Hotel Kazakhstan

4.0-stjärnigt boende

Välj datum för att se priser

Recensioner

8,4 av 10,
Mycket bra

Populära bekvämligheter

  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
  • Frukost tillgänglig
  • Parkering tillgänglig
  • Företagstjänster
Det nuvarande priset är 1 120 kr
inklusive skatter och avgifter
4 juli – 5 juli

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 12 av 12 rum

Superior Room

  • 2 sovplatser
  • Gratis wi-fi

Standard dubbelrum

7,6 av 10
Bra
(11 recensioner)
  • Utsikt mot bergen
  • 21 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Superior dubbelrum

9,2 av 10
Underbart
(5 recensioner)
  • Utsikt mot bergen
  • 21 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Deluxe-rum

8,0 av 10
Mycket bra
(4 recensioner)
  • Utsikt mot bergen
  • 27 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng ELLER 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Svit Executive

  • Utsikt mot bergen
  • 42 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 queensize-säng ELLER 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Svit Grand (King)

  • Utsikt mot bergen
  • 63 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng ELLER 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Executive Suite

  • 4 sovplatser
  • Gratis wi-fi

Deluxe Room

  • 3 sovplatser
  • Gratis wi-fi

Premium tvåbäddsrum

8,0 av 10
Mycket bra
(2 recensioner)
  • Utsikt mot bergen
  • 20 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Premium dubbelrum

9,6 av 10
Enastående
(5 recensioner)
  • Utsikt mot bergen
  • 20 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Familjerum

8,0 av 10
Mycket bra
(1 recension)
  • Utsikt mot bergen
  • 27 kvadratmeter
  • 2 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 queensize-sängar
  • Gratis wi-fi

Standard tvåbäddsrum

  • Utsikt mot bergen
  • 21 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi
Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Hotel Kazakhstan ligger centralt i Almaty. Kazakstans självständighetsmonument och Presidentpalatset är lokala sevärdheter, och bland områdets turistattraktioner hittar du Museum för kazakiska musikinstrument och Almatys vattenpark. Fantasy World Almaty och Botaniska trädgårdar är också värda ett besök. Gå till vår reseguide för Almaty
Karta
Dostyk ave 52/2, Almaty

I närheten

  • En stadsbild i skymningen med snöklädda berg i bakgrunden och en framträdande byggnad med ett grönt tak i förgrunden.
    Almaty-operan
    14 min till fots - 1.2 km
  • Kok Tobe linbana
    3 min till fots - 0.3 km
  • Dostyk Plaza
    17 min till fots - 1.5 km
  • Kazakhstans historiska nationalmuseum
    17 min till fots - 1.5 km
  • Panfilovparken
    3 min med bil - 2.7 km

Ta sig runt

  • Almaty station – 14 min med bil
  • Almaly – 6 min med bil
  • Almaty (ALA-Almaty Intl.) - 28 min med bil

Restauranger

  • Guinness Pub
    2 min till fots
  • Чайxана Navat
    2 min till fots
  • Nedelka
    6 min till fots
  • BarFly
    1 min till fots
  • Burger King
    4 min till fots

Om boendet

Hotel Kazakhstan

  • Hotell med exklusiv profil i Medeu District
  • Hotel Kazakhstan erbjuder en nattklubb, en frisersalong och kemtvätt/tvättjänster. Boendets 3 restauranger serverar frukost, lunch, middag och barnvänliga rätter och erbjuder modern europeisk gastronomi. Alla gäster har tillgång till gratis wi-fi på rummet samt 2 barer och business-service dygnet runt.
  • Du kan även se fram emot förmåner som följande:
    • Frukostbuffé (tilläggsavgift), parkering (avgift tillkommer) och flygtransfer tur och retur (avgift tillkommer)
    • En bankomat/banktjänster, gratis dagstidningar och flerspråkig personal
    • En rökfri anläggning, mötesrum och en bankettsal
    • Recensionerna från gäster nämner positiva saker om frukosten och den hjälpsamma personalen
  • Om rummen
  • Alla 355 rum hos Hotel Kazakhstan kan ståta med bekvämligheter som rumsservice dygnet runt och luftkonditionering, samt ytterligare förmåner såsom gratis wi-fi och värdeförvaringsskåp.
  • Du kan även hitta följande bekvämligheter:
    • Lyxtoalettartiklar, badkar eller duschar och hårtorkar
    • Platt-tv med satellitkanaler
    • Garderober, kylskåp och gratis spjälsängar

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt på begäran mot en tilläggsavgift
  • Otäckt parkering på området (KZT 9 600 per dag: inkluderar möjlighet att köra in/ut)
  • Begränsad parkering på området

Mat och dryck

  • Frukostbuffé tillgänglig dagligen 06.00–11.00 mot en avgift: KZT 11 600 för vuxna ochKZT 11 600 för barn
  • 2 barer/lounger
  • 3 restauranger
  • Snackbar/deli

