Lantern Inn

2.0-stjärnigt boende

Välj datum för att se priser

Recensioner

9,2 av 10,
Underbart

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
Det nuvarande priset är 1 567 kr
inklusive skatter och avgifter
6 juli – 7 juli

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 4 av 4 rum

Traditionellt dubbelrum - 2 queensize-sängar

10,0 av 10
Enastående
(7 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 queensize-sängar
  • Gratis wi-fi

Traditionellt dubbelrum - 2 queensize-sängar

9,6 av 10
Enastående
(5 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 queensize-sängar
  • Gratis wi-fi

Traditionellt rum - 1 kingsize-säng

9,0 av 10
Underbart
(9 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Traditionellt rum

9,4 av 10
Enastående
(12 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi
Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Lantern Inn ligger i affärskvarteren och nära en järnvägsstation i Hill City. Den som är ute efter någon aktivitet kan kolla in Sylvan Lake, och alla kan uppskatta den vackra naturen kring Black Hills nationalskog och Custer State Park. Things That Rock och Museum @ Black Hills Institute är också värda ett besök. Missa inte friluftsaktiviteter som ziplining, klättring och mountainbiking. Dessutom finns det skotrar/mopeder att hyra i närheten om du vill ge dig ut på en egen rundtur i Hill City. Gå till vår reseguide för Hill City
Se fler motell i Hill City
Karta
580 E. Main street, Hill City, SD, 57745

I närheten

  • Ett ånglok drar passagerarvagnar genom ett skogsområde, och järnvägsspåren slingrar sig genom landskapet.
    1880 Train
    10 min till fots - 0.8 km
  • Major Lake Park
    1 min till fots - 0.1 km
  • Museum @ Black Hills Institute
    10 min till fots - 0.8 km
  • Sonja's
    10 min till fots - 0.8 km
  • South Dakota State Railroad Museum
    11 min till fots - 1.0 km

Ta sig runt

  • Rapid City, SD (RAP-Rapid City Regional) - 43 min med bil

Restauranger

  • Grapes and Grinds
    10 min med bil
  • Alpine Inn
    11 min till fots
  • Chute Rooster Sports Bar & Restaurant
    4 min till fots
  • High Country Guest Ranch
    8 min med bil
  • Caboose Coffee
    7 min till fots

Om boendet

Lantern Inn

  • Motell i affärskvarteren
  • Lantern Inn erbjuder allt du behöver. Håll dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Du kan även räkna med förmåner som följande:
    • En säsongsöppen utomhuspool
    • Grillar och en varuautomat
    • Recensionerna från gäster ger toppbetyg för den hjälpsamma personalen
  • Om rummen
  • Samtliga rum hos Lantern Inn kan erbjuda bekvämligheter som luftkonditionering och gratis wi-fi.
  • Dessutom hittar du följande bekvämligheter i alla rum:
    • Gratis toalettartiklar och hårtorkar
    • Platt-tv med kabelkanaler
    • Kaffe- och tebryggare, uppvärmning och städning

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Avgiftsfri parkering för husbil, buss och lastbil på området
  • Begränsad parkering på området (max 1 plats per enhet)

Att göra

  • Säsongsöppen utomhuspool

Familjevänligt

  • Poolstaket
  • Säsongsöppen utomhuspool

Bekvämligheter

  • Reception öppen under begränsade tider
  • Varuautomat

Gästtjänster

  • Byte av handdukar på begäran
  • Byte av lakan på begäran
  • Städning på begäran

Utomhus

  • Grill
  • Picknickområde

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Tillgång till övre våningsplan endast via trappor

Mer

  • 2 våningar
  • 3 byggnader
  • Platser anvisade för rökning (böter kan tillämpas)

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork

Underhållning

  • Platt-tv med kabelkanaler

Mat och dryck

  • Te-/kaffebryggare

Mer

  • Luftkonditionering (klimatreglerad)
  • Uppvärmning

Regler

Incheckning

Checka in från: 16.00. Checka in fram till: 20.00.
Kontaktfri incheckning erbjuds
Sen incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 21 år

Utcheckning

Utcheckning innan 10.00
Kontaktfri utcheckning erbjuds

Incheckningsinstruktioner

Boendet tar ut en avgift på 3.75 procent av beloppet för kreditkortsbetalningar.
Receptionen är öppen alla dagar 07.30–20.00.
Receptionen är bemannad under begränsade tider.
Om du planerar att ankomma efter 20.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Kontakta boendet via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen om du har några frågor.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
Gäster som anländer utanför normala incheckningstider kan använda telefonnumret utanför för att få hjälp att checka in.

Åtkomst till boendet

Reception (begränsade öppettider)

Husdjur

Djur ej tillåtna (assistanshundar välkomna utan avgift)

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Extrasängar finns att hyra för USD 35.00 per natt.
Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

  • Avgift för extrasäng: USD 35.00 per natt
  • För kreditkortsbetalningar tillkommer en avgift på 3.75 procent

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort och bankkort; ingen kontantbetalning.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: rökdetektor.
Observera att kulturella normer och gästpolicyer kan skilja sig i olika länder och på olika boenden. De policyer som listas är boendets egna.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Boendet har inga hissar
Poolen är öppen mellan juni och september.

