Holiday Inn Express & Suites, Lake Elsinore by IHG ligger i en förort och i bergen i Lake Elsinore. Santa Rosa Plateau Ecological Reserve och Lake Elsinore är exempel på områdets vackra natur, och bland de lokala turistattraktioner hittar du Mulligan Family Fun Center och Orange Empire Railroad Museum. Har du tänkt gå på ett evenemang eller se en match när du är i stan? Kolla upp vad som är på gång på Lake Elsinore Diamond Stadium eller Lake Elsinore Storm, The Diamond. Ägna lite tid åt att utforska aktiviteterna i området och prova på vinturer. Gå till vår reseguide för Lake Elsinore
31573 Canyon Estates Dr, Lake Elsinore, CA, 92532
I närheten
Lake Elsinore
18 min till fots - 1.6 km
Lake Elsinore Casino
1 min med bil - 2.3 km
Lake Elsinore Storm, The Diamond
2 min med bil - 1.9 km
Lake Elsinore Diamond Stadium
2 min med bil - 1.9 km
Pechanga Resort & Casino
28 min med bil - 35.4 km
Ta sig runt
Moreno Valley/March Field Station – 28 min med bil
San Diego, CA (SAN-San Diego Intl.) - 82 min med bil
Restauranger
In-N-Out Burger
6 min till fots
McDonald's
12 min till fots
Cardenas Markets
19 min till fots
Starbucks
5 min med bil
Carl's Jr.
10 min till fots
Om boendet
Holiday Inn Express & Suites, Lake Elsinore by IHG
Hotell i bergen
Holiday Inn Express & Suites, Lake Elsinore by IHG kan locka med bekvämligheter som gratis frukostbuffé, en livsmedelsaffär/närbutik och tvättmöjligheter. Som gäst kan du hålla dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet och utnyttja andra bekvämligheter, såsom business-service.
Du kan även räkna med förmåner som följande:
Gratis vanlig parkering
Ett värdeförvaringsskåp i receptionen, tvättjänster och en hiss
Flerspråkig personal, en bankomat/banktjänster och en dygnet runt-öppen reception
Recensionerna från gäster nämner positiva saker om frukosten och den hjälpsamma personalen
Om rummen
Samtliga 73 rum hos Holiday Inn Express & Suites, Lake Elsinore by IHG har bekvämligheter som luftkonditionering, samt extra förmåner såsom gratis wi-fi och värdeförvaringsskåp. I recensionerna från gäster talas det positivt om de rena rummen på boendet.
Du hittar även följande bekvämligheter:
Badrum med djupa badkar och gratis toalettartiklar
Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 01.00.
Tidig incheckning i mån av tillgång
Avgift för tidig incheckning: USD 20
Kontaktfri incheckning erbjuds
Sen incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 18 år
Utcheckning
Utcheckning innan 11.00
Kontaktfri utcheckning erbjuds
Sen utcheckning i mån av tillgång
Avgift för sen utcheckning: USD 40
Incheckningsinstruktioner
Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du planerar att ankomma efter 09.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
Åtkomst till boendet
Bemannad reception
Husdjur
Djur ej tillåtna (assistanshundar välkomna utan avgift)
Barn och extrasängar
Barn är välkomna.
2 barn på upp till 1 år bor gratis i förälderns eller vårdnadshavarens rum, vid bruk av ordinarie sängar.
Extrasängar finns inte tillgängliga.
Spjälsängar finns inte tillgängliga.
Betalningstyper
Viktig information
Extra tillval
Avgift för tidig incheckning: USD 20 (endast i mån av tillgång)
Avgift för sen utcheckning: USD 40 (endast i mån av tillgång)
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
Att hålla koll på
Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Namnet på kreditkortet som används vid incheckning för att betala för oförutsedda utgifter måste vara detsamma som huvudnamnet på rumsbokningen.
Boendet accepterar kreditkort och bankkort; ingen kontantbetalning.
Boendet förbehåller sig rätten att reservera belopp på gästens kreditkort före ankomst.
