Alma Moura Residences

Välj datum för att se priser

Recensioner

9,2 av 10,
Underbart

Populära bekvämligheter

  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
Det nuvarande priset är 1 535 kr
inklusive skatter och avgifter
16 juli – 17 juli

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 6 av 6 rum

Duplex Deluxe - 1 sovrum (Castelo)

9,6 av 10
Enastående
(4 recensioner)
  • 90 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 enkelsängar och 1 bäddsoffa (dubbel)
  • Gratis wi-fi

Studio Superior (Mouraria)

9,2 av 10
Underbart
(5 recensioner)
  • 47 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 2 stora enkelsängar och 1 bäddsoffa (enkel)
  • Gratis wi-fi

Familjelägenhet - 2 sovrum (Graça)

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • 70 kvadratmeter
  • 2 sovrum
  • 6 sovplatser
  • 1 dubbelsäng, 2 enkelsängar och 1 bäddsoffa (dubbel)
  • Gratis wi-fi

Studio

8,0 av 10
Mycket bra
(2 recensioner)
  • 48 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Lägenhet - 1 sovrum (Bairro Alto)

10,0 av 10
Enastående
(2 recensioner)
  • 33 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Lägenhet Comfort - 1 sovrum (Amália)

10,0 av 10
Enastående
(5 recensioner)
  • 65 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 enkelsängar och 1 bäddsoffa (dubbel)
  • Gratis wi-fi

Du kanske även gillar

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Alma Moura Residences ligger centralt i Lissabon. Castelo de São Jorge och Rua Augustas båge är viktiga sevärdheter, och vackra naturupplevelser kan du få i området kring Costa da Caparicas strand och Carcavelos-stranden. Lissabons Oceanarium och Fadomuseet är också värda ett besök. Gå till vår reseguide för Lissabon
Karta
Calçadinha do Tijolo, 43, Lisbon, 1100-606

I närheten

  • Ett historiskt stenfästning som reser sig över en stadsbild med byggnader som har röda tak.
    Castelo de São Jorge
    7 min till fots - 0.6 km
  • En historisk byggnad med utsmyckad arkitektur, ett klocktorn och en spårvagn i förgrunden.
    Lisbon-katedralen (Se)
    8 min till fots - 0.7 km
  • Ett torg med en staty, en stor valvöppning och gula byggnader.
    Praça do Comércio
    12 min till fots - 1.0 km
  • Ett torg med ett mönstrat gatubelägg, en fontän och historiska byggnader i bakgrunden.
    Praça do Rossio
    15 min till fots - 1.3 km
  • En historisk bro med utsmyckade metallkonstruktioner och utsikt över en stadsbild med röda tegeltak.
    Elevador de Santa Justa
    15 min till fots - 1.3 km

Ta sig runt

  • Santa Apolónia station – 7 minuters promenad
  • Cç. S. Vicente hållplats – 1 minuters promenad
  • Lissabon (LIS-Humberto Delgado) - 23 min med bil

Restauranger

  • Insano Gelato
    4 min till fots
  • Frei Papinhas
    4 min till fots
  • Sem
    4 min till fots
  • Quase Cafe
    4 min till fots
  • Portas do Sol
    5 min till fots

Om boendet

Alma Moura Residences

  • Detta hotell ligger nära Praça do Rossio
  • Alma Moura Residences ligger nära Castelo de São Jorge och Rua Augustas båge, och erbjuder en terrass, en trädgård och ännu mer. Håll dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Du kan även dra nytta av följande förmåner under din vistelse:
    • Flygtransfer tur och retur (avgift tillkommer), conciergetjänster och en bankomat/banktjänster
    • Gästrecensionerna nämner positiva saker om det goda skicket
  • Om rummen
  • Alla rum är individuellt möblerade och erbjuder bekvämligheter som sängtillbehör av högsta kvalitet och inredda terrasser, samt extra förmåner såsom kuddmenyer och luftkonditionering.
  • Du kan också hitta följande bekvämligheter:
    • Duntäcken, extrasängar (avgift tillkommer) och gratis spjälsängar
    • Badrum med gratis toalettartiklar och hårtorkar
    • 43-tums LED-tv med kabelkanaler
    • Kylskåp, frysar och grytor/köksredskap

