Royam Hotel

4.0-stjärnigt boende

Välj datum för att se priser

Recensioner

8,8 av 10,
Utmärkt

Populära bekvämligheter

  • På privat strand
  • Pool
  • Frukost ingår
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
Det nuvarande priset är 1 722 kr
inklusive skatter och avgifter
5 juli – 6 juli

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 7 av 7 rum

Standard enkelrum

8,0 av 10
Mycket bra
(5 recensioner)
  • Utsikt mot trädgården
  • 20 kvadratmeter
  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Standard dubbelrum

8,6 av 10
Utmärkt
(19 recensioner)
  • Utsikt mot trädgården
  • 20 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng ELLER 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Superior enkelrum

  • Utsikt mot trädgården
  • 25 kvadratmeter
  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Superior dubbelrum

9,6 av 10
Enastående
(5 recensioner)
  • Utsikt mot trädgården
  • 25 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Deluxe enkelrum - havsutsikt

9,6 av 10
Enastående
(4 recensioner)
  • Utsikt mot havet
  • 25 kvadratmeter
  • 1 sovplats
  • 1 stor enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Deluxe dubbelrum - havsutsikt

9,4 av 10
Enastående
(6 recensioner)
  • Utsikt mot havet
  • 25 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Lyxvilla

  • Utsikt mot havet
  • 2 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 kingsize-sängar
  • Gratis wi-fi
Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Royam Hotel ligger på en privat strand i Mbour. Saly, golfklubb och Fiskarbyn Mbour kan vara värda att kolla in om du har aktiviteter på programmet, och den som föredrar att uppleva områdets vackra natur kan utforska Somone lagunreservat och Bandias djurreservat. Upplev vattenäventyr som windsurfing, surfing/bodyboarding och fiske i närheten, eller prova på andra friluftsaktiviteter som ridning. Gå till vår reseguide för Mbour
Karta
Saly Portudal, Mbour

I närheten

  • strand nära Saly Niakhniakhal
    2 min till fots - 0.2 km
  • Khelcom-museet
    9 min till fots - 0.8 km
  • Village Artisanal
    3 min med bil - 2.5 km
  • strand nära Saly Portudal
    3 min med bil - 2.5 km
  • Saly, golfklubb
    3 min med bil - 2.4 km

Ta sig runt

  • Dakar (DSS-Blaise Diagne Intl.) - 51 min med bil

Restauranger

  • Le Clos des Papillons
    11 min till fots
  • Chez Atty
    12 min med bil
  • Sisterhood
    2 min med bil
  • La Guinguette
    6 min till fots
  • Meltin Pot
    12 min med bil

Om boendet

Royam Hotel

  • Hotell med exklusiv profil nära havet
  • Royam Hotel kan locka med bekvämligheter som gratis frukostbuffé, en terrass och en trädgård. Detta hotell erbjuder bland annat en privat strand och solstolar, så se till att njuta av solen när du är här. På spaet kan du njuta av manikyr och pedikyr och mycket mer. På boendet finns Le Calao – restaurang som erbjuder utsikt mot havet och uteservering. Utöver att dra nytta av bekvämligheter som en frisersalong och kemtvätt/tvättjänster kan du hålla dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Här följer några andra förmåner:
    • En utomhuspool och en barnpool samt solstolar
    • Gratis vanlig parkering
    • Flygtransfer tur och retur (avgift tillkommer), snabb utcheckning och snabb incheckning
    • Barnpassning (avgift tillkommer), en tv i lobbyn och en dygnet runt-öppen reception
    • Recensionerna från gäster nämner positiva saker om den hjälpsamma personalen
  • Om rummen
  • Alla 120 rum hos Royam Hotel ståtar med bekvämligheter som luftkonditionering, samt extra detaljer såsom gratis wi-fi och värdeförvaringsskåp.
  • Du kan även hitta följande bekvämligheter:
    • Duschar, gratis toalettartiklar och hårtorkar
    • Daglig städning och telefoner

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Flygtransfer tur och retur (tilläggsavgift)
  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Mat och dryck

  • Gratis frukostbuffé tillgänglig alla dagar 07.00–10.00
  • En bar/lounge
  • En restaurang
  • Snackbar/deli

Restauranger på området

  • La Teranga
  • Le Calao

Att göra

  • Barnpool
  • Biljardbord
  • Tv i allmänna utrymmen
  • Utomhuspool

Familjevänligt

  • Barnpassning (tilläggsavgift)
  • Barnpool
  • Snackbar/deli
  • Tvättmöjligheter
  • Utomhuspool

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Frisersalong
  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättmöjligheter
  • Varuautomat
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Kemtvätt/tvättservice
  • Städning varje dag

Business-service

  • Mötesrum

Utomhus

  • På en privat strand
  • Solstolar vid poolen
  • Strandparasoller
  • Strandstolar
  • Terrass
  • Trädgård

Spa

  • Manikyr/pedikyr

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Extra låg diskbänk
  • Hiss
  • Höjd toalettsits
  • Rullstolsanpassning
  • Stödhandtag nära toalett

Mer

  • 60 byggnader
  • Bankettsal
  • Rökning ej tillåten

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Tofflor

Mat och dryck

  • Begränsad rumsservice

Mer

  • Luftkonditionering
  • Telefon
  • Värdeförvaringsskåp

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 16.00.
Snabb incheckning tillgänglig
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 12.00
Sen utcheckning i mån av tillgång
Snabb utcheckning tillgänglig

Incheckningsinstruktioner

Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

Djur ej tillåtna

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Extrasängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Galamiddag på julafton (24 december) per vuxen: 134.05 USD
  • Avgift per barn för galamiddag på julafton (24 december): 100.00 USD (ålder från 2 till 11 år)
  • Galamiddag på nyårsafton (31 december) per vuxen: 134.05 USD
  • Avgift per barn för galamiddag på nyårsafton (31 december): 100.00 USD (från 2 till 11 år)
  • Stadsskatt: 1.92 USD per person per natt

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort och kontanter.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: brandsläckare.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Vanliga frågor och svar

Finns det pool på Royam Hotel?

Ja, boendet har en utomhuspool och en barnpool.

Hur mycket kostar det att bo på Royam Hotel?

Enligt uppgifter från den 30 juni 2026, startar priserna från 1 722 kr för en natts vistelse för två vuxna på Royam Hotel den 5 juli 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Är Royam Hotel husdjursvänligt?

Nej, husdjur är inte tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att parkera vid Royam Hotel?

Vanlig parkering är gratis på det här boendet.

Vilka är incheckningstiderna för Royam Hotel?

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 16.00.

Vilken utcheckningstid gäller för Royam Hotel?

Utcheckning sker senast klockan 12.00.

Erbjuder Royam Hotel flygtransfer?

Ja, transport till/från flygplatsen erbjuds.

Var ligger Royam Hotel?

Detta hotell vid stranden i Mbour ligger mindre än 2 km från Khelcom-museet och Village Artisanal. Saly, golfklubb ligger 3,3 km härifrån.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.

Recensioner

Recensioner för Royam Hotel

8,8

Fantastiskt

9,0

Renlighet

8,0

Läge

9,0

Personal och service

8,6

Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 151 av 285 recensioner
8 - Bra i betyg. 99 av 285 recensioner
6 - Okej i betyg. 22 av 285 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 10 av 285 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 3 av 285 recensioner

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Lindsey

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Beautiful property and the staff was great! They took very good care of us and organized multiple on and off property excursions for us. Would definitely stay here again!
Bodde här 2 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Mamadou Mansour

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great
Bodde här 3 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Wenceslas

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Exceptional hive of peace and rich in activities for the whole family
Bodde här 2 nätter i februari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Martin

Gillade: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
Freundlichkeit des Personals, wunderschöne Anlage, gutes Essen
Bodde här 4 nätter i januari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Noura

