Privat värd

Soffio di Relax

Välj datum för att se priser

Recensioner

4,0 av 10,

Populära bekvämligheter

  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 2 av 2 rum

Classic dubbelrum - 1 sovrum

  • 19 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Lägenhet Classic

  • 2 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Du kanske även gillar

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Soffio di Relax ligger centralt i Palermo. Via Vittorio Emanuele och Massimoteatern är viktiga sevärdheter, och för den som gillar att shoppa rekommenderas Mercato Ballarò och Via Roma. Cantieri Culturali alla Zisa och Palermos botaniska trädgård är också värda ett besök. Gå till vår reseguide för Palermo
Se fler pensionat i Palermo
Karta
via cappuccini,325, Palermo, PA, 90138

I närheten

  • En klassisk byggnad med kolonner, en trappa och ett metallräcke.
    Catacombe dei Cappuccini
    2 min till fots - 0.2 km
  • En historisk byggnad med ett klocktorn, omgiven av frodiga, gröna träd och berg i bakgrunden.
    Palazzo dei Normanni
    15 min till fots - 1.3 km
  • En smal gata som kantas av höga byggnader med balkonger, satellitantenner och krukväxter.
    Via Vittorio Emanuele
    15 min till fots - 1.3 km
  • En historisk katedral med en detaljerad och intrikat arkitektur, en stor kupol och ett klocktorn.
    Palermos katedral
    3 min med bil - 1.9 km
  • Cappella Palatina
    13 min till fots - 1.2 km

Ta sig runt

  • Palermo Palazzo Reale-Orleans station – 16 minuters promenad
  • Giachery station – 8 min med bil
  • Palermo (PMO-Punta Raisi) - 36 min med bil

Restauranger

  • Pasticceria Cappello
    12 min till fots
  • Stuzzicherie di Mare
    13 min till fots
  • Testagrossa Friggitoria
    10 min till fots
  • La Cubana
    11 min till fots
  • Bar Ingegneria
    3 min med bil

Om boendet

Soffio di Relax

  • Detta pensionat ligger nära Via Vittorio Emanuele
  • Soffio di Relax erbjuder en trädgård och mycket mer. Håll dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Om rummen
  • Alla rum hos Soffio di Relax kan ståta med förmåner som luftkonditionering, samt ytterligare bekvämligheter såsom gratis wi-fi och espressobryggare.
  • Du kan även räkna med följande bekvämligheter:
    • Badrum med regnduschar och bidéer
    • Vattenkokare, uppvärmning och begränsad städning

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Ingen parkering på området

Bekvämligheter

  • Virtuell reception

Gästtjänster

  • Städning varje vecka

Utomhus

  • Trädgård

Tillgänglighetsanpassning

  • Ingen hiss
  • Klinkergolv i rum

Mer

  • Platser anvisade för rökning

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Mörkläggningsgardiner

Badrum

  • Bidé
  • Dusch
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Privat badrum
  • Regndusch
  • Schampo
  • Toalettpapper
  • Tvål

Mat och dryck

  • Elektrisk vattenkokare
  • Espressobryggare
  • Gratis vatten på flaska
  • Te-/kaffebryggare

Mer

  • Luftkonditionering (klimatreglerad)
  • Värme (klimatreglerad)

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 21.00.
Sen incheckning i mån av tillgång
Avgift för sen incheckning: EUR 20 för incheckning mellan 21.00 och 23.00
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 10.00

Incheckningsinstruktioner

Detta boende har ingen reception.
Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner – värden tar emot dig.
Kontakta boendet minst 24 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Efter bokningen kommer du bli ombedd att förse boendet med ditt statligt utfärdade foto-id
Om du planerar att ankomma efter 12.30 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
En virtuell reception erbjuder gäster assistans.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Värd möter dig

Husdjur

Djur ej tillåtna

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Stadsskatt: 4.00 EUR per person per natt i upp till 4 nätter. Skatten gäller inte barn under 12 år.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

Extra tillval

  • Avgift för sen incheckning: EUR 20 för incheckning mellan 21.00 och 23.00

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en privat värd (någon som inte agerar inom sin företagsverksamhet eller sitt yrke). EU:s konsumentlagar, inklusive ångerrätten, gäller inte för din bokning. Din bokning omfattas av den privata värdens avbokningspolicy.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort och kontanter.
Boendets registreringsnummer IT082053C2KWM8BEQI

Bra att veta

Boendet har inga hissar
Alla gäster, även barn, måste vara närvarande vid incheckning och uppvisa statligt utfärdad legitimation eller pass.
Kontanttransaktioner på boendet får inte överstiga EUR 5000, på grund av statliga bestämmelser. Du kan få mer information genom att kontakta boendet via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.

Vanliga frågor och svar

Är Soffio di Relax husdjursvänligt?

Nej, husdjur är inte tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att parkera vid Soffio di Relax?

Soffio di Relax har ingen parkering.

Vilka är incheckningstiderna för Soffio di Relax?

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 21.00. Sen incheckning är möjlig 21.00– 23.00 mot en avgift på EUR 20.

Vilken utcheckningstid gäller för Soffio di Relax?

Utcheckning sker senast klockan 10.00.

Var ligger Soffio di Relax?

Detta pensionat i Cuba-Calatafimi ligger 15 minuters promenad från Catacombe dei Cappuccini och Via Vittorio Emanuele. Palazzo della Cuba och Albergo dei Poveri ligger också tio minuter härifrån. Palermo Palazzo Reale-Orleans station ligger på 16 minuters gångavstånd och till Vespri station promenerar du på 29 minuter.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.

Recensioner

Recensioner för Soffio di Relax

4,0

4,0

Renlighet

2,0

Bekvämligheter

2,0

Personal och service

4,0

Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 0 av 1 recensioner
8 - Bra i betyg. 0 av 1 recensioner
6 - Okej i betyg. 0 av 1 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 1 av 1 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 0 av 1 recensioner

Recensioner

Verifierad recension

4/10 Dåligt

Stefan Jacob

Gillade inte: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Er was een 4 persoonskamer geboekt. Slechts een kamer met een klein 2 persoonsbed gekregen. Diverse dingen waren stuk of werkte niet naar behoren. De kamer was vies, er lagen overal lange zwarte haren en stof. De kamer was luidruchtig (de wasmachine van de bovenburen en rennende kinderen in andere vertrekken) Er was geen enkel uitzicht naar buiten. Alleen in de badkamer kon er een raam open naar een kleine betonnen binnenplaats. Geboekt was een Bed and Breakfast. Slechts een koffiezetapparaat met 5 cups. Geen broodjes of iets dergelijks. Onder Breakfast zou worden verstaan een mogelijkheid om een broodje te eten. Er was slechts 1 metalen krukje van 9 euro (de sticker zat er nog op) Tijdens het verblijf niemand gezien of gesproken. De kamer wordt ook niet tussendoor gereinigd of wordt er schoon badtextiel neergelegd. Absoluut slecht ! Dit NOOIT meer.
Bodde här 7 nätter i oktober 2024