Super 8 by Wyndham Louisville Airport

2.5-stjärnigt boende

Välj datum för att se priser

Recensioner

4,8 av 10,

Populära bekvämligheter

  • Frukost ingår
  • Gratis flygplatstransfer
  • Husdjursvänligt
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
Det nuvarande priset är 665 kr
inklusive skatter och avgifter
15 juli – 16 juli

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 8 av 8 rum

2 Queen Beds Non-Smoking

  • 4 sovplatser
  • Gratis wi-fi

Executive Room, 1 Queen Bed

  • 2 sovplatser
  • Gratis wi-fi

Comfortable, 1 Queen Bed

  • 3 sovplatser
  • Gratis wi-fi

Executive-rum - 1 queensize-säng

  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Executive-rum - 2 queensize-sängar

  • 4 sovplatser
  • 2 queensize-sängar
  • Gratis wi-fi

Comfortable - 1 queensize-säng

  • 3 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Standardrum - 2 queensize-sängar

  • 4 sovplatser
  • 2 queensize-sängar
  • Gratis wi-fi

Business-rum - 1 queensize-säng - tillgänglighetsanpassat - icke-rökare (Mobility Accessible)

  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Du kanske även gillar

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Super 8 by Wyndham Louisville Airport ligger nära flygplatsen, nära en temapark i Edgewood, ett område i Louisville. Vackra naturupplevelser kan du få i området kring Louisville Mega Cavern och Louisville Waterfront Park, och KFC Yum Center och Louisville Slugger Museum (baseballmuseum) tillhör de kulturella höjdpunkterna. Du får inte missa Kentucky Kingdom och Louisville Zoo. Gå till vår reseguide för Louisville
Se fler motell i Louisville
Karta
4800 Preston Hwy, I-65 Exit 130, Louisville, KY, 40213-2226

I närheten

  • En luftballongfestival som hålls på natten, med färgstarka ballonger, varav en är märkt med texten ”OLIVER WINERY”.
    Kentucky Exposition Center (mässhall)
    3 min med bil - 3.8 km
  • En inomhusklätteranläggning med träkonstruktioner och rep.
    Louisville Mega Cavern
    4 min med bil - 4.8 km
  • Highland Festival Grounds
    2 min med bil - 2.8 km
  • Freedom Hall
    3 min med bil - 3.5 km
  • Kentucky Kingdom
    3 min med bil - 3.5 km

Ta sig runt

  • Louisville International Airport (SDF) - 4 min med bil

Restauranger

  • Circle K
    5 min till fots
  • Oliver’s Chop House
    6 min med bil
  • McDonald's
    17 min till fots
  • Starbucks - Post Security
    5 min med bil
  • Waffle House
    3 min till fots

Om boendet

Super 8 by Wyndham Louisville Airport

  • Motell som renoverades 2023 och ligger nära Kentucky Kingdom
  • Super 8 by Wyndham Louisville Airport kan erbjuda gratis frukost att ta med, gratis flygtransfer tur/retur och gratis mottagning med manager. Som gäst kan du hålla dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet och utnyttja andra bekvämligheter, såsom tvättmöjligheter och business-service dygnet runt.
  • Du kan även räkna med förmåner som följande:
    • Gratis vanlig parkering
    • Barnklubb (avgift tillkommer), en tv i lobbyn och bagageförvaring
    • Ett värdeförvaringsskåp i receptionen, en varuautomat och en rökfri anläggning
    • Gästrecensionerna talar varmt om den hjälpsamma personalen
  • Om rummen
  • Alla 90 rum hos Super 8 by Wyndham Louisville Airport ståtar med bekvämligheter som arbetsyta för laptop och luftkonditionering, samt ytterligare förmåner såsom gratis wi-fi och värdeförvaringsskåp.
  • Du kan även hitta följande bekvämligheter:
    • Badrum med regnduschar och kombinerade duschar/badkar
    • LED-tv med premiumkanaler
    • Kaffe- och tebryggare, uppvärmning och daglig städning

