Wimblehurst Hotel

Boendeklass: 3

Välj datum för att se priser

Recensioner

7,6 av 10,
Bra

Populära bekvämligheter

  • Frukost ingår
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Företagstjänster
  • Bar
  • Tvättjänster

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 4 av 4 rum

Enkelrum

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • 18 kvadratmeter
  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Dubbelrum

8,6 av 10
Utmärkt
(4 recensioner)
  • 28 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Classic tvåbäddsrum

  • 28 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Familjerum

  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng ELLER 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi
Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Wimblehurst Hotel ligger nära en järnvägsstation i Horsham. The Capitol Horsham och Horsham Museum tillhör de kulturella höjdpunkterna, och bland områdets sevärdheter hittar du Horsham St. Marks Church och St. John the Baptist Church. Har du tänkt gå på ett evenemang eller se en match när du är i stan? Kolla upp vad som är på gång på Broadfield-stadion eller All England Jumping Course at Hickstead. Gå till vår reseguide för Horsham
Karta
6 Wimblehurst Road, Horsham, England, RH12 2ED

I närheten

  • En historisk stad med en kanal, traditionella byggnader och ett slott i bakgrunden.
    River Arun
    19 min till fots - 1.7 km
  • Horsham Park
    3 min till fots - 0.3 km
  • Warnham Local Nature Reserve
    14 min till fots - 1.2 km
  • The Capitol Horsham
    14 min till fots - 1.2 km
  • Horsham St. Marks Church
    2 min med bil - 1.3 km

Ta sig runt

  • Horsham Station – 15 minuters promenad
  • Gatwick Airport (LGW) - 32 min med bil

Restauranger

  • Piries Bar
    17 min till fots
  • Costa Coffee
    17 min till fots
  • The Malt Shovel
    13 min till fots
  • Domino's Pizza
    12 min till fots
  • Café W
    16 min till fots

Om boendet

Wimblehurst Hotel

  • Hotell nära en järnvägsstation
  • Wimblehurst Hotel kan erbjuda gratis komplett frukost, en trädgård och tvättmöjligheter. Alla gäster har tillgång till gratis wi-fi på rummet samt en bar.
  • Du kan även dra nytta av följande förmåner under din vistelse:
    • Gratis vanlig parkering
    • En rökfri anläggning, 3 mötesrum och en dygnet runt-öppen reception
    • En bankettsal
  • Om rummen
  • Alla rum hos Wimblehurst Hotel erbjuder bekvämligheter såsom gratis wi-fi.
  • Du hittar även följande bekvämligheter:
    • Extrasängar (avgift tillkommer) och gratis spjälsängar
    • Badrum med badkar eller duschar och gratis toalettartiklar
    • Tv med digitalkanaler
    • Vattenkokare, uppvärmning och daglig städning

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området
  • Tillgänglighetsanpassad parkering finns tillgänglig

Mat och dryck

  • Gratis komplett frukost tillgänglig alla dagar
  • En bar/lounge

Familjevänligt

  • Extrasäng (tilläggsavgift)
  • Spjälsäng på rummet
  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättmöjligheter

Gästtjänster

  • Städning varje dag

Business-service

  • 3 mötesrum

Utomhus

  • Trädgård

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Rullstolsanpassning
  • Tillgång till övre våningsplan endast via trappor
  • Tillgänglighetsanpassad parkering
  • Tillgänglighetsanpassat (kan finnas begränsningar)

Mer

  • Bankettsal
  • Rökning ej tillåten

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Extrasäng (tilläggsavgift)
  • Gratis spjälsäng

Badrum

  • Badkar eller dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Privat badrum

Underhållning

  • Tv med digitala kanaler

Mat och dryck

  • Elektrisk vattenkokare
  • Te-/kaffebryggare

Mer

  • Skrivbord
  • Strykjärn/strykbräda på begäran
  • Uppvärmning

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 23.00.
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00

Incheckningsinstruktioner

Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

Djur ej tillåtna (assistanshundar välkomna utan avgift)

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Extrasängar finns att hyra för GBP 10.0 per natt.
Boendet erbjuder gratis spjälsängar på begäran.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

  • Avgift för extrasäng: GBP 10.0 per natt

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort; ingen kontantbetalning.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Boendet har inga hissar

Vanliga frågor och svar

Är Wimblehurst Hotel husdjursvänligt?

Nej, endast assistanshundar är tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att parkera vid Wimblehurst Hotel?

Vanlig parkering är gratis på det här boendet.

Vilka är incheckningstiderna för Wimblehurst Hotel?

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 23.00.

Vilken utcheckningstid gäller för Wimblehurst Hotel?

Utcheckning sker senast klockan 11.00.

Var ligger Wimblehurst Hotel?

Detta hotell i Horsham ligger en kvarts promenad från Horsham Park, Warnham Local Nature Reserve och The Millennium Maze. Horsham Leisure Complex och The Capitol Horsham ligger också 2 km härifrån. Horsham Station ligger på 15 minuters gångavstånd och till Horsham Littlehaven Station promenerar du på 23 minuter.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.