Cascais City Beach Hotel

3.0-stjärnigt boende

Välj datum för att se priser

Recensioner

9,0 av 10,
Underbart

Populära bekvämligheter

  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
  • Frukost tillgänglig
  • Parkering tillgänglig
  • Tvättjänster
  • Städning
Det nuvarande priset är 1 877 kr
inklusive skatter och avgifter
6 juli – 7 juli

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 6 av 6 rum

Dubbelrum - tillgänglighetsanpassat

8,0 av 10
Mycket bra
(6 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Standard tvåbäddsrum

9,6 av 10
Enastående
(14 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Deluxe dubbelrum

  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Tvåbäddsrum Deluxe

  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Classic trippelrum

8,8 av 10
Utmärkt
(3 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 3 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Standard dubbelrum

9,2 av 10
Underbart
(7 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Du kanske även gillar

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Cascais City Beach Hotel ligger centralt och nära stranden i Cascais. Palácio Nacional de Sintra och Palácio Nacional da Pena är viktiga sevärdheter, och vackra naturupplevelser kan du få i området kring Guincho strand och Carcavelos-stranden. Har du tänkt gå på ett evenemang eller se en match när du är i stan? Kolla upp vad som är på gång på Manuel Possolo Hippodrom. Annars kan du få en riktigt trevlig utekväll på Cascais Miragem. Gå till vår reseguide för Cascais
Karta
Avenida Valbom 14, Cascais, 2750-508

I närheten

  • En strand där folk solar och kopplar av under parasoller, en klippig kustlinje och en bar som heter Praia da Rainha.
    Rainha-stranden
    2 min till fots - 0.2 km
  • En välbesökt strand där folk kopplar av och solar, en historisk byggnad i bakgrunden och en klarblå himmel.
    Ribeiras strand
    3 min till fots - 0.3 km
  • En småbåtshamn med förtöjda båtar, en fyr och en kuststad med byggnader och palmer.
    Cascais småbåtshamn
    10 min till fots - 0.9 km
  • En sandstrand med kristallklart blått vatten, en stenpir och historiska byggnader i bakgrunden.
    Tamariz strand
    6 min med bil - 3.3 km
  • Cascais Citadel
    8 min till fots - 0.7 km

Ta sig runt

  • Cascais station – 2 minuters promenad
  • Cascais (CAT) - 23 min med bil

Restauranger

  • Jardim dos Frangos
    1 min till fots
  • McDonald's
    2 min till fots
  • Casa Portuguesa do Pastel de Bacalhau
    3 min till fots
  • O'Luain's Irish Pub
    1 min till fots
  • A Económica de Cascais
    2 min till fots

Om boendet

Cascais City Beach Hotel

  • Hotell i centrum
  • Cascais City Beach Hotel erbjuder bekvämligheter som en terrass och kemtvätt/tvättjänster. Som gäst kan du hålla dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Du kan även se fram emot förmåner som följande:
    • Parkering (avgift tillkommer), flygtransfer tur och retur (avgift tillkommer) och en hiss
    • En rökfri anläggning, ett värdeförvaringsskåp i receptionen och conciergetjänster
    • En dygnet runt-öppen reception, bagageförvaring och flerspråkig personal
    • Recensionerna från gäster nämner positiva saker om den hjälpsamma personalen
  • Om rummen
  • Samtliga rum hos Cascais City Beach Hotel erbjuder detaljer som laptopanpassade värdeförvaringsskåp och luftkonditionering, samt ytterligare bekvämligheter såsom gratis wi-fi och ljudisolering.
  • Dessutom hittar du följande bekvämligheter:
    • Badrum med duschar och gratis toalettartiklar
    • Platt-tv med digitalkanaler
    • Kaffe- och tebryggare, uppvärmning och daglig städning

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt vid schemalagda tider och på begäran mot en tilläggsavgift
  • Parkering på området (EUR 20 per dag)
  • Begränsad parkering på området

Att göra

  • Tv i allmänna utrymmen

Familjevänligt

  • Ljudisolerade rum

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Reception öppen dygnet runt
  • Varuautomat
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Conciergetjänster
  • Flerspråkig personal
  • Kemtvätt/tvättservice
  • Städning varje dag

Utomhus

  • Terrass

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Hiss
  • Tillgänglighetsanpassat (kan finnas begränsningar)

Mer

  • Rökning ej tillåten

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls
  • Mörkläggningsgardiner

Badrum

  • Dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Privat badrum

Underhållning

  • Platt-tv med digitala kanaler

Mat och dryck

  • Gratis vatten på flaska
  • Minibar
  • Te-/kaffebryggare

Mer

  • Elektriska adapters
  • Laptopanpassat värdeförvaringsskåp
  • Ljudisolerade rum
  • Luftkonditionering
  • Skrivbord
  • Strykjärn/strykbräda
  • Telefon
  • Uppvärmning

Regler

Incheckning

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 05.30.
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00
Kontaktfri utcheckning erbjuds

Incheckningsinstruktioner

Gäster erbjuds transport från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet med reseinformation i förväg med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

Djur ej tillåtna (assistanshundar välkomna utan avgift)

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Stadsskatt: 4.00 EUR per person per natt i upp till 7 nätter. Skatten gäller inte barn under 13 år.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

Extra tillval

  • Avgift för flygtransfer: EUR 50 (enkel resa)
  • Parkeringsavgift: EUR 20 per dag

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Gäster bör kontakta boendet i förväg för att boka spjälsängar.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: brandsläckare.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Alkohol serveras inte här.

Vanliga frågor och svar

Är Cascais City Beach Hotel husdjursvänligt?

Nej, endast assistanshundar är tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att bo på Cascais City Beach Hotel?

Enligt uppgifter från den 4 juli 2026, startar priserna från 1 877 kr för en natts vistelse för två vuxna på Cascais City Beach Hotel den 6 juli 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Hur mycket kostar det att parkera vid Cascais City Beach Hotel?

Parkering är tillgänglig för EUR 20 per dag. Ett begränsat antal platser finns.

Vilka är incheckningstiderna för Cascais City Beach Hotel?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 05.30.

Vilken utcheckningstid gäller för Cascais City Beach Hotel?

Utcheckning sker senast klockan 11.00.

Erbjuder Cascais City Beach Hotel flygtransfer?

Ja, transport till/från flygplatsen erbjuds och körs (tillgänglig på begäran). En avgift på EUR 50 tas ut, enkel resa.

Var ligger Cascais City Beach Hotel?

Detta hotell i centrala Cascais ligger fem minuters promenad från Rainha-stranden och Praia da Conceição. Ribeiras strand och Duquesas strand ligger också tio minuter härifrån. Cascais station ligger på 2 minuters gångavstånd och till Monte Estoril station promenerar du på 17 minuter.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.

Recensioner

Recensioner för Cascais City Beach Hotel

9,0

Underbart

9,4

Renlighet

8,4

Bekvämligheter

9,2

Personal och service

9,0

Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 184 av 283 recensioner
8 - Bra i betyg. 68 av 283 recensioner
6 - Okej i betyg. 20 av 283 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 8 av 283 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 3 av 283 recensioner

Recensioner

Verifierad recension

6/10 Okej

Rickard

Gillade: Renlighet och boendets skick och faciliteter

Okej hotell

Rent och fräscht hotell, dock så saknade sängarna bäddmadrasser och hade någon form av skyddslakan som var obekvämt och varmt. Frukosten var okej, men påfyllning av maten var under all kritik. Personalen var fantastiskt trevliga och tillmötesgående
Bodde här 1 natt i juli 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillrs

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Close to attractions
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

andrea

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
So close to the beach, restaurants, bars and Tapa stands, very safe area, alert and caring staff .... it is a pleasure to give a TOP review ... solo travler. Very nice breakfast.
Bodde här 3 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Ana María

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Todo muy bien.
Bodde här 1 natt i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Telma

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Ok
Bodde här 2 nätter i februari 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

chris

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Good hotel, good value, perfect spot
Bodde här 1 natt i juli 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Paula

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Great location, helpful front desk personnel and an adequate breakfast.
Bodde här 4 nätter i januari 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Tamara

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Breakfast is good.
Bodde här 2 nätter i september 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gisela

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
In the heart of Cascais but in a quiet street steps away from the train station, Honest Greens, Santini Ice Cream and much more. Hotel staff is friendly and breakfast has the essentials. It’s my #1 choice in Hotel when I go to Cascais. The price is perfect also.
Bodde här 3 nätter i oktober 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

ana

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great property, staff are great people, close to restaurants, clean
Bodde här 2 nätter i december 2024
Verifierad recension

8/10 Bra

Anthony

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Nice hotel in a good central location,the staff were friendly and helpful.
Bodde här 1 natt i mars 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

JOSEPH

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

In the heart of Cascais

Excellent hotel
Bodde här 3 nätter i mars 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Baltazar

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Perfect stay, central , clean etc
Bodde här 1 natt i april 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Andrew

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Good value for money hotel
Bodde här 2 nätter i april 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

natalia

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Loved this hotel - would recommend.
Bodde här 2 nätter i september 2023
Verifierad recension

8/10 Bra

JOHN

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great location.
Bodde här 6 nätter i november 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

WEIMIN

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Good buffet breakfast choice and clean facilities. Paid Parking is limited but staff is friendly and helpful in assisting with parking.
Bodde här 1 natt i oktober 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Todd

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Great location and very friendly and helpful staff. Very nice breakfast too.
Bodde här 1 natt i september 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Umaro

Clean, quiet and excellent breakfast
Bodde här 2 nätter i september 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Dr RItaRae

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Lovely hotel in the center Of old town close to the beach is and very modern with lovely staff
Bodde här 5 nätter i juli 2024
Verifierad recension

4/10 Dåligt

Emily

Gillade: Renlighet
Gillade inte: Boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
The hotel overall was
Bodde här 1 natt i maj 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

kathryn

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Perfect lovation close to train station and beach
Bodde här 2 nätter i maj 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Carla

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great location and the staff was very friendly and helpful.
Bodde här 3 nätter i juli 2023
Verifierad recension

8/10 Bra

David

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Location

Great location with easy access to everything
Bodde här 5 nätter i maj 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Maria

Gillade: Bekvämligheter
Great location; very central to restaurants, stores and the Bay
Bodde här 6 nätter i september 2023