On the Beach Guesthouse

4.0-stjärnigt boende

Välj datum för att se priser

Recensioner

9,0 av 10,
Underbart

Populära bekvämligheter

  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
  • Frukost tillgänglig
  • Bar
  • Tvättjänster
Det nuvarande priset är 1 458 kr
inklusive skatter och avgifter
8 juli – 9 juli

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 6 av 6 rum

Deluxe-rum - 1 sovrum - havsutsikt - vid havet

10,0 av 10
Enastående
(2 recensioner)
  • Utsikt mot havet
  • 40 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng ELLER 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Dubbelrum eller tvåbäddsrum - smekmånad - 1 sovrum - havsutsikt - vid havet

10,0 av 10
Enastående
(2 recensioner)
  • Utsikt mot havet
  • 37 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng ELLER 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Lyxrum - 1 sovrum - havsutsikt - trädgård

8,0 av 10
Mycket bra
(1 recension)
  • Utsikt mot havet
  • 20 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng ELLER 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Standardrum - 1 sovrum - eget badrum

  • Viss havsutsikt
  • 17 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng ELLER 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Familjesvit - 2 sovrum - pentry - mot havet

  • Utsikt mot havet
  • 55 kvadratmeter
  • 2 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Studio Executive - 1 sovrum - pentry - mot havet

  • Utsikt mot havet
  • 35 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng ELLER 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi
Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

On the Beach Guesthouse ligger på stranden i Jeffreys Bay. Jeffreys Bay Golf Club och St Francis Links kan vara värda att kolla in om du har aktiviteter på programmet, och den som har lust att shoppa kan besöka Equinox Mall och Fountains Mall. Åk på safari i närheten och upptäck områdets djurliv, eller ge dig ut på viltskådning på egen hand. Gå till vår reseguide för Jeffreys Bay
Se fler pensionat i Jeffreys Bay
Karta
32 Waterkant Street, Jeffreys Bay, Eastern Cape, 6330

I närheten

  • En träpromenad som leder fram till en fastighet vid stranden, med en strand och havet som bakgrund.
    Jeffreys Bay Beach
    1 min till fots - 0.1 km
  • En person som håller i en surfbräda på en strand, med vågor och berg i bakgrunden.
    Noorsekloof Nature Reserve
    5 min till fots - 0.4 km
  • Play in JBay Adventure Centre Day Trips
    14 min till fots - 1.2 km
  • Dolphin Beach
    3 min med bil - 2.1 km
  • Shell Museum
    3 min med bil - 2.4 km

Ta sig runt

  • Port Elizabeth (PLZ) - 69 min med bil

Restauranger

  • Ocean Basket
    6 min med bil
  • Coffee Company
    6 min med bil
  • Nina's Real Food
    10 min till fots
  • Walskipper Restaurant
    9 min med bil
  • First Light Coffee Bar
    3 min med bil

Om boendet

On the Beach Guesthouse

  • Pensionat med exklusiv profil i boutique-stil, nära havet
  • Hos On the Beach Guesthouse kan du dra nytta av en terrass, en trädgård och kemtvätt/tvättjänster. Utöver att dra nytta av bekvämligheter som en bar kan du som gäst hålla dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Du kan även se fram emot förmåner som följande:
    • Gratis vanlig parkering
    • Komplett frukost (tilläggsavgift), flygtransfer tur och retur (avgift tillkommer) och strandhanddukar
    • En tv i lobbyn, grillar och ett värdeförvaringsskåp i receptionen
  • Om rummen
  • Samtliga rum hos On the Beach Guesthouse är individuellt möblerade, och kan erbjuda bekvämligheter som sängtillbehör av högsta kvalitet och luftkonditionering, samt extra detaljer såsom gratis wi-fi och värdeförvaringsskåp.
  • Du kan även räkna med följande bekvämligheter i alla rum:
    • Gratis toalettartiklar och hårtorkar
    • 32-tums LCD-tv med satellitkanaler
    • Vattenkokare, uppvärmning och daglig städning

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Flygtransfer tur och retur (tilläggsavgift) från 07.00 till 17.00
  • Transport i närområdet (tilläggsavgift)
  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Mat och dryck

  • Komplett frukost tillgänglig dagligen 07.30–09.30 mot en avgift: ZAR 180 för vuxna ochZAR 100 för barn
  • En bar/lounge

Att göra

  • Tv i allmänna utrymmen

Familjevänligt

  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Guideböcker
  • Reception öppen under begränsade tider
  • Tvättmöjligheter
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Kemtvätt/tvättservice
  • Städning varje dag

