Cheshire Glamping Pods

2.0-stjärnigt boende

Välj datum för att se priser

Recensioner

8,6 av 10,
Utmärkt

Populära bekvämligheter

  • Bubbelpool
  • Torktumlare
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Uteplats

Rumsalternativ

Rum

  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Deluxe-rum

  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 våningssäng (dubbel)
  • Gratis wi-fi
Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Cheshire Glamping Pods ligger i Frodsham. Chester City Walls och Halton Castle är lokala sevärdheter, och vackra naturupplevelser kan du få i området kring Sefton Park och Little Budworth Country Park. Chester Zoo och Lady Heyes Crafts and Antique Centre är också värda ett besök. Gå till vår reseguide för Frodsham
Se fler husvagnsparker i Frodsham
Karta
Lady Heyes, Kingsley Rd, Frodsham, England, WA6 6SU

I närheten

  • En damm med vatten som forsar nerför en spillränna.
    River Weaver
    14 min med bil - 9.3 km
  • Ett linbanesystem med ett tigerfärgat mönster, upphängt från en grön metallkonstruktion, omgivet av frodig grönska och träd.
    Chester Zoo
    25 min med bil - 22.8 km
  • Ett historiskt stentorn med ett spetsigt tak, en byggnad i tegel med välvda fönster och en gata med ett övergångsställe för fotgängare.
    Chester City Walls
    30 min med bil - 27.8 km
  • En stor stadion med ett klocktorn, överbyggda sittplatser och en stor publik.
    Chester Racecourse
    31 min med bil - 28.4 km
  • Lady Heyes Crafts and Antique Centre
    3 min till fots - 0.3 km

Ta sig runt

  • Frodsham Station – 4 min med bil
  • Liverpool (LPL-John Lennon) - 29 min med bil

Restauranger

  • Costa Coffee
    4 min med bil
  • Preston Brook Beefeater
    9 min med bil
  • McDonalds
  • Hare And Hounds Crowton
    6 min med bil
  • Top Taste
    4 min med bil

Om boendet

Cheshire Glamping Pods

  • Om boendet
  • Cheshire Glamping Pods kan locka med bekvämligheter som en terrass, 2 kaféer och en bar. När du vill koppla av en stund kan du besöka en bubbelpool. Boendets restaurang, The Cheshire View Clubhouse, serverar frukost, lunch och middag och erbjuder utsikt mot trädgården. Som gäst kan du hålla dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Denna camping erbjuder även följande förmåner:
    • Gratis vanlig parkering
    • Utomhusmöbler och en rökfri anläggning
  • Om rummen
  • Samtliga gästrum hos Cheshire Glamping Pods erbjuder bekvämligheter såsom gratis wi-fi.
  • Dessutom hittar du följande bekvämligheter:
  • Vattenkokare och uppvärmning

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Pool/spa

  • Bubbelpool

Internet

  • Tillgängligt på boendet: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Restauranger på området

  • The Cheshire View Clubhouse

Mat och dryck

  • Elektrisk vattenkokare

Matplats

  • 2 kaféer/fik
  • En bar/lounge
  • En restaurang

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Dusch
  • Handdukar tillhandahålles

Underhållning

  • Platt-TV

Utomhus

  • Terrass
  • Utomhusmöbler

Tvätt

  • Torktumlare

Komfort

  • Värme

Husdjur

  • Inga husdjur tillåts

Anpassning/tillgänglighet

  • Rökfritt boende

Tjänster och inrättningar

  • Reception öppen under begränsade tider

Säkerhetsdetaljer

  • Uppgifter om kolmonoxidvarnare saknas (värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet – överväg att ta en bärbar varnare med dig)
  • Uppgifter om rökdetektor saknas (värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet)

Allmän information

  • 2 enheter

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 19.00.
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 10.00

Incheckningsinstruktioner

Receptionen är öppen alla dagar 08.00–20.00.
Receptionen är bemannad under begränsade tider.
Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Reception (begränsade öppettider)

Husdjur

Djur ej tillåtna

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.

Viktig information

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar bankkort och kontanter.
Värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet. Överväg att ta en bärbar varnare med dig på resan.
Värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Vanliga frågor och svar

Är Cheshire Glamping Pods husdjursvänligt?

Nej, husdjur är inte tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att parkera vid Cheshire Glamping Pods?

Vanlig parkering är gratis på det här boendet.

Vilka är incheckningstiderna för Cheshire Glamping Pods?

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 19.00. Det går inte att checka in efter angivna tider.

Vilken utcheckningstid gäller för Cheshire Glamping Pods?

Utcheckning sker senast klockan 10.00.

Var ligger Cheshire Glamping Pods?

Denna camping i Frodsham ligger 0,4 km från Lady Heyes Crafts and Antique Centre och 5 km från Delamere Forest. Go Ape! Delamere och Halton Castle ligger också mindre än en mil härifrån.

Recensioner

8,6

Fantastiskt