Hel semesterbostad

Historic Guest House on Castle Kimble Estate!

3.0-stjärnigt boende

Fotogalleri för Historic Guest House on Castle Kimble Estate!

En historisk byggnad i sten med en symmetrisk fasad, stora fönster och en central ingång.
Ett rymligt kök med träskåp, en stor köksö och hängande lampor.
Stuga (1 Bedroom) | Interiör
Ett kök med träskåp, vitvaror i rostfritt stål, en bardisk med barstolar och ett stort fönster med målat glas.
Ett rymligt vardagsrum med en stor soffa, läderfåtöljer, ett soffbord i trä och en tv.

Recensioner

10 av 10,
Enastående

Hel bostad

1 sovrum1 badrumSovplats för 398 kvm

Populära bekvämligheter

  • Kök
  • Tvättmaskin
  • Torktumlare
  • Parkering ingår
  • Luftkonditionering

Lägg till datum för priser

Om boendet

Historic Guest House on Castle Kimble Estate!

  • Detta fritidshus med familjevänlig profil ligger nära Kansas State University
  • Historic Guest House on Castle Kimble Estate! erbjuder bekvämligheter som en eldstad och en lekplats. Som gäst kan du hålla dig uppkopplad via gratis wi-fi i allmänna utrymmen.
  • Du kan även dra nytta av följande förmåner under din vistelse:
    • Gratis vanlig parkering
    • En rökfri anläggning och spel
  • Om rummen
  • Samtliga gästrum hos Historic Guest House on Castle Kimble Estate! erbjuder bekvämligheter såsom luftkonditionering.
  • Dessutom hittar du följande bekvämligheter:
    • Barnstolar och gratis spjälsängar
    • Badrum med duschar
    • Tv med dvd-spelare
    • Kök, diskmaskiner och mikrovågsugnar

Hotellbekvämligheter

Parkering och transport

  • Gratis parkering i närheten
  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Familjevänligt

  • Barnstol
  • Gratis spjälsäng
  • Lekplats

Kök

  • Diskmaskin
  • Grytor och köksredskap
  • Ismaskin
  • Kaffekvarn
  • Kryddor
  • Mikrovågsugn
  • Pappersservetter
  • Spishäll
  • Te-/kaffebryggare
  • Ugn

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls
  • Sovrum

Badrum

  • 1 privat badrum
  • Dusch

Utrymmen

  • Vardagsrum

Underhållning

  • Dvd-spelare
  • Spel
  • Tv
  • Tv-spelkonsol

Utomhus

  • Eldstad

Tvätt

  • Tvättmaskin
  • Tvättmedel

Komfort

  • Luftkonditionering
  • Värme

Husdjur

  • Inga husdjur tillåts

Anpassning/tillgänglighet

  • Rökfritt boende

Tjänster och inrättningar

  • Strykjärn/strykbräda

Säkerhetsdetaljer

  • Uppgifter om kolmonoxidvarnare saknas (värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet – överväg att ta en bärbar varnare med dig)
  • Rökdetektor (värden har angett att det finns en rökdetektor på boendet)

Liknande boenden

Regler

Incheckning

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 00.00.
Kontaktfri incheckning erbjuds

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00
Kontaktfri utcheckning erbjuds

Incheckningsinstruktioner

Incheckning sker på annan plats än boendet. För att checka in, ta dig till [apartment].
Gästerna måste kontakta boendet för incheckningsinstruktioner.
Kontakta boendet minst 48 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Husdjur

Djur ej tillåtna

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Boendet erbjuder gratis spjälsängar på begäran.

Rökning tillåten

Rökning förbjuden

Betalningstyper

Viktig information

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort; ingen kontantbetalning.
Värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet. Överväg att ta en bärbar varnare med dig på resan.
Värden har angett att det finns en rökdetektor på boendet.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Om området

denna stuga ligger i Manhattan. Vackra naturupplevelser kan du få i området kring Tuttle Creek Recreation Area och Tuttle Creek State Park, och Flint Hills Discovery Center och Marianna Kistler Beach Museum of Art tillhör de kulturella höjdpunkterna. Har du barn med dig på resan? Då kan det vara läge att besöka Sunset Zoological Park. Annars kan du gå på ett evenemang eller se en match på Memorial Stadium. Gå till vår reseguide för Manhattan
Se fler fritidshus i Manhattan
Karta
Manhattan, KS

I närheten

  • En stor, historisk byggnad i sten med ett framträdande torn och välvda fönster.
    Kansas State University
    13 min till fots - 1.1 km
  • En stadion med en stor plan, omgiven av träd och byggnader.
    Memorial Stadium
    14 min till fots - 1.2 km
  • En stadion med tomma, lila sittplatser, en stor byggnad med skyltar som visar "Bill Snyder Family Stadium" och "Kansas State University", och en fotbollsplan.
    Bill Snyder Family Stadium
    5 min med bil - 3.2 km
  • Sunset Zoological Park
    6 min till fots - 0.6 km
  • Ahearn Field House
    18 min till fots - 1.5 km

Ta sig runt

  • Manhattan, KS (MHK-Manhattan Regional) - 9 min med bil

Restauranger

  • Sonic Drive-In
    4 min med bil
  • Full Circle Diner
    3 min med bil
  • Chipotle Mexican Grill
    3 min med bil
  • Abelardo's Mexican Fresh
    19 min till fots
  • Tasty China House
    3 min med bil

Vanliga frågor och svar

Är Historic Guest House on Castle Kimble Estate! husdjursvänligt?

Nej, husdjur är inte tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att parkera vid Historic Guest House on Castle Kimble Estate!?

Vanlig parkering är gratis på det här boendet. Det finns även annan kostnadsfri parkering i närheten.

Vilka är incheckningstiderna för Historic Guest House on Castle Kimble Estate!?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 00.00.

Vilken utcheckningstid gäller för Historic Guest House on Castle Kimble Estate!?

Utcheckning sker senast klockan 11.00.

Var ligger Historic Guest House on Castle Kimble Estate!?

Denna familjevänliga stuga i Manhattan ligger en kvarts promenad från Sunset Zoological Park och Kansas State University. Memorial Stadium och Ahearn Field House ligger också 2 km härifrån.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.

Recensioner för Historic Guest House on Castle Kimble Estate!

Recensioner

10

Enastående