Hotel Ryo Kan

Välj datum för att se priser

Lyx
4.0-stjärnigt boende
8,4

Mycket bra

Modern elegans i livfulla omgivningar

Snygg design och moderna bekvämligheter kännetecknar detta boutiquehotell, perfekt beläget i ett pulserande område med utmärkta matalternativ. Koppla av med avkopplande spabehandlingar och njut av välutrustade rum med smarta appfunktioner för en smidig vistelse.

Populära bekvämligheter

  • Bubbelpool
  • Frukost ingår
  • Spa
  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
  • Parkering tillgänglig
Det nuvarande priset är 1 460 kr
inklusive skatter och avgifter
27 aug. – 28 aug.

Rumsalternativ

Svit

  • 23 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Habitáculo

  • 15 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Módulo

  • 21 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Híbrido

  • 19 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Tatami

  • 21 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

MODULO

  • 20 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

HIBRIDO

  • 18 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Habitaculo

  • 15 kvadratmeter
  • 1 sovplats
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Du kanske även gillar

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Hotel Ryo Kan ligger centralt i Mexico City. Palacio de Bellas Artes och Museo Nacional de Antropologia tillhör de kulturella höjdpunkterna, och Paseo de la Reforma och Självständighetsängeln är några av områdets främsta sevärdheter. Sugen på ett evenemang eller en match? Kolla upp vad som är på gång på Auditorio Nacional eller Arena Ciudad de México. Gå till vår reseguide för Mexico City
Karta
Río Pánuco, 166, Mexico City, MDF, 06500

I närheten

  • Ett monument med en gyllene staty, omgivet av moderna byggnader och lila blommande träd.
    Självständighetsängeln
    5 min till fots - 0.5 km
  • En stadsgata med ett monument, höga byggnader och träd.
    Paseo de la Reforma
    5 min till fots - 0.5 km
  • En staty som föreställer en kvinna på en vagn dragen av lejon, omgiven av en fontän, i en stadsmiljö med moderna byggnader.
    Cibeles-fontänen
    14 min till fots - 1.2 km
  • En modern byggnad med en glasfasad, en sjö med ankor och omgivande träd.
    Chapultepec Park
    14 min till fots - 1.2 km
  • USA:s ambassad
    7 min till fots - 0.6 km

Ta sig runt

  • Mexico City Fortuna station – 8 min med bil
  • Sevilla station – 12 minuters promenad
  • Benito Juarez internationella flygplats (MEX) - 27 min med bil

Restauranger

  • Starbucks
    5 min till fots
  • La Guanajuatense
    5 min till fots
  • Starbucks
    7 min till fots
  • Salón Ríos
    2 min till fots
  • El Mexicano
    5 min till fots

Om boendet

Hotel Ryo Kan

  • Detta hotell med exklusiv profil ligger nära Paseo de la Reforma
  • Hotel Ryo Kan ligger bara en kort promenad från Självständighetsängeln och USA:s ambassad, och erbjuder gratis kontinental frukost, ett allmänt utomhusbad (utan mineralvattenkällor) samt en takterrass. Om du vill koppla av en stund kan du besöka en bubbelpool eller behandlingsområden utomhus och njuta av ansiktsbehandlingar, massage eller kroppsbehandlingar. Alla gäster har tillgång till gratis wi-fi på rummet, med hastigheten 50+ Mbps, samt en japansk trädgård och ett bibliotek.
  • Här följer några andra förmåner:
    • Parkering (avgift tillkommer), flygtransfer till hotellet (avgift tillkommer) och en tv i lobbyn
    • En portier/piccolo, massage- och behandlingsrum och conciergetjänster
    • En vattenautomat, en rökfri anläggning och flerspråkig personal
  • Om rummen
  • Alla gästrum är individuellt möblerade och ståtar med bekvämligheter som sängtillbehör av högsta kvalitet och laptopanpassade värdeförvaringsskåp, samt ytterligare detaljer såsom arbetsyta för laptop och luftkonditionering.
  • Du kan också hitta följande bekvämligheter i alla rum:
    • Egyptiska bomullslakan och duntäcken
    • Badrum med miljövänliga toalettartiklar och duschar
    • 42-tums LED-tv med kabelkanaler
    • Garderober, uppvärmning och daglig städning

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Wi-fi-hastighet på rummet: 50+ Mbps
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Transfer från flygplatsen dygnet runt på begäran mot en tilläggsavgift
  • Säker, otäckt parkering på området (USD 8 per dag)
  • Begränsad parkering på området

Mat och dryck

  • Gratis kontinental frukost tillgänglig alla dagar 08.00–12.00
  • Kaffe och te i gemensamma utrymmen
  • Teservice

Att göra

  • Bibliotek
  • Fullständigt spa
  • Tv i allmänna utrymmen

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Reception öppen under begränsade tider
  • Vattenautomat

Gästtjänster

  • Conciergetjänster
  • Flerspråkig personal
  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Kemtvätt/tvättservice
  • Portier/piccolo
  • Romantiska paket och paket för frieri
  • Städning varje dag