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Avgiftsfri flygtransfer tur och retur från 09.00 till 21.00 på begäran
  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området
  • Tillgänglighetsanpassad parkering finns tillgänglig

Mat och dryck

  • Gratis frukost att ta med tillgänglig alla dagar
  • Gratis mottagning med hotellmanager (utvalda dagar)
  • Kaffe och te i gemensamma utrymmen
  • Snackbar/deli

Att göra

  • Barnklubb
  • Tv i allmänna utrymmen

Familjevänligt

  • Babyleksaker
  • Barnklubb (tilläggsavgift)
  • Extrasäng (tilläggsavgift)
  • Leksaker för barn
  • Snackbar/deli
  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättmöjligheter
  • Uttagsautomat
  • Varuautomat
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Städning varje dag

Business-service

  • Business-service dygnet runt

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Hiss
  • Hörselhjälpmedel
  • Skyltar med punktskrift
  • Tillgänglighetsanpassad parkering
  • Tillgänglighetsanpassad registreringsdisk
  • Tillgänglighetsanpassat (kan finnas begränsningar)
  • Trägolv i allmänna utrymmen
  • Tunn matta i allmänna utrymmen

Mer

  • 1 byggnad
  • 3 våningar
  • Byggdes 2000
  • Hela boendet renoverat - juni 2023
  • Rökning ej tillåten
  • Traditionell arkitektur

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Extrasäng (tilläggsavgift)
  • Lakan tillhandahålls
  • Mörkläggningsgardiner

Badrum

  • Dusch över badkar
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Privat badrum
  • Regndusch

Underhållning

  • LED-tv med premiumkabelkanaler

Mat och dryck

  • Te-/kaffebryggare

Mer

  • Arbetsområde för laptop
  • Gratis lokalsamtal
  • Luftkonditionering
  • Skrivbord
  • Strykjärn/strykbräda
  • Uppvärmning
  • Värdeförvaringsskåp

Regler

Incheckning

Incheckning från 15.00
Tidig incheckning i mån av tillgång
Tidig incheckning är tillgänglig mot en avgift
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00
Kontaktfri utcheckning erbjuds
Sen utcheckning i mån av tillgång
En avgift tas ut för sen utcheckning

Incheckningsinstruktioner

Gäster erbjuds transport från flygplats och måste kontakta boendet med reseinformation i förväg med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

Djur är tillåtna mot en extraavgift på USD 25 per husdjur och per natt, plus en deposition på USD 50 per vistelse
Assistanshundar är välkomna utan avgift
Endast hundar och katter välkomnas
2 per rum
Husdjur får inte lämnas utan uppsikt
Endast vissa rum – restriktioner gäller. Du kan ange önskemål om djurvänliga rum genom att kontakta boendet via numret som anges i bokningsbekräftelsen.
Mat- och vattenskålar erbjuds

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Extrasängar finns att hyra för USD 10 per natt.
Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Deposition: USD 50 per vistelse
  • Deposition för städning: USD 50.00 per vistelse

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

Extra tillval

  • Deposition för husdjur: USD 50 per vistelse
  • Avgift för husdjur: USD 25 per husdjur per natt
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar
  • Tidig incheckning är tillgänglig mot en avgift (i mån av tillgänglighet)
  • Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (endast i mån av tillgång)
  • Avgift för extrasäng: USD 10 per natt

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort; ingen kontantbetalning.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetaljer: kolmonoxiddetektor, brandsläckare, rökdetektor, säkerhetssystem och förbandslåda.
Boendet bekräftar att man följer de riktlinjer för rengöring och desinficering som utfärdats av Count on Us (Wyndham).
Munskydd krävs på boendet för gäster som inte har vaccinerats för covid-19
Observera att kulturella normer och gästpolicyer kan skilja sig i olika länder och på olika boenden. De policyer som listas är boendets egna.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Vanliga frågor och svar

Är Super 8 by Wyndham Louisville Airport husdjursvänligt?

