Lägenhetshotell

Grano Apartments Gdańsk Residence

Boendeklass: 4

Välj datum för att se priser

Recensioner

9,0 av 10,
Underbart

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Bubbelpool
  • Kök
  • Husdjursvänligt
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
Det nuvarande priset är 1 140 kr
inklusive skatter och avgifter
28 sep. – 29 sep.

Se vilka förmåner du får med VIP Access

Få mer som medlem

  • Spara minst 15 % på utvalda VIP Access-boenden när du når Silver-nivå eller högre
  • Upplev toppkvalitet och utmärkt service
  • Få en förmån på utvalda boenden, samt gratis rumsuppgradering, tidig incheckning och sen utcheckning om tillgängligt

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 9 av 9 rum

Studiosvit Classic - 1 sovrum - icke-rökare

  • 40 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 1 bäddsoffa (queensize)

Lägenhet Classic - 1 sovrum - icke-rökare

  • 40 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 1 bäddsoffa (dubbel)

Lägenhet Comfort - 1 sovrum - icke-rökare - balkong

  • 40 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 1 bäddsoffa (dubbel)

Lägenhet Comfort - 1 sovrum - icke-rökare - uteplats

  • 36 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 1 bäddsoffa (dubbel)

Exklusiv lägenhet - 2 sovrum - icke-rökare

  • 60 kvadratmeter
  • 2 sovrum
  • 6 sovplatser
  • 2 queensize-sängar och 1 bäddsoffa (dubbel)

Studiosvit Classic - icke-rökare

  • 30 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 bäddsoffa (dubbel)

Rum

  • 10 sovplatser

Rum

  • 10 sovplatser

Rum

  • 10 sovplatser
Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Grano Apartments Gdańsk Residence ligger centralt i Gdańsk. Tricity landskapspark och Trójmiejskis landskapspark är exempel på områdets vackra natur, och bland de lokala turistattraktioner hittar du Gdańsks nationella sjöfartsmuseum och AmberSky. Nadbałtyckie Centrum Kultury och Gdańsk Karusell är också värda ett besök. Gå till vår reseguide för Gdańsk
Se fler lägenhetshotell i Gdansk
Karta
3 Pszenna, Gdansk, Pomorskie, 80-749

I närheten

  • En rad vackra, historiska byggnader med färgstarka fasader och utsmyckade arkitektoniska detaljer.
    Long Market
    3 min till fots - 0.3 km
  • Ett historiskt europeiskt torg med vackert utsmyckade byggnader, ett imponerande klocktorn och en väl upplyst gata i skymningen.
    Gdańsks stadshus
    6 min till fots - 0.5 km
  • En historisk fontän med statyer på ett torg i staden, omgiven av vackert utsmyckade byggnader.
    Neptunusfontänen
    6 min till fots - 0.5 km
  • En historisk gata med en framträdande kyrka och kyrktorn som syns i bakgrunden.
    St. Mary's Church
    7 min till fots - 0.7 km
  • En historisk kyrka med flera torn och ett rött tegeltak, belägen mitt i ett tättbebyggt område.
    Gdansk gamla rådhus
    14 min till fots - 1.3 km

Ta sig runt

  • Gdansk Politechnika Station – 7 min med bil
  • Łódzka station – 6 min med bil
  • Gdańsk Lech Wałęsa Airport (GDN), Gdańsk, Polen - 35 min med bil

Restauranger

  • Woosabi
    3 min till fots
  • Chleb i Wino
    4 min till fots
  • Kebab King
    5 min till fots
  • Pijalnia Czekolady E.Wedel
    4 min till fots
  • Neighbour’s Kitchen
    5 min till fots

Om boendet

Grano Apartments Gdańsk Residence

  • Detta lägenhetshotell med exklusiv profil ligger nära Gdansk gamla rådhus
  • Grano Apartments Gdańsk Residence lockar med ett kafé, kemtvätt/tvättjänster och en bar. Njut av kroppsskrubb, massage och ansiktsbehandlingar på spaanläggningen Grano Spa and Wellness Center. Alla gäster har tillgång till gratis wi-fi på rummet samt en bastu och en bubbelpool.
  • Du kan även dra nytta av följande förmåner under din vistelse:
    • En inomhuspool
    • Frukost enligt egen beställning (tilläggsavgift), parkering (avgift tillkommer) och flygtransfer tur och retur (avgift tillkommer)
    • En laddningsstation för elbil, tillgång till inomhuspool i närheten och en bankettsal
    • Flerspråkig personal, en dygnet runt-öppen reception och en rökfri anläggning
    • Gästrecensionerna ger toppbetyg för den hjälpsamma personalen och det utmärkta läget
  • Om rummen
  • Alla 87 individuellt möblerade rum hos Grano Apartments Gdańsk Residence kan ståta med detaljer som separata middagsplatser och ytterligare bekvämligheter såsom gratis wi-fi och matbord.
  • Du kan även hitta följande bekvämligheter:
    • Badrum med gratis toalettartiklar och hårtorkar
    • 40-tums smart-tv med kabelkanaler
    • Garderober, separata middagsplatser och pentryn