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Ingen parkering på området
  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt vid schemalagda tider och på begäran mot en tilläggsavgift

Familjevänligt

  • Extrasäng (tilläggsavgift)
  • Kylskåp på rummet
  • Spjälsäng på rummet

Bekvämligheter

  • Uttagsautomat

Gästtjänster

  • Conciergetjänster
  • Städning varje vecka

Utomhus

  • Terrass
  • Trädgård

Tillgänglighetsanpassning

  • Ingen hiss

Mer

  • 1 byggnad
  • 3 våningar
  • Byggdes 2015
  • Platser anvisade för rökning
  • Traditionell arkitektur

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Duntäcke
  • Extrasäng (tilläggsavgift)
  • Gratis spjälsäng
  • Kuddmeny
  • Mörkläggningsgardiner
  • Sängtillbehör av högsta kvalitet

Badrum

  • Badrockar
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Privat badrum
  • Tofflor

Underhållning

  • 43-tums LED-tv med kabelkanaler

Mat och dryck

  • Frys
  • Grytor och köksredskap
  • Kylskåp
  • Minibar

Mer

  • Anslutande rum tillgängliga
  • Enskild inredning
  • Enskild möblering
  • Ingång från loftgång
  • Luftkonditionering
  • Strykjärn/strykbräda på begäran
  • Uppvärmning

Regler

Incheckning

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 19.00.
Sen incheckning i mån av tillgång
Avgift för sen incheckning: EUR 35 för incheckning mellan 21.00 och 00.00
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00

Incheckningsinstruktioner

Boendet erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet 72 timmar innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera hämtning.
Detta boende har ingen reception.
Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner – värden tar emot dig.
Kontakta boendet minst 48 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Om du planerar att ankomma efter 12.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Värd möter dig

Husdjur

Djur ej tillåtna

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Extrasängar finns att hyra för EUR 30.0 per dag.
Boendet erbjuder gratis spjälsängar på begäran.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Stadsskatt: 4.00 EUR per person per natt i upp till 7 nätter. Skatten gäller inte barn under 13 år.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

Extra tillval

  • Avgift för flygtransfer: EUR 40 per fordon (enkel resa, max. antal passagerare 2)
  • Avgift för sen incheckning: EUR 35 för incheckning mellan 21.00 och 00.00
  • Avgift för extrasäng: EUR 30.0 per dag

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: brandsläckare.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Boendet rengörs av städpersonal
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Boendet har inga hissar
Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.

Vanliga frågor och svar

Är Alma Moura Residences husdjursvänligt?

Nej, husdjur är inte tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att bo på Alma Moura Residences?

Enligt uppgifter från den 29 juni 2026, startar priserna från 1 535 kr för en natts vistelse för två vuxna på Alma Moura Residences den 16 juli 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Hur mycket kostar det att parkera vid Alma Moura Residences?

Detta boende har ingen parkering.

Vilka är incheckningstiderna för Alma Moura Residences?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 19.00. Sen incheckning är möjlig 21.00– 00.00 mot en avgift på EUR 35.

Vilken utcheckningstid gäller för Alma Moura Residences?

Utcheckning sker senast klockan 11.00.

Erbjuder Alma Moura Residences flygtransfer?

Ja, transport till/från flygplatsen erbjuds och körs (tillgänglig på begäran). En avgift på EUR 40 per fordon tas ut.

Var ligger Alma Moura Residences?

Detta hotell i Centrala Lissabon ligger tio minuters promenad från São Vicente de Foras kloster och Castelo de São Jorge. Praça do Rossio och Avenida da Liberdade ligger också 2 km härifrån. Cç. S. Vicente hållplats och R. Escolas Gerais hållplats ligger inom två minuters gångavstånd.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.

