Des Lux Hotel

3.5-stjärnigt boende

Välj datum för att se priser

Recensioner

9,8 av 10,
Enastående

Populära bekvämligheter

  • Bubbelpool
  • Frukost ingår
  • Spa
  • Gratis flygplatstransfer
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
Det nuvarande priset är 1 556 kr
inklusive skatter och avgifter
1 juli – 2 juli

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 9 av 9 rum

Rum - 2 queensize-sängar - eldstad

9,6 av 10
Enastående
(14 recensioner)
  • 4 sovplatser
  • 2 queensize-sängar
  • Gratis wi-fi

Svit

10,0 av 10
Enastående
(3 recensioner)
  • 4 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Svit - 1 kingsize-säng - eldstad - hörn

10,0 av 10
Enastående
(17 recensioner)
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Svit - 1 kingsize-säng - hörn

10,0 av 10
Enastående
(5 recensioner)
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Rum - 1 kingsize-säng

9,6 av 10
Enastående
(87 recensioner)
  • Utsikt mot staden
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Executive-rum - 1 kingsize-säng - eldstad

9,6 av 10
Enastående
(49 recensioner)
  • Utsikt mot staden
  • 4 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Rum - 1 kingsize-säng - eldstad

10,0 av 10
Enastående
(10 recensioner)
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Svit Presidential

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • 4 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Executive-rum - 2 queensize-sängar

9,6 av 10
Enastående
(32 recensioner)
  • 4 sovplatser
  • 2 queensize-sängar
  • Gratis wi-fi

Du kanske även gillar

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Des Lux Hotel ligger nära flygplatsen i Downtown Des Moines, ett område i Des Moines. Outlets of Des Moines och Jordan Creek Town Center kan vara värda ett besök om du har shopping på programmet, och den som föredrar att se områdets turistattraktioner kan besöka Iowa State Fairgrounds och Blank Park Zoo. Sugen på ett evenemang eller en match? Kolla upp vad som är på gång på Iowa Events Center eller Casey's Center. Ägna lite tid åt att utforska aktiviteterna i området och prova på vinturer. Gäster älskar detta hotell för det centrala läget. Gå till vår reseguide för Des Moines
Karta
800 Locust St, Des Moines, IA, 50309

I närheten

  • En stadsbild med en flod och en bro.
    Iowa Events Center
    8 min till fots - 0.7 km
  • En bro över en flod med en klar, blå himmel.
    Principal Park
    14 min till fots - 1.2 km
  • Des Moines Civic Center
    9 min till fots - 0.8 km
  • Hoyt Sherman Place
    11 min till fots - 1.0 km
  • Casey's Center
    14 min till fots - 1.2 km

Ta sig runt

  • Des Moines International Airport (DSM) - 17 min med bil

Restauranger

  • Starbucks
    3 min till fots
  • Palmer’s Deli
    4 min till fots
  • Des Moines Athletic Club
    3 min till fots
  • Fresko
    2 min till fots
  • Starbucks
    3 min till fots

Om boendet

Des Lux Hotel

  • Detta hotell nära Iowa Events Center
  • Des Lux Hotel ligger nära Casey's Center och Greater Des Moines Botanical Garden, och erbjuder gratis kontinental frukost, gratis flygtransfer tur/retur, samt kemtvätt/tvättjänster. När du vill koppla av en stund kan du besöka en bastu eller en ångbastu och njuta av massage. Utöver att dra nytta av bekvämligheter som en eldstad i lobbyn och en bar kan du hålla dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Du kan även dra nytta av följande förmåner under din vistelse:
    • Parkeringsservice (tilläggsavgift), en presentbutik och mötesrum
    • En dygnet runt-öppen reception, ett värdeförvaringsskåp i receptionen och en bankomat/banktjänster
    • En hiss, en vattenautomat och bagageförvaring
    • Recensionerna från gäster talar positivt om frukosten, det centrala läget och den hjälpsamma personalen
  • Om rummen
  • Alla 51 rum hos Des Lux Hotel har bekvämligheter som luftkonditionering, samt extra förmåner såsom gratis wi-fi och skrivbordsstolar. I gästrecensionerna talas det varmt om de rena och bekväma rummen på boendet.
  • Du kan också räkna med följande bekvämligheter:
    • Uppvärmning och takfläktar
    • Badrum med lyxtoalettartiklar och hårtorkar
    • Platt-tv med kabelkanaler
    • Kylskåp, kaffe- och tebryggare och städning

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Parkering på området med begränsad höjd
  • Avgiftsfri flygtransfer tur och retur från 08.00 till 21.00 vid schemalagda tider och på begäran
  • Täckt parkering på området (USD 12 per dag)
  • Täckt parkeringsservice på området (USD 25 per natt)
  • Begränsad parkering och parkeringsservice på området
  • Parkeringsalternativen på området omfattar ett garage

Mat och dryck

  • Gratis kontinental frukost tillgänglig alla dagar 07.00–10.00
  • En bar/lounge

Restauranger på området

  • Des Lux Bar

Att göra

  • Bastu
  • Bubbelpool
  • Gym
  • Ångbastu

Familjevänligt

  • Extrasäng (tilläggsavgift)
  • Kylskåp på rummet

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Delad mikrovågsugn
  • Presentbutik/tidningskiosk
  • Reception öppen dygnet runt
  • Uttagsautomat
  • Vattenautomat
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Byte av handdukar på begäran
  • Byte av lakan på begäran
  • Kemtvätt/tvättservice
  • Romantiska paket och paket för frieri
  • Städning på begäran

Business-service

  • Business-service
  • Mötesrum

Spa

  • Massage
  • Spatjänster

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Hiss
  • Ledstänger i trappor
  • Rullstolsanpassning
  • Tillgänglighetsanpassad allmän toalett
  • Tillgänglighetsanpassad flygplatstransfer
  • Tillgänglighetsanpassad lounge
  • Tillgänglighetsanpassad registreringsdisk
  • Tillgänglighetsanpassat (kan finnas begränsningar)
  • Tillgänglighetsanpassat fitnesscenter
  • Tillgänglighetsanpassat gym
  • Väl upplyst gång till ingången

Mer

  • 1 byggnad
  • 5 våningar
  • Byggdes 1903
  • Eldstad i lobbyn
  • Rökning ej tillåten
  • Traditionell arkitektur

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Extrasäng (tilläggsavgift)
  • Lakan tillhandahålls
  • Mörkläggningsgardiner

Badrum

  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Lyxtoalettartiklar
  • Privat badrum
  • Schampo
  • Tandborste och tandkräm (på begäran)
  • Toalettpapper
  • Tvål

Underhållning

  • Platt-tv med kabelkanaler

Mat och dryck

  • Kylskåp
  • Minibar
  • Te-/kaffebryggare

Mer

  • Gratis lokalsamtal
  • Kontorsstol
  • Luftkonditionering (klimatreglerad)
  • Skrivbord
  • Strykjärn/strykbräda
  • Takfläkt
  • Telefon
  • Värdeförvaringsskåp
  • Värme (klimatreglerad)

Regler

Incheckning

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 00.00.
Sen incheckning i mån av tillgång
Avgift för sen incheckning mellan 12.30 och 15.00
Minimiålder för incheckning - 21 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00
Sen utcheckning i mån av tillgång
En avgift tas ut för sen utcheckning

Incheckningsinstruktioner

Boendet erbjuder transfer från flygplats. Gäster måste kontakta boendet vid ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera hämtning.
Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du planerar att ankomma efter 19.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Renoveringar och stängningar

Följande faciliteter är stängda under julafton och juldagen:
  • Bar
  • Business-service
  • Fitnesscenter
  • Reception
  • Mötesrum
  • Bastu
  • Bubbelpool

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

Djur ej tillåtna

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Extrasängar finns att hyra för USD 25.00 per natt.
Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

  • Avgift för parkering under tak: USD 12 per dag
  • Avgift för parkeringsservice: USD 25 per natt
  • Avgift för sen incheckning mellan 12.30 och 15.00
  • Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (endast i mån av tillgång)
  • Avgift för extrasäng: USD 25.00 per natt

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Gäster bör kontakta boendet i förväg för att boka spjälsängar och extrasängar.
Boendet accepterar kreditkort; ingen kontantbetalning.
Boendet förbehåller sig rätten att reservera belopp på gästens kreditkort före ankomst.
Kontantfria transaktioner erbjuds
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetaljer: kolmonoxiddetektor, brandsläckare, rökdetektor, säkerhetssystem, förbandslåda och utomhusbelysning.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Förhandsbokning krävs för massage och spabehandlingar. Bokningar kan göras genom att kontakta boendet innan ankomst via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Endast registrerade gäster är tillåtna på rummen.
Bil behövs inte för transport till och från detta boende.
Höjdbegränsning gäller för parkering.
Barn under 18 år får endast vistas i fitnessanläggning eller bubbelpool under uppsikt av vuxen.
Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt)

Vanliga frågor och svar

Är Des Lux Hotel husdjursvänligt?