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Pool/spa

  • 4 behandlingsrum
  • Ansiktsbehandlingar
  • Bastu
  • Behandlingsrum för par
  • Bubbelpool
  • Fullständigt spa
  • Inomhuspool
  • Kroppsskrubbningar
  • Massage
  • Ångbastu

Internet

  • Tillgängligt i lägenheten: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Uppladdningsstation för elbilar på området
  • Parkering på området med begränsad höjd
  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt på begäran mot en tilläggsavgift
  • Täckt parkering på området (PLN 120 per dag)
  • Parkering på området med begränsat antal platser per enhet
  • Tillgänglighetsanpassad parkering finns tillgänglig
  • Parkeringsalternativen på området omfattar ett garage

Familjevänligt

  • Gratis spjälsäng

Kokvrå

  • Diskmaskin
  • Elektrisk vattenkokare
  • Frys
  • Grytor och köksredskap
  • Kylskåp
  • Mikrovågsugn
  • Spishäll
  • Te-/kaffebryggare

Matplats

  • Frukost enligt egen beställning tillgänglig mot en avgift 07.30–11.00 på vardagar och 07.00–11.00 på helger, PLN 59 för vuxna och PLN 30 för barn
  • En bar/lounge
  • En restaurang
  • Ett kafé/fik
  • Matbord
  • Måltider för par/privata måltider

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • 1 privat badrum
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Schampo
  • Toalettpapper
  • Tvål

Utrymmen

  • Matbord
  • Separat middagsplats

Underhållning

  • 40-tums Smart-tv med kabelkanaler

Tvätt

  • Kemtvätt/tvättservice
  • Tvättmöjligheter

Arbetsutrymmen

  • 4 mötesrum
  • Dator

Komfort

  • Värme

Husdjur

  • Husdjur välkomna
  • Avgift: PLN 70 per husdjur per dag
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar.
  • Mat- och vattenskålar

Anpassning/tillgänglighet

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Gång utan trappsteg till ingången
  • Hiss
  • Ledstänger i trappor
  • Tillgänglighetsanpassad flygplatstransfer
  • Tillgänglighetsanpassad gång till hiss
  • Tillgänglighetsanpassad parkering
  • Tillgänglighetsanpassad registreringsdisk
  • Tillgänglighetsanpassad restaurang
  • Tillgänglighetsanpassad väg
  • Tillgänglighetsanpassat fitnesscenter
  • Tillgänglighetsanpassat spa
  • Tillgänglighetsanpassning (kan finnas begränsningar)
  • Väl upplyst gång till ingången
  • Rökfritt boende

Tjänster och inrättningar

  • Bagageförvaring
  • Bröllopstjänster
  • Flerspråkig personal
  • Reception öppen dygnet runt
  • Strykjärn/strykbräda
  • Uttagsautomat

Höjdpunkter i området

  • I centrum
  • I ett historiskt område

Att göra

  • Inomhuspool (gäståtkomst) i närheten

Säkerhetsdetaljer

  • Uppgifter om kolmonoxidvarnare saknas (värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet – överväg att ta en bärbar varnare med dig)
  • Uppgifter om rökdetektor saknas (värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet)
  • Brandsläckare

Allmän information

  • 87 enheter
  • Bankettsal
  • Enskild inredning
  • Enskild möblering
  • Laddningsstation för elbilar
  • Ljudisolering

Regler

Incheckning

Checka in från: 16.00. Checka in fram till: 00.00.
Sen incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00

Incheckningsinstruktioner

Boendet erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet 48 timmar innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera hämtning.
Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Renoveringar och stängningar

Följande anläggningar är stängda efter årstid varje år från 15 mars till 26 mars:
  • Bastu
  • Bubbelpool
  • Pool

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

Djur är tillåtna mot en extraavgift på PLN 70 per husdjur och per dag
Assistanshundar är välkomna utan avgift
Mat- och vattenskålar erbjuds

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Extrasängar finns inte tillgängliga.
Boendet erbjuder gratis spjälsängar på begäran.

