Pousada Bellatrix Ecolodge - Reserva de Sapiranga - Praia do Forte - Bahia ligger på flodpromenaden, i en delstatspark i Açu da Torre, ett område i Mata de São João. Garcia d'Avilas tornhus är en viktig sevärdhet, och vackra naturupplevelser kan du få i området kring Praia do Forte och Praia de Itacimirim. Missa inte Tamarprojektets sköldpaddsreservat. Passa på att utforska området med vattenaktiviteter som bad. Gå till vår reseguide för Mata de São João
Praia do Forte, Reserva Sapiranga, Lagoa Aruá QD 15, Mata de São João, BA, 48280-000
I närheten
Praia do Forte
14 min med bil - 8.3 km
Praia de Itacimirim
15 min med bil - 9.1 km
Sapirangas ekologiska reservat
7 min med bil - 3.1 km
Timeantube-lagunen
12 min med bil - 6.8 km
Garcia d'Avilas tornhus
13 min med bil - 6.1 km
Ta sig runt
Salvador (SSA-Dep. L. E. Magalh. Intl.) - 75 min med bil
Restauranger
Tivoli Ecoresort Praia do Forte Bahia Resort
15 min med bil
Point do Folha
15 min med bil
Restaurante Meu Rei
20 min med bil
Sabor da Vila - Restaurante do Zequinha
16 min med bil
Donana Restaurante
16 min med bil
Om boendet
Pousada Bellatrix Ecolodge - Reserva de Sapiranga - Praia do Forte - Bahia
Denna pousada nära Tamarprojektets sköldpaddsreservat
Pousada Bellatrix Ecolodge - Reserva de Sapiranga - Praia do Forte - Bahia ligger nära Garcia d'Avilas tornhus och Praia do Forte, och erbjuder gratis frukostbuffé, gratis mottagning med manager varje dag, samt en terrass. Denna pousada erbjuder vandrings-/cykelleder, kanotturer och paddleboards, vilket säkert passar dig som ser fram emot en aktiv semester. Här kan du roa dig med aktiviteter som fiske, sportdykning och kajakpaddling. Som gäst kan du hålla dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet och utnyttja andra bekvämligheter, såsom ett kafé och en trädgård.
Du kan även räkna med förmåner som följande:
Gratis vanlig parkering och parkering efter utcheckning
Gratis hyrcyklar, hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och en grönsaksträdgård
Utomhusmöbler, paddleboard på plats och en rökfri anläggning
Om rummen
Samtliga rum hos Pousada Bellatrix Ecolodge - Reserva de Sapiranga - Praia do Forte - Bahia är individuellt inredda, och erbjuder bekvämligheter som sängtillbehör av högsta kvalitet och luftkonditionering, samt extra detaljer såsom gratis wi-fi och badrockar.
Du kan även hitta följande bekvämligheter:
Återvinning, LED-lampor och tillgång till miljövänliga rengöringsprodukter
Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi
Parkering och transport
Transport till stranden (tilläggsavgift)
Avgiftsfri, säker och otäckt parkering på området
Avgiftsfri, säker och otäckt parkering efter utcheckning på området
Begränsad parkering på området
Mat och dryck
Gratis frukostbuffé tillgänglig alla dagar 07.30–10.00
En bar/lounge
En restaurang
Ett kafé/fik
Gratis mottagning med hotellmanager varje dag
Måltider för par/privata måltider
Privata picknickar
Att göra
Dykning
Ekoturer
Fiske
Gratis cykeluthyrning
Kajakpaddling
Kanotpaddling
Paddleboard
Strandvolleyboll
Vandrings-/cykelleder
Bekvämligheter
Reception öppen under begränsade tider
Gästtjänster
Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
Romantiska paket och paket för frieri
Städning varje dag
Utomhus
Fritidsområde utomhus
Grönsaksträdgård
I en delstatspark
Picknickområde
Terrass
Trädgård
Utomhusmöbler
Vid en sjö
Tillgänglighetsanpassning
Ingen hiss
Trägolv i rum
Mer
Delvis användning av LED-lampor
Lokala råvaror prioriteras
Lokalt ägda och organiserade turer och aktiviteter
Miljövänliga rengöringsprodukter används
Omfattande regler för livsmedelsavfall
Rökning ej tillåten
Utbildning i lokal kultur och ekosystem
Vegetariska måltidsalternativ
Årlig kompensation för minst 10 % av koldioxidutsläppen
Bekvämligheter på rummet
Sovrum
Bäddmadrass
Sängtillbehör av högsta kvalitet
Badrum
Badrockar
Bubbelbadkar
Handdukar tillhandahålles
Privat badrum
Regndusch
Schampo
Separat badkar och dusch
Toalettpapper
Tvål
Mat och dryck
Minibar
Mer
Enskild inredning
LED-lampor
Luftkonditionering
Miljövänliga rengöringsprodukter
Miljövänliga toalettartiklar
Vatteneffektiva toaletter
Återvinning
Regler
Incheckning
Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 20.30.