Kontantfria transaktioner erbjuds
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetaljer: kolmonoxiddetektor, brandsläckare, rökdetektor, säkerhetssystem, förbandslåda och fönstergaller.
Boendet bekräftar att man följer de riktlinjer för rengöring och desinficering som utfärdats av Clean Promise (IHG).
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.
Bra att veta
Poolen är tillgänglig mellan 08.00 och 22.00.
Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt)
Vanliga frågor och svar
Är Holiday Inn Express & Suites, Lake Elsinore by IHG husdjursvänligt?
Nej, endast assistanshundar är tillåtna på boendet.
Hur mycket kostar det att bo på Holiday Inn Express & Suites, Lake Elsinore by IHG?
Enligt uppgifter från den 24 sep. 2026, startar priserna från 1 047 kr för en natts vistelse för två vuxna på Holiday Inn Express & Suites, Lake Elsinore by IHG den 15 okt. 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.
Hur mycket kostar det att parkera vid Holiday Inn Express & Suites, Lake Elsinore by IHG?
Vanlig parkering är gratis på det här boendet.
Vilka är incheckningstiderna för Holiday Inn Express & Suites, Lake Elsinore by IHG?
Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 01.00. Tidig incheckning är möjlig mot en avgift på USD 20 (i mån av tillgång). Sen incheckning är möjlig under begränsade tider.
Vilken utcheckningstid gäller för Holiday Inn Express & Suites, Lake Elsinore by IHG?
Utcheckning sker senast klockan 11.00. Sen utcheckning är möjlig mot en avgift på USD 40 (i mån av tillgång).
Var ligger Holiday Inn Express & Suites, Lake Elsinore by IHG?
Detta hotell i bergen ligger mindre än 2 km från Total Care Family Medical Center, Lake Elsinore Family Care Center och Lake Elsinore. Lake Elsinore Diamond Stadium och Lake Elsinore Storm, The Diamond ligger också 2 km härifrån.
Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?
Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.
Recensioner
Recensioner för Holiday Inn Express & Suites, Lake Elsinore by IHG
8,6
Fantastiskt
Alla recensioner som visas är recensioner från verkliga gäster. Endast resenärer som har bokat en vistelse med oss kan publicera en recension. Vi verifierar recensioner i enlighet med våra riktlinjer och publicerar alla recensioner, både positiva och negativa.Mer informationÖppnas i ett nytt fönster
8,8
Renlighet
8,6
Bekvämligheter
8,8
Personal och service
8,6
Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 614 av 1001 recensioner
10 - Fantastiskt
614
8 - Bra i betyg. 187 av 1001 recensioner
8 - Bra
187
6 - Okej i betyg. 84 av 1001 recensioner
6 - Okej
84
4 - Dåligt i betyg. 51 av 1001 recensioner
4 - Dåligt
51
2 - Väldigt dåligt i betyg. 65 av 1001 recensioner
2 - Väldigt dåligt
65
Recensioner
Verifierad recension
10/10 Utmärkt
Julieta
12 sep. 2026
Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Clean big room, nice breakfast, close to freeway, friendly staff
Bodde här 2 nätter i september 2026
Verifierad recension
10/10 Utmärkt
Jose J
21 sep. 2026
Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
I would stay here again. Very clean rooms and staff were helpful and friendly. The breakfast bar was well stocked and replenished.
Bodde här 1 natt i september 2026
Verifierad recension
10/10 Utmärkt
Archana
28 aug. 2026
Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
clean spacious room, breakfast
Bodde här 1 natt i augusti 2026
Verifierad recension
10/10 Utmärkt
peter
21 sep. 2026
Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Very good.
Bodde här 4 nätter i september 2026
Verifierad recension
10/10 Utmärkt
Mayte
10 sep. 2026
Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Very fresh breakfast; there is a variety to pick from. Staff are very attentive and friendly. Rooms are very clean and comfortable. Will definitely be staying here again.
