Hel semesterbostad·Privat värd

Vacation home on Lake Plau "Magdalena"

Fotogalleri för Vacation home on Lake Plau "Magdalena"

Ett modernt vardagsrum med en matplats, en soffa och ett soffbord.
Ett modernt vardagsrum med en soffa, två små bord, en grön matta och ett fönster med vertikala persienner.
Exteriör
Ett kompakt kök med vita skåp, en kaffebryggare, en mikrovågsugn och ett handfat.
Ett flygbildsbild av ett kustnära område med tät vegetation, en vattenyta och en byggnad med rött tak och solpaneler.

Recensioner

8,8 av 10,
Utmärkt

Hel bostad

1 sovrum1 badrumSovplats för 4

Populära bekvämligheter

  • Kök
  • Torktumlare
  • Husdjursvänligt
  • Gratis wi-fi
  • Uteplats
  • Parkering tillgänglig

Lägg till datum för priser

Om boendet

Vacation home on Lake Plau "Magdalena"

  • Semesterbostad vid sjön
  • Vacation home on Lake Plau "Magdalena" erbjuder bekvämligheter som en trädgård och tvättmöjligheter. Som gäst kan du hålla dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Grillar
  • Om rummen
  • Samtliga rum hos Vacation home on Lake Plau "Magdalena" kan ståta med bekvämligheter som gratis wi-fi och matbord.
  • Du hittar även följande bekvämligheter:
    • Badrum med duschar och toalettpapper
    • Tv med kabelkanaler
    • Inhägnade privata gårdar, kök och kylskåp

Hotellbekvämligheter

Strand

  • Strand i närheten

Internet

  • Tillgängligt i huset: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Parkering på området

Kök

  • Brödrost
  • Diskmaskin
  • Elektrisk vattenkokare
  • Grytor och köksredskap
  • Kylskåp
  • Mikrovågsugn
  • Spishäll
  • Te-/kaffebryggare

Matplats

  • Matbord

Sovrum

  • Bäddsoffa
  • Lakan tillhandahålls
  • Sovrum

Badrum

  • 1 badrum
  • Dusch
  • Handdukar tillhandahålles
  • Toalettpapper

Utrymmen

  • Matbord

Underhållning

  • Tv med kabelkanaler/satellitkanaler

Utomhus

  • Grill
  • Inhägnad trädgård
  • Terrass
  • Trädgård

Tvätt

  • Torktumlare
  • Tvättmöjligheter

Komfort

  • Värme

Husdjur

  • Husdjur välkomna
  • Endast hundar är välkomna
  • Ett husdjur totalt

Anpassning/tillgänglighet

  • Platser anvisade för rökning

Höjdpunkter i området

  • På landet
  • Vid en sjö
  • Vid vattnet

Säkerhetsdetaljer

  • Uppgifter om kolmonoxidvarnare saknas (värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet – överväg att ta en bärbar varnare med dig)
  • Uppgifter om rökdetektor saknas (värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet)

Allmän information

  • Trädgård

Liknande boenden

Regler

Incheckning

Incheckning från 16.00

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00

Incheckningsinstruktioner

Du kommer att få ett e-postmeddelande från värden med info om incheckning och utcheckning.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Husdjur

Djur är tillåtna
Assistanshundar är välkomna utan avgift
Endast hundar välkomnas
1 per rum
Restriktioner gäller. Mer information får du genom att kontakta boendet via numret som anges i bokningsbekräftelsen.

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.

Evenemang

Inga evenemang tillåts

Rökning tillåten

Rökning tillåten i avsedda områden

Viktig information

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en privat värd (någon som inte agerar inom sin företagsverksamhet eller sitt yrke). EU:s konsumentlagar, inklusive ångerrätten, gäller inte för din bokning. Din bokning omfattas av den privata värdens avbokningspolicy.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Fester och gruppevenemang är inte tillåtna på boendet.
Värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet. Överväg att ta en bärbar varnare med dig på resan.
Värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Boendet hanteras av vår partner Vrbo. Du kommer att få ett e-postmeddelande från Vrbo med en länk till ett Vrbo-konto, där du kan att avboka eller ändra din bokning.

Om området

Denna semesterbostad ligger på landet och vid vattnet i Plau am See. Gamla vattentornet och Leubz kyrka är lokala sevärdheter, och vackra naturupplevelser kan du få i området kring Fleesensee och Nossentiner-Schwinzer hednaturpark. Karower Meiler och Sommerrodelbana Malchow är också värda ett besök. Gå till vår reseguide för Plau am See
Se fler semesterbostäder i Plau am See
Karta
Plau am See, MV

I närheten

  • Ett stort hus med flera våningar, ett brant tak, en balkong och en trappa som leder upp till entrén.
    Nossentiner-Schwinzer hednaturpark
    2 min med bil - 2.0 km
  • En småbåtshamn med olika typer av båtar förtöjda, ett pariserhjul och byggnader i bakgrunden.
    Müritz
    34 min med bil - 38.2 km
  • Plauer See
    16 min till fots - 1.4 km
  • Fleesensee
    15 min med bil - 19.3 km
  • Nationalpark Müritz
    59 min med bil - 55.7 km

Ta sig runt

  • Malchow Krebssee station – 16 min med bil
  • Rostock (RLG-Laage) - 51 min med bil

Restauranger

  • Fischerei Altschwerin
    10 min med bil
  • Dörpladen für Dit und Dat
    8 min med bil
  • Fischerhaus Plau am See
    5 min med bil
  • La Vita Plauer See
    18 min med bil
  • Trödelstübchen & Café
    5 min med bil

Vanliga frågor och svar

Är Vacation home on Lake Plau "Magdalena" husdjursvänligt?