Utomhus

  • Takterrass
  • Trädgård

Fullständigt spa

  • 3 behandlingsrum
  • Ansiktsbehandlingar
  • Behandlingsområden utomhus
  • Behandlingsrum för par
  • Bubbelpool
  • Delade utrymmen för män och kvinnor
  • Djupmassage
  • Hydroterapi
  • Klassisk massage
  • Offentligt bad utomhus (inga mineraler)
  • Spa öppet alla dagar
  • Sportmassage
  • Yukata (japanska badrockar)

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Polerat golv i rum
  • Tillgång till övre våningsplan endast via trappor

Mer

  • Lokal konstutställning
  • Lokala råvaror prioriteras
  • Rökning ej tillåten
  • Veganska måltidsalternativ
  • Vegetarisk frukost är tillgänglig
  • Vegetariska måltidsalternativ

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Duntäcke
  • Egyptiska bomullslakan
  • Mörkläggningsgardiner

Badrum

  • Dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Privat badrum
  • Schampo
  • Toalettpapper
  • Tofflor
  • Tvål

Underhållning

  • 42-tums LED-tv med kabelkanaler

Mat och dryck

  • Mat serveras endast på rummet
  • Matleveranstjänst

Mer

  • Anslutande rum tillgängliga
  • Arbetsområde för laptop
  • Enskild inredning
  • Enskild möblering
  • Gratis lokalsamtal
  • Kontorsstol
  • Laptopanpassat värdeförvaringsskåp
  • Luftkonditionering
  • Miljövänliga toalettartiklar
  • Mobilnyckel
  • Skrivbord
  • Stora behållare för toalettartiklar
  • Strykjärn/strykbräda på begäran
  • Telefon
  • Uppvärmning
  • Vatteneffektiva duschar

Regler

Incheckning

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst.
Tidig incheckning i mån av tillgång
Tidig incheckning är tillgänglig mot en avgift
Kontaktfri incheckning erbjuds
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 12.00
Kontaktfri utcheckning erbjuds
Sen utcheckning i mån av tillgång
En avgift tas ut för sen utcheckning

Incheckningsinstruktioner

Gäster erbjuds transport från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet med reseinformation i förväg med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Receptionen är öppen alla dagar 07.00–22.00.
Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Receptionen är bemannad under begränsade tider.
Kontakta boendet minst 24 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Det ska vara tyst på boendet från 21.00 till 09.00.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Reception (begränsade öppettider)

Husdjur

Djur ej tillåtna (assistanshundar välkomna utan avgift)

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Ett barn på upp till 12 år bor gratis i förälderns eller vårdnadshavarens rum, vid bruk av ordinarie sängar.
Extrasängar finns inte tillgängliga.
Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Deposition: USD 200 per boende, per vistelse

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

Extra tillval

  • Avgift för flygtransfer: USD 40 per fordon
  • Avgift för parkering utan tak: USD 8 per dag (möjlighet att köra ut och komma tillbaka)
  • Tidig incheckning är tillgänglig mot en avgift (i mån av tillgänglighet)
  • Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (endast i mån av tillgång)

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
Kontantfria transaktioner erbjuds
Fester och gruppevenemang är inte tillåtna på boendet.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetaljer: brandsläckare och förbandslåda.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Boendet har inga hissar
Det här är ett HBTQ+-vänligt boende.
Förhandsbokning krävs för massage, spabehandlingar och badhus/onsen. Bokningar kan göras genom att kontakta boendet innan ankomst via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Endast registrerade gäster är tillåtna på rummen.
Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Alkohol serveras inte här.
Bestämda måltider serveras endast på rummen (inga menyer och ingen matsal).
Gäster under 12 år får inte vistas i spaanläggningen.
Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt)

Vanliga frågor och svar

Är Hotel Ryo Kan husdjursvänligt?

Nej, endast assistanshundar är tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att bo på Hotel Ryo Kan?

Enligt uppgifter från den 24 aug. 2026, startar priserna från 1 460 kr för en natts vistelse för två vuxna på Hotel Ryo Kan den 27 aug. 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Hur mycket kostar det att parkera vid Hotel Ryo Kan?

Parkering är tillgänglig för USD 8 per dag.

Vilka är incheckningstiderna för Hotel Ryo Kan?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst. En avgift tas ut för tidig incheckning (i mån av tillgång).

Vilken utcheckningstid gäller för Hotel Ryo Kan?

Utcheckning sker senast klockan 12.00. Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (i mån av tillgång).

Erbjuder Hotel Ryo Kan flygtransfer?

Ja, flygtransfer till hotellet erbjuds och körs (tillgänglig på begäran). En avgift på USD 40 per fordon tas ut.

Var ligger Hotel Ryo Kan?

Detta hotell med spa i Reforma ligger tio minuters promenad från Fuente de La Diana Cazadora, Paseo de la Reforma och Självständighetsängeln. USA:s ambassad och Chapultepec Park ligger också en kvarts promenad härifrån. Sevilla station ligger på 12 minuters gångavstånd och till Chapultepec station promenerar du på 17 minuter.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.