Hôtel Maison Du Général

Boendeklass: 2

Välj datum för att se priser

Recensioner

7,4 av 10,
Bra

Populära bekvämligheter

  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
  • Städning
Det nuvarande priset är 1 079 kr
inklusive skatter och avgifter
1 nov. – 2 nov.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 3 av 3 rum

Economy-rum - 1 dubbelsäng

7,2 av 10
Bra
(47 recensioner)
  • 10 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Classic-rum - 1 queensize-säng

7,8 av 10
Bra
(46 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng

Superior-rum - 2 dubbelsängar

8,0 av 10
Mycket bra
(33 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 dubbelsängar

Du kanske även gillar

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Hôtel Maison Du Général ligger nära strandpromenaden, nära en järnvägsstation i Old Quebec, ett område i Québec. Château Frontenac och Citadel of Quebec är viktiga sevärdheter, och för den som gillar att shoppa rekommenderas Grande Allée och Quartier Petit Champlain. Sugen på ett evenemang eller en match? Kolla upp vad som är på gång på Quebec City Convention Center eller Vidéotron Centre. Det finns en golfbana i närheten, så det är bara att plocka fram klubborna och ge dig ut på fairway. Eller prova på någon annan rolig aktivitet, som cykelturer. Gå till vår reseguide för Québec
Karta
72, rue Saint-Louis, Québec City, QC, G1R 4M6

I närheten

  • En stor, historisk byggnad med flera torn och gröna tak.
    Château Frontenac
    2 min till fots - 0.2 km
  • En historisk byggnad i sten med gröna fönster och en grönskande innergård.
    Citadel of Quebec
    3 min till fots - 0.3 km
  • En gata med uteserveringar, ett rött brandhydrant och en byggnad med upplysta skyltar.
    Grande Allée
    3 min till fots - 0.3 km
  • En historisk byggnad med gröna tak och ett torn, omgiven av en klar himmel och några få moln.
    Quebec City Town Hall
    5 min till fots - 0.5 km
  • En livlig gata full av människor som promenerar, en byggnad med skylten ”FUNIKULÄR” och butiker med färgglada skyltar.
    Quartier Petit Champlain
    5 min till fots - 0.5 km

Ta sig runt

  • Quebec Palace Station – 13 minuters promenad
  • Jean Lesage International Airport (YQB) - 27 min med bil

Restauranger

  • McDonald's
    7 min till fots
  • Restaurant 1640
    5 min till fots
  • Le Chic Shack
    5 min till fots
  • Cochon Dingue - Saint-Jean
    5 min till fots
  • Il Teatro - Québec
    6 min till fots

Om boendet

Hôtel Maison Du Général

  • Detta hotell ligger nära Château Frontenac
  • Hôtel Maison Du Général ligger bara en kort promenad från Quartier Petit Champlain och Quebec City Convention Center, och erbjuder bland annat en restaurang. Håll dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Här följer några ytterligare förmåner:
    • En rökfri anläggning och flerspråkig personal
    • Recensionerna från gäster talar varmt om den hjälpsamma personalen och det utmärkta läget
  • Om rummen
  • Samtliga rum hos Hôtel Maison Du Général har bekvämligheter såsom luftkonditionering samt gratis wi-fi. I recensionerna från gäster uppskattas de rena rummen på boendet.
  • Du hittar även följande bekvämligheter i alla rum:
    • Badrum med duschar
    • 40-tums tv med kabelkanaler
    • Kaffe- och tebryggare, daglig städning och skrivbord

Liknande boenden

Vanliga frågor och svar

Är Hôtel Maison Du Général husdjursvänligt?

Nej, husdjur är inte tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att bo på Hôtel Maison Du Général?

Enligt uppgifter från den 25 okt. 2026, startar priserna från 1 079 kr för en natts vistelse för två vuxna på Hôtel Maison Du Général den 1 nov. 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Hur mycket kostar det att parkera vid Hôtel Maison Du Général?

Hôtel Maison Du Général har ingen parkering.

Vilka är incheckningstiderna för Hôtel Maison Du Général?

Checka in från: 16.00. Checka in fram till: 22.00. Det går inte att checka in efter angivna tider.