Ja, detta boende tillåter hundar (högst 1 per rum). Vissa begränsningar kan gälla, så kontakta boendet för mer information.

Hur mycket kostar det att parkera vid Vacation home on Lake Plau "Magdalena"?

Parkering är tillgänglig på boendet.

Vilka är incheckningstiderna för Vacation home on Lake Plau "Magdalena"?

Incheckning börjar 16.00.

Vilken utcheckningstid gäller för Vacation home on Lake Plau "Magdalena"?

Utcheckning sker senast klockan 11.00.

Var ligger Vacation home on Lake Plau "Magdalena"?

Denna semesterbostad vid vattnet ligger mindre än 2 km från Plauer See och Nossentiner-Schwinzer hednaturpark. Karower Meiler ligger 4,1 km härifrån.

Recensioner för Vacation home on Lake Plau "Magdalena"

Recensioner

Fantastiskt

Alla recensioner som visas är recensioner från verkliga gäster. Endast resenärer som har bokat en vistelse med oss kan publicera en recension. Vi verifierar recensioner i enlighet med våra riktlinjer och publicerar alla recensioner, både positiva och negativa.
Mer informationÖppnas i ett nytt fönster
10 - Fantastiskt i betyg. 5 av 8 recensioner
8 - Bra i betyg. 2 av 8 recensioner
6 - Okej i betyg. 0 av 8 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 1 av 8 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 0 av 8 recensioner

9,2

Renlighet

8,2

Läge

Recensioner

Verifierad recension

8/10 Bra

Sven L.

Gillade: Incheckning och plats
Gillade inte: Kommunikation

Schöner Hundestrand!

Sehr Erholsam!
Bodde här 5 nätter i juni 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Ralph K.

Gillade: Renlighet, incheckning, kommunikation, plats och annonsens riktighet

Urlaub

Super
Bodde här 4 nätter i september 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Heinrich-Wilhelm S.

Gillade: Renlighet, incheckning, kommunikation, plats och annonsens riktighet

.

.
Bodde här 6 nätter i augusti 2024
Verifierad recension

8/10 Bra

Matthias und Kirsten W.

Gillade: Renlighet, incheckning, kommunikation, plats och annonsens riktighet

Gemütlicher Bungalow in Seenähe

Wir verbrachten hier eine Woche mit unserer frz. Bulldogge. Der Bungalow ist modern und gemütlich eingerichtet. Zum Schutz vor den zahlreichen Mücken sind an den Fenstern Fliegengitter angebracht. Sehr schön ist das helle Badezimmer mit einer großen Dusche. Die Küche ist ziemlich klein. Mit Kaffeemaschine, Wasserkocher und Toaster hat man nicht viel Platz zum Hantieren. Vom Geschirr könnte etwas mehr zur Verfügung stehen, damit der Geschirrspüler voll ausgelastet wird. Hinter dem Bungalow befindet sich eine Terrasse, auf der man schön sitzen, grillen und die Sonne genießen kann von Vogelgezwitscher und Kuckucksrufen begleitet. Da sich die Unterkunft in einem Neubaugebiet mit vielen Eigenheimen befindet, wird die Ruhe nach Feierabendbeginn leider durch Familien mit Kindern und "Baulärm" gestört. Um selbst Ruhe vom stressigem Arbeitsalltag finden zu wollen, ist das sehr nervig. Der nahegelegene See ist in wenigen Gehminuten zu erreichen. Dort wiederum findet man Ruhe und Wege zum Spazieren. Einkaufsmöglichkeiten sind in kurzer Zeit mit dem Auto zu erreichen. Der eigene Parkplatz liegt unmittelbar vorm Haus. Aber das sind keine Gründe, diese Unterkunft nicht zu buchen. Das Vermieterpaar ist sehr freundlich und hilfsbereit. Unsere Urlaubstage waren sehr schön. Sehenswert ist vorallem Waren an der Müritz mit einem schönen Hafen und vielen Restaurants und Cafés. Besonders empfehlen wir das Selbstbedienungsrestaurant "Landgang" mit Blick auf den Stadthafen.
Bodde här 8 nätter i juni 2024
Verifierad recension

4/10 Dåligt

Silvia F.

Gillade: Renlighet och incheckning
Gillade inte: Läge och annonsens riktighet

nicht zu empfehlen

Leider war bei unserer Ankunft die Heizung defekt, so das wir 4 Stunden in der Kälte verweilen mussten. Des Weiteren hatten wir kein Internet da das Kabel durch die Baustellen um uns herum kaputt gemacht wurde.
Bodde här 4 nätter i april 2022
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Rainer O.

Gillade: Renlighet, incheckning, kommunikation, plats och annonsens riktighet

Der Bungalow liegt in einem kleinen Ort vor Plau am See, die Badestelle ist gleich um die Ecke, supe

Netter Bungalow, hat alles was man braucht, für uns super das Hunde erlaubt sind. Ist vielleicht etwas schwierig zu finden aber die Vermieter haben uns super geholfen.
Bodde här 4 nätter i juli 2021
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Verifierad resenär

Gillade: Renlighet, incheckning, kommunikation, plats och annonsens riktighet

Gute Bungalowhälfte

Nette Vermieter und Empfang, alles was wir brauchten war da, auch Holzkohle-Grill. Vermieter sehr behilflich bei Familie bzw. Bootsanlegesteg, toll! Vlt. kommen wir wieder, vG!
Bodde här 4 nätter i juni 2021
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Uwe H.

Bodde här 10 nätter i augusti 2025