Hel lägenhet

CasaMirador Savassi

3.0-stjärnigt boende

Fotogalleri för CasaMirador Savassi

En korridor med en integrerad trädgård, kakelgolv och ett tak med synliga rör.
Ett modernt hotellrum med en säng, en inbyggd sänggavel, ett stort fönster och en dörr som leder ut till en balkong.
En entréhall med en stor målning, en bänk, en gul stol och en grön vägg med en skylt.
Ett modernt vardagsrum med en hörnsoffa, en matplats och ett kök i bakgrunden.
Ett modernt kök med matplats, en platt-TV och en soffa.

Hel lägenhet

Sovplats för 243.0 kvm

Populära bekvämligheter

  • Kök
  • Tvättmaskin
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi

Lägg till datum för priser

Om boendet

CasaMirador Savassi

  • Denna lägenhet ligger nära Avenida Afonso Pena
  • CasaMirador Savassi erbjuder tvättmöjligheter och mycket mer. Som gäst kan du hålla dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Här följer några andra förmåner:
    • Gratis vanlig parkering
    • En hiss och en rökfri anläggning
  • Om rummen
  • Alla gästrum hos CasaMirador Savassi kan erbjuda bekvämligheter såsom gratis wi-fi.
  • Du hittar även följande bekvämligheter i samtliga rum:
  • Kök med stora kylar/frysar, mikrovågsugnar och grytor/köksredskap

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i lägenheten: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Avgiftsfri, säker och täckt parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Kök

  • Grytor och köksredskap
  • Kokvrå
  • Mikrovågsugn
  • Stor kyl/frys

Sovrum

  • Sovrum

Badrum

  • Dusch
  • Handdukar tillhandahålles

Tvätt

  • Tvättmaskin
  • Tvättmedel
  • Tvättmöjligheter

Husdjur

  • Inga husdjur tillåts

Anpassning/tillgänglighet

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Gång utan trappsteg till ingången
  • Hiss (102 centimeter bred dörr)
  • Tillgänglighetsanpassad gång till hiss
  • Väl upplyst gång till ingången
  • Rökfritt boende

Tjänster och inrättningar

  • Mörkläggningsgardiner
  • Strykjärn/strykbräda

Höjdpunkter i området

  • I ett affärskvarter
  • I ett nöjesdistrikt
  • Nära strandpromenaden

Säkerhetsdetaljer

  • Uppgifter om kolmonoxidvarnare saknas (värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet – överväg att ta en bärbar varnare med dig)
  • Uppgifter om rökdetektor saknas (värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet)

Allmän information

  • 5 enheter

Liknande boenden

Regler

Incheckning

Checka in från: 13.00. Checka in fram till: när som helst.
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00

Incheckningsinstruktioner

Detta boende har ingen reception.
Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner och portkod – privat ingång.
Kontakta boendet minst 48 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Innan ankomst måste du registrera dig online via en säker länk
Efter bokningen kommer du bli ombedd att förse boendet med ditt statligt utfärdade foto-id
Det är rekommenderat för gäster att hämta HX mobilapp innan incheckning
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Utcheckningsinstruktioner

Värden kräver att du gör följande innan du checkar ut:
Ta bort sängkläder från alla använda sängar och samla ihop använda handdukar.
Samla ihop personliga föremål och ta ut soporna.
Släck lamporna och lås dörrarna.
Om dessa inte genomförs kan det leda till ett negativt omdöme från värden.

Åtkomst till boendet

Portkod, privat entré

Husdjur

Djur ej tillåtna

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Extrasängar finns inte tillgängliga.
Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Rökning tillåten

Rökning förbjuden

Viktig information

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kontanter.
Värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet. Överväg att ta en bärbar varnare med dig på resan.
Värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet.
Boendets registreringsnummer 305
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Föräldrar eller vårdnadshavare som reser med barn under 18 år måste uppvisa barnets födelsebevis och fotolegitimation (t.ex. pass) vid incheckning. Om endast en av föräldrarna reser internationellt till Brasilien med barnet, måste denna person dessutom uppvisa attesterad tillåtelse att resa undertecknad av den andre föräldern, i tillägg till barnets födelsebevis och fotolegitimation. Föräldrar eller vårdnadshavare som inte kan eller vill uppvisa en sådan attest måste inneha juridisk attest. Resenärer som planerar att resa till Brasilien med barn bör kontakta ett brasilianskt konsulatkontor innan resan för ytterligare information.

Om området

CasaMirador Savassi ligger nära strandpromenaden, i nöjesdistriktet i Savassi, ett område i Belo Horizonte. Avenida Afonso Pena och Mercado Central kan vara värda ett besök om du har shopping på programmet, och den som föredrar att uppleva områdets vackra natur kan utforska Lagoa Pampulha. Har du tänkt gå på ett evenemang eller se en match när du är i stan? Kolla upp vad som är på gång på Estádio Mineirão eller Arena Independência. Gå till vår reseguide för Belo Horizonte
Se fler lägenheter i Belo Horizonte
Karta
Rua dos Inconfidentes, 900, Belo Horizonte, MG, 30140-128

I närheten

  • En historisk kyrka med ett klocktorn, omgiven av palmer och med trappsteg som leder upp till den.
    Avenida Afonso Pena
    3 min till fots - 0.3 km
  • En man sitter på en bänk i ett avskilt område utomhus, vid ett café med bord och stolar, omgiven av träd och byggnader.
    Savassi-torget
    5 min till fots - 0.5 km
  • En park med en fontän, träd och en stor byggnad.
    Liberty Square
    12 min till fots - 1.0 km
  • Pátio Savassi
    7 min till fots - 0.6 km
  • BeFly Hall
    10 min till fots - 0.9 km

Ta sig runt

  • General Carneiro station – 15 min med bil
  • Lagoinha tågstation – 4 min med bil
  • Belo Horizonte (PLU) - 23 min med bil

Restauranger

  • Vila Árabe
    3 min till fots
  • Napolitano Pães e Pasteis
    1 min till fots
  • Doces de Portugal
    3 min till fots
  • Copa Cozinha
    3 min till fots
  • Néctar da Serra
    3 min till fots

Vanliga frågor och svar

Är CasaMirador Savassi husdjursvänligt?

Nej, husdjur är inte tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att parkera vid CasaMirador Savassi?

Vanlig parkering är gratis på det här boendet.

Vilka är incheckningstiderna för CasaMirador Savassi?

Checka in från: 13.00. Checka in fram till: när som helst.

Vilken utcheckningstid gäller för CasaMirador Savassi?

Utcheckning sker senast klockan 11.00.

Var ligger CasaMirador Savassi?

Denna lägenhet i Savassi ligger tio minuters promenad från Casa Fiat de Cultura och Avenida Afonso Pena. Savassi-torget och Museu Clube da Esquina ligger också tio minuter härifrån.

Recensioner för CasaMirador Savassi