Vilken utcheckningstid gäller för Hôtel Maison Du Général?

Utcheckning sker senast klockan 11.00.

Var ligger Hôtel Maison Du Général?

Detta hotell i Old Quebec ligger fem minuters promenad från Terrasse Dufferin Rutschbanor, Château Frontenac och Grande Allée. Citadel of Quebec och Quebec City Town Hall ligger också en kvarts promenad härifrån. Quebec Palace Station ligger på 13 minuters gångavstånd.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.

Recensioner

Recensioner för Hôtel Maison Du Général

7,4

Bra

7,8

Renlighet

7,0

Bekvämligheter

7,2

Personal och service

7,0

Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 187 av 678 recensioner
8 - Bra i betyg. 233 av 678 recensioner
6 - Okej i betyg. 153 av 678 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 67 av 678 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 38 av 678 recensioner

Recensioner

Verifierad recension

4/10 Dåligt

Gillade inte: Personal och service och boendets skick och faciliteter
Ointresserad personal. Svarade inte i telefonen på hjälpnumret när receptionen var stängd. Kvarlämnad mat i kylskåpet. Ingen städning, tömning av papperskorgar o.s.v. Lampor som inte fungerade. Utmärkt läge, men dålig service och nonchalant personal.
Bodde här 3 nätter i oktober 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great location
Bodde här 1 natt i oktober 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet och boendets skick och faciliteter
Great ancient place to stay at with lots of history and also very close to where we want to go. Our room was cute and since it’s only for sleeping it was great.
Bodde här 1 natt i oktober 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Our 1 night stay in QC is just right staying in this hotel. Very close to everything you wanted to see. I will definitely book again for next time
Bodde här 1 natt i oktober 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Belle location ' parking assez près mais payant déjeuner tres bon
Bodde här 1 natt i augusti 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Due to flight connection issues I had a really late check in and they made it so easy for me. Great place!!!!
Bodde här 1 natt i oktober 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Excellent location and the included breakfast is wonderful.
Bodde här 4 nätter i augusti 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Clean room, excellent location and overall great experience.
Bodde här 1 natt i september 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great location and clean
Bodde här 2 nätter i augusti 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great location - close to everything in Old Quebec.
Bodde här 3 nätter i augusti 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Près du vieux Québec et bien entretenu.
Bodde här 1 natt i augusti 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great location to visit old Quebec. Breakfast was a good add on. Rooms could be more sound proof.
Bodde här 4 nätter i september 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
This hotel will gonna be our go to hotel whenever we’ll have a vacation here in Old Quebec! The location is very close to a lot of tourist attractions, restaurants, and the indoor parking area is 2 mins walk away from the hotel. It’s in the middle of everthing! The room is clean, not so spacious but hey, you’re just gonna sleep there, right?. The bathroom is clean too, but the toilet is small, but we’ve managed. Thanks again!
Bodde här 2 nätter i oktober 2026
Verifierad recension

2/10 Väldigt dåligt

Gillade inte: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Maison historique
Bodde här 1 natt i september 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Bon rapport qualité prix
Bodde här 1 natt i september 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Clean and quiet room
Bodde här 3 nätter i augusti 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great location
Bodde här 3 nätter i juni 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Beautiful and big rooms, great value for money!
Bodde här 1 natt i juni 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade inte: Bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Building is very old. Breakfast at the neighbouring restaurant was nice. Needed a good cleaning, and an upgrade to the bathroom.
Bodde här 2 nätter i augusti 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Gillade inte: Personal och service
Well places in Old Quebec. Close to good restaurants and sight seeing places.
Bodde här 2 nätter i juli 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Loved the location in Old Town, pgreat value, and charm of the hotel.
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet och personal och service
The room is small but efficient with all one needs. A bit dated in the bathroom but not bad. Excellent location.
Bodde här 1 natt i augusti 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Its an ok place, don’t have big expectations but its decent and clean for one or two nights its also perfect location in old Quebec
Bodde här 1 natt i juli 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Tout était bien a un petit prix
Bodde här 1 natt i juli 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Personal och service och boendets skick och faciliteter
It’s in a good area if you want to explore old Quebec
Bodde här 1 natt i juni 2026