I stayed for 3 nights in the regular room, all of them located in the ground level with a wall and window that is facing the main road that is noisy After the first night after asking to change the room the wanted extra because the oder rooms are more expensive The crew isn’t so friendly and nice, simple thing as a city map they don’t have They wake me up in the early morning on the last day just to ask what i want to eat and when i got to the dining room I was asked again and realized that they didnt make it yet...
Bodde här 3 nätter i december 2019
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

If u want a special hotel

Front desk is helpful, they borrowed me a helmet. Good service, room is beautiful. Breakfast can enjoy in room.
Bodde här 2 nätter i november 2019
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet och rummets bekvämlighet

Fint hotel lidt langt væk.

Hotellet er godt hvis du har en bil og taler thai fordi personalet ikke taler engelsk og stedet er langt fra Chiang Rai eller er komforten og værelserne ganske fine. Morgenmaden er ikke noget at skrive hjem om.
Bodde här 4 nätter i februari 2019
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
The design of that room was absolutely NOT my style: Winnie-the-Poo, Hello Kitty and something I don’t know. For small kids a unique experience. But when you are above twenty, then something different would be more suitable. But the staff was nice and helpful, the rooms were very clean. But if I knew that Hello Kitty would wait for me, then I wouldn’t come there again...
Bodde här 2 nätter i februari 2019
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
The initial batman room was cool but bed too hard and they had to drain the septic as toilet would not flush
Bodde här 2 nätter i januari 2019
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
素晴らしいホテルでした! サービスがとても良かったです!
Bodde här 1 natt i februari 2019
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Spacious and quiet

Nice spacious room ( seem to be new). Quiet location ,nothing really near, but all still doable on walk ( clock tower and market/many restaurants at 30 min, blue temple 30-40 min, some restaurant and mini-market ( Tesco) at about 10 min). Or hotel staff can call taxi too. Deco and style nice for lover, but maybe a little weird for family ( aka bath in the room, not in the washroom),but spacious enough for more then two
Bodde här 3 nätter i januari 2019
Verifierad recension

8/10 Bra

Convenient access to the rooms and nice hotel room with facilities
Bodde här 1 natt i januari 2019
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Very cheap and large room but the sheet is not so clean. Very convenience for travelers with driving, provide breakfast.
Bodde här 1 natt i januari 2019
Verifierad recension

6/10 Okej

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
We stayed for 1 nite. Location was a bit far from city. Counter staff is friendly. Breakfast is delivered to your room. Not suitable for family with kids as it looks more like a "love motel" But if you re just staying for a nite on your way to your destination...it's ok
Bodde här 1 natt i december 2018
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
ห้องพักดีมากๆ สะอาด พนักงานบริการดี และห้องพักตรงตามรูป
Bodde här 1 natt i december 2018
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Originelles Hotel Sehr sauber.Frühstück in Ordnung.Ruhige Gegend
Bodde här 2 nätter i december 2018
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Tolles Motto Hotel

Moderne Hotel. Das Frühstück auf dem Zimmer war einfach nicht gut. Der Service hat sich sehr bemüht aber der Frühstücksraum fehlt. Sonst fanden wir das es toll war weil jedes Zimmer ein eigenes Motto hätte. Die Betten waren uns zu hart.
Bodde här 1 natt i juni 2018
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Nice resort and friendly staff

We had book 5 room and one of the room air con was not cool and the staff repones straight away and change a new room Service is good and staff is kind and friendly
Bodde här 2 nätter i april 2018
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Super accueil! avec petit dej servi en chambre!!.
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter

Quaint place

This villa is a little out of the way, however if you are looking for quiet this is the place to be. We stayed for only one night. The set-up of the room was cool. The serve you breakfast in your room. They even have a 24 hour massage service! We both got a massage in the room before we went to bed. The massage ladies were professional and courteous. The food was great. Would stay here again.
Bodde här 1 natt i februari 2018
Verifierad recension

