Diamond Palace Hotel

Boendeklass: 3

Välj datum för att se priser

Recensioner

6,8 av 10,

Populära bekvämligheter

  • Spa
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
  • Företagstjänster

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 6 av 6 rum

Standardrum - 1 kingsize-säng

  • 18 kvadratmeter
  • 1 sovplats
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Standard dubbelrum - inga fönster

  • 18 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Standard tvåbäddsrum - inga fönster

  • 22 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Superior dubbelrum

  • Utsikt mot staden
  • 21 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Superior tvåbäddsrum

  • Utsikt mot staden
  • 28 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Deluxe dubbelrum

  • Utsikt mot staden
  • 32 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Du kanske även gillar

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Diamond Palace Hotel ligger i Sangkat Tonle Bassac, i anslutning till ett shoppingcenter. AEON-gallerian och 313 Quayside kan vara värda ett besök om du har shopping på programmet, och den som föredrar att uppleva områdets vackra natur kan utforska Preah Sihanouk trädgård och Samdach Hun Sen-parken. Sovanna Phum-teatern och Phnom Penh Fantasy World är också värda ett besök. Passa på att utforska området med vattenaktiviteter som båtturer eller andra äventyr som golf. Gå till vår reseguide för Phnom Penh
Karta
#128 E3-E4, Street Sothearos, Khan Chamkamorn, Phnom Penh, 00855

I närheten

  • En stadsbild i nattljus med ett framträdande, upplyst torn och moderna byggnader.
    Självständighetsmonumentet
    12 min till fots - 1.0 km
  • En gyllene lejonstaty vid en hamnfront, med en stadsbild i bakgrunden.
    Riverside
    17 min till fots - 1.5 km
  • Ett traditionellt thailändskt tempel med utsmyckad arkitektur, en stor huvudbyggnad och en omgivande trädgård.
    Kungliga palatset
    17 min till fots - 1.5 km
  • AEON-gallerian
    3 min till fots - 0.3 km
  • NagaWorld Casino
    14 min till fots - 1.2 km

Ta sig runt

  • Phnom Penh tågstation – 14 min med bil
  • Techo Intl. Airport (KTI) - 42 min med bil

Restauranger

  • Elia Greek Kitchen Bassac Lane
    4 min till fots
  • Botanico Wine & Beer Garden
    7 min till fots
  • BROWN Coffee and Bakery
    14 min till fots
  • WILD - Creative Bar & Spring Rolls
    5 min till fots
  • Banana Tree Restaurant
    7 min till fots

Om boendet

Diamond Palace Hotel

  • Detta hotell ligger nära Riverside
  • Diamond Palace Hotel ligger nära Kungliga palatset och erbjuder en terrass, kemtvätt/tvättjänster samt en bar. På spaet kan du njuta av massage och mycket mer. På boendet finns Diamond Palace Restaurant – restaurang med internationell gastronomi som serverar frukost, lunch och middag och erbjuder happy hour. Som gäst kan du hålla dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet och utnyttja andra bekvämligheter, såsom business-service dygnet runt.
  • Du kan även se fram emot förmåner som följande:
    • Gratis vanlig parkering
    • Limousine- och taxibokning, snabb incheckning och conciergetjänster
    • En hiss, hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och en festsal
  • Om rummen
  • Alla rum är individuellt möblerade, och har bekvämligheter som luftkonditionering, samt extra förmåner såsom gratis wi-fi och minibarer.
  • Du hittar även följande bekvämligheter:
    • Bäddmadrasser och extrasängar (avgift tillkommer)
    • Badrum med kombinerade duschar/badkar och gratis toalettartiklar
    • 32-tums LCD-tv med kabelkanaler
    • Kaffe- och tebryggare, daglig städning och skrivbord

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi och fast internet
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi och fast internet

Parkering och transport

  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt på begäran mot en tilläggsavgift
  • Limousine- och taxibokning
  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området
  • Tillgänglighetsanpassad parkering finns tillgänglig

Mat och dryck

  • En bar/lounge
  • En restaurang
  • Kaffe och te i gemensamma utrymmen

Restauranger på området

  • Diamond Palace Restaurant

Att göra

  • Tv i allmänna utrymmen

Familjevänligt

  • Extrasäng (tilläggsavgift)
  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättmöjligheter
  • Uttagsautomat
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Conciergetjänster
  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Kemtvätt/tvättservice
  • Städning varje dag

Business-service

  • Business-service dygnet runt

Utomhus

  • Grill
  • Terrass

Spa

  • Massage på rummet

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Hiss
  • Tillgänglighetsanpassad parkering
  • Tillgänglighetsanpassad väg

Mer

  • 1 byggnad
  • 4 våningar
  • Byggdes 2007
  • Evenemangslokal

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Bäddmadrass
  • Extrasäng (tilläggsavgift)

Badrum

  • Dusch över badkar
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Privat badrum
  • Tofflor

Underhållning

  • 32-tums LCD-tv med kabelkanaler

Mat och dryck

  • Gratis vatten på flaska
  • Minibar
  • Te-/kaffebryggare

Mer

  • Enskild möblering
  • Luftkonditionering
  • Skrivbord
  • Strykjärn/strykbräda på begäran
  • Telefon

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 05.30.
Snabb incheckning tillgänglig

Utcheckning

Utcheckning innan 12.00
Kontaktfri utcheckning erbjuds

Incheckningsinstruktioner

Boendet erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet 24 timmar innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera hämtning.
Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

Djur och assistanshundar ej tillåtna

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Barn på upp till 11 år bor gratis i förälderns eller vårdnadshavarens rum, vid bruk av ordinarie sängar.
Extrasängar finns att hyra för USD 15.00 per natt.
Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

  • Avgift för flygtransfer: USD 15 per fordon (enkel resa)
  • Avgift för extrasäng: USD 15.00 per natt

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Namnet på kreditkortet som används vid incheckning för att betala för oförutsedda utgifter måste vara detsamma som huvudnamnet på rumsbokningen.
Boendet accepterar kreditkort.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetaljer: brandsläckare, rökdetektor, säkerhetssystem och förbandslåda.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Endast registrerade gäster är tillåtna på rummen.
Djur och assistanshundar är ej tillåtna.

Vanliga frågor och svar

Är Diamond Palace Hotel husdjursvänligt?

Nej, husdjur är inte tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att parkera vid Diamond Palace Hotel?

Vanlig parkering är gratis på det här boendet.

Vilka är incheckningstiderna för Diamond Palace Hotel?

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 05.30.

Vilken utcheckningstid gäller för Diamond Palace Hotel?

Utcheckning sker senast klockan 12.00.

Erbjuder Diamond Palace Hotel flygtransfer?

Ja, transport till/från flygplatsen erbjuds och körs (tillgänglig på begäran). En avgift på USD 15 per fordon tas ut.

Var ligger Diamond Palace Hotel?

Detta hotell i Sangkat Tonle Bassac ligger mindre än 2 km från AEON-gallerian, Riverside och Kungliga palatset. Preah Sihanouk trädgård och Samdach Hun Sen-parken ligger också en kvarts promenad härifrån.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.