Nej, husdjur är inte tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att bo på Des Lux Hotel?

Enligt uppgifter från den 30 juni 2026, startar priserna från 1 556 kr för en natts vistelse för två vuxna på Des Lux Hotel den 1 juli 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Hur mycket kostar det att parkera vid Des Lux Hotel?

Parkering är tillgänglig för USD 12 per dag. Parkeringsservice är tillgänglig mot en avgift på USD 25 per natt. Ett begränsat antal platser finns.

Vilka är incheckningstiderna för Des Lux Hotel?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 00.00. Sen incheckning är möjlig mot en avgift 12.30–15.00.

Vilken utcheckningstid gäller för Des Lux Hotel?

Utcheckning sker senast klockan 11.00. Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (i mån av tillgång).

Erbjuder Des Lux Hotel flygtransfer?

Ja, gratis flygtransfer erbjuds och körs 08.00–21.00 (tillgänglig på begäran).

Var ligger Des Lux Hotel?

Detta hotell i Downtown Des Moines ligger en kvarts promenad från Iowa Events Center och Casey's Center. Greater Des Moines Botanical Garden och Iowa State Fairgrounds ligger dessutom mindre än en mil härifrån.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.

Recensioner

Recensioner för Des Lux Hotel

9,8

Enastående

9,8

Renlighet

9,8

Bekvämligheter

9,8

Personal och service

9,8

Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 937 av 1077 recensioner
8 - Bra i betyg. 101 av 1077 recensioner
6 - Okej i betyg. 22 av 1077 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 7 av 1077 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 10 av 1077 recensioner

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Alexis

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Very nice breakfast variety!
Bodde här 1 natt i juni 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Kim

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Wonderful and comfortable hotel.
Bodde här 1 natt i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gregory

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Very enjoyable starting with a great check-in, clean room and on site breakfast.
Bodde här 3 nätter i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Theresa

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Beautiful lobby and rooms.
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

shawn

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
The staff are great hosts. This is a fun, quirky, $exy place.
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Michael

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Beautiful hotel. Super close to everything.
Bodde här 2 nätter i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Natalie

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Everything was amazing. We enjoyed our stay. We will be back.
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Kade

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Love this place so much! We always stay here when visiting des moines, its beautiful, relaxing, clean, and very reasonably priced! This will forever be our des moines ‘go to’ hotel!
Bodde här 2 nätter i maj 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Christopher Herr

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Very helpful staff; classic property with great character; comfortable and clean
Bodde här 3 nätter i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Tara

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Minimal hot options, but multiple to-go options for breakfast! Room was clean and staff was helpful with parking tips!
Bodde här 2 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Derek

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
The Des Lux is an amazing hotel. Everything about our stay was top notch. We will be going back to this hotel when we are ever in the Downtown Des Moines area.
Bodde här 2 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Robyn

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
The Des Lux is wonderful. Conveniently located to everything, walking distance to the very best restaurants and the most friendly, professional and accommodating staff.
Bodde här 2 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Todd

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Amazing Wellness Center and unique hotel theme. Great breakfast and service.
Bodde här 1 natt i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

denise

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great, helpful staff
Bodde här 3 nätter i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Lori

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Love this hotel every time we stay, never disappoints. Great staff, rooms, spa, breakfast, location and overall value.
Bodde här 2 nätter i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Ajaang

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Cleanliness is extremely exceptional
Bodde här 3 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Susan

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Super cool old hotel. Everyone was nice and the bed was comfy. Would definitely recommend.
Bodde här 2 nätter i april 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Mei

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Breakfast ,great choices!
Bodde här 3 nätter i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Faith

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
We enjoyed our stay, the bed was comfy and I slept great. The breakfast had a variety of options available. I didn't have a chance to use the wellness club but it was beautiful like the rest of the building.
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Andrew

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great stay will do again
Bodde här 2 nätter i januari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Sherry

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Staff great, room was excellent. Always enjoyable stay
Bodde här 1 natt i februari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Chasity

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Only wish the room had a microwave. Otherwise our room was very clean and the staff was very nice.
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Matt

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Very good and awesome hotel!
Bodde här 1 natt i januari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Kim

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Beautiful gothic architecture hotel!
Bodde här 1 natt i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Debi

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Love this place. We will be back
Bodde här 4 nätter i mars 2026