Restauranger på området

  • Balcony Brasserie
  • BarFly
  • Dolce
  • Noodles

Att göra

  • Nattklubb

Familjevänligt

  • Kylskåp på rummet
  • Ljudisolerade rum
  • Snackbar/deli
  • Spjälsäng på rummet
  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Frisersalong
  • Gratis dagstidningar i lobbyn
  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättmöjligheter
  • Uttagsautomat
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Conciergetjänster
  • Flerspråkig personal
  • Kemtvätt/tvättservice
  • Städning varje dag

Business-service

  • Business-service dygnet runt
  • Mötesrum

Tillgänglighetsanpassning

  • Hiss

Mer

  • 1 byggnad
  • 26 våningar
  • Bankettsal
  • Rökning ej tillåten

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Gratis spjälsäng
  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Badkar eller dusch
  • Badrockar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Lyxtoalettartiklar
  • Schampo
  • Toalettpapper
  • Tofflor
  • Tvål

Underhållning

  • Platt-tv med satellitkanaler

Mat och dryck

  • Elektrisk vattenkokare
  • Gratis vatten på flaska
  • Kylskåp
  • Minibar
  • Rumsservice dygnet runt
  • Te-/kaffebryggare

Mer

  • Ljudisolerade rum
  • Luftkonditionering (klimatreglerad)
  • Skrivbord
  • Strykjärn/strykbräda på begäran
  • Telefon
  • Värdeförvaringsskåp

Regler

Incheckning

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 05.30.
Sen incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 12.00

Incheckningsinstruktioner

Boendet erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet 24 timmar innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera hämtning.
Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

Djur och assistanshundar ej tillåtna

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Barn på upp till 7 år bor gratis i förälderns eller vårdnadshavarens rum, vid bruk av ordinarie sängar.
Barn i åldern 7 år och yngre får gratis frukost
Boendet erbjuder gratis spjälsängar på begäran.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

  • Avgift för frukostbuffé: KZT 11600 för vuxna och KZT 11600 för barn
  • Avgift för flygtransfer: KZT 17400 per fordon (enkel resa, max. antal passagerare 4)
  • Avgift för parkering utan tak: KZT 9600 per dag (möjlighet att köra ut och komma tillbaka)

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort och kontanter.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetaljer: kolmonoxiddetektor, brandsläckare, rökdetektor, säkerhetssystem och förbandslåda.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Om visum krävs för inresa i landet kan ditt boende i vissa fall hjälpa dig med de dokument som krävs för att erhålla ett. Mer information får du genom att kontakta boendet med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen. Boendet kan ta ut en avgift för denna tjänst, även om du skulle avboka. Alla arrangemang görs direkt mellan dig och boendet.
Djur och assistanshundar är ej tillåtna.

Vanliga frågor och svar

Är Hotel Kazakhstan husdjursvänligt?

Nej, husdjur är inte tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att bo på Hotel Kazakhstan?

Enligt uppgifter från den 29 juni 2026, startar priserna från 1 120 kr för en natts vistelse för två vuxna på Hotel Kazakhstan den 4 juli 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Hur mycket kostar det att parkera vid Hotel Kazakhstan?

Parkering är tillgänglig för KZT 9600 per dag.

Vilka är incheckningstiderna för Hotel Kazakhstan?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 05.30. Sen incheckning är möjlig under begränsade tider.

Vilken utcheckningstid gäller för Hotel Kazakhstan?

Utcheckning sker senast klockan 12.00.

Erbjuder Hotel Kazakhstan flygtransfer?

Ja, transport till/från flygplatsen erbjuds och körs (tillgänglig på begäran). En avgift på KZT 17400 per fordon tas ut.

Var ligger Hotel Kazakhstan?

Detta hotell i Medeu District ligger tio minuters promenad från Geologimuseet och Kok Tobe linbana. Colibri och Lermontov ryska dramateatern ligger också 2 km härifrån. Almaly ligger på 20 minuters gångavstånd.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.

Recensioner

Recensioner för Hotel Kazakhstan

8,4

Väldigt bra

8,4

Renlighet

8,6

Läge

8,4

Personal och service

7,8

Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 163 av 348 recensioner
8 - Bra i betyg. 107 av 348 recensioner
6 - Okej i betyg. 49 av 348 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 17 av 348 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 12 av 348 recensioner

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Andrei

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Breakfast is great
Bodde här 2 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Michael

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Yes I love the staff and the breakfast
Bodde här 6 nätter i april 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Torsa

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
The property had an amazing view of the mountains. The location is great as well. Breakfast had lots of options and did change a bit daily so we were not bored. The staff were a bit indifferent and housekeeping was bare minimum.
Bodde här 5 nätter i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Ridder

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Nice clean room, very attentive staff, big selection for breakfast and there are many shops, restaurants and attractions within walking distance.
Bodde här 3 nätter i april 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Colin

