Hel semesterbostad

Felsenhutte Modern Retreat

2.5-stjärnigt boende

Fotogalleri för Felsenhutte Modern Retreat

En rustik stuga med synliga träbjälkar, ett golv belagt med stengolv, ett stort matbord i mitten av rummet och en öppen spis av sten.
En stuga med träpanel på insidan, utrustad med ett bubbelbad, rustik inredning och en öppen spis.
En stuga av trä med en skylt där det står ”Seestraße” och ”Haus Moll”.
Ett lantligt kök med träskåp, ett stengolv och stora fönster med utsikt över ett område där ved förvaras.
2 sovrum

Hel bostad

2 sovrum1 badrumSovplats för 484 kvm

Populära bekvämligheter

  • Husdjursvänligt
  • Parkering ingår

Lägg till datum för priser

Om boendet

Felsenhutte Modern Retreat

  • Om boendet
  • Felsenhutte Modern Retreat erbjuder en bastu och mycket mer.
  • Här följer några andra förmåner:
    • Gratis vanlig parkering
    • En rökfri anläggning
  • Dessutom hittar du följande bekvämligheter i alla rum:
    • Badrum med badkar
    • Ugnar, brödrostar och vattenkokare

Hotellbekvämligheter

Pool/spa

  • Bastu

Parkering och transport

  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Mat och dryck

  • Brödrost
  • Elektrisk vattenkokare
  • Ugn

Sovrum

  • 2 sovrum

Badrum

  • 1 badrum
  • Badkar

Komfort

  • Värme

Husdjur

  • Husdjur välkomna

Anpassning/tillgänglighet

  • Rökfritt boende

Säkerhetsdetaljer

  • Uppgifter om kolmonoxidvarnare saknas (värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet – överväg att ta en bärbar varnare med dig)
  • Uppgifter om rökdetektor saknas (värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet)

Liknande boenden

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 16.00.
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 10.00

Incheckningsinstruktioner

Detta boende har ingen reception.
Gästerna får ett e-postmeddelande med incheckningsinstruktioner.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Husdjur

Djur är tillåtna

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.

Rökning tillåten

Rökning förbjuden

Betalningstyper

Viktig information

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
Värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet. Överväg att ta en bärbar varnare med dig på resan.
Värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Om området

denna semesterbostad ligger i Grän. Neuschwansteins slott är en viktig sevärdhet, och vackra naturupplevelser kan du få i området kring Tannheimer Tal och Forggensee. Bad Hindelang minigolfbana och Alpen Therme Ehrenberg är också värda ett besök. Gå till vår reseguide för Grän
Se fler semesterbostäder i Grän
Karta
Graen, Tyrol

I närheten

  • En stuga av trä vid en sjö, omgiven av berg och frodig grönska.
    Tannheimer Tal
    1 min till fots - 0.0 km
  • En sjö omgiven av berg, ett litet hus och en väg.
    Forggensee
    37 min med bil - 32.8 km
  • Ett slott på en bergstopp, omgivet av täta skogar och höga bergstoppar.
    Neuschwansteins slott
    46 min med bil - 37.6 km
  • Haldensee
    14 min till fots - 1.2 km
  • Füssener Jöchle lift
    2 min med bil - 2.5 km

Ta sig runt

  • Pfronten-Steinach station – 16 min med bil

Restauranger

  • Hotel Engel Tyrol
    13 min till fots
  • Gasthof Morent
    6 min med bil
  • Klimbim
    3 min med bil
  • Sonnen Alm
    22 min med bil
  • Mama Mia
    3 min med bil

Vanliga frågor och svar

Är Felsenhutte Modern Retreat husdjursvänligt?

Ja, husdjur är tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att parkera vid Felsenhutte Modern Retreat?

Vanlig parkering är gratis på det här boendet.

Vilka är incheckningstiderna för Felsenhutte Modern Retreat?

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 16.00.

Vilken utcheckningstid gäller för Felsenhutte Modern Retreat?

Utcheckning sker senast klockan 10.00.

Var ligger Felsenhutte Modern Retreat?

Denna semesterbostad i Grän ligger 15 minuters promenad från Tannheimer Tal och Haldensee. Füssener Jöchle lift och Vogelhorn lift ligger också 3 km härifrån.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.

Recensioner för Felsenhutte Modern Retreat