Lodge Kent

Boendeklass: 3.5

Välj datum för att se priser

Recensioner

9,8 av 10,
Enastående
Det nuvarande priset är 1 159 kr
28 sep. – 29 sep.

Populära bekvämligheter

  • Husdjursvänligt
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Frukost tillgänglig

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 8 av 8 rum

Standard Twin Room

  • 3 sovplatser
  • 3 enkelsängar

Standard Twin Room

  • 3 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Standard Triple Room

  • 3 sovplatser
  • 3 enkelsängar

Superior tvåbäddsrum

9,0 av 10
Underbart
(2 recensioner)
  • 11 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Deluxe trippelrum - delat badrum

10,0 av 10
Enastående
(2 recensioner)
  • Utsikt mot bergen
  • 13 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 3 enkelsängar

Deluxe trippelrum - delat badrum - utsikt mot bergen

  • Utsikt mot bergen
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 3 enkelsängar

Basic enkelrum

  • Utsikt mot resorten
  • 1 sovrum
  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng

Stuga Basic

  • Utsikt mot trädgården
  • 3 sovrum
  • 6 sovplatser
  • 6 enkelsängar
Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Lodge Kent ligger bredvid en golfbana, i bergen i Kobuchisawacho, ett område i Hokuto. Nakamura Keith Haring Collection och Philia Museum tillhör de kulturella höjdpunkterna, och bland områdets turistattraktioner hittar du Ehon Mura och Kiyosato Highland Park. Yatsugatake Natural and Culture Park och Yamanashi Prefectural Makiba Park är också värda ett besök. Prova på snowboardåkning, skidanläggningen och skidåkning i närheten, eller upplev andra friluftsaktiviteter som skridskoåkning. Gå till vår reseguide för Hokuto
Se fler sportstugor i Hokuto
Karta
10083-2 Kobuchisawacho, Hokuto, Yamanashi, 408-0044

I närheten

  • Nakamura Keith Haring Collection
    3 min med bil - 1.7 km
  • Shingenbomichi vandringsled
    4 min med bil - 2.0 km
  • Ehon Mura
    4 min med bil - 2.0 km
  • Philia Museum
    4 min med bil - 2.1 km
  • Suntory Hakushu Distillery
    14 min med bil - 8.4 km

Ta sig runt

  • Kobuchizawa station – 9 min med bil
  • Matsumoto (MMJ-Shinshu - Matsumoto) - 52 min med bil

Restauranger

  • うちゅうブルーイング タップルーム
    4 min med bil
  • Braceria Rotondo
    4 min med bil
  • YYグリル
    4 min med bil
  • 五五吉食堂
    16 min till fots
  • 延命そば
    4 min med bil

Om boendet

Lodge Kent

  • Fritidshus i Kobuchisawacho
  • Lodge Kent erbjuder bekvämligheter som en golfbana intill och en terrass. Detta fritidshus erbjuder golflektioner, en golfbutik och caddy, så boka gärna in en golfrunda. När du vill koppla av en stund kan du besöka ett privat bad inomhus. Håll dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Här följer några andra förmåner:
    • Gratis vanlig parkering
    • Engelsk frukost (tilläggsavgift), gratis hämtning från järnvägsstationen och bagageförvaring
    • En golfbil på plats, en rökfri anläggning och ett koppelfritt område
  • Om rummen
  • Alla rum hos Lodge Kent kan erbjuda bekvämligheter som gratis wi-fi.
  • Dessutom hittar du följande bekvämligheter i samtliga rum:
    • Kombinerade duschar/badkar och gratis toalettartiklar
    • Uppvärmning och städning

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Wi-fi-hastighet på rummet: 50+ Mbps
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Avgiftsfri transport från tågstationen från 10.00 till 17.00
  • Transport till och från tågstationen på begäran
  • Avgiftsfri transport till tågstationen
  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Mat och dryck

  • Engelsk frukost tillgänglig dagligen 07.30–09.00 mot en avgift: JPY 1 800–2 200 för vuxna och JPY 1 200–2 200 för barn
  • Måltider för par/privata måltider
  • Teservice

Att göra

  • Golfbilar
  • Golfbutik
  • Golfcaddier
  • Närliggande 18-håls golfbana
  • Professionella golflektioner

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Delad mikrovågsugn
  • Delat kylskåp
  • Reception öppen under begränsade tider

Gästtjänster

  • Byte av handdukar på begäran
  • Byte av lakan på begäran
  • Städning på begäran

Business-service

  • Kontorsplats

Utomhus

  • I bergen
  • Terrass

Spa

  • Privat bad inomhus (inga mineraler) i allmänt utrymme

Tillgänglighetsanpassning

  • Ingen hiss
  • Trägolv i rum

Mer

  • Gemensamt vardagsrum
  • Myggnät
  • Rökning ej tillåten

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Duntäcke
  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Dusch över badkar
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork (på begäran)
  • Schampo
  • Tandborste och tandkräm (på begäran)
  • Toalettpapper
  • Tofflor
  • Tvål

Mer

  • Strykjärn/strykbräda på begäran
  • Tokonoma (nisch)
  • Tvättmedel
  • Uppvärmning

Regler

Incheckning

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 20.00.

Utcheckning

Utcheckning innan 10.00

Incheckningsinstruktioner

Receptionen är öppen alla dagar 07.30–21.30.
Receptionen är bemannad under begränsade tider.
Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Reception (begränsade öppettider)

Husdjur

Djur är tillåtna mot en extraavgift på JPY 5500 per husdjur och per dag
Assistanshundar är välkomna utan avgift
Endast hundar välkomnas
2 per rum (upp till 15 kg per husdjur)
Husdjur får inte lämnas utan uppsikt
Endast vissa rum – restriktioner gäller. Du kan ange önskemål om djurvänliga rum genom att kontakta boendet via numret som anges i bokningsbekräftelsen.
Ett koppelfritt område erbjuds

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Extrasängar finns inte tillgängliga.
Spjälsängar finns att hyra för JPY 3000.0 per dag.

Betalningstyper

  • American Express
  • JCB International
  • MasterCard
  • Visa

Viktig information

Extra tillval

  • Avgift för engelsk frukost: JPY 1800–2200 för vuxna och JPY 1200–2200 för barn (ungefärligt pris)
  • Avgift för husdjur: JPY 5500 per husdjur per dag
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar
  • Spjälsäng (babysäng): JPY 3000.0 per dag

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: brandsläckare.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Boendet har inga hissar
Förhandsbokning krävs för golftider. Bokningar kan göras genom att kontakta boendet innan ankomsten via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Det japanska ministeriet för hälsa, arbetsmarknad och välfärd kräver att alla internationella besökare uppger sitt passnummer och sin nationalitet när de registrerar sig på ett boende av något slag (gästgiveri, hotell, motell osv.). Dessutom måste innehavaren av boendet ta fotokopior av passen tillhörande alla gäster som registrerar sig och arkivera kopiorna.
Bil behövs inte för transport till och från detta boende.

Vanliga frågor och svar

Är Lodge Kent husdjursvänligt?

Ja, detta fritidshus tillåter hundar (högst 2 per rum) med en vikt på upp till 15 kg per djur. En avgift på JPY 5500 per husdjur, per dag tas ut. Assistanshundar är avgiftsbefriade. Vissa begränsningar kan gälla, så kontakta boendet för mer information.

Hur mycket kostar det att bo på Lodge Kent?

Enligt uppgifter från den 27 sep. 2026, startar priserna från 1 159 kr för en natts vistelse för två vuxna på Lodge Kent den 28 sep. 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Hur mycket kostar det att parkera vid Lodge Kent?

Vanlig parkering är gratis på det här boendet.

Vilka är incheckningstiderna för Lodge Kent?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 20.00. Det går inte att checka in efter angivna tider.

Vilken utcheckningstid gäller för Lodge Kent?

Utcheckning sker senast klockan 10.00.

Var ligger Lodge Kent?

Detta fritidshus med golfbana i Kobuchisawacho ligger mindre än 2 km från Nakamura Keith Haring Collection, Ehon Mura och Shingenbomichi vandringsled. Philia Museum och Hana Park Fiole Kobuchisawa ligger också 3 km härifrån.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.

Recensioner

Recensioner för Lodge Kent

9,8

Enastående

9,8

Renlighet

9,4

Bekvämligheter

10

Personal och service

9,0

Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 14 av 17 recensioner
8 - Bra i betyg. 3 av 17 recensioner
6 - Okej i betyg. 0 av 17 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 0 av 17 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 0 av 17 recensioner

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
最高のロケーションでした
Bodde här 1 natt i juni 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
温かく歓待してくなさるスタッフさんのおかげで、あいにく霧雨の天気ではあったものの楽しい宿泊となりました。
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
夫婦+小型犬で利用させてもらいました。ログハウス風のお宿でゆっくり過ごせました。夜や早朝は鳥の綺麗な鳴き声を聞きながら目覚め、新鮮野菜をふんだんに使用した朝食は必食です。さらに50mを超える芝生のドッグランがあり愛犬のかける姿が嬉しい。
Bodde här 2 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
オーナーの佐藤さんやスタッフさんのの対応がとても気持ちよかったです。
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
スタッフさんが温かく出迎えてくださり、快適なお部屋でした
Bodde här 1 natt i juli 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

朝食最高

立地条件がまず素晴らしい。環境が最高。無駄なものがないけど不便ではない。 長期滞在したくなるような雰囲気。
Bodde här 1 natt i juli 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
朝食はなしの設定でした。
Bodde här 2 nätter i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
周辺が静かな環境で空気が澄んでいて気持ちがいいです。 満天の星空が素敵でした。 整備された緑のドッグランが素晴らしく愛犬が喜びました。
Bodde här 2 nätter i juli 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
素敵なペンションでした。 また行きたくなるペンションでした。
Bodde här 1 natt i november 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Bekvämligheter
とても快適でした。 朝食をサンドイッチにしてもらい早朝登山に行きました。
Bodde här 1 natt i juli 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
夜間遅くのチェックインにも関わらず、柔軟に対応して頂きありがたかったです。朝食がとても美味しかったです。子供分をサンドイッチで対応頂きました。子供も食べ易く喜んでいました。ありがとうございました。
Bodde här 1 natt i november 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

The area, and the Lodge itself, are relaxing in a natural setting. Just like Upstate New York. Hike, ski or read a book on the balcony.
Bodde här 1 natt i februari 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Bodde här 1 natt i augusti 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Bodde här 1 natt i augusti 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Bodde här 1 natt i juli 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Bodde här 3 nätter i januari 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Bodde här 1 natt i september 2024