Ja, detta boende tillåter katter och hundar (högst 2 per rum). En deposition på USD 50 per vistelse och en avgift på USD 25 per husdjur, per natt tas ut. Assistanshundar är avgiftsbefriade. Vissa begränsningar kan gälla, så kontakta boendet för mer information.

Hur mycket kostar det att bo på Super 8 by Wyndham Louisville Airport?

Enligt uppgifter från den 5 juli 2026, startar priserna från 665 kr för en natts vistelse för två vuxna på Super 8 by Wyndham Louisville Airport den 15 juli 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Hur mycket kostar det att parkera vid Super 8 by Wyndham Louisville Airport?

Vanlig parkering är gratis på det här boendet.

Vilka är incheckningstiderna för Super 8 by Wyndham Louisville Airport?

Incheckning börjar 15.00. En avgift tas ut för tidig incheckning (i mån av tillgång).

Vilken utcheckningstid gäller för Super 8 by Wyndham Louisville Airport?

Utcheckning sker senast klockan 11.00. Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (i mån av tillgång).

Erbjuder Super 8 by Wyndham Louisville Airport flygtransfer?

Ja, gratis flygtransfer erbjuds och körs 09.00–21.00 (tillgänglig på begäran).

Var ligger Super 8 by Wyndham Louisville Airport?

Detta motell i Edgewood ligger mindre än 5 km från Highland Festival Grounds, Kentucky Kingdom och Kentucky Exposition Center (mässhall). Freedom Hall och Louisville Zoo ligger också 5 km härifrån.

Recensioner

Recensioner för Super 8 by Wyndham Louisville Airport

4,8

4,8

Renlighet

5,8

Läge

5,8

Personal och service

4,4

Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 123 av 1001 recensioner
8 - Bra i betyg. 124 av 1001 recensioner
6 - Okej i betyg. 147 av 1001 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 188 av 1001 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 419 av 1001 recensioner

Recensioner

Verifierad recension

8/10 Bra

Faith

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Staff was friendly at the location, no one bothered us overall good experience
Bodde här 3 nätter i mars 2026
Verifierad recension

4/10 Dåligt

Heather L.

Gillade inte: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
There was black mold in the bathroom. The floors and walls were peeling.
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

2/10 Väldigt dåligt

Barbara

Gillade inte: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
There is NO AIRPORT shuttle. Expedia has the wrong information. We were meeting a couple from England and purposely booked this Super 8 for the shuttle. My bathroom ceramic floor was cracked; the bathtub had the finish peeling off. My husband called the motel a "dump."
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Solomon

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great clean affordable room
Bodde här 1 natt i oktober 2025
Verifierad recension

6/10 Okej

Casey

Yes
Bodde här 5 nätter i mars 2026
Verifierad recension

2/10 Väldigt dåligt

Darren

Gillade: Personal och service och bekvämligheter
This hotel is not in a very good area. The staff was nice, the rooms were not clean at all there was dried up food on one of the blankets. There was empty fortune cookies rappers with the fortunes and cookie crumbs in my bed.
Bodde här 2 nätter i april 2026
Verifierad recension

4/10 Dåligt

jason

Gillade: Personal och service
Gillade inte: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
The room smelled and stumped there was dirt in the creases and corners the bathroom floor that would not recommend this hotel
Bodde här 2 nätter i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Debbie

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Nice and clean
Bodde här 1 natt i december 2025
Verifierad recension

4/10 Dåligt

Brandon

Gillade inte: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Bed sheets were dirty, the breakfast was basically non existent, and bearly had enough food, other than cereal, no eggs, no sausage, no pancakes, no waffles, no hard boiled eggs, no coffee, no juice....the place smelled like weed, and the curfew was non existant, waking me and my seevice dog up every hour
Bodde här 2 nätter i mars 2026
Verifierad recension

