Haughton Hall

Boendeklass: 3.5

Välj datum för att se priser

Recensioner

7,6 av 10,
Bra
Det nuvarande priset är 670 kr
inklusive skatter och avgifter
27 sep. – 28 sep.

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Bubbelpool
  • Spa
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 9 av 9 rum

Classic dubbelrum

8,2 av 10
Mycket bra
(22 recensioner)
  • Utsikt mot trädgården
  • 13 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Premier dubbelrum - utsikt mot trädgården (Manor)

7,4 av 10
Bra
(9 recensioner)
  • Utsikt mot trädgården
  • 20 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Deluxe-rum - utsikt mot trädgården

  • Utsikt mot trädgården
  • 28 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Familjerum

7,8 av 10
Bra
(6 recensioner)
  • 17 kvadratmeter
  • 4 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 enkelsäng

Classic tvåbäddsrum

8,6 av 10
Utmärkt
(4 recensioner)
  • 13 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Standard enkelrum

  • 1 sovrum
  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng

Rum

  • 8 sovplatser

Rum

  • 4 sovplatser

Rum

  • 4 sovplatser
Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Haughton Hall ligger i Shifnal. Blists Hill och Ironbridge Gorge är lokala sevärdheter, och vackra naturupplevelser kan du få i området kring Granville Country Park och Shropshire Hills. Telford Ice Rink och David Austin Roses är också värda ett besök. Gå till vår reseguide för Shifnal
Karta
Haughton Lane, Shifnal, England, TF11 8HG

I närheten

  • En stad vid en flod med färgglada byggnader, en bro och frodig grönska.
    Ironbridge Gorge
    12 min med bil - 13.3 km
  • En flod med en bro, hus och en kyrka.
    Iron Bridge
    16 min med bil - 13.2 km
  • Shifnal golfklubb
    5 min med bil - 3.1 km
  • Telford Shopping Centre
    6 min med bil - 7.0 km
  • The International Centre
    7 min med bil - 7.7 km

Ta sig runt

  • Shifnal Station – 13 minuters promenad
  • Birmingham Airport (BHX) - 44 min med bil

Restauranger

  • Starbucks
    4 min med bil
  • The Kings Yard Micropub
    13 min till fots
  • Lion Inn
    8 min med bil
  • Burger King
    4 min med bil
  • Randlay Farmhouse
    7 min med bil

Om boendet

Haughton Hall

  • Om boendet
  • Haughton Hall kan erbjuda en terrass, en trädgård och kemtvätt/tvättjänster. Unna dig själv ansiktsbehandlingar, manikyr och pedikyr eller massage på spaanläggningen på plats. Boendets restaurang serverar frukost och middag. Utöver att dra nytta av bekvämligheter som en bar och ett gym kan du hålla dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Här följer några ytterligare förmåner:
    • En inomhuspool och en barnpool samt solstolar
    • Gratis vanlig parkering
    • Engelsk frukost (tilläggsavgift), en utomhustennisbana och en dygnet runt-öppen reception
    • Bagageförvaring, en rökfri anläggning och en bankettsal
    • Gästrecensionerna nämner positiva saker om frukosten, prisvärdheten och den hjälpsamma personalen
  • Om rummen
  • Samtliga rum hos Haughton Hall har bekvämligheter som gratis wi-fi.
  • Du kan också räkna med följande bekvämligheter i samtliga rum:
    • Badrum med badkar eller duschar och gratis toalettartiklar
    • Satellitkanaler, vattenkokare och daglig städning

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Mat och dryck

  • Engelsk frukost tillgänglig på vardagar 07.00–09.30 mot en avgift: GBP 13,50 för vuxna ochGBP 7,95 för barn
  • En bar/lounge
  • En restaurang

Att göra

  • Barnpool
  • Bastu
  • Bubbelpool
  • Fullständigt spa
  • Gym
  • Inomhuspool
  • Utomhustennisbana
  • Ångbastu

Familjevänligt

  • Barnpool
  • Inomhuspool

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Reception öppen dygnet runt

Gästtjänster

  • Kemtvätt/tvättservice
  • Städning varje dag

Business-service

  • Mötesrum

Utomhus

  • Picknickområde
  • Solstolar vid poolen
  • Terrass
  • Trädgård
  • Utomhusmöbler