Vanliga frågor och svar

Finns det pool på Lantern Inn?

Ja, boendet har en säsongsöppen utomhuspool.

Hur mycket kostar det att bo på Lantern Inn?

Enligt uppgifter från den 5 juli 2026, startar priserna från 1 567 kr för en natts vistelse för två vuxna på Lantern Inn den 6 juli 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Är Lantern Inn husdjursvänligt?

Nej, endast assistanshundar är tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att parkera vid Lantern Inn?

Ett begränsat antal platser finns.

Vilka är incheckningstiderna för Lantern Inn?

Checka in från: 16.00. Checka in fram till: 20.00. Sen incheckning är möjlig under begränsade tider.

Vilken utcheckningstid gäller för Lantern Inn?

Utcheckning sker senast klockan 10.00.

Var ligger Lantern Inn?

Detta motell i affärskvarteren ligger tio minuters promenad från Major Lake Park, Civilian Conservation Corps Museum och 1880 Train. South Dakota State Railroad Museum och Granite Sports ligger också en kvarts promenad härifrån.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.

Recensioner

Recensioner för Lantern Inn

9,2

Underbart

9,4

Renlighet

9,0

Läge

9,6

Personal och service

9,0

Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 209 av 322 recensioner
8 - Bra i betyg. 90 av 322 recensioner
6 - Okej i betyg. 17 av 322 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 5 av 322 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 1 av 322 recensioner

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Catharina

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Beautiful spot with well-maintained, updated rooms and grounds. Close to downtown and Mount Rushmore. Super friendly staff and very helpful.
Bodde här 1 natt i juni 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Nancy

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Old hotel that is completely renovated--even the parking lot. Simple but clean and modern. Comfy bed, helpful staff, very convenient location.
Bodde här 3 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Teresa

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
So cute! ...and clean! ...and friendly! We were super pleased with our comfy room. Great bed and bedding. Tidy property grounds. Such a charming place. Highly recommend.
Bodde här 1 natt i juni 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Christie

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Very friendly and helpful staff. My only wish would be for more hooks or places to hang clothes and towels. Other than that highly recommend!
Bodde här 3 nätter i juni 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Steven

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great location. Room was well maintained. Quiet. We had a motorcycle but parking was available for car and trailer out of the way.
Bodde här 5 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Marjorie

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Wonderful stay! Amazing location, great room!
Bodde här 5 nätter i augusti 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Jennifer

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Love the black hills

Great place to stay. Very friendly owners
Bodde här 2 nätter i september 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

James

Gillade: Renlighet och boendets skick och faciliteter
Convenient and clean lodging, would stay here again.
Bodde här 3 nätter i juli 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Robert

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Rooms are clean, comfortable, and a good central local. Definitely would stay again.
Bodde här 3 nätter i augusti 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Susan

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Very friendly staff and great location!
Bodde här 1 natt i augusti 2023
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Norma Jean

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
We enjoyed our stay - thank you
Bodde här 1 natt i maj 2023
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Dianne

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Clean room quiet very nice people
Bodde här 1 natt i september 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

James

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Easy access

10 out of 10 I’ll stay there again.
Bodde här 2 nätter i juli 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Craig

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Very nice place
Bodde här 3 nätter i juli 2023
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Keith

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Very clean and friendly
Bodde här 4 nätter i augusti 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Cheryl

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
In just the spot we wanted to be. Close to all of the national parks and monuments we were there to visit.
Bodde här 2 nätter i juni 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Sophia Amy

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Check in was great staff was friendly .. room was cute clean and cozy.. will definitely stay here again
Bodde här 1 natt i juli 2023
Verifierad recension

8/10 Bra

Lilita

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Small room, convenient and in nice surroundings.
Bodde här 1 natt i juni 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

GayLynn

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Wonderful stay! Thank you!
Bodde här 2 nätter i juli 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Marie

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
It was a very nice place, visited with some nice folks
Bodde här 3 nätter i september 2023
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Jessica

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Mother daughter trip

I stayed for a mother daughter trip to get away and it was amazing. They were so nice and accommodating! The rooms were so cute! I will definitely stay again!
Bodde här 5 nätter i juni 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Peter

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
The inn was conveniently located and reasonably priced as compared to similar properties in that local. The room was clean and quiet, however if you’re looking for a luxury, full service resort, look elsewhere.
Bodde här 2 nätter i juli 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Claudia

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Sehr sauber, renoviert, sehr nette Gastgeber, gute Lage, Stadt und Restaurants zu Fuß erreichbar. Richtig nettes Motel. Wir würden wiederkommen.
Bodde här 2 nätter i juni 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Virginia

Gillade: Personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Clean. Quiet, good value, nicely decorated, walking distance to Main St.
Bodde här 2 nätter i september 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Ingrid

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Very friendly staff. Great home base for the Black Hills.
Bodde här 5 nätter i juni 2025