Radisson Blu Hotel, Bergamo Choruslife

Välj datum för att se priser

Recensioner

9,4 av 10,
Enastående

Populära bekvämligheter

  • Husdjursvänligt
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
  • Gym
  • Frukost tillgänglig
  • Parkering tillgänglig
Det nuvarande priset är 1 995 kr
inklusive skatter och avgifter
22 juli – 23 juli

Se vilka förmåner du får med VIP Access

Få mer som medlem

  • Spara minst 15 % på utvalda VIP Access-boenden när du når Silver-nivå eller högre
  • Upplev toppkvalitet och utmärkt service
  • Få en förmån på utvalda boenden, samt gratis rumsuppgradering, tidig incheckning och sen utcheckning om tillgängligt

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 5 av 5 rum

Standardrum

10,0 av 10
Enastående
(7 recensioner)
  • 19 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar ELLER 1 kingsize-säng

Juniorsvit

10,0 av 10
Enastående
(3 recensioner)
  • 42 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 5 sovplatser
  • 1 kingsize-säng och 1 bäddsoffa (dubbel) ELLER 2 enkelsängar och 1 bäddsoffa (dubbel)

Premium-rum - balkong

10,0 av 10
Enastående
(2 recensioner)
  • 22 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng ELLER 2 enkelsängar

Superior-rum - balkong

8,0 av 10
Mycket bra
(1 recension)
  • 20 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar ELLER 1 kingsize-säng

Svit

10,0 av 10
Enastående
(2 recensioner)
  • 68 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 kingsize-säng och 1 bäddsoffa (enkel)
Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Radisson Blu Hotel, Bergamo Choruslife ligger i nöjesdistriktet i Bergamo. Monumento al Partigiano och Largo Porta Nuova är lokala sevärdheter, och för den som gillar att shoppa rekommenderas Via XX Settembre och Oriocenter. Har du tänkt gå på ett evenemang eller se en match när du är i stan? Kolla upp vad som är på gång på PalaNorda eller Stadio Atleti Azzurri d'Italia. Gå till vår reseguide för Bergamo
Karta
VIA CARLO SERASSI 26, Bergamo, BG, 24124

I närheten

  • Ett vackert inrett galleri med klassiska skulpturer och målningar.
    Accademia Carrara
    6 min med bil - 1.1 km
  • Ett konstgalleri med ett urval av målningar och skulpturer.
    GAMeC
    6 min med bil - 1.1 km
  • Stadio Atleti Azzurri d'Italia
    16 min till fots - 1.4 km
  • Centro Congressi Giovanni XXIII
    5 min med bil - 2.2 km
  • Via XX Settembre
    6 min med bil - 2.5 km

Ta sig runt

  • Bergamo station – 9 min med bil
  • Bergamo Orio al Serio Airport (BGY) - 14 min med bil

Restauranger

  • Tijuana
    13 min till fots
  • Pizzeria Vesuvio
    11 min till fots
  • Reef Cafè
    16 min till fots
  • Esselunga
    9 min till fots
  • Spazio Giovani Edoné
    10 min till fots

Om boendet

Radisson Blu Hotel, Bergamo Choruslife

  • Hotell i lyxstil i nöjesdistriktet
  • Radisson Blu Hotel, Bergamo Choruslife erbjuder en takterrass, ett shoppingcenter på plats och kemtvätt/tvättjänster. Slå dig ned för en bit mat på någon av boendets två restauranger. Alla gäster har tillgång till gratis wi-fi i allmänna utrymmen samt en bar och ett fitnesscenter.
  • Du kan även dra nytta av följande förmåner under din vistelse:
    • Frukostbuffé (tilläggsavgift), parkering (avgift tillkommer) och flygtransfer tur och retur (avgift tillkommer)
    • En laddningsstation för elbil, en hiss och en rökfri anläggning
    • Utomhusmöbler, bagageförvaring och mötesrum
  • Om rummen
  • Samtliga 107 rum hos Radisson Blu Hotel, Bergamo Choruslife erbjuder bekvämligheter som arbetsyta för laptop och luftkonditionering, samt ytterligare förmåner såsom skrivbordsstolar och värdeförvaringsskåp.
  • Du kan också räkna med följande bekvämligheter i samtliga rum:
    • Barnstolar, barnserviser och konstmaterial
    • Rullstolsanpassade duschar, handräcken vid toaletter och låga eluttag
    • 40-tums platt-tv med satellitkanaler
    • Garderober, gratis spjälsängar och uppvärmning

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Uppladdningsstation för elbilar på området
  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt på begäran mot en tilläggsavgift
  • Parkering på området (EUR 15 per dag)
  • Begränsad parkering på området
  • Tillgänglighetsanpassad parkering finns tillgänglig