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Tout était parfais le personnel incroyablement professionnel et humain l’environnement impeccable un séjour solo extraordinaire je recommande les yeux fermé 😉
Bodde här 7 nätter i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

jean

Gillade: Renlighet och boendets skick och faciliteter
très beau site , jardín luxuriant, beaux équipements, service attentionné
Bodde här 1 natt i januari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

MICHEL

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Séjour tres agréable, bonne cuisine, chambres propres, il serait souhaitable que le personnel fasse "le gendarme" en enlevant des transats les serviettes laissées par certains clients qui considèrent que ces transats leur sont réservés.
Bodde här 6 nätter i februari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Albane

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Hôtel magnifique avec sa plage privée. Tout est pensée pour votre bien être. Le personnel est très gentil. La nourriture n’est pas vraiment à mon goût mais le petit dej est top
Bodde här 1 natt i mars 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Samer

Gillade: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
Good service
Bodde här 2 nätter i februari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Valentin

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Excellent hotel, tres bon service a la clientèle, un grand nombre d'activités gratuites, disponibilité du gerant, bord de mer, plusieurs shows et festivaux gastronomiques thematiques.
Bodde här 5 nätter i november 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Fatoumata

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Oui
Bodde här 2 nätter i april 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

christophe

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
bel hotel pour un 4 etoiles. sejour tres agréable
Bodde här 3 nätter i juni 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Clarisse Uwera

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Exemplary
Bodde här 4 nätter i februari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Colourgrad

Gillade: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
Room very clean, staff courteous, food very generous and good. The pricing was rather steep per room.
Bodde här 3 nätter i oktober 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Virginie

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Super moment ,nous adorons le lieu ,les personnels et les chambres au top .
Bodde här 3 nätter i januari 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Papa

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Love
Bodde här 2 nätter i januari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Hervé

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

très bien

Très belle hôtel et personnel attentif. Emplacement sur une très belle plage !
Bodde här 1 natt i april 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Sabine

Gillade: Renlighet och boendets skick och faciliteter
Good location and very nice beach
Bodde här 1 natt i oktober 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

elodie

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Tout était très bien j ai adoré les cours de sports les cocktails la chambre et le petit déjeuner
Bodde här 3 nätter i april 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Erika

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
It is a wonderful property with excellent staff. It is my go to place to stay!
Bodde här 1 natt i december 2024
Verifierad recension

8/10 Bra

Matthew

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
This is an aesthetically pretty property. The pool area and beach setup is nice with a tiny bar right on the beach. I stayed for only one night because it is closer to the airport than Dakar is.
Bodde här 1 natt i september 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Mafalda

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
O buffet do pequeno almoço era excelente com imensa variedade de comida. Aliás, todas as refeições foram ótimas. Os funcionários são simpáticos, mas os funcionários homens são chatos quando vêm hospedes mulheres sozinhas. A vista é maravilhosa, o jardim do resort extremamente bem cuidado, a praia está imaculada e ainda oferecem côcos com palhinha, acabados de apanhar, aos hospedes. O quarto estava limpo e arrumado. E ainda fomos a Bandia, ao safari, organizado pelo hotel, e correu muito bem. O ambiente no geral é tranquilo, inclusive havia familias com crianças. Apenas tenho a apontar que a minha power bank desapareceu do quarto. Ainda assim, voltarei lá quantas vezes me forem possíveis. Foram as melhores férias que já tive!
Bodde här 4 nätter i mars 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Martina

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Mooi hotel en een prima hotel om vakantie te vieren met vriendelijk personeel! Mochten wij nog een keer naar Senegal komen we zeker hier weer terug!
Bodde här 7 nätter i mars 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Erika

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
This hotel is wonderful and easy to use! Everyone remembers you and treat you so well
Bodde här 1 natt i maj 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Ibrahima

Gillade: Bekvämligheter
Very comfortable and welcoming
Bodde här 2 nätter i november 2024