Highfield Park

Boendeklass: 4

Välj datum för att se priser

Recensioner

8,0 av 10,
Mycket bra

Populära bekvämligheter

  • Husdjursvänligt
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Frukost tillgänglig
  • Företagstjänster

Rumsalternativ

Dubbelrum - 1 dubbelsäng - tillgänglighetsanpassat (Fir Tree Court)

  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Dubbelrum - 1 dubbelsäng (Fir Tree Court)

  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Enkelrum - 1 enkelsäng (Fir Tree Court)

  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Dubbelrum - 1 queensize-säng (Fir Tree Court - Small)

  • 1 sovplats
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Rum - 1 dubbelsäng (Main House)

  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Signature-rum - 1 kingsize-säng (Main House)

  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Rum - 1 enkelsäng (Main House)

  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Rum - 1 queensize-säng (Main House - Small)

  • 1 sovplats
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Classic-rum - 1 kingsize-säng (Wellington Lodge)

  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Deluxe-rum (Wellington Lodge - Plus)

  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Rum - 1 kingsize-säng (Wellington Lodge)

  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Deluxe-rum - 1 kingsize-säng (Wellington Lodge)

  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Superior-rum - 1 kingsize-säng (Wellington Lodge)

  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Svit (Wellington Lodge)

  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi
Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Highfield Park ligger på landet i Hook. Stratfield Saye House och West Green House Garden är lokala sevärdheter, och den som vill uppleva olika aktiviteter kan besöka Blackwater Valley Golf Centre och Wokefield Park Golf Club. Lagoona Park och Shinfield Studios är också värda ett besök. Gå till vår reseguide för Hook
Karta
Highfield Park, Church Lane, Heckfield, Hook, England, RG27 0LG

I närheten

  • En fotbollsstadion med blåa sittplatser och en stor reklam för MADELEJKI.
    Madejski-stadion
    10 min med bil - 12.7 km
  • Wellington Country Park
    2 min med bil - 2.4 km
  • West Green House Garden
    6 min med bil - 6.4 km
  • Gallery Fifty Five
    6 min med bil - 7.5 km
  • Shinfield Studios
    10 min med bil - 13.9 km

Ta sig runt

  • Reading Mortimer Station – 7 min med bil
  • Farnborough (FAB) - 21 min med bil

Restauranger

  • The Tally Ho
    7 min med bil
  • Starbucks
    15 min med bil
  • McDonald's
    10 min med bil
  • Popeyes Louisiana Kitchen
    9 min med bil
  • School Green Centre
    10 min med bil

Om boendet

Highfield Park

  • Hotell med exklusiv profil i boutique-stil, på landet
  • Highfield Park erbjuder en terrass, en trädgård och en bar. Alla gäster har tillgång till gratis wi-fi på rummet samt business-service och en restaurang.
  • Detta hotell erbjuder även följande förmåner:
    • Gratis vanlig parkering
    • Engelsk frukost (tilläggsavgift), en bankettsal och en dygnet runt-öppen reception
    • Bagageförvaring, kaffe/te i lobbyn och en rökfri anläggning
    • Gästrecensionerna talar varmt om den hjälpsamma personalen
  • Om rummen
  • Samtliga 86 rum hos Highfield Park har bekvämligheter som gratis wi-fi.
  • Du kan även räkna med följande bekvämligheter i alla rum:
    • Extrasängar (avgift tillkommer) och spjälsängar (avgift tillkommer)
    • Badrum med badkar eller duschar och gratis toalettartiklar
    • LCD-tv med kabelkanaler
    • Kaffe- och tebryggare, uppvärmning och daglig städning

Priser och samarbeten

  • Sustainability Certifications
  • This property is certified by these third-party sustainability certification schemes: ECOsmart and FuturePlus. For more information on what these certifications require and verify, please visit their websites.

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: wi-fi (tilläggsavgift) och fast internet (tilläggsavgift)

Parkering och transport

  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området
  • Tillgänglighetsanpassad parkering finns tillgänglig

Mat och dryck

  • Engelsk frukost tillgänglig mot en avgift 07.00–09.00 på vardagar och 08.00–10.00 på helger, GBP 16,95 för vuxna och GBP 16,95 för barn
  • En bar/lounge
  • En restaurang
  • Kaffe och te i gemensamma utrymmen

Familjevänligt

  • Extrasäng (tilläggsavgift)
  • Spjälsäng (tilläggsavgift)

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Reception öppen dygnet runt

Gästtjänster

  • Bröllopstjänster
  • Städning varje dag

Business-service

  • Business-service
  • Konferensrum
  • Mötesrum

Utomhus

  • Terrass
  • Trädgård

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • 2 tillgänglighetsanpassade parkeringsplatser
  • Ingen hiss
  • Ramp till huvudentrén
  • Tillgänglighetsanpassad lounge
  • Tillgänglighetsanpassad parkering
  • Tillgänglighetsanpassad restaurang
  • Tillgänglighetsanpassat (kan finnas begränsningar)
  • Tillgänglighetsanpassat fitnesscenter

Mer

  • 2 byggnader
  • Bankettsal
  • Rökning ej tillåten

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Extrasäng (tilläggsavgift)
  • Lakan tillhandahålls
  • Spjälsäng (tilläggsavgift)

Badrum

  • Badkar eller dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Privat badrum

Underhållning

  • LCD-tv med kabelkanaler

Mat och dryck

  • Begränsad rumsservice
  • Te-/kaffebryggare

Mer

  • Skrivbord
  • Telefon
  • Uppvärmning

Regler

Incheckning

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst.
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00

Incheckningsinstruktioner

Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
Boendet är ofta värd för bröllop på helger. Restaurang- och barfaciliteter kan vara stängda på fredagar, lördagar eller söndagar på grund av dessa evenemang.

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

Djur är tillåtna mot en extraavgift på GBP 10 per husdjur och per dag
Assistanshundar är välkomna utan avgift

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Extrasängar finns att hyra för GBP 15.0 per dag.
Spjälsängar finns att hyra för GBP 5.0 per dag.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

  • Avgift för engelsk frukost: GBP 16.95 för vuxna och GBP 16.95 för barn
  • Avgift för husdjur: GBP 10 per husdjur per dag
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar
  • Spjälsäng (babysäng): GBP 5.0 per dag
  • Avgift för extrasäng: GBP 15.0 per dag

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort och bankkort; ingen kontantbetalning.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetaljer: kolmonoxiddetektor, brandsläckare, rökdetektor, säkerhetssystem och förbandslåda.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Boendet har inga hissar

Vanliga frågor och svar

Är Highfield Park husdjursvänligt?

Ja, husdjur är tillåtna på boendet. En avgift på GBP 10 per husdjur, per dag tas ut. Assistanshundar är avgiftsbefriade.

Hur mycket kostar det att parkera vid Highfield Park?

Vanlig parkering är gratis på det här boendet.

Vilka är incheckningstiderna för Highfield Park?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst.

Vilken utcheckningstid gäller för Highfield Park?

Utcheckning sker senast klockan 11.00.

Var ligger Highfield Park?

Detta hotell boutique på landet ligger 2,3 km från Wellington Country Park och 4,7 km från Stratfield Saye House. West Green House Garden och St Marys Church ligger också mindre än en mil härifrån.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.