Aluna Paje

Boendeklass: 4

Välj datum för att se priser

Recensioner

9,0 av 10,
Underbart
Det nuvarande priset är 821 kr
inklusive skatter och avgifter
27 sep. – 28 sep.

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Bubbelpool
  • Frukost ingår
  • Spa
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 7 av 7 rum

Comfort dubbelrum eller tvåbäddsrum

  • 28 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Familjerum för fyra - terrass

  • 34 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 kingsize-säng och 1 våningssäng (enkel)

Comfort dubbelrum

8,0 av 10
Mycket bra
(3 recensioner)
  • 25 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Studio Comfort

9,0 av 10
Underbart
(2 recensioner)
  • Utsikt mot staden
  • 32 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Apartment with Private Terrace

  • 31 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Double Pool View

  • 28 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Family Pool View

  • 34 kvadratmeter
  • 4 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Aluna Paje ligger centralt i Paje. Den som är ute efter någon aktivitet kan kolla in Kite Centre Zanzibar, och alla kan uppskatta den vackra naturen kring Paje Beach och Jambiani Beach. Kuza Cave och Dongwe Beach är två andra rekommenderade platser att besöka. Sportdykning, snorkling och surflektioner är utmärkta exempel på vattenaktiviteter tillgängliga i området, och om du föredrar att stanna på land kan du prova på ekoturer i närheten. Gå till vår reseguide för Paje
Karta
Paje Beach, Zanzibar, Paje, Unguja South Region

I närheten

  • En strand med kristallklart, turkosfärgat vatten, ett antal små båtar och en sandstrand med gles vegetation.
    Jambiani Beach
    3 min med bil - 3.0 km
  • En historisk byggnad med en skylt som lyder: ”Utställning om slavhandeln i Östafrika”.
    Slavmarknad
    56 min med bil - 61.4 km
  • Paje Beach
    3 min till fots - 0.3 km
  • Maalum Cave Pool
    18 min till fots - 1.6 km
  • Kite Centre Zanzibar
    2 min med bil - 2.3 km

Ta sig runt

  • Zanzibar (ZNZ-Zanzibar Intl.) - 79 min med bil

Restauranger

  • Mapacha
    6 min till fots
  • Shanga Paje
    5 min till fots
  • Beach Boheme
    13 min till fots
  • Paje By Night
    2 min till fots
  • Flow Beach
    10 min till fots

Om boendet

Aluna Paje

  • Detta hotell med exklusiv profil nära Paje Beach
  • Aluna Paje ligger nära Kite Centre Zanzibar och Jambiani Beach, och erbjuder gratis kontinental frukost, en bar vid poolen, samt konserter/liveuppträdanden. När du vill koppla av en stund kan du besöka en bubbelpool och njuta av massage, manikyr och pedikyr eller kroppsbehandlingar. Boendets restaurang, Sundeck restaurant, serverar frukost, lunch och middag. Alla gäster har tillgång till gratis wi-fi på rummet samt en takterrass och en eldstad.
  • Här följer några andra förmåner:
    • En utomhuspool samt solstolar
    • Gratis vanlig parkering
    • Flygtransfer tur och retur (avgift tillkommer), ett värdeförvaringsskåp i receptionen och böcker
    • Conciergetjänster, ett biljardbord och en växtvägg
  • Om rummen
  • Alla gästrum hos Aluna Paje kan ståta med bekvämligheter som sängtillbehör av högsta kvalitet och inredda balkonger, samt ytterligare förmåner såsom arbetsyta för laptop och luftkonditionering.
  • Du kan även hitta följande bekvämligheter i samtliga rum:
    • Återvinning och LED-lampor
    • Regnduschar, miljövänliga toalettartiklar och hårtorkar
    • Garderober, separata sittutrymmen och gratis tepåsar/snabbkaffe

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Flygtransfer tur och retur (tilläggsavgift)
  • Avgiftsfri och säker parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Mat och dryck

  • Gratis kontinental frukost tillgänglig alla dagar 07.30–10.00
  • En bar vid poolen
  • En bar/lounge
  • En restaurang
  • Ett kafé/fik
  • Kaffe och te i gemensamma utrymmen
  • Måltider för par/privata måltider
  • Snackbar/deli

Restauranger på området

  • Sundeck restaurant

Att göra

  • Biljardbord
  • Bubbelpool
  • Böcker
  • Gym
  • Konserter/liveuppträdanden
  • Spel
  • Utomhuspool

Familjevänligt

  • Ljudisolerade rum
  • Snackbar/deli
  • Tvättmöjligheter
  • Utomhuspool

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Guideböcker
  • Låsbara skåp
  • Reception öppen under begränsade tider
  • Tvättmöjligheter
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Conciergetjänster
  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Romantiska paket och paket för frieri
  • Städning varje dag
  • Uppbäddningsservice

Business-service

  • Kontorsplats

Utomhus

  • Eldstad
  • Solstolar vid poolen
  • Strandhanddukar
  • Takterrass
  • Trädgård
  • Utomhusmöbler

