Pousada Aleffawi

Boendeklass: 3

Välj datum för att se priser

Recensioner

6,8 av 10,

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Frukost ingår
  • Gratis flygplatstransfer
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 6 av 6 rum

Quarto Standard Duplo

  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Quarto Superior Duplo Vista piscina

  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Quarto Standard Triplo

  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Quarto Superior Triplo Vista Piscina

  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Quarto Standard Quadruplo

  • 4 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Quarto Superior Quadruplo Vista Piscina

  • 4 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi
Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Pousada Aleffawi ligger nära stranden i Vila dos Remédios, en stadsdel i Fernando de Noronha. Sao Miguels palats och Remedios-fästningen är lokala sevärdheter, och vackra naturupplevelser kan du få i området kring Fernando de Noronha och Atol das Rocas reserver och Meios strand. Passa på att utforska området med vattenaktiviteter som sportdykning. Gå till vår reseguide för Fernando de Noronha
Karta
Rua Padre Gurgel 168, Vila do Boldro, Próximo ao Projeto Tamar - ICmbio, Fernando de Noronha, Pernambuco, 539990-000

I närheten

  • En röd byggnad med vita balkonger, palmer och en trappa som leder upp till entrén.
    Sao Miguels palats
    1 min till fots - 0.0 km
  • En strand med kristallklart turkost vatten, en klippig brant och palmer.
    Praia do Cachorro
    3 min till fots - 0.3 km
  • En rostig kanon står på en klippavsats med utsikt över havet.
    Remedios-fästningen
    3 min till fots - 0.3 km
  • En strand med människor som promenerar längs strandkanten, en klippa med grönskande vegetation och havet i bakgrunden.
    Conceicao-stranden
    8 min till fots - 0.8 km
  • Praça Flamboyant
    7 min till fots - 0.6 km

Ta sig runt

  • Fernando de Noronha (FEN) - 12 min med bil

Restauranger

  • Bar do Meio
    6 min till fots
  • Loja da Mãezinha
    3 min till fots
  • Al Sarrat Esfihas & Pizzas
    14 min till fots
  • Benedita
    9 min till fots
  • Abençoado
    6 min med bil

Om boendet

Pousada Aleffawi

  • Hotell i Vila dos Remédios
  • Pousada Aleffawi lockar med gratis frukostbuffé, gratis flygtransfer tur/retur och en bar vid poolen. På spaet kan du njuta av kroppsbehandlingar eller massage. Utöver att dra nytta av bekvämligheter som en terrass och en trädgård kan du hålla dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Du kan även se fram emot förmåner som följande:
    • En säsongsöppen utomhuspool
    • Gratis vanlig parkering
    • Gratis lokaltransport, strandhanddukar och ett värdeförvaringsskåp i receptionen
    • Flerspråkig personal, en tv i lobbyn och mötesrum
  • Om rummen
  • Samtliga rum hos Pousada Aleffawi är individuellt inredda, och har bekvämligheter som privata pooler och luftkonditionering, samt ytterligare detaljer såsom gratis wi-fi och minibarer.
  • Du kan också räkna med följande bekvämligheter:
    • Badrum med duschar och gratis toalettartiklar
    • 32-tums LCD-tv med satellitkanaler
    • Grytor/köksredskap, daglig städning och telefoner

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Avgiftsfri flygtransfer tur och retur under begränsade tider på begäran
  • Avgiftsfri transport i närområdet
  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Mat och dryck

  • Gratis frukostbuffé tillgänglig alla dagar 08.00–10.00
  • En bar vid poolen
  • Kaffe och te i gemensamma utrymmen

Att göra

  • Tv i allmänna utrymmen
  • Utomhuspool

Familjevänligt

  • Avgiftsfri transport i närområdet
  • Extrasäng (tilläggsavgift)
  • Privat pool
  • Tvättmöjligheter
  • Utomhuspool

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Reception öppen under begränsade tider
  • Tvättmöjligheter
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Flerspråkig personal
  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Städning varje dag

Business-service

  • Business-service
  • Mötesrum

Utomhus

  • Strandhanddukar
  • Strandparasoller
  • Strandstolar
  • Terrass
  • Trädgård

Spa

  • Kroppsbehandlingar
  • Massage

Mer

  • 1 våning
  • 4 byggnader
  • Byggdes 2008
  • Rökning ej tillåten

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Extrasäng (tilläggsavgift)
  • Mörkläggningsgardiner

Badrum

  • Dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Hårtork
  • Privat badrum

Underhållning

  • 32-tums LCD-tv med satellitkanaler
  • Privat pool

Mat och dryck

  • Grytor och köksredskap
  • Minibar
  • Rumsservice

Mer

  • Enskild inredning
  • Luftkonditionering
  • Telefon

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 21.00.
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 12.00

Incheckningsinstruktioner

Gäster erbjuds transport från flygplats och måste kontakta boendet med reseinformation i förväg med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Receptionen är öppen alla dagar 07.00–21.00.
Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Receptionen är bemannad under begränsade tider.
Kontakta boendet minst 24 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Om du planerar att ankomma efter 22.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Reception (begränsade öppettider)

Husdjur

Djur ej tillåtna

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Ett barn på upp till 5 år bor gratis i förälderns eller vårdnadshavarens rum, vid bruk av ordinarie sängar.
Extrasängar finns att hyra för BRL 80.00 per dag.
Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

  • Avgift för extrasäng: BRL 80.00 per dag

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Föräldrar eller vårdnadshavare som reser med barn under 18 år måste uppvisa barnets födelsebevis och fotolegitimation (t.ex. pass) vid incheckning. Om endast en av föräldrarna reser internationellt till Brasilien med barnet, måste denna person dessutom uppvisa attesterad tillåtelse att resa undertecknad av den andre föräldern, i tillägg till barnets födelsebevis och fotolegitimation. Föräldrar eller vårdnadshavare som inte kan eller vill uppvisa en sådan attest måste inneha juridisk attest. Resenärer som planerar att resa till Brasilien med barn bör kontakta ett brasilianskt konsulatkontor innan resan för ytterligare information.

Vanliga frågor och svar

Finns det pool på Pousada Aleffawi?

Ja, boendet har en utomhuspool.

Är Pousada Aleffawi husdjursvänligt?

Nej, husdjur är inte tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att parkera vid Pousada Aleffawi?

Vanlig parkering är gratis på det här boendet.

Vilka är incheckningstiderna för Pousada Aleffawi?

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 21.00.

Vilken utcheckningstid gäller för Pousada Aleffawi?

Utcheckning sker senast klockan 12.00.

Erbjuder Pousada Aleffawi flygtransfer?

Ja, gratis flygtransfer erbjuds och körs (tillgänglig på begäran).

Var ligger Pousada Aleffawi?

Detta hotell i Vila dos Remédios ligger nära Sao Miguels palats och Praia do Cachorro. Meios strand och Bibocas strand ligger också fem minuter härifrån.