2/10 Väldigt dåligt

Chenoa

Gillade inte: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Property and room was unclean and smelled of mold and mildew. Toilet did not work in room.
Bodde här 1 natt i april 2026
Verifierad recension

4/10 Dåligt

Russell

Gillade inte: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
The place wasn’t very clean. Our bathroom door wouldn’t latch. The shower was leaking Water really bad. We marked that motel off the list to stay next year. And the second night when we went to go back to the motel, they locked us out of our rooms.
Bodde här 2 nätter i april 2026
Verifierad recension

2/10 Väldigt dåligt

Julio

Gillade inte: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
A motel in poor condition—very dirty and dilapidated. It should not be in operation due to health concerns.
Bodde här 1 natt i mars 2026
Verifierad recension

2/10 Väldigt dåligt

Kimberly

Gillade inte: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Worst customer service I have ever experienced. First room, the tub faucet had steady water leak and bathroom floor was very weak and felt like you would fall through floor when stepped on. We ask for another room and that room was dirty and had no bed coverings. Then we had to ask for another room. We were never given an apology at all at any of the 3 times we had to change rooms - he acted completely bothered and was very rude during the whole experience. I would never recommend this hotel to anyone.
Bodde här 2 nätter i maj 2026
Verifierad recension

2/10 Väldigt dåligt

LEWIS

Gillade inte: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
We left and git a room down the road. I filed a complaint and sent pictures of the place being unfit to stay i .
broken door
dirty tub
old and worn ironing board
old furniture and dust covered
Bodde här 1 natt i januari 2026
Verifierad recension

4/10 Dåligt

Cass

Gillade inte: Boendets skick och faciliteter
Door wouldn’t lock. Shower curtain about to fall. No hot water in sink. Smelled bad
Bodde här 2 nätter i mars 2026
Verifierad recension

2/10 Väldigt dåligt

Dylan

Gillade inte: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Paying over $100 per night for a room with a broken bed, sunken mattress, dirty walls, broken floors, and dirty everything else feels too absurd to not say anything. The whole hotel smells like it hasn’t been cleaned or updated since they stopped allowing smoking back in the early 2000s. We stuck around for 10 minutes total before deciding that it was more worth our time, and probably better for our health, to drive 4 hours home at midnight instead of sleeping here. Would not recommend.
Bodde här 1 natt i april 2026
Verifierad recension

2/10 Väldigt dåligt

DAVID

Gillade inte: Personal och service
I booked the room on orbitz
Bodde här 1 natt i oktober 2025
Verifierad recension

2/10 Väldigt dåligt

Angie

Gillade: Personal och service
Gillade inte: Renlighet, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
The dirtiest hotel I've ever stayed at.
Bodde här 5 nätter i september 2025
Verifierad recension

2/10 Väldigt dåligt

Phoenix

Gillade inte: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Terrible staff incredibly rude, added charges at check in wouldn’t recommend
Bodde här 1 natt i december 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Lawrence

Fifth gift HTH huh nono
Bodde här 2 nätter i januari 2026
Verifierad recension

2/10 Väldigt dåligt

James

Gillade inte: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
The hotel was freezing cold, my room was freezing cold even with the heat turned all the way up. The bed was the most uncomfortable thing I’ve ever slept in. The staff was extremely rude, and there was pubic hair in the shower from the previous guest.
Bodde här 1 natt i januari 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Robert

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Super 8 is a really nice place This is the 4th time am staying there
Bodde här 3 nätter i januari 2025
Verifierad recension

2/10 Väldigt dåligt

Ihosvani

Gillade inte: Renlighet och boendets skick och faciliteter
Terrible
Bodde här 3 nätter i december 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Melissa

Gillade: Renlighet och bekvämligheter
Very easy to find polite staff
Bodde här 1 natt i mars 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Morgan

Gillade: Renlighet, personal och service och rummets bekvämlighet

Cleanest hotel yet

It was clean and very comfy
Bodde här 3 nätter i maj 2025