Agora Place Kyoto Nijo

Boendeklass: 2

Välj datum för att se priser

Recensioner

8,8 av 10,
Utmärkt

Populära bekvämligheter

  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
  • Städning
  • Reception dygnet runt
Det nuvarande priset är 774 kr
27 okt. – 28 okt.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 3 av 3 rum

Standardrum (King)

9,0 av 10
Underbart
(4 recensioner)
  • 16 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Standard tvåbäddsrum - icke-rökare

9,0 av 10
Underbart
(2 recensioner)
  • 17 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Deluxe trippelrum - icke-rökare

8,0 av 10
Mycket bra
(1 recension)
  • 21 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 3 enkelsängar

Du kanske även gillar

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Agora Place Kyoto Nijo ligger nära tunnelbanan i Centrala Kyoto, ett område i Kyoto. Nijo slott och Det kejserliga palatset i Kyoto är viktiga sevärdheter, och vackra naturupplevelser kan du få i området kring Arashiyama bambulund och Biwasjön. Kyoto Gyoen National Garden och Funaoka Thermal Bath är också värda ett besök. Gå till vår reseguide för Kyoto
Karta
25 Marutamachi, Nakagyo-ku, Kyoto, Kyoto, 604-0077

I närheten

  • En traditionell port med utsmyckade guldfärgad dekorationer och ett tak täckt med kakel.
    Nijo slott
    6 min till fots - 0.5 km
  • En gul figur som sitter och läser en bok på ett offentligt torg med byggnader i bakgrunden.
    Kyoto International Manga Museum
    13 min till fots - 1.1 km
  • En traditionell port med utsmyckade dekorationer och en klarblå himmel ovanför.
    Det kejserliga palatset i Kyoto
    14 min till fots - 1.2 km
  • En livlig marknadshall med ett stort utbud av butiker och försäljningsstånd.
    Nishiki Market
    4 min med bil - 2.3 km
  • Mikane Shrine
    8 min till fots - 0.7 km

Ta sig runt

  • Nijo station – 19 minuters promenad
  • Marutamachi tunnelbanestation – 8 minuters promenad
  • Osaka (ITM-Itami) - 61 min med bil

Restauranger

  • モスバーガー
    1 min till fots
  • 餃子の王将
    2 min till fots
  • 元祖からあげ本舗 ほりまる
    1 min till fots
  • チャーミングチャーハン 丸太町本店
    1 min till fots
  • 近江屋清右衛門
    2 min till fots

Om boendet

Agora Place Kyoto Nijo

  • Detta hotell ligger nära Kawaramachi Street
  • Agora Place Kyoto Nijo ligger nära Nijo slott och Det kejserliga palatset i Kyoto, och har massor att erbjuda. Håll dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Här följer några ytterligare förmåner:
  • En hiss och en dygnet runt-öppen reception
  • Om rummen
  • Alla gästrum hos Agora Place Kyoto Nijo har detaljer som arbetsyta för laptop och luftkonditionering, samt ytterligare bekvämligheter såsom gratis wi-fi.
  • Du kan också hitta följande bekvämligheter i alla rum:
    • Badrum med kombinerade duschar/badkar och hårtorkar
    • 24-tums platt-tv med digitalkanaler
    • Uppvärmning, daglig städning och skrivbord

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Wi-fi-hastighet på rummet: 250+ Mbps (passar för 3–5 personer eller upp till 10 enheter)
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Ingen parkering på området

Bekvämligheter

  • Reception öppen dygnet runt

Gästtjänster

  • Städning varje dag

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Gång utan trappsteg till ingången
  • Hiss
  • Väl upplyst gång till ingången

Mer

  • Platser anvisade för rökning (böter kan tillämpas)

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Dusch över badkar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Privat badrum
  • Schampo
  • Toalettpapper

Underhållning

  • 24-tums platt-tv med digitala kanaler

Mer

  • Arbetsområde för laptop
  • Luftkonditionering (klimatreglerad)
  • Skrivbord
  • Värme (klimatreglerad)

Regler

Incheckning

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 00.00.
Sen incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00

Incheckningsinstruktioner

Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du planerar att ankomma efter 00.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

Djur ej tillåtna

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Extrasängar finns inte tillgängliga.
Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

  • American Express
  • JCB International
  • MasterCard
  • Visa

Viktig information

Avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • En stadsskatt kan debiteras på boendet. Stadsskatten varierar mellan JPY 100 och 10 000 per person och natt baserat på rumspriset per natt. Observera att ytterligare undantag kan gälla. Om du vill ha mer information kontaktar du boendet med uppgifterna i bokningsbekräftelsen du har fått efter bokning.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort; ingen kontantbetalning.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Det japanska ministeriet för hälsa, arbetsmarknad och välfärd kräver att alla internationella besökare uppger sitt passnummer och sin nationalitet när de registrerar sig på ett boende av något slag (gästgiveri, hotell, motell osv.). Dessutom måste innehavaren av boendet ta fotokopior av passen tillhörande alla gäster som registrerar sig och arkivera kopiorna.

Vanliga frågor och svar

Är Agora Place Kyoto Nijo husdjursvänligt?

Nej, husdjur är inte tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att bo på Agora Place Kyoto Nijo?

Enligt uppgifter från den 21 okt. 2026, startar priserna från 774 kr för en natts vistelse för två vuxna på Agora Place Kyoto Nijo den 27 okt. 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Hur mycket kostar det att parkera vid Agora Place Kyoto Nijo?