Mat och dryck

  • Frukostbuffé tillgänglig dagligen 07.00–10.30 mot en avgift: EUR 20 för vuxna ochEUR 10 för barn
  • 2 restauranger
  • En bar/lounge
  • Snackbar/deli

Att göra

  • Gym
  • Shoppingcenter

Familjevänligt

  • Barnservis
  • Barnstol
  • Konstmaterial
  • Ljudisolerade rum
  • Snackbar/deli
  • Spjälsäng på rummet

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Guideböcker
  • Reception öppen dygnet runt

Gästtjänster

  • Conciergetjänster
  • Kemtvätt/tvättservice
  • Städning varje dag

Business-service

  • Business-service dygnet runt
  • Konferenscenter
  • Mötesrum

Utomhus

  • Takterrass
  • Utomhusmöbler

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • 4 tillgänglighetsanpassade parkeringsplatser
  • Fast duschstol
  • Förstorande spegel
  • Handhållet duschhuvud
  • Hiss (90 centimeter bred dörr)
  • Larm med dragsnöre i badrum
  • Lågt placerade eluttag i badrummet
  • Ramp till huvudentrén
  • Rullstolar finns på plats
  • Rullstolsanpassad dusch (80 centimeter bred)
  • Skyltar med punktskrift
  • Stödhandtag nära toalett (80 centimeter högt)
  • Tillgänglighetsanpassad flygplatstransfer
  • Tillgänglighetsanpassad gång till hiss
  • Tillgänglighetsanpassad parkering
  • Tillgänglighetsanpassad registreringsdisk (80 centimeter hög)
  • Tillgänglighetsanpassat (kan finnas begränsningar)
  • Tillgänglighetsanpassat fitnesscenter
  • Visuella larm i korridorer
  • Väl upplyst gång till ingången

Mer

  • Bankettsal
  • Byggdes 2024
  • Rökning ej tillåten

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Gratis spjälsäng
  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Bidé
  • Handdukar tillhandahålles
  • Tandborste och tandkräm (på begäran)
  • Tofflor

Underhållning

  • 40-tums platt-tv med satellitkanaler

Mat och dryck

  • Begränsad rumsservice
  • Champagneservice
  • Minibar

Mer

  • Arbetsområde för laptop
  • Kontorsstol
  • Ljudisolerade rum
  • Luftkonditionering
  • Skrivbord
  • Strykjärn/strykbräda
  • Telefon
  • Uppvärmning
  • Värdeförvaringsskåp

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: när som helst.

Utcheckning

Utcheckning innan 12.00

Incheckningsinstruktioner

Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

Husdjur bor gratis
Assistanshundar är välkomna utan avgift
Endast hundar och katter välkomnas
Mat- och vattenskålar samt kattlådor erbjuds

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Extrasängar finns inte tillgängliga.
Boendet erbjuder gratis spjälsängar på begäran.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • En turistskatt tas ut av staden och ska betalas på boendet. Skatten är 7 % av rumspriset, exklusive moms och ytterligare tjänster, men kommer aldrig att överstiga motsvarande EUR 5 per person, per natt. Kontakta boendet med uppgifterna i bokningsbekräftelsen om du vill ha mer information.
  • Stadsskatt: 5.00 EUR per person per natt i upp till 5 nätter. Skatten gäller inte barn under 18 år.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

Extra tillval

  • Avgift för frukostbuffé: EUR 20 för vuxna och EUR 10 för barn
  • Avgift för flygtransfer: EUR 100 per fordon (enkel resa, max. antal passagerare 4)
  • Parkeringsavgift: EUR 15 per dag

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort, mobilbetalning och kontanter.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: brandsläckare.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Boendets registreringsnummer 016024-ALB-00034, IT016024A18CLTCXYA
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Alla gäster, även barn, måste vara närvarande vid incheckning och uppvisa statligt utfärdad legitimation eller pass.
Kontanttransaktioner på boendet får inte överstiga EUR 5000, på grund av statliga bestämmelser. Du kan få mer information genom att kontakta boendet via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.

Vanliga frågor och svar

Är Radisson Blu Hotel, Bergamo Choruslife husdjursvänligt?

Ja, katter och hundar är tillåtna på boendet. En städavgift på EUR 20 tas också ut.

Hur mycket kostar det att bo på Radisson Blu Hotel, Bergamo Choruslife?

Enligt uppgifter från den 30 juni 2026, startar priserna från 1 995 kr för en natts vistelse för två vuxna på Radisson Blu Hotel, Bergamo Choruslife den 22 juli 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Hur mycket kostar det att parkera vid Radisson Blu Hotel, Bergamo Choruslife?

Parkering är tillgänglig för EUR 15 per dag.

Vilka är incheckningstiderna för Radisson Blu Hotel, Bergamo Choruslife?

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: när som helst.