Bodde här 3 nätter i september 2026
Verifierad recension
8/10 Bra
Dashiell
6 aug. 2026
Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great breakfast-comfortable beds and bedding-great price
Bodde här 1 natt i augusti 2026
Verifierad recension
10/10 Utmärkt
Heriberto
6 aug. 2026
Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
The staff and the hotel is the best. Love all the amenities and breakfast.
Bodde här 1 natt i augusti 2026
Verifierad recension
8/10 Bra
Percy
22 aug. 2026
Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great service overall. Breakfast was excellent.
Bodde här 1 natt i augusti 2026
Verifierad recension
10/10 Utmärkt
Celia
21 sep. 2026
Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Clean room!
Bodde här 2 nätter i september 2026
Verifierad recension
10/10 Utmärkt
Arlet
28 juli 2026
Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Clean room, great breakfast options. Overall good stay for our short trip.
Bodde här 2 nätter i juli 2026
Verifierad recension
10/10 Utmärkt
Ashley
10 aug. 2026
Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
The room was super clean, breakfast was good. The front desk staff made it easy to check in.
Bodde här 1 natt i augusti 2026
Verifierad recension
10/10 Utmärkt
James
16 sep. 2026
Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Clean room
Bodde här 1 natt i september 2026
Verifierad recension
10/10 Utmärkt
Dora
10 aug. 2026
Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great stay staff very friendly room was definitely super clean the air conditioning was amazing had an excellent stay will definitely book again when I go back to Lake Elsinore
Bodde här 2 nätter i augusti 2026
Verifierad recension
10/10 Utmärkt
Robert Theodore
25 juli 2026
Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Very accomodating staff, safe place, clean room, very good amenities
Bodde här 1 natt i juli 2026
Verifierad recension
10/10 Utmärkt
Sher
4 aug. 2026
Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Clean room and nice staff
Bodde här 2 nätter i augusti 2026
Verifierad recension
10/10 Utmärkt
Abdulghani
18 aug. 2026
Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Very good
Bodde här 1 natt i augusti 2026
Verifierad recension
10/10 Utmärkt
Nikole
24 juni 2026
Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great breakfast and the room was very clean!
Bodde här 1 natt i juni 2026
Verifierad recension
10/10 Utmärkt
Domonique
2 aug. 2026
Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
I love my stays at Holiday Inn Express! All the staff is top notch, from front desk to housekeeping to the kitchen staff to management...and let me notbforgt maintenance (I've primarily seen one gentleman) he is always super friendly, but all the staff has been. I've stayed a few other places, but Holiday Inn Express is me and my son's favorite.
Bodde här 2 nätter i juli 2026
Verifierad recension
10/10 Utmärkt
Daniel C
2 aug. 2026
Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Clean and reasonable. Would stay again!
Bodde här 2 nätter i maj 2026
Verifierad recension
10/10 Utmärkt
marco
31 aug. 2026
Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Keep doing what you’re doing
Bodde här 1 natt i augusti 2026
Verifierad recension
10/10 Utmärkt
Erica
24 juli 2026
Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
No complaints at all, everything is nice and clean. Breakfast was graat
Bodde här 1 natt i juli 2026
Verifierad recension
10/10 Utmärkt
Gabriel
21 aug. 2026
Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Low key and clean
Bodde här 2 nätter i augusti 2026
Verifierad recension
10/10 Utmärkt
jennifer
18 aug. 2026
Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
This was by far the best hotel stay. The entrance was well lit when we arrived for late night check in (12 midnight). Beds were very comfy, AC worked well, nice to have small fridge and microwave in room. The included HOT foods were great… Sausage, bacon, eggs, biscuits and gravy, pancakes, oatmeal, yogurt and fresh fruits too. Amazing brekkie!
Thank you holiday inn & suites Lake Elsinore!
Bodde här 2 nätter i augusti 2026
Verifierad recension
10/10 Utmärkt
Oscar
8 juni 2026
Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Super clean room, and breakfast was good. Nice location.
Bodde här 2 nätter i juni 2026
Verifierad recension
8/10 Bra
Julieta
18 maj 2026
Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter