Hel lägenhet

Hollywood Beach | 3BR Steps to the Sand

Fotogalleri för Hollywood Beach | 3BR Steps to the Sand

En fastighet vid stranden med en pool, palmer och utsikt över havet.
Ett modernt kök med mikrovågsugn, kylskåp och en matplats med flätade stolar och ett bord i glas.
En hall med vita väggar, ett kaklat golv och tre svarta väggdekorationer.
Ett sovrum med en säng, en takfläkt, en vägglampa, ett fönster med utsikt och en tavla med papegojor.
Ett hotell vid kusten med utsikt över havet, med en parkeringsplats, palmer och en röd markör som visar hotellets plats.

Hel lägenhet

93 kvm

Populära bekvämligheter

  • Utsikt mot havet
  • Kök
  • Luftkonditionering
  • Parkering tillgänglig
  • Grill

Lägg till datum för priser

Om boendet

Hollywood Beach | 3BR Steps to the Sand

  • Summary:

    Hollywood Beach | 3BR Steps to the Sand puts you on Hollywood Beach, with the Broadwalk just outside the gate and the Atlantic Ocean in view. Walk the shoreline, bike along the coast, enjoy beachfront dining, or spend the day in the sand before heading back to your oceanfront home. With shops, restaurants, live music, and water activities nearby, you can experience the best of Hollywood Beach without needing to go far each day.



    The Space:

    Inside, the open layout connects the living and dining areas with ocean views through expansive windows and glass doors. The living area features a plush couch, smart TV, and ceiling fan, with additional seating for gathering after a day at the beach. The glass-top dining table seats 4, while the adjoining kitchen offers granite countertops, custom cabinetry, modern appliances, and a peninsula with rattan barstools for morning coffee or casual meals. Tile floors and coastal touches carry throughout the space.



    Step outside to the oceanfront outdoor area, where you can enjoy the sea breeze and views from lounge chairs on the artificial turf. A stone pedestal table provides a spot for drinks or outdoor meals, while the grill makes cookouts easy. Palm trees and coastal decor add to the setting, and the private gate opens directly onto the paved beachfront path, putting the sand just steps away.



    This home comfortably accommodates up to 6 guests across 3 bedrooms.



    Bedroom #1 features a king-size bed and smart TV.



    Bedroom #2 includes a queen-size bed.



    Bedroom #3 offers 2 twin-size beds.



    The home includes 2 full bathrooms, each equipped with a walk-in shower.



    B9072614-2027



    THINGS TO NOTE

    • Communal laundry is available on-site.

    • Parking is available for 2 vehicles in the parking lot in front of the building.

    • This home is a sister unit to the upstairs apartment. Please note that the outdoor area and parking spaces are shared between the 2 units.



    Hollywood Beach gives you more than a place to spend your time by the water. The nearly 2.5-mile beachfront path offers restaurants, shops, cycling, walking, and live entertainment along the coast. Nearby attractions include Charnow Park, Hollywood Beach Theatre, and North Beach Park, while Downtown Hollywood offers additional dining, shops, arts, and local events.



    Between Sand & Sea gives your group an easy place to settle in between beach days and outings around Hollywood. Start the morning with coffee and ocean views, gather around the dining table for a meal, or head outside for an evening cookout and conversation. With 3 bedrooms, shared living spaces, and direct access to the waterfront, your stay can follow a relaxed pace without needing a packed itinerary.



    Guest Access:

    ## 🌴 BEACH HOUSE AMENITIES



    Everything you need for a relaxing stay directly on beautiful Hollywood Beach.



    🏖️ **DIRECT BEACH ACCESS**

    Step outside and enjoy the sand and Atlantic Ocean just moments from your door.



    🌊 **OCEANFRONT LOCATION**

    Stay right by the ocean and enjoy the true Hollywood Beach lifestyle.



    🌅 **OCEAN VIEWS**

    Wake up to beautiful coastal views and refreshing ocean breezes.



    🚶 **HOLLYWOOD BEACH BROADWALK**

    Enjoy easy access to the famous Hollywood Beach Broadwalk — perfect for walking, jogging, biking and exploring the beachfront.



    🍽️ **FULLY EQUIPPED KITCHEN**

    Prepare breakfast, lunch or dinner from the comfort of your beach home.



    ❄️ **AIR CONDITIONING**

    Stay cool and comfortable after a sunny day at the beach.



    📶 **WI-FI**

    Stay connected throughout your stay.



    📺 **TV & ENTERTAINMENT**

    Relax at home after a day exploring Hollywood Beach.



    🧺 **WASHER & DRYER**

    Convenient laundry facilities available for longer and more comfortable stays.



    🚗 **PRIVATE PARKING**

    Enjoy the convenience of private on-site parking.



    🌴 **OUTDOOR SPACE**

    Enjoy the tropical South Florida atmosphere just steps from the ocean.



    🍹 **RESTAURANTS & BARS NEARBY**

    Walk along Hollywood Beach and discover beachfront restaurants, cafés, bars and entertainment.