Fullständigt spa

  • Ansiktsbehandlingar
  • Manikyr/pedikyr
  • Massage med varma stenar
  • Reflexologi

Tillgänglighetsanpassning

  • Ingen hiss

Mer

  • Balsal
  • Bankettsal
  • Rökning ej tillåten

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Badkar eller dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Privat badrum

Underhållning

  • Satellitkanaler

Mat och dryck

  • Elektrisk vattenkokare
  • Te-/kaffebryggare

Mer

  • Skrivbord
  • Strykjärn/strykbräda på begäran

Regler

Incheckning

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 00.00.
Kontaktfri incheckning erbjuds
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 10.00
Kontaktfri utcheckning erbjuds

Incheckningsinstruktioner

Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

Djur ej tillåtna (assistanshundar välkomna utan avgift)

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Extrasängar finns att hyra för GBP 10.0 per natt.
Spjälsängar finns att hyra för GBP 10.0 per natt.

Betalningstyper

  • American Express
  • MasterCard
  • Visa

Viktig information

Extra tillval

  • Avgift för engelsk frukost: GBP 13.50 för vuxna och GBP 7.95 för barn
  • Spjälsäng (babysäng): GBP 10.0 per natt
  • Avgift för extrasäng: GBP 10.0 per natt

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort; ingen kontantbetalning.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetaljer: brandsläckare och rökdetektor.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Boendet har inga hissar
Förhandsbokning krävs för spabehandlingar. Bokningar kan göras genom att kontakta boendet innan ankomsten via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.

Vanliga frågor och svar

Finns det pool på Haughton Hall?

Ja, boendet har en inomhuspool och en barnpool.

Hur mycket kostar det att bo på Haughton Hall?

Enligt uppgifter från den 25 sep. 2026, startar priserna från 670 kr för en natts vistelse för två vuxna på Haughton Hall den 27 sep. 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Är Haughton Hall husdjursvänligt?

Nej, endast assistanshundar är tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att parkera vid Haughton Hall?

Vanlig parkering är gratis på det här boendet.

Vilka är incheckningstiderna för Haughton Hall?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 00.00. Det går inte att checka in efter angivna tider.

Vilken utcheckningstid gäller för Haughton Hall?

Utcheckning sker senast klockan 10.00.

Var ligger Haughton Hall?

Detta hotell med spa i Shifnal ligger 1,8 km från Shifnal golfklubb och mindre än en mil från Telford Town Park och Telford Ice Rink. The International Centre och Cineworld Telford ligger också mindre än en mil härifrån. Shifnal Station ligger på 13 minuters gångavstånd.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.

Recensioner

Recensioner för Haughton Hall

7,6

Bra

7,8

Renlighet

8,6

Läge

8,2

Personal och service

6,8

Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 204 av 667 recensioner
8 - Bra i betyg. 225 av 667 recensioner
6 - Okej i betyg. 129 av 667 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 53 av 667 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 56 av 667 recensioner

Recensioner

Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
A good place to access the surrounding countryside
Bodde här 2 nätter i september 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Staff and food very good and great views of the grounds from the breakfast room, but the building would benefit from an upgrade and some maintenance.
Bodde här 1 natt i juni 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
All good, lovely location, friendly staff, thank you
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
Whilst the hotel is a bit dated, the bed was comfortable, staff helpful, and it is great value for money. I'll stay again.
Bodde här 2 nätter i juni 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Lovely , clean , quiet hotel. Breakfeast was delicious and very friendly staff. Perfect location. Thank you.
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Personal och service och bekvämligheter
Gillade inte: Boendets skick och faciliteter
Breakfast was very good, staff were excellent. The hotel is tired in places but seems to be on the up. We have stayed there many times because of the location and pool. Carpets in some of the rooms need a deep clean. We plan to stay again in a few weeks time.
Bodde här 1 natt i juni 2026
Verifierad recension

6/10 Okej

Gillade inte: Boendets skick och faciliteter
Reception staff very helpful ,Hotel is a bit dated and corridors smelt stale , minimal evening menu,barman was miserable, breakfast staff were nice and good breakfast though,
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

6/10 Okej

Gillade: Personal och service
Gillade inte: Boendets skick och faciliteter
Quite a dated feel inside, especially the bathrooms.
Bodde här 1 natt i juni 2026
Verifierad recension