6/10 Okej

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

เป็นโรงแรมที่สะดวกสบาย

ห้องพักสะอาดใช้ได้บริการอาหารเช้าตรงเวลา ไม่ไกลจากตัวเมืองมากสะดวกสบาย ที่จอดรถหน้าห้องใครห้องมัน จอดรถได้ 1 คัน WiFi ใช้งานได้ดีไม่มีปัญหา ทีวี ชัด แอร์ไม่ค่อยเย็นเท่าไหร่แต่ก็ใช้ได้ ห้องน้ำสะอาด
Bodde här 1 natt i februari 2018
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
ที่พักสวย สะอาด
Bodde här 1 natt i januari 2018
Verifierad recension

4/10 Dåligt

Gillade: Renlighet och boendets skick och faciliteter
Gillade inte: Personal och service

Not what I expected

The hotel rooms are different. They catch you're eye while looking online, but the hotel itself is definitely not what I expected. Each room is it's own appartment/loft. This hotel is a "24 hour service" if you catch my drift.
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

โรงแรมใหม่และสะอาดมาก ตกแต่งได้คลาสิค สวยงาม

ตอนแรกที่จองโรงแรมนี้ผ่าน expedia ความต้องการคือจะพักที่ดอยตุง ก็เลยเข้ามาหาข้อมูลและ search คำว่า ค้นหาที่พักในดอยตุง และก็มีรร.bed villa resort ขึ้นมา เห็นแล้วชอบมากๆๆ แต่ไม่ได้เข้าไปดูรายละเอียดว่าจริง ๆ แล้ว โรงแรมนี้ตั้งอยู่บริเวรณไหน( คือเราพลาดเอง) ซึงตอนจองก็บอกเพื่อนๆ ว่า เราจะพักกันที่ดอยตุงหนึ่งคืน คือที่นี่แหล่ะ จนมาทราบจากคนขับรถตู้ว่า โรงแรมนี้ไม่ได้อยู่ดอยตุงนะ ลูกทัวร์จึงผิดหวัง และก็ร้องอ้าว!!ตอนแรกรู้สึกผิดมากกๆๆๆ ว่าทำไมไม่ดูรายละเอียดให้ดี เพราะมโนไปเยอะเลยว่าที่พักอยู่บนดอย แต่เพื่อน ๆ ก็โอเคหลังจากนั้น ว่าเราพลาดแระ เพราะความตั้งใจคือเลือกโรงแรมนี้ตั้งแต่เห็นภาพ แค่สถานที่ตั้งไม่ใช่ดอยตุง จนวันนั้นทั้งวันก็นั่งรถตู้ไปเที่ยวดอยตุง ไปแม่สาย จนค่่ำและมาเช็คอินที่โรงแรมประมาณเกือบ 3 ทุ่ม แต่พอเพื่อนๆ มาถึงโรงแรม สิ่งที่รู้สึกผิดมาตลอดทั้งวัน ได้ถูกปลดล็อคลง เพราะหลังจากที่ได้เห็นความสวยงามของโรงแรมทุกคนถึงกับประทับใจกันมากมายกร๊ดกร๊าดถูกใจในความน่ารักและบรรยากาศในห้องพัก ทุกคนเดินเวียนไปเวียนมา ผลัดกันดูห้อง คือเลือกไม่ถูกว่าจะพักห้องไหน เพราะมันน่ารักทุกห้องค่ะ หลังจากเลือกห้องแล้ว จะเที่ยงคืนคืนแล้วก็ยังไม่ได้นอน คือเวิ่นเว้อกับการเซลฟี่ ในห้อง และก็วิ่งไปห้องโน้นที ห้องนี้ที คือ โมเม้นท์นี้ บอกเลย มันทำให้เราสบายใจและยิ้มออก ว่าเฮ้อ อย่างน้อย เพื่อน ๆ ก็ให้อภัยแล้ว 5555 สรุป ทุกคนชอบโรงแรมนี้มาก หากมีโอกาสมาเชียงรายจะมาพักที่นี่อย่างแน่นอน มันเป็นความประทับใจในทริป ที่อยากจะส่งต่อความสุขมากๆ recommend ให้ทุกคนมาพักที่นี่นะค่ะ คุณจะได้รอยยิ้มกลับไปแน่นอน
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
future design, clean, big rooms, every room have private parking for car/motorbike near the door room's far every things
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Bodde här 2 nätter i december 2024