Executive Inn

Boendeklass: 2

Välj datum för att se priser

Recensioner

5,0 av 10,

Populära bekvämligheter

  • Husdjursvänligt
  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
  • Städning
  • Reception dygnet runt
Det nuvarande priset är 752 kr
inklusive skatter och avgifter
27 aug. – 28 aug.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 2 av 2 rum

Standardrum - 2 dubbelsängar

  • 4 sovplatser
  • 2 dubbelsängar
  • Gratis wi-fi

Standardrum - 1 kingsize-säng

  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Du kanske även gillar

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Executive Inn ligger i Casa View, ett område i Dallas. Galleria Dallas och Dallas Market Center kan vara värda ett besök om du har shopping på programmet, och den som föredrar att se områdets turistattraktioner kan besöka Dallas Arboretum och botaniska trädgårdar och Dallas World Aquarium. Sugen på ett evenemang eller en match? Kolla upp vad som är på gång på American Airlines Center eller Cotton Bowl. Gå till vår reseguide för Dallas
Se fler motell i Dallas
Karta
12670 E Northwest Hwy, Dallas, TX, 75228

I närheten

  • En överbyggd gångväg med palmer och ett glastak.
    Galleria Dallas
    12 min med bil - 21.1 km
  • American Airlines Center med en stor banderoll med texten ”NU KÖR VI!”.
    American Airlines Center
    21 min med bil - 31.0 km
  • En modern byggnad med en röd fasad och bokstäverna ”DMC” på sidan.
    Dallas Market Center
    22 min med bil - 34.6 km
  • Amberton University
    17 min till fots - 1.4 km
  • Regal UA Galaxy - Dallas
    2 min med bil - 2.3 km

Ta sig runt

  • Dallas Union Station – 29 min med bil
  • LBJ - Skillman Station – 6 min med bil
  • Love Field Airport (DAL) (flygplats) - 32 min med bil

Restauranger

  • RaceTrac
    4 min med bil
  • Eat N Dash
    5 min med bil
  • RaceTrac
    8 min till fots
  • Braum's Ice Cream & Dairy Store
    11 min till fots
  • Golden Corral
    3 min med bil

Om boendet

Executive Inn

  • Detta motell ligger nära Dallas Arboretum och botaniska trädgårdar
  • Executive Inn ligger nära Lake Ray Hubbard och har massor att erbjuda. Som gäst kan du hålla dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Du kan även räkna med förmåner som följande:
    • En varuautomat, en hiss och en dygnet runt-öppen reception
    • En rökfri anläggning, flerspråkig personal och en tv i lobbyn
  • Om rummen
  • Samtliga 125 rum hos Executive Inn erbjuder bekvämligheter som luftkonditionering, samt extra förmåner såsom gratis wi-fi och värdeförvaringsskåp.
  • Du kan även hitta följande bekvämligheter i samtliga rum:
    • Badrum med kombinerade duschar/badkar och gratis toalettartiklar
    • 40-tums tv med premiumkanaler
    • Kaffe- och tebryggare, daglig städning och skrivbord

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi och fast internet
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Ingen parkering på området

Att göra

  • Tv i allmänna utrymmen

Bekvämligheter

  • Reception öppen dygnet runt
  • Varuautomat

Gästtjänster

  • Flerspråkig personal
  • Städning varje dag

Tillgänglighetsanpassning

  • Hiss

Mer

  • 1 byggnad
  • 3 våningar
  • Rökning ej tillåten

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Delvis öppet badrum
  • Dusch över badkar
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork

Underhållning

  • 40-tums tv med premiumkabelkanaler
  • Betalfilmer

Mat och dryck

  • Te-/kaffebryggare

Mer

  • Anslutande rum tillgängliga
  • Gratis lokalsamtal
  • Ingång från loftgång
  • Luftkonditionering (klimatreglerad)
  • Skrivbord
  • Strykjärn/strykbräda
  • Värdeförvaringsskåp

Regler

Incheckning

Incheckning från 16.00
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00

Incheckningsinstruktioner

Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

Djur är tillåtna mot en extraavgift på USD 10.00 per natt
Assistanshundar är välkomna utan avgift
Endast vissa rum. Du kan ange önskemål om djurvänliga rum genom att kontakta boendet via numret som anges i bokningsbekräftelsen.

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Extrasängar finns inte tillgängliga.
Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

  • Avgift för husdjur: USD 10.00 per natt
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort; ingen kontantbetalning.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: brandsläckare.
Boendets registreringsnummer 19583
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.

Vanliga frågor och svar

Är Executive Inn husdjursvänligt?

Ja, husdjur är tillåtna på boendet. En avgift på USD 10.00 per natt tas ut. Assistanshundar är avgiftsbefriade.

Hur mycket kostar det att bo på Executive Inn?

Enligt uppgifter från den 26 aug. 2026, startar priserna från 752 kr för en natts vistelse för två vuxna på Executive Inn den 27 aug. 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Hur mycket kostar det att parkera vid Executive Inn?

Executive Inn har ingen parkering.

Vilka är incheckningstiderna för Executive Inn?

Incheckning börjar 16.00.

Vilken utcheckningstid gäller för Executive Inn?

Utcheckning sker senast klockan 11.00.

Var ligger Executive Inn?

Detta motell i Casa View ligger mindre än en mil från Bowlero Garland, White Rock Lake Park och Dallas Arboretum och botaniska trädgårdar. Garland Convention & Reception Center och Plaza Theatre ligger också mindre än en mil härifrån.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.