6/10 Okej

Gillade: Renlighet och personal och service
Gillade inte: Bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Clean room and comfortable bed, but the whole property is very tired and in need of major renovation. Rotten woodwork, peeling wallpaper, and a very dated bathroom. Small swimming pool, ok for kids. Friendly staff and efficient check in. Inexpensive and adequate for a one night stay.
Bodde här 1 natt i juni 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet och personal och service
Rooms were good just need update bar area nice staff really friendly grounds need daily grass cutting and striming pool area was ok need update
Bodde här 2 nätter i maj 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
The room was clean, and the bed was comfy. The double glazed window didn't open and had 'blown' so full of condensation. The dining area and bar were in good order, some parts of the hotel looked in need of renovations/decorating. Breakfast was good, staff were friendly, welcoming and helpful. I felt the immediate surrounding gardens would benefit from a big tidy up.
Bodde här 1 natt i juni 2026
Verifierad recension

4/10 Dåligt

Gillade: Renlighet och personal och service
Gillade inte: Bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
The building is in a poor state of repair, sad to see. Window frames are crumbling, fixtures are missing or loose, causing erosion of function.
Bodde här 1 natt i juli 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
This beautiful listed building is set in very peaceful and calm grounds. The staff are really helpful and friendly. We loved the jacuzzi, swimming pool and sauna. The owners have plans to update the rooms whilst keeping the wonderful character of the hotel. We loved our stay here.
Bodde här 3 nätter i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Lovely
Bodde här 2 nätter i mars 2026
Verifierad recension

6/10 Okej

Gillade: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
Gillade inte: Boendets skick och faciliteter
The hotel was in need of some tender loving care. It had clearly been a formidable building in its day and stood in extensive grounds but 3 centuries of wear have not been kind. There was no problem with cleanliness and the staff were excellent. We felt welcome from the moment we arrived. We chose this hotel because of the leisure facilities and we were not disappointed. The swimming pool, sauna and jacuzzi were invigorating. The steam room was out of order during our stay but that did not detract from our enjoyment.
Bodde här 2 nätter i juni 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Personal och service och bekvämligheter
Nice hotel in beautiful surroundings however the decor is very tired. The staff were very friendly and hospitable and the leisure facilities were good. There is a very limited food menu on offer in the bar and the quality of the food was mediocre at best.
Bodde här 2 nätter i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Clean room, warm. Spacious bathroom, Shower very powerful, water hot. Bed and pillows comfortable. Staff welcoming and helpful.
Bodde här 1 natt i mars 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Ok
Bodde här 3 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Best hotel
Bodde här 1 natt i oktober 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet och bekvämligheter
Gillade inte: Boendets skick och faciliteter
Staff were great. Food nice Rooms a bit shabby
Bodde här 2 nätter i januari 2026
Verifierad recension

6/10 Okej

Gillade: Bekvämligheter
The pool was good. The room was very dated ,but it was suitable for a one night stay. Staff were lovely. It was a shame about the very limited food menu.
Bodde här 1 natt i mars 2026
Verifierad recension

4/10 Dåligt

Gillade: Personal och service
Gillade inte: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Definitely does not match the pictures on websites. Missing drawer handles in room. Toilet door swollen and won't close. Hallways are filthy. Piles of dead flies and wasps on window sills. Damp everywhere. Ceiling falling in with leaks. Wallpaper hanging off walls. Curtains hanging off rails and filthy. Door of room bangs every time someone else opens a door. As for the spa. All of the showers handles in the male changing rooms are damaged to the point were it breaks skin to turn on and off. Roof of main pool area in poor repair. Sealants of windows in the roof hanging down. If we could have found another hotel with availability for our stay we would not have hesitated in moving. Very disappointed. The outer exterior of the hotel has paint and parts of the facade missing or peeling off. On the plus side... the staff were pleasant and friendly. Bar area was more modern and the 1 breakfast we had was fine. Bed was clean and comfy. Slept well. This will only let me upload 8 pictures but i have more. None of the poor state of the Spa unfortunately.
Bodde här 2 nätter i september 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Great
Bodde här 1 natt i januari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Amazing room, wonderful staff.
Bodde här 1 natt i september 2025
Verifierad recension

6/10 Okej

Gillade: Renlighet
“Classic double room” No TV in the room. No teaspoons. Coffee not restocked. Bed was comfortable. No bedside light or power socket.
Bodde här 3 nätter i april 2026