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Awesome breakfast and helpful staff
Bodde här 7 nätter i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Angelo

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
La location in pieno centro, offre vantaggi enormi. Devo dire che ho pernottato diverse volte in questo hotel, la colazione è molto abbondante ed offre una vastissima scelta di prodotti. Le camere, quasi tutte ristrutturate. Dico quasi tutte perchè nel mio ultimo soggiorno, ho avuto una camera diciamo così, un pò datata. Nonostante questo, comunque sempre accogliente. Lo standard dell' hotel soddisfacence.
Bodde här 2 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Rodney

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Clean, spacious room with great views and extra comfortable bed. Friendly staff and massive range of food at breakfast.
Bodde här 3 nätter i mars 2026
Verifierad recension

4/10 Dåligt

Ayazhan

Gillade inte: Personal och service och boendets skick och faciliteter
Rooms are quite old, in a dire need of renovation - stepping into the room felt like stepping into the 1980s. The worst part was the service - front desk staff were rude, and could use some basic training in hospitality.
Bodde här 7 nätter i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Georgios

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Very friendly staff
Bodde här 1 natt i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Cassandre

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Wow! L'hôtel emblématique d'Almaty ne nous a vraiment pas déçu! Idéalement situé, énorme buffet déjeuner qui répondra à toutes les attentes, grand, propre, vue incroyable sur les montagnes! C'est une expérience en soi! Avez-vous vraiment visité Almaty si vous n'avez pas séjourné à l'hôtel Kazakhstan?
Bodde här 3 nätter i april 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Roger

Gillade: Renlighet och boendets skick och faciliteter
Great breakfast ,good location, jet lag being an issue you would expect a hotel of this calibur to have english TV in their superior rooms, disappointing
Bodde här 2 nätter i april 2026
Verifierad recension

6/10 Okej

DAVE

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Reasonable hotel option. Pros: Building nice, rooms clean and comfortable though on the smaller side. Breakfast was terrific. Cons: no gym or fitness centre. Pool wasn't open in May 2026. The Barfly bar requires a 25000 KZT minimum tab for Friday and Saturday nights. Prohibitive if you're a solo traveller and want to have a (overpriced) beer up in the bar.
Bodde här 4 nätter i maj 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Jules

Gillade: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
Perfect location, excellent breakfast but the room really needs to be renovated. The lobby looks new and modern but definitely not the rest. Bed was comfortable but there's no power socket near the bed and everything is very old.
Bodde här 3 nätter i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Louisa

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great location, clean rooms, very friendly helpful staff.
Bodde här 2 nätter i november 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

ARGYRIOS

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Excellent hotel in every aspect! Our room is very spacious and clean. Amenities are sufficient. Location is central to most highlights. Staff were very helpful in helping us call taxi through their Yandex app. Overall, we were very satisfied with the room condition, staff, location of the hotel and its breakfast.
Bodde här 1 natt i mars 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

JongHak

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
전반적으로 수선이 필요한 오래된 호텔이기는 하지만, 최근에 리뉴얼하여 로비 같은 곳은 특급호텔로 보일 만큼 깔끔합니다. 다만 아직 낡은 객식의 구석 구석이 있긴 합니다. 카자흐스탄에서 저렴하고 안전하며 만족스러운 조식, 좋은 전망과 편리하게 교통을 이용할 수 있는 곳입니다.
Bodde här 2 nätter i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Anna

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
War alles ok
Bodde här 4 nätter i mars 2026
Verifierad recension

6/10 Okej

Roger

Gillade: Renlighet
Gillade inte: Bekvämligheter
The overall staff should be better trained in customer relations,
Bodde här 4 nätter i april 2026
Verifierad recension

6/10 Okej

Ajay

Gillade: Renlighet och bekvämligheter
Yes room was very good
Bodde här 4 nätter i januari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Yuki

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
It was a good trip.
Bodde här 1 natt i december 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Keith

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Lovely hotel. Nice room and nice staff. Excellent amenities.
Bodde här 2 nätter i augusti 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Georgios

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
.
Bodde här 3 nätter i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Said Akhmed

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Breakfast was delicious and hotel staff are kind. Thank you, I had a good time in here
Bodde här 3 nätter i november 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Dmitry Rustamovich

Gillade: Renlighet och bekvämligheter
Staff was great, BarFly restaurant was awful
Bodde här 6 nätter i december 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Burak

Gillade: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
Almatı'nın simgesi olan bu ikonik binada konaklamak harika bir deneyimdi. Otelin konumu şehri keşfetmek için mükemmel. Özellikle odadan görünen dağ ve şehir manzarası büyüleyiciydi. Odalar temiz, personel yardımseverdi. Tarihi dokusu olan, güvenli ve keyifli bir otel. Tekrar tercih ederim.
Bodde här 4 nätter i november 2025