Sen incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 18 år
Utcheckning
Utcheckning innan 12.00
Incheckningsinstruktioner
Receptionen är öppen alla dagar 09.00–21.00.
Receptionen är bemannad under begränsade tider.
Om du planerar att ankomma efter 20.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
Åtkomst till boendet
Reception (begränsade öppettider)
Husdjur
Husdjur bor gratis
Assistanshundar är välkomna utan avgift
Endast hundar och katter välkomnas
Barn och extrasängar
Barn är välkomna.
Extrasängar finns inte tillgängliga.
Spjälsängar finns inte tillgängliga.
Betalningstyper
Viktig information
Att hålla koll på
Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort; ingen kontantbetalning.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.
Bra att veta
Boendet har inga hissar
Föräldrar eller vårdnadshavare som reser med barn under 18 år måste uppvisa barnets födelsebevis och fotolegitimation (t.ex. pass) vid incheckning. Om endast en av föräldrarna reser internationellt till Brasilien med barnet, måste denna person dessutom uppvisa attesterad tillåtelse att resa undertecknad av den andre föräldern, i tillägg till barnets födelsebevis och fotolegitimation. Föräldrar eller vårdnadshavare som inte kan eller vill uppvisa en sådan attest måste inneha juridisk attest. Resenärer som planerar att resa till Brasilien med barn bör kontakta ett brasilianskt konsulatkontor innan resan för ytterligare information.
Vanliga frågor och svar
Är Pousada Bellatrix Ecolodge - Reserva de Sapiranga - Praia do Forte - Bahia husdjursvänligt?
Ja, katter och hundar är tillåtna på boendet.
Hur mycket kostar det att bo på Pousada Bellatrix Ecolodge - Reserva de Sapiranga - Praia do Forte - Bahia?
Enligt uppgifter från den 24 aug. 2026, startar priserna från 845 kr för en natts vistelse för två vuxna på Pousada Bellatrix Ecolodge - Reserva de Sapiranga - Praia do Forte - Bahia den 31 aug. 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.
Hur mycket kostar det att parkera vid Pousada Bellatrix Ecolodge - Reserva de Sapiranga - Praia do Forte - Bahia?
Vanlig parkering och parkering efter utcheckning är gratis på det här boendet.
Vilka är incheckningstiderna för Pousada Bellatrix Ecolodge - Reserva de Sapiranga - Praia do Forte - Bahia?
Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 20.30. Sen incheckning är möjlig under begränsade tider.
Vilken utcheckningstid gäller för Pousada Bellatrix Ecolodge - Reserva de Sapiranga - Praia do Forte - Bahia?
Utcheckning sker senast klockan 12.00.
Var ligger Pousada Bellatrix Ecolodge - Reserva de Sapiranga - Praia do Forte - Bahia?
Detta vandrarhem i Açu da Torre ligger mindre än 15 km från Garcia d'Avilas tornhus, Praia do Forte och Tamarprojektets sköldpaddsreservat. Mindre än två mil härifrån hittar du dessutom Praia de Itacimirim och Dona Zilda-vattenfallet.
Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?
Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.