Utomhus

  • Grill
  • Picknickområde
  • På stranden
  • Strandhanddukar
  • Terrass
  • Trädgård
  • Vid bukten

Tillgänglighetsanpassning

  • Ingen hiss

Mer

  • 1 byggnad
  • 2 våningar
  • Platser anvisade för rökning

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Sängtillbehör av högsta kvalitet

Badrum

  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Schampo
  • Tandborste och tandkräm (på begäran)
  • Toalettpapper
  • Tvål

Underhållning

  • 32-tums LCD-tv med satellitkanaler

Mat och dryck

  • Elektrisk vattenkokare
  • Minibar
  • Rumsservice
  • Te-/kaffebryggare

Mer

  • Anslutande rum tillgängliga
  • Elektriska adapters
  • Enskild inredning
  • Enskild möblering
  • Luftkonditionering
  • Skrivbord
  • Strykjärn/strykbräda på begäran
  • Uppvärmning
  • Värdeförvaringsskåp

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 17.00.
Sen incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 10.00

Incheckningsinstruktioner

Boendet erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet 72 timmar innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera hämtning.
Receptionen är öppen alla dagar 08.00–17.00.
Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Receptionen är bemannad under begränsade tider.
Kontakta boendet minst 24 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Om du planerar att ankomma efter 17.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Reception (begränsade öppettider)

Husdjur

Djur ej tillåtna

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Extrasängar finns inte tillgängliga.
Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

  • Avgift för komplett frukost: ZAR 180 för vuxna och ZAR 100 för barn
  • Avgift för flygtransfer: ZAR 800 per person (enkel resa)
  • Avgift för flygtransfer per barn: ZAR 800 (enkel resa), (ålder från 1 till 18 år)

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort; ingen kontantbetalning.
Kontantfria transaktioner erbjuds
Oljud utanför kan höras in på rummen.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetaljer: brandsläckare, rökdetektor och förbandslåda.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Boendet har inga hissar
Enligt policy kan vissa bokningar för gruppevenemang eller fester, inklusive svensexor och möhippor, nekas.
Endast registrerade gäster är tillåtna på rummen.
Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.

Nationell betygssättning

Gradering tillhandahålls av Tourism Grading Council of South Africa (TGCSA) – Sydafrikas officiella organisation för kvalitetsgraderingar.

Vanliga frågor och svar

Är On the Beach Guesthouse husdjursvänligt?

Nej, husdjur är inte tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att bo på On the Beach Guesthouse?

Enligt uppgifter från den 30 juni 2026, startar priserna från 1 458 kr för en natts vistelse för två vuxna på On the Beach Guesthouse den 8 juli 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Hur mycket kostar det att parkera vid On the Beach Guesthouse?

Vanlig parkering är gratis på det här boendet.

Vilka är incheckningstiderna för On the Beach Guesthouse?

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 17.00. Sen incheckning är möjlig under begränsade tider.

Vilken utcheckningstid gäller för On the Beach Guesthouse?

Utcheckning sker senast klockan 10.00.

Erbjuder On the Beach Guesthouse flygtransfer?

Ja, transport till/från flygplatsen erbjuds. En avgift på ZAR 800 per person tas ut.

Var ligger On the Beach Guesthouse?

Detta pensionat vid stranden i Jeffreys Bay ligger nära Jeffreys Bay Beach och Noorsekloof Nature Reserve. Jeffreys Bay Golf Club och Play in JBay Adventure Centre Day Trips ligger också en kvarts promenad härifrån.

Recensioner

Recensioner för On the Beach Guesthouse

9,0

Underbart

9,6

Renlighet

9,0

Läge

9,4

Personal och service

9,0

Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 55 av 83 recensioner
8 - Bra i betyg. 15 av 83 recensioner
6 - Okej i betyg. 9 av 83 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 3 av 83 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 1 av 83 recensioner

Recensioner

Verifierad recension

8/10 Bra

Mats

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Perfekt läge på stranden och gångavstånd till det mesta
Bodde här 2 nätter i november 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Stephen

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great location, friendly staff.
Bodde här 2 nätter i januari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Oluwafemi

Gillade: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
Location was great, as its right on the beach & parking was readily available!
Bodde här 1 natt i december 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Suzanne

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
The location was fantastic, literally on the beachfront and the service was friendly and excellent!
Bodde här 2 nätter i januari 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Marcel