    🚲 **WALKABLE BEACHFRONT LOCATION**

    Leave the car behind and explore the beach and surrounding area on foot or by bike.



    ☀️ **THE ULTIMATE HOLLYWOOD BEACH EXPERIENCE**

    Beach, ocean, sunshine and the Hollywood Broadwalk — all right outside your door.

Hotellbekvämligheter

Strand

  • På stranden

Internet

  • Tillgängligt i lägenheten: wi-fi

Parkering och transport

  • Parkering på området

Kök

  • Diskmaskin
  • Grytor och köksredskap
  • Ismaskin
  • Kylskåp
  • Mikrovågsugn
  • Spishäll
  • Te-/kaffebryggare
  • Ugn

Matplats

  • Matbord

Sovrum

  • 3 sovrum
  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Dusch
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork

Utrymmen

  • Matbord

Underhållning

  • Tv med kabelkanaler/satellitkanaler

Utomhus

  • Balkong
  • Grill

Arbetsutrymmen

  • Skrivbord

Komfort

  • Luftkonditionering
  • Värme

Husdjur

  • Inga husdjur tillåts

Anpassning/tillgänglighet

  • Rökfritt boende

Tjänster och inrättningar

  • Strykjärn/strykbräda

Höjdpunkter i området

  • I centrum
  • Nära havet
  • Vid vattnet

Säkerhetsdetaljer

  • Kolmonoxidvarnare (värden har angett att det finns en kolmonoxidvarnare på boendet)
  • Rökdetektor (värden har angett att det finns en rökdetektor på boendet)

Allmän information

  • Boyta: 93 kvadratmeter

Liknande boenden

Regler

Incheckning

Incheckning från 16.00
Minimiålder för incheckning - 21 år

Utcheckning

Utcheckning innan 10.00

Incheckningsinstruktioner

Du kommer att få ett e-postmeddelande från värden med info om incheckning och utcheckning.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Husdjur

Djur ej tillåtna

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.

Evenemang

Inga evenemang tillåts

Rökning tillåten

Rökning förbjuden

Viktig information

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Fester och gruppevenemang är inte tillåtna på boendet.
Värden har angett att det finns en kolmonoxidvarnare på boendet.
Värden har angett att det finns en rökdetektor på boendet.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Boendet hanteras av vår partner Vrbo. Du kommer att få ett e-postmeddelande från Vrbo med en länk till ett Vrbo-konto, där du kan att avboka eller ändra din bokning.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Om området

Denna lägenhet ligger på stranden i Hollywood Beach, en stadsdel i Hollywood. Dania Pointe och Aventura Shopping Center kan vara värda ett besök om du har shopping på programmet, och den som föredrar att uppleva områdets vackra natur kan utforska Hollywood Beach och Sunny Isles Beach. Sugen på ett evenemang eller en match? Kolla upp vad som är på gång på Gulfstream Park motorsport och kasino eller Hard Rock Stadium. Gå till vår reseguide för Hollywood
Se fler lägenheter i Fort Lauderdale
Karta
Hollywood, FL

I närheten

  • Hollywood Beach Theatre, med palmer och sittplatser vid stranden.
    Hollywood Beach
    1 min till fots - 0.1 km
  • En utomhusscen vid stranden, med palmer och havet som bakgrund.
    North Broadwalk
    1 min till fots - 0.1 km
  • Ett livräddartorn på en sandstrand med kristallklart turkosfärgat vatten.
    Hollywood North Beach Park
    9 min till fots - 0.8 km
  • En utomhusscen vid stranden, med palmer och havet som bakgrund.
    Hollywood Beach Theatre
    11 min till fots - 0.9 km
  • En strand med en hund och en person som kopplar av på en färgglad handduk.
    Dog Beach
    3 min med bil - 2.4 km

Ta sig runt

  • Hollywood Station – 9 min med bil
  • Hollywood International Airport (FLL) - 16 min med bil

Restauranger

  • Nicks Bar & Grill
    9 min till fots
  • Hollywood Beach
    8 min till fots
  • Why Not? Seafood Pasta and Burgers
    15 min till fots
  • License To Chill
    13 min till fots
  • Margaritaville Coffee Shop
    12 min till fots

Vanliga frågor och svar

Är Hollywood Beach | 3BR Steps to the Sand husdjursvänligt?

Nej, husdjur är inte tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att parkera vid Hollywood Beach | 3BR Steps to the Sand?

Parkering är tillgänglig på boendet.

Vilka är incheckningstiderna för Hollywood Beach | 3BR Steps to the Sand?

Incheckning börjar 16.00.

Vilken utcheckningstid gäller för Hollywood Beach | 3BR Steps to the Sand?

Utcheckning sker senast klockan 10.00.

Var ligger Hollywood Beach | 3BR Steps to the Sand?

Denna lägenhet vid stranden ligger centralt i Hollywood Beach, nära North Broadwalk och Hollywood Beach. Hollywood North Beach Park och Hollywood Beach Theatre ligger också tio minuter härifrån.