C4 Retreats Gozo

3.0-stjärnigt boende

Välj datum för att se priser

Recensioner

9,4 av 10,
Enastående

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
  • Gym
  • Frukost tillgänglig
  • Städning
Det nuvarande priset är 743 kr
inklusive skatter och avgifter
2 juli – 3 juli

Rumsalternativ

Dubbelrum

  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Dubbelrum

  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Dubbelrum

  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Dubbelrum - balkong

  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Dubbelrum - balkong

  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Dubbelrum - balkong

  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Dubbelrum - balkong

  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Dubbelrum - balkong

  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Dubbelrum

  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Dubbelrum - balkong

  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi
Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

C4 Retreats Gozo ligger i Xaghra. Vackra naturupplevelser kan du få i området kring Ramla Bay Beach och Mellieha Bay. Kelinu Grima Sjöfartsmuseum och Gozo naturmuseum är också värda ett besök. Gå till vår reseguide för Xaghra
Se fler pensionat i Xaghra
Karta
52 Triq Gnien Xibla, Xaghra, Gozo, XRA2404

I närheten

  • En person som står framför antika ruiner med stora stenblock och stenkonstruktioner.
    Ggantijas tempel
    12 min till fots - 1.0 km
  • En väderkvarn med en grön topp och en metallkonstruktion i form av ett gallerverk.
    Ta'Kola väderkvarn
    14 min till fots - 1.2 km
  • En sandstrand med folk som kopplar av, ett färgglatt parasoll och vågor i bakgrunden.
    Ramla Bay Beach
    4 min med bil - 2.7 km
  • Pomskizillious leksaksmuseum
    8 min till fots - 0.8 km
  • Calypso's Cave
    19 min till fots - 1.6 km

Ta sig runt

  • Luqa (MLA-Malta Intl.) - 92 min med bil

Restauranger

  • CFC (Crispy Flavoured Chicken)
    4 min med bil
  • Tal-Furnar
    5 min till fots
  • Milano Moka
    3 min med bil
  • Trishna
    4 min med bil
  • Mekren's Bakery
    5 min med bil

Om boendet

C4 Retreats Gozo

  • Detta pensionat ligger nära Ramla Bay Beach
  • C4 Retreats Gozo erbjuder ett fitnesscenter och mycket mer. Håll dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Du kan även dra nytta av följande förmåner under din vistelse:
    • En säsongsöppen utomhuspool
    • Frukostbuffé (tilläggsavgift), en rökfri anläggning och en hiss
  • Om rummen
  • Samtliga rum hos C4 Retreats Gozo kan ståta med detaljer som luftkonditionering, samt ytterligare bekvämligheter såsom gratis wi-fi och värdeförvaringsskåp.
  • Du hittar även följande bekvämligheter i alla rum:
    • Gratis tepåsar/snabbkaffe och vattenkokare
    • Badrum med duschar och gratis toalettartiklar
    • 40-tums smart-tv med satellitkanaler
    • Garderober, minikylskåp och uppvärmning

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Wi-fi-hastighet på rummet: 25+ Mbps
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Ingen parkering på området

Mat och dryck

  • Frukostbuffé tillgänglig dagligen 08.00–10.00 mot en avgift: EUR 8–13 per person

Att göra

  • Gym
  • Säsongsöppen utomhuspool

Bekvämligheter

  • Virtuell reception

Gästtjänster

  • Städning varje dag

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Hiss (90 centimeter bred dörr)
  • Tillgänglighetsanpassat (kan finnas begränsningar)

Mer

  • Myggnät
  • Rökning ej tillåten

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Privat badrum
  • Schampo
  • Tandborste och tandkräm
  • Toalettpapper
  • Tofflor
  • Tvål

Underhållning

  • 40-tums smart-tv med satellitkanaler

Mat och dryck

  • Elektrisk vattenkokare
  • Gratis vatten på flaska
  • Minikylskåp
  • Tepåsar/snabbkaffe

Mer

  • Luftkonditionering (klimatreglerad)
  • Skrivbord
  • Värdeförvaringsskåp
  • Värme (klimatreglerad)

Regler

Incheckning

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 00.00.
Minimiålder för incheckning - 16 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00

Incheckningsinstruktioner

Detta boende har ingen reception.
Gästerna får ett e-postmeddelande med incheckningsinstruktioner och instruktioner för smart lås inom 48 timmar före ankomst – privat ingång.
Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt.
Innan ankomst måste du registrera dig online via en säker länk
En virtuell reception erbjuder gäster assistans.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Privat entré, instruktioner för smart lås

Husdjur

Djur ej tillåtna

Barn och extrasängar

Barn under 2 år får inte bo på boendet. Gäster över 2 år är välkomna.
Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • En stadsskatt tas ut av staden och betalas på boendet. Undantag kan finnas. Kontakta boendet med hjälp av uppgifterna i bokningsbekräftelsen för mer information.
  • Stadsskatt: 0.50 EUR per person per natt i upp till 10 nätter. Skatten gäller inte barn under 18 år.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

Extra tillval

  • Avgift för frukostbuffé: EUR 8–13 per person (ungefärligt pris)

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: brandsläckare.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Den säsongsöppna poolen är tillgänglig från 01 maj till 31 oktober
Poolen är tillgänglig mellan 10.00 och 19.00.
Barn upp till 2 år är inte tillåtna.

Vanliga frågor och svar

Finns det pool på C4 Retreats Gozo?