Betalningstyper

  • American Express
  • Diners Club
  • MasterCard
  • Visa

Viktig information

Avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Stadsskatt: 3.46 PLN per person per natt

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

Extra tillval

  • Avgift för frukost enligt egen beställning: PLN 59 för vuxna och PLN 30 för barn
  • Avgift för flygtransfer: PLN 99 per fordon (enkel resa, max. antal passagerare 4)
  • Avgift för parkering under tak: PLN 120 per dag
  • Avgift för husdjur: PLN 70 per husdjur per dag
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
Värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet. Överväg att ta en bärbar varnare med dig på resan.
Värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: brandsläckare.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Boendet rengörs av städpersonal
Tillgång till poolen och spaanläggningen måste bokas i förväg. Gäster måste boka en tid i receptionen.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Poolen är tillgänglig mellan 07.00 och 20.00.
Förhandsbokning krävs för massage och spabehandlingar. Bokningar kan göras genom att kontakta boendet innan ankomst via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
En del anläggningar kan ha begränsad tillgänglighet. Gäster kan kontakta boendet för mer information via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Höjdbegränsning gäller för parkering.
Barn under 18 år får endast vistas i spaanläggningen under uppsikt av vuxen.

Vanliga frågor och svar

Finns det pool på Grano Apartments Gdańsk Residence?

Ja, boendet har en inomhuspool. Poolen är tillgänglig 07.00–20.00. Poolen stängs för säsongen från 15 mars till 26 mars.

Hur mycket kostar det att bo på Grano Apartments Gdańsk Residence?

Enligt uppgifter från den 26 sep. 2026, startar priserna från 1 140 kr för en natts vistelse för två vuxna på Grano Apartments Gdańsk Residence den 28 sep. 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Är Grano Apartments Gdańsk Residence husdjursvänligt?

Ja, husdjur är tillåtna på boendet. En avgift på PLN 70 per husdjur, per dag tas ut. Assistanshundar är avgiftsbefriade.

Hur mycket kostar det att parkera vid Grano Apartments Gdańsk Residence?

Parkering är tillgänglig för PLN 120 per dag. Ett begränsat antal platser finns.

Vilka är incheckningstiderna för Grano Apartments Gdańsk Residence?

Checka in från: 16.00. Checka in fram till: 00.00. Sen incheckning är möjlig under begränsade tider.

Vilken utcheckningstid gäller för Grano Apartments Gdańsk Residence?

Utcheckning sker senast klockan 11.00.

Erbjuder Grano Apartments Gdańsk Residence flygtransfer?

Ja, transport till/från flygplatsen erbjuds och körs (tillgänglig på begäran). En avgift på PLN 99 per fordon tas ut.

Var ligger Grano Apartments Gdańsk Residence?

Detta lägenhetshotell med spa i Gdansk stadscentrum ligger mindre än 2 km från Royal Route och Gdansk gamla rådhus. Długie Pobrzeże och Gröna porten ligger också fem minuter härifrån. Gdańsk centralstation ligger på 20 minuters gångavstånd.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.

Recensioner

Recensioner för Grano Apartments Gdańsk Residence

9,0

Underbart

9,2

Renlighet

8,8

Bekvämligheter

9,4

Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 364 av 629 recensioner
8 - Bra i betyg. 195 av 629 recensioner
6 - Okej i betyg. 49 av 629 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 14 av 629 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 7 av 629 recensioner