Spa

  • Manikyr/pedikyr
  • Massage

Tillgänglighetsanpassning

  • Ingen hiss
  • Klinkergolv i rum

Mer

  • Myggnät
  • Platser anvisade för rökning
  • Växtvägg

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Sängtillbehör av högsta kvalitet

Badrum

  • Dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Regndusch
  • Schampo
  • Toalettpapper
  • Tvål

Mat och dryck

  • Begränsad rumsservice
  • Champagneservice
  • Elektrisk vattenkokare
  • Gratis vatten på flaska
  • Restaurangguider
  • Tepåsar/snabbkaffe

Mer

  • Arbetsområde för laptop
  • Ingång från loftgång
  • Kontorsstol
  • Ljudisolerade rum
  • Luftkonditionering
  • Separat sittutrymme
  • Skrivbord
  • Takfläkt
  • Värdeförvaringsskåp
  • Återvinning

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 22.00.
Sen incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 10.00
En avgift tas ut för sen utcheckning

Incheckningsinstruktioner

Boendet tar ut en avgift på 5 procent av beloppet för kreditkortsbetalningar.
Receptionen är öppen alla dagar 07.00–22.00.
Receptionen är bemannad under begränsade tider.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Reception (begränsade öppettider)

Husdjur

Djur och assistanshundar ej tillåtna

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Extrasängar finns att hyra för USD 40.0 per dag.
Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

  • MasterCard
  • Visa

Viktig information

Avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Stadsskatt: 5.00 USD per person per natt

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

Extra tillval

  • En avgift tas ut för sen utcheckning
  • Avgift för extrasäng: USD 40.0 per dag
  • För kreditkortsbetalningar tillkommer en avgift på 5 procent

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort, mobilbetalning och kontanter.
Alternativ för mobilbetalning inkluderar: PayPal
Kontantfria transaktioner erbjuds
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetaljer: brandsläckare, rökdetektor, säkerhetssystem och förbandslåda.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Boendet har inga hissar
Djur och assistanshundar är ej tillåtna.
Bil behövs inte för transport till och från detta boende.

Vanliga frågor och svar

Finns det pool på Aluna Paje?

Ja, boendet har en utomhuspool.

Hur mycket kostar det att bo på Aluna Paje?

Enligt uppgifter från den 26 sep. 2026, startar priserna från 821 kr för en natts vistelse för två vuxna på Aluna Paje den 27 sep. 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Är Aluna Paje husdjursvänligt?

Nej, husdjur är inte tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att parkera vid Aluna Paje?

Vanlig parkering är gratis på det här boendet.

Vilka är incheckningstiderna för Aluna Paje?

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 22.00. Sen incheckning är möjlig under begränsade tider.

Vilken utcheckningstid gäller för Aluna Paje?

Utcheckning sker senast klockan 10.00. Sen utcheckning är möjlig mot en avgift.

Erbjuder Aluna Paje flygtransfer?

Ja, transport till/från flygplatsen erbjuds.

Var ligger Aluna Paje?

Detta hotell ligger mitt i Paje, mindre än 3 km från Paje Beach, Kite Centre Zanzibar och Jambiani Beach. Kuza Cave och Dongwe Beach ligger dessutom mindre än en mil härifrån.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.

Recensioner

Recensioner för Aluna Paje

9,0

Underbart

9,4

Renlighet

8,4

Bekvämligheter

9,2

Personal och service

8,8

Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 49 av 73 recensioner
8 - Bra i betyg. 14 av 73 recensioner
6 - Okej i betyg. 6 av 73 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 2 av 73 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 2 av 73 recensioner

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
En dag bara men såg ut som ett riktigt bra ställe och lokaliserat bland mycket resturanger och marknader som har öppet till sent. En resturang som till och med är öppet dygnet runt bara 2 min från hotellet. Riktigt fräscht rum och fin pool
Bodde här 1 natt i mars 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Aluna Paje.

Trevligt hotell med bra mat och bra pool. Baren var tyvärr sällan välfylld, mkt saknades under större delen av vår vistelse. En takbar fanns också men den var aldrig öppen. Hjälpsam och trevlig personal.
Bodde här 4 nätter i juli 2023
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Frukosten var bättre förra gången jag var här. Den var enkel men då var det buffé vilket passade mig bättre. Mitt rum var inte uthyrt så jag fick gratis sen utcheckning vilket var väldigt bra.
Bodde här 2 nätter i november 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Hôtel très bien équipé et propre La nourriture était EXCELLENTE dans le restaurant Personnel très serviable Emplacement plutôt bon , 5 min à pied de la plage
Bodde här 3 nätter i september 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
loved the stay , nice breakfast, beautiful view from the rooms , loved the outdoor space
Bodde här 5 nätter i april 2026
Verifierad recension