Ja, boendet har en säsongsöppen utomhuspool. Poolen är tillgänglig 10.00–19.00.

Hur mycket kostar det att bo på C4 Retreats Gozo?

Enligt uppgifter från den 1 juli 2026, startar priserna från 743 kr för en natts vistelse för två vuxna på C4 Retreats Gozo den 2 juli 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Är C4 Retreats Gozo husdjursvänligt?

Nej, husdjur är inte tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att parkera vid C4 Retreats Gozo?

C4 Retreats Gozo har ingen parkering.

Vilka är incheckningstiderna för C4 Retreats Gozo?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 00.00. Det går inte att checka in efter angivna tider.

Vilken utcheckningstid gäller för C4 Retreats Gozo?

Utcheckning sker senast klockan 11.00.

Var ligger C4 Retreats Gozo?

Detta pensionat i Xaghra ligger mindre än 2 km från Pomskizillious leksaksmuseum och Ramla Bay Beach. Ta'Kola väderkvarn och Ggantijas tempel ligger också en kvarts promenad härifrån.

Recensioner

Recensioner för C4 Retreats Gozo

9,4

Enastående

9,6

Renlighet

9,4

Bekvämligheter

9,6

Personal och service

9,8

Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 6 av 9 recensioner
8 - Bra i betyg. 3 av 9 recensioner
6 - Okej i betyg. 0 av 9 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 0 av 9 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 0 av 9 recensioner

Recensioner

Verifierad recension

8/10 Bra

Emily

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Weekend break

Lovely relaxing stay
Bodde här 2 nätter i juni 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Hristiyan

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
If you're visiting Malta and skipping Gozo, you're missing the best part. C4 Retreats is a freshly renovated boutique guesthouse in the heart of Xagħra — one of Gozo's most charming villages, steps away from the historic Xagħra Square. It's small, intimate, and everything a stay on this island should feel like. We ended up extending to two nights — which says everything. Gozo moves at its own pace, and C4 fits that perfectly. The property is new, clean, and well thought out, with a rooftop pool and terrace that make it easy to never want to leave. Restaurants, cafés, and local shops are all within a short walk. If you're looking for a quiet escape from the busier side of Malta, this is exactly the place. Highly recommended — and honestly, book as many nights as you can.
Bodde här 1 natt i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

August

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
We had a lovely stay at C4 Retreat! The hotel staff was really friendly and helpful, and the continental breakfast was great. The hotel felt fresh and clean with all the necessary amenities. It was super easy to check in despite there not being a 24/7 reception and there were nice little details like getting a decanter of fresh water in your room every day (even though the tap water is safe to drink). There's not a lot going on in Xagħra where the hotel is located so we ended up renting a car for the 4 days we were in Gozo, simply because it felt neccessary in order to see the island properly. There are plenty of beaches/bays worth visiting and everything is within 10-30 minutes away so I would recommend you to do the same if you're here for a few days. Victoria is a beautiful little city with lovely restaurants and it seemed fairly easy to get the bus there if you don't drive. I would maybe recommend the hotel to change the name of the TVs in every room, just so people know which one to connect to in case you want to cast something from your phone. That was my only feedback so apart from that it was a 5/5 for us! ☀︎
Bodde här 4 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Frédéric

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Very confortable. Love the terrasse, pool and gym
Bodde här 1 natt i juni 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Sam

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
It was all very new and lovely. Enjoy the breakfast as it a cheap start to your day for multiple coffees and all you can eat. My only negative was 8 extended my stay by 1 day and had to change room understandably, however the new room had a bad smell and needed a decent bleaching in the shower. My first room was perfect however.
Bodde här 2 nätter i augusti 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Giuseppe

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Genial

Nickel problème avec le mail donc pas de code pour rentrer la réceptionniste qui était fermé est venu nous ouvrir et nous faire visiter Belle piscine et belle salle de sport
Bodde här 2 nätter i maj 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Marco

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Il C4 Retraits Gozo è ubicato a Xagħra, nel centro dell'isola di Gozo. Si tratta di una struttura che ha una buona collocazione per visitare l'isola e che offre, nei suoi dintorni, una apprezzabile facilità di parcheggio per le auto. Le camere sono pulite e ben tenute; nel mio caso ho molto gradito l'upgrade gratuito ad una stanza con balcone. Molto spazioso il bagno e comodo l'ampio letto matrimoniale. Il sistema wifi è efficiente e anche la smart TV, con accesso ai canali Rai e Mediaset, è risultata utile per ascoltare le ultime notizie dal mondo. Nella stanza è presente anche una cassaforte per depositare i propri valori, oltre ad un utile base di appoggio per la valigia, acqua potabile a disposizione del turista e una caffettiera per preparare in autonomia caffè e the. Molto gradevole l'area della piscina, con anche alcune amache per prendere il sole in serenità. La colazione non era inclusa nella mia prenotazione, ma costa 8 euro e va richiesta il giorno prima. L'ho provata e ho constatato una più che soddisfacente selezione di prodotti dolci e salati, oltre che di frutta e bevande. Il personale è attento e cortese. Consiglio a tutti un soggiorno a Gozo e in questa struttura, nella quale tornerei molto volentieri.
Bodde här 2 nätter i juni 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Shana Slone

Gillade: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
The room was spotless clean, provided all amenities, and was convenient as the self check-in was smooth and the required assistance via immediate replies were provided to answer any queries. Would recommend!
Bodde här 1 natt i februari 2026