Agora Place Kyoto Nijo har ingen parkering.

Vilka är incheckningstiderna för Agora Place Kyoto Nijo?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 00.00. Sen incheckning är möjlig under begränsade tider.

Vilken utcheckningstid gäller för Agora Place Kyoto Nijo?

Utcheckning sker senast klockan 11.00.

Var ligger Agora Place Kyoto Nijo?

Detta hotell i Centrala Kyoto ligger mindre än 2 km från Nijo slott, Det kejserliga palatset i Kyoto och Kawaramachi Street. Kiyomizu-templet och Nishiki Market ligger också 5 km härifrån. Marutamachi tunnelbanestation ligger på 8 minuters gångavstånd och till Nijojo-mae tunnelbanestation promenerar du på 9 minuter.

Recensioner

Recensioner för Agora Place Kyoto Nijo

8,8

Fantastiskt

9,2

Renlighet

8,8

Bekvämligheter

9,6

Personal och service

9,4

Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 35 av 63 recensioner
8 - Bra i betyg. 20 av 63 recensioner
6 - Okej i betyg. 4 av 63 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 4 av 63 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 0 av 63 recensioner

Recensioner

Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Clean, modern hotel with helpful staff. Was really close to a bus stop so it was easy to get around. Would stay here again.
Bodde här 4 nätter i oktober 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Excellent place to stay! It was local to the metro and the property was very nice! The staff was excellent!
Bodde här 3 nätter i september 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great location to be in overall. The staff here were able to help get a bag back to me after I had left it in a taxi. I recommend anyone to stay here as the stay was also pleasant
Bodde här 3 nätter i oktober 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Rooms are small but clean and nice.
Bodde här 3 nätter i september 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
1人旅行に十分なホテルです。
Bodde här 2 nätter i augusti 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
I liked that we were near a castle but we were also close to a hospital and we could hear the ambulance all nights.
Bodde här 3 nätter i oktober 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
ホテルは清潔で配慮が行き届いており、スタッフさんの対応も素晴らしかったです。Expediaでの表示がデフォルトで「朝食あり」になっていたのが唯一気がかりでした (実際は素泊まり)。
Bodde här 1 natt i september 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
友人との旅行で利用させていただきました。 必要最低限の設備ですが、清掃も行き届いていて、スタッフの方の対応、気配りもすばらしくまた利用させていただきたいと思いました。 水、コーヒーなどフリーなのも大変ありがたいです。 3人部屋なので、荷物置きになるものが人数分あると尚良かったです。
Bodde här 2 nätter i oktober 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
24時間飲めるドリンクサービスや近くにバス停などもあり、京都旅行にとても便利でした。
Bodde här 2 nätter i augusti 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
清潔な客室で新しく安価で泊まれてよかったです。地下鉄の駅までは少し歩きますが、バス停は近くスーパー、コンビニも近所にあります。
Bodde här 1 natt i september 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
通り沿いということもあり、車の走行音が気になる時もありましたが、全体的には快適に過ごせました。
Bodde här 1 natt i september 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
安くて広くて清潔な設備、大変満足でした。 駅から少し離れた印象ですがそれを踏まえても良いホテルでした。
Bodde här 1 natt i juli 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
スタッフの方がどの方も丁寧に対応していただいて気持ちよく宿泊することができました。駐車場も近くに幾つかコインパーキングがあり困ることがなかったです。
Bodde här 4 nätter i juli 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Value for money for this stay. It was very nice for me
Bodde här 2 nätter i juli 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
The room was small but neat. Amenities downstairs were good. Staff was courteous.
Bodde här 6 nätter i augusti 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
A little walk (aprx 5 min) from closest subway station but cannot complain considering hotel quality!
Bodde här 2 nätter i juli 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
京都駅からは少し離れていますが、今回の私達の旅には最高の立地でした。館内設備やサービスも、ランドリーがなかったことを除けばとても良かったです。
Bodde här 3 nätter i augusti 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
建物の構造上、外の音がよく室内に響きますね。
Bodde här 1 natt i september 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Helpful staff. Walkable. I wish they can provide 2 pillows instead of one only for health reasons.
Bodde här 3 nätter i september 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
職員有禮,遇事幫忙,出門向左有大超市,生活方便,附近有巴士站,3分鐘到店,只欠洗衣機,但附近都有
Bodde här 5 nätter i augusti 2026
Verifierad recension

6/10 Okej

Gillade: Personal och service
Gillade inte: Renlighet
.
Bodde här 3 nätter i september 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Very clean room and friendly staff who are there 24/7. Coffee machine, ice and tea available downstairs. Cleaning is only after 3rd day of stay. Tourist stay fee charged at the end. No laundry in the hotel. Very close to subway and bus.
Bodde här 6 nätter i september 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
The room was clean and had just enough space for 2 people, maybe not for people with bigger/larger amounts of luggage than 1/person. The hotel was located within walking distance of Nijo Castle and to Kyoto Gyoen National Garden where the Kyoto Imperial Palace is located. The Garden and the Imperial Palace grounds are free to enter, so it was a very pleasant experience regardless of the rain. If you are looking for a quieter, more laid-back area to stay in with food options, I would recommend staying at Agora Nijo.
Bodde här 2 nätter i september 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
スタッフが忙しそうにしたましたが、1人ひとりに丁寧な対応をしていたのが印象的でした。ありがとうございます
Bodde här 1 natt i juli 2026
Verifierad recension

6/10 Okej

Gillade: Renlighet
外の音は
Bodde här 1 natt i september 2026