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Das Guesthouse ist direkt am Strand und man hört im Bett das Wellenrauschen. Das Personal beim Frühstück war sehr aufmerksam und freundlich.
Bodde här 2 nätter i januari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Elke

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Wunderbarer Aufenthalt

Sehr schönes Guesthouse , sehr schön und geschmackvoll eingerichtet, gute Parkmöglichkeiten, gutes und ausreichendes Frühstück, bequeme Betten, Zimmer direkt mit Meerblick war geräumig und komfortabel
Bodde här 1 natt i mars 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Ute

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Tolle Lage direkt am Strand, Personal sehr freundlich und aufmerksam
Bodde här 2 nätter i november 2023
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Niclas

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Unterkunft mit einem traumhaften Blick und sauberen gepflegten Zimmern
Bodde här 2 nätter i februari 2024
Verifierad recension

8/10 Bra

Ryan

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Very clean and beautifully situated. Lovely little breakfast area upstairs. The beach location is perfect.
Bodde här 1 natt i januari 2023
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Wim

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Uitstekend, met goede service en prima ontbijt. Top locatie!
Bodde här 2 nätter i november 2023
Verifierad recension

8/10 Bra

Adam

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Beautiful view of the beach .
Bodde här 1 natt i oktober 2024
Verifierad recension

8/10 Bra

Graham

Gillade: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
We were able to park in enclosed car parking area and found the reception easily. We were made welcome then shown to our very spacious room overlooking the ocean. There was tea and coffee making facilities with water in the fridge as well as an honesty box of snacks if needed. There was a comfortable seating area and the room was tastily furnished.
The breakfast room
View from the breakfast room
View from the bedroom
Bodde här 1 natt i december 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Dhiresh

Gillade: Boendets skick och faciliteter
Beautiful outlook over miles of sandy beach and the Indian Ocean
Bodde här 1 natt i november 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

eleni

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Great location right on the sand! We had the honeymoon suite which was nice. Breakfast in the main lounge/dining area had a great view of the beach. The staff and food were also excellent
Bodde här 3 nätter i september 2023
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Tanja

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Für ein vier Stern Hotel, ist es besser als erwartet ausgestattet.
Bodde här 1 natt i januari 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Wynand

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Stunning views, amazing staff and breathtaking ven

What a stunning and personal experience. Such lovely breakfasts, the views aswell as the freedom of the facilities and the staff. Will definitely be back..... wish we had stayed longer
Bodde här 2 nätter i februari 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Martha

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Perfect spot for a beach vacation. Room was ideal with big bathtub and shower. The living room and access to the porch added to the experience. Breakfast was exceptional. Great find. We would like to visit again.
Bodde här 3 nätter i juni 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Don W

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Fantastic!

This being our third time to Jeffrey’s Bay, we really took our time choosing our accommodation. We were very happy with our choice and would definitely return. Staff are wonderful, breakfast is fantastic and our room amazing. Great view, thoughtful touches and attention to detail which always impresses.
Bodde här 3 nätter i januari 2024
Verifierad recension

2/10 Väldigt dåligt

Richard

Gillade: Renlighet
Gillade inte: Bekvämligheter
We had preordered a taxi with them which did t turn up. I had preened them our flight was delayed. We arrived at the airport and were stranded. No taxis at 21.30 at night. No one to call at hotel. Very expensive Uber to get to the hotel
Bodde här 1 natt i februari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Anthony

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Perfect stay!
Bodde här 4 nätter i juni 2026
Verifierad recension

6/10 Okej

Hanna Dis

Gillade: Renlighet och bekvämligheter
Ikke havutsikt. Kløende låsesystem for å komme seg inn og ut av eiendom og rom. Ganske lytt, mye støy.
Bodde här 1 natt i februari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Daniela

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Everything was wonderful and the staff were lovely.
Bodde här 2 nätter i februari 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Andrea

Gillade: Renlighet och personal och service
Direkt am Strand, freundliches und hilfsbereites Personal, gutes preis/leistungsverhältnis, einrichtung (teppiche) ein bisschen oldfashioned.
Bodde här 1 natt i oktober 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Robert

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Amazing stay on the Beach

This is one of the nicest properties we have stayed in during this trip. The suite had everything in it and was incredibly comfortable. The area on the second floor was amazing and the views of the dolphins were fantastic.
Bodde här 1 natt i juni 2022
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Edmund Frank

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Wonderful week spent

Everyone was so friendly and the guest house was extremely clean
Bodde här 7 nätter i april 2022