Recensioner

Recensioner för Alma Moura Residences

9,2

Underbart

9,6

Renlighet

9,2

Läge

9,2

Personal och service

9,2

Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 234 av 353 recensioner
8 - Bra i betyg. 93 av 353 recensioner
6 - Okej i betyg. 15 av 353 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 5 av 353 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 6 av 353 recensioner

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Mervan

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Rent rum, relativt nyrenoverat och centalt i Alfama.
Bodde här 3 nätter i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Lucia

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
I would highly recommend this place to anyone visiting Lisbon and would definitely love to stay again in the future!
Bodde här 6 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Roland

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great
Bodde här 3 nätter i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Janet

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
This apartment is close to several coffee shops and restaurants. It’s fairly easy to get to other areas of Lisbon with by trolley, walking or Bolt. Don’t be daunted by the exterior of the outside gate. It is a little green oasis inside. I’m a 70+ woman traveling solo and felt very comfortable in the neighborhood and on the property.
Bodde här 5 nätter i juni 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gisela

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Place was perfect for my family of 5. Antonio was great and very communicative. Location was on point also.
Bodde här 3 nätter i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Aurelie

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
La résidence est top! Je recommande vraiment et Ana est d’une gentillesse incroyable. Merci à Antonio également pour l’accueil. Le logement est propre et tout y est bien pensé! Je recommande vraiment
Bodde här 3 nätter i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Maisie

Great location!! The number 28 trolley to tour city was steps away. The room was very clean with everything you need. The staff was punctual letting me in, and friendly. I was traveling solo and felt very safe here.
Bodde här 3 nätter i februari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Margaret

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great location!
Bodde här 2 nätter i oktober 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Allison

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Great location

Great location, friendly check-in, clean, and comfortable. We would stay here again.
Bodde här 2 nätter i augusti 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Stephen

Gillade: Renlighet och boendets skick och faciliteter
Great place great location
Bodde här 3 nätter i juni 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Paulo

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Quarto limpo, tudo perfeito
Bodde här 1 natt i november 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Lawrence

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

100% a great stay!

Great room! Wonderful bathroom!! Central location.
Bodde här 3 nätter i oktober 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Andrea

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great customer service. Loved the apartment. Will stay there again.
Bodde här 2 nätter i oktober 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Todd

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great value for the amenities, size and location. Definitely b stay here again.
Bodde här 2 nätter i juni 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Blefourie

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
I had a great stay here. Location was perfect in the quiet area of Alfama but not too far away from everything either. Walkable to a lot of the viewpoints
Bodde här 4 nätter i september 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Erin

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Good location. Plenty of shopping
Bodde här 2 nätter i september 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Evelyne

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Appartement très agréable! Dans le quartier Alfama, près de plusieurs points d’intérêts, près de plusieurs bons restaurants. Un très beau café juste à côté. Lit très confortable.
Bodde här 2 nätter i oktober 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

John

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Excellent property. Spacious, very close to tram 28 stop (couldn’t be closer!) and very clean. If you’re a light sleeper there is a little noise from the tram but this wasn’t an issue for me. Would definitely reccomend
Bodde här 2 nätter i december 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Carl

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
This property was very nice. You can enjoy coffee in the courtyard and walk to many nice small restaurants, cafes and shops.
Corner of residences.
Downtown. And the #28 car takes you to the residences.
Wall Art right down the street.
Bodde här 3 nätter i juli 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Laura

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Super dejligt ophold med meget venlig velkomst fra vært. Vil varmt anbefale det og kommer helt sikkert igen😊 Rigtig fed beliggenhed i hyggelige Alfarma.
Bodde här 4 nätter i juli 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Dominic

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
L'emplacement est parfait, au coeur du quartier, proche de tout. Très grand et propre, c'était parfait.
Bodde här 4 nätter i juli 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Luc

Gillade: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
Good for the Price, spacious, but shows signs of use
Bodde här 1 natt i november 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Byulsaem

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Friendly staff, spacious room with good amenities. It's in a very nice area just off the tram 28 route. Walkabale distance to lots of places but Uber and Bolt are cheap and easy if you don't walk up and down hills.
Bodde här 3 nätter i oktober 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Daisy

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Clean room. Quiet area.
Bodde här 2 nätter i september 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Jerome

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
It’s was perfect. Very good location, friendly terrasse and on the tram 28 circuit.
Bodde här 3 nätter i juli 2025