Vilken utcheckningstid gäller för Radisson Blu Hotel, Bergamo Choruslife?

Utcheckning sker senast klockan 12.00.

Erbjuder Radisson Blu Hotel, Bergamo Choruslife flygtransfer?

Ja, transport till/från flygplatsen erbjuds och körs (tillgänglig på begäran). En avgift på EUR 100 per fordon tas ut.

Var ligger Radisson Blu Hotel, Bergamo Choruslife?

Detta hotell i lyxstil i nöjesdistriktet ligger mindre än 2 km från Santuario della Beata Vergine Addolorata, Parco Marenzi (park) och Parco Suardi. PalaNorda och Stadio Atleti Azzurri d'Italia ligger också 2 km härifrån. Bergamo station ligger på 28 minuters gångavstånd.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.

Recensioner

Recensioner för Radisson Blu Hotel, Bergamo Choruslife

9,4

Enastående

9,8

Renlighet

9,4

Bekvämligheter

9,6

Personal och service

9,8

Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 98 av 125 recensioner
8 - Bra i betyg. 18 av 125 recensioner
6 - Okej i betyg. 6 av 125 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 2 av 125 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 1 av 125 recensioner

Recensioner

Verifierad recension

8/10 Bra

Lena

Trevligt, prisvärt hotell med bra restaurang
Bodde här 1 natt i november 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Ida

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Mycket fräscht och rent hotell, kändes lyxigt. Väldigt god mat, och en väldigt trevlig takterrass! Vi är mycket nöjda med vår vistelse!
Bodde här 1 natt i maj 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Joanne

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Lovely comforting room and atmosphere
Bodde här 1 natt i juni 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

GIUSEPPE

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
tutto organizzato al meglio.
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Enrico

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Hotel nuovissimo, con un ottimo cocktail bar. Camere grandi e letti comodissimi. Molto comodo il garage
Esteno
Junior Suite camera matrimoniale
Junior suite ingresso e camera doppia
Cocktail bar
Bodde här 1 natt i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Jinkyeong

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
너무 깨끗하고 훌륭했습니다
Bodde här 1 natt i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Yoon Sook

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
새 호탤입니다 정말 좋았어요
Bodde här 4 nätter i december 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Elizabeth

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Breakfast options were first class. There were plenty of options. Food was fresh and relpenished very quickly.
Bodde här 2 nätter i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Paul

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Great hotel and great staff.
Bodde här 1 natt i juli 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

MI KYONG

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
It was a very nice and clean hotel. Definitely unique looking building surrounded by convention center complex. the staffs were absolutely helpful and kind. A clean modern room with a big balcony equipped well. Bed and pillows were comfortable. It’s a bit far from Bergamo city center but easy access by tram or walk. Also it has a big parking garage so all types of car will fit. Can’t expect anyone, it was a wonderful stay.
Bodde här 1 natt i april 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Aristides

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Muy buen hotel
Bodde här 2 nätter i maj 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Verifierad resenär

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Top Frühstück und sehr gutes Rooftop Restaurant
Bodde här 3 nätter i augusti 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

krunnal

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
At least one housekeeper should stay 24/7. Cut the bread for breakfast.
Bodde här 3 nätter i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Barbara

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Tutto molto bello
Bodde här 1 natt i januari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Regina

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Such a wonderful place!
Bodde här 1 natt i april 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Tatiana

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
The hotel is new, modern, and absolutely beautiful. However, it is located far from the city centre, and we have to take a streetcar and a bus to get there. The breakfast was excellent, and our room 103 was spacious with two gorgeous terraces. However, this beautiful room has a tiny shower, which is difficult to use even for petite women like me. I was surprised that such a large project could have made this architectural mistake.
Bodde här 3 nätter i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

David

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
great hotel, great stay, no complaints.
Bodde här 1 natt i mars 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Konstantinos

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
fantastica la receptionist che purtroppo non mi riccordo il nome(sonia?) grazie
Bodde här 1 natt i april 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Bredka

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
El Hotel es muy nuevo y muy lindo.
Bodde här 1 natt i juni 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Juan

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Todo muy bien
Bodde här 1 natt i oktober 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Thomas Michael

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Loved it. Would definitely stay again. Great hotel
Bodde här 3 nätter i april 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

ALberto

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Muy bueno

El hotel maravilloso espacios atención comida, confort , toca tener en cuenta la ubicación si vas en carro es perfecto si no para conocer la ciudad queda retirado
Bodde här 1 natt i juli 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Matthew

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
The staff went above and beyond for us while staying in Bergamo. The rooftop restaurant is excellent as well.
Bodde här 2 nätter i juni 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Tomos

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Very good Nice and clean
Bodde här 1 natt i augusti 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Carlos

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Very clean and spacious room.
Bodde här 1 natt i juli 2025