6/10 Okej

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
The inside looks amazing but it’s located in the middle of a slum which shook me a little bit their breakfast was great , the inside of the hotel was beautiful and the staff was respectful. Only problem is it being in a slum full of locals which was unexpected.
Bodde här 6 nätter i augusti 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
Hyggeligt lille hotel midt i Paje. Pæne værelser, Lækker mad, god stemning og meget venligt personale.
Bodde här 3 nätter i januari 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Sehr saubere und liebevoll eingerichtete Zimmer. Personal sehr hilfsbereit und aussergewöhnlich nett. Pool wird täglich gereinigt. Frühstück ist ok. Könnte etwas mehr Auswahl sein. Wurst und Käse fehlen. Dafür gibt es eine Omelett Station und die Ingwer shots sind legendär 😂 der Weg zum Strand sind nur 5 min an mehreren Verkaufsständen vorbei und einer Bar, die von locals besucht wird. Hier kann es nachts laut werden. Wer einen leichten Schlaf hat, sollte sich nach Zimmern auf der gegenüberliegenden Seite des Hotels erkundigen
Bodde här 6 nätter i september 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
We .loved the hotel. Everyone was so welcoming……. We are an older couple and were treated with the utmost respect. The room is lovely so spacious and had a wrap around balcony. The bed was very comfortable and we could even sleep with all the doors open. We ate at the restaurant for two nights out of three and the meals were lovely. Staff was so helpful every single one of them. I would highly recommend this hotel to anyone. Also the location was 10 out of 10. You could walk wherever you like.
Bodde här 3 nätter i augusti 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
Sehr nettes Personal, super Lage, schöne Zimmer, schöne Anlage ( Pool etc.)... Wir würden sofort wieder hier übernachten. Preis-Leistung top.
Bodde här 5 nätter i januari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Very clean room, all staff were extremely friendly and very attentive and professional. A fantastic pool with wonderfully authentic poolside bar. Prices reasonable and only a few minutes walk to the beach, where you are spoilt for choice with bars and restaurants.
Bodde här 2 nätter i februari 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Sehr saubere und liebevoll eingerichtete Zimmer. Personal sehr hilfsbereit und aussergewöhnlich nett. Pool wird täglich gereinigt. Frühstück ist ok. Könnte etwas mehr Auswahl sein. Wurst und Käse fehlen. Dafür gibt es eine Omelett Station und die Ingwer shots sind legendär 😂 der Weg zum Strand sind nur 5 min an mehreren Verkaufsständen vorbei und einer Bar, die von locals besucht wird. Hier kann es nachts laut werden. Wer einen leichten Schlaf hat, sollte sich nach Zimmern auf der gegenüberliegenden Seite des Hotels erkundigen Der Billard Tisch muss dringend ausgetauscht werde. Steht sehr wackelig und für Kinder echt gefährlich
Bodde här 7 nätter i september 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Beautiful beach and quiet relaxing area. Food is excellent and staff goes out of their way to keep you happy.
Bodde här 1 natt i augusti 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Très bon accueil et de très bons conseils et infos pendant cette période un peu mouvementée
Bodde här 4 nätter i oktober 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Amazing location (about a 3 minute walk to paje beach) and very clean ! Staff are also very friendly - I would definitely recommend this place to anyone looking to stay in paje
Bodde här 3 nätter i januari 2024
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Nice location, good person and services. Highly recommended
Bodde här 8 nätter i oktober 2023
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
This is a beautiful hotel expect the roads. The staff were incredibly nice and friendly and the food was good. Breakfast left something to be desire but overall was a great stay. We enjoyed it and had fun. It is also close to the beach which was a plus.
Bodde här 4 nätter i april 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Incredibly good service. Very helpfull and good hearted people that do more than enough for you to enjoy your stay. Thanks to everybody (especially Khamis and Aisha) The rooms are so clean and nice and hotel area amazing!
Bodde här 7 nätter i september 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Amazing Hotel- Will come back definitvely

Excellent Hotel, with very good service . People working there are amazing and friendly . You feel like home , Beatiful hotel surrounded by Giant Palm tree ! loved th eexperience
Bodde här 5 nätter i juli 2021
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

New excellent place in second row

Boutique Hotel in second row but very close to beautiful beach in the middle of paje. Very new with very good service
Bodde här 1 natt i september 2024
Verifierad recension

6/10 Okej

Gillade: Renlighet och bekvämligheter
Personnel de restauration au top mais petit bémol au niveau du management.
Bodde här 10 nätter i oktober 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Spacious rooms. Definitely worth the price.
Bodde här 4 nätter i februari 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
What I liked the most is that the entire hotel was built around 10 living palmtrees. Trees are still growing (there are holes for them in the floor between ground floor and the first floor) and providing shade for guests and living room for birds.
Bodde här 12 nätter i september 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

A Hidden Gem in Paje

Staff were very friendly and helpful, great food served by the pool. Daily events, including dancing on the rooftop terrace bar Modern hotel, great design, rooms grouped round the pool on the first floor. A few minutes walk from the beach . Highly recommended
Bodde här 1 natt i september 2022
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great and beautiful place and very nice staff. Food is also good. It is not directly on the beach but very close walking distance (3-4 mins). The only disadvantage was that it located in a very active areas (especially during nights) which make it a bit noisy
Bodde här 14 nätter i juli 2023