Hel lägenhet

Comfort Studio Kebagusan City Apartment

Boendeklass: 2.5

Fotogalleri för Comfort Studio Kebagusan City Apartment

En rund pool med en kant av sten, omgiven av grönska och en trappa.
Ett litet, praktiskt kök med kylskåp, en mindre kyl, en kaffebryggare, en vattenkokare och en portabel kaffemaskin.
Ett modernt kök med en inbyggd TV, vita skåp och en bänkskiva med en kaffemaskin.
Ett hotellrum med en säng, ett litet pentry och ett konstverk på väggen som föreställer kända landmärken.
Ett kompakt kök med mikrovågsugn, kaffebryggare och diskho.

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Tvättjänster
  • Uteplats
  • Parkering tillgänglig
Det nuvarande priset är 248 kr
inklusive skatter och avgifter
3 nov. – 4 nov.

Lägg till datum för priser

Om boendet

Comfort Studio Kebagusan City Apartment

  • Lägenhet i Kebagusan
  • Comfort Studio Kebagusan City Apartment erbjuder bekvämligheter som en terrass och tvättmöjligheter.
  • Du kan även räkna med förmåner som följande:
    • En utomhuspool
    • Parkering (avgift tillkommer)
  • Om rummen
  • Alla rum hos Comfort Studio Kebagusan City Apartment kan ståta med bekvämligheter såsom separata sittutrymmen och separata middagsplatser.
  • Du kan även räkna med följande bekvämligheter:
    • Badrum med duschar
    • Garderober, separata sittutrymmen och separata middagsplatser

Liknande boenden

Om området

denna lägenhet ligger i Kebagusan, ett område i Djakarta. Bundaran HI är en viktig sevärdhet, och för den som gillar att shoppa rekommenderas Blok M Square och Grand Indonesia. Har du tänkt gå på ett evenemang eller se en match när du är i stan? Kolla upp vad som är på gång på Gelora Bung Karno Stadium. Annars kan du få en riktigt trevlig utekväll på Balai Kartini. Gå till vår reseguide för Djakarta
Se fler lägenheter i Djakarta
Karta
Tower C 19FL Unit 38 Jl. Baung III No.16, Kebagusan, Ps. Minggu, Jakarta Selatan, Jakarta, DKI Jakarta, 12520

I närheten

  • En byggnad med en klocka på fasaden och ett tak av metall.
    Blok M Square
    18 min med bil - 16.9 km
  • Ett stort shoppingcenter med flera våningar, rulltrappor, sittplatser och en central atriumgård med en digital skärm.
    Grand Indonesia
    20 min med bil - 19.3 km
  • AEON MALL Tanjung Barat
    10 min till fots - 0.8 km
  • Ragunan Zoo
    19 min till fots - 1.7 km
  • Thamrin City shoppingcenter
    21 min med bil - 20.0 km

Ta sig runt

  • Jakarta Tanjung Barat station – 11 minuters promenad
  • Lebak Bulus Grab Station – 7 min med bil
  • Jakarta (HLP-Halim Perdanakusuma Intl.) - 24 min med bil

Restauranger

  • Nasi Uduk Stasiun Tanjung Barat
    10 min till fots
  • Hoz Pasta
    9 min till fots
  • Toko Kopi Pancong
    9 min till fots
  • Iga Bakar BBQ
    2 min till fots
  • Nasi Goreng Pakde
    12 min till fots

Vanliga frågor och svar

Finns det pool på Comfort Studio Kebagusan City Apartment?

Ja, boendet har en utomhuspool.

Hur mycket kostar det att bo på Comfort Studio Kebagusan City Apartment?

Enligt uppgifter från den 24 okt. 2026, startar priserna från 248 kr för en natts vistelse för två vuxna på Comfort Studio Kebagusan City Apartment den 3 nov. 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Är Comfort Studio Kebagusan City Apartment husdjursvänligt?

Nej, husdjur är inte tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att parkera vid Comfort Studio Kebagusan City Apartment?

Parkering är tillgänglig för IDR 120000 per natt.

Vilka är incheckningstiderna för Comfort Studio Kebagusan City Apartment?

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 00.00.

Vilken utcheckningstid gäller för Comfort Studio Kebagusan City Apartment?

Utcheckning sker senast klockan 12.00.

Var ligger Comfort Studio Kebagusan City Apartment?

Denna lägenhet i Kebagusan ligger mindre än 2 km från AEON MALL Tanjung Barat och Ragunan Zoo. Cilandak Town Square och Taman Mini Indonesia Indah ligger också mindre än en mil härifrån. Jakarta Tanjung Barat station ligger på 11 minuters gångavstånd.