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, incheckning, kommunikation och annonsens riktighet
Mycket bra boende ,centralt och när till allt
Bodde här 4 nätter i maj 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, incheckning och annonsens riktighet
Bra läge och bra hotell. God frukost
Bodde här 3 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, incheckning, kommunikation och annonsens riktighet
Superfint boende som ligger nära gamla stan. Frukosten var toppen. Bra att man slapp stå i kö till en buffé utan beställde din frukost vid bordet. Man fick mycket mat så man höll sig mätt länge. Rekommenderar boendet varm
Bodde här 4 nätter i juni 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, incheckning, kommunikation och annonsens riktighet
Rummet var rent och fint, rekommenderar detta starkt.
Bodde här 3 nätter i maj 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet och incheckning
Rent och snyggt. Bra frukost. Bra läge
Bodde här 4 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, incheckning, kommunikation och annonsens riktighet
Allting var bra, rent och fint!
Bodde här 3 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, incheckning, kommunikation och annonsens riktighet
Suvuränt , rent och centralt ,Toppen fina folk som jobba där
Bodde här 4 nätter i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, incheckning, kommunikation och annonsens riktighet
2 sovrums lägenhet, översta planet, terrass. Deras näst största lägenhet. Mycket nöjd. Kök med all utrustning.
Bodde här 6 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, rummets bekvämlighet och kommunikation
Väldigt bra standard samt trevlig personal
Bodde här 3 nätter i december 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Allt var super
Bodde här 3 nätter i februari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, incheckning, kommunikation och annonsens riktighet
Serverad frukost. Det var bra men lite ovant och ibland lite kö och kanske inte alltid den mest serviceinriktade personalen. Några var toppen men en del var som sura.
Bodde här 4 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, rummets bekvämlighet och kommunikation
Mycket nära till allt, frukodten var för dyr så vi åt ute förhalva priset
Bodde här 2 nätter i november 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, rummets bekvämlighet och kommunikation

Minisemester

Lägenhetshotellet i toppklass. Modernt, rymligt, bekvämt, nära till allt.
Bodde här 3 nätter i augusti 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, rummets bekvämlighet och kommunikation

Allt kanon!

Bott här innan och kommer bo här igen.
Bodde här 5 nätter i juli 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, boendets skick och faciliteter och kommunikation
Boendet var i väldigt gott skick.
Bodde här 2 nätter i januari 2025
Verifierad recension

6/10 Okej

Gillade: Boendets skick och faciliteter
Gillade inte: Kommunikation
Rymlig lägenhet, bra läge. Svårt att kunna utnyttja SPA pga snäva tider
Bodde här 4 nätter i oktober 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, rummets bekvämlighet och kommunikation
Mycket nöjda med våran vistelse. Nära till allt.
Bodde här 3 nätter i oktober 2023
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, rummets bekvämlighet och kommunikation

Rekommenderas.

Mycket rena och fina lägenheter som ligger precis i stan. Rekommenderas varmt.
Bodde här 4 nätter i juni 2025
Verifierad recension

6/10 Okej

Gillade: Renlighet och rummets bekvämlighet
Fina lägenheter med bra standard. Tyvärr så informera de ganska sent om att man endast kunde bada 1 h per person och dag på SPA:et, sen kostade det 50 PLN per person per timme. De som bodde på hotellet hade fri tillgång. Vi bodde i apartments. SPA:et var inget ”SPA”, mest en stor pool och en jacuzzi med 2 bastu. Överfullt med folk, inget mysigt.
Bodde här 4 nätter i december 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet och kommunikation

50-års resa för min man!

Jag har pälsdjursallergi och damm-allergi och jag har mått jättebra på hotellet! Rena och fräscha rum, med en bra storlek på balkongen! Vi provade spat och bubbelpoolen och det var fräscht och välskött! Trevliga i receptionen! 🤗
Kvällspromenad i Gdansk! Många restauranger att välja på!
Bodde här 2 nätter i september 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, rummets bekvämlighet och kommunikation
Super trevligt bonde , ändå nackdelen är att när man bor i deras apartments lägenheter så känner man sig lite utanför dom vanliga gästerna . Man får ej till gång till fina frukostbuffén bla
Bodde här 2 nätter i juni 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, rummets bekvämlighet och kommunikation
Bra val av frukostalternativ! Fint poolområde Bara de enda negativa var att sängarna var för hårda för oss.
Bodde här 3 nätter i juli 2024
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, rummets bekvämlighet och kommunikation

Fint och bra läge

Fräscht och fint, perfekt läge. Rekommenderar att göra frukost på rummet, väldigt lång väntetid annars för att få sin mat. Fin pool, men väldigt hög ljudvolym.
Bodde här 5 nätter i juli 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, rummets bekvämlighet och kommunikation

Allt man kan önska

Vi reste som en vängrupp på 10 personer och bokade två lägenheter. Boenderna var i toppskick och över förväntan från bilderna. Inte mest bekväma sängarna, men utöver den pettitessen så var allt annat perfekt! Dessutom en toppen brunch restaurang som hör till.
Bodde här 4 nätter i maj 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, rummets bekvämlighet och kommunikation

Trevligt lägenhetshotell

Modern och trevligt inredd lägenhet med balkong.
Bodde här 2 nätter i juli 2024