TRAN.SCENDER HOTEL Yokohama

Boendeklass: 3.5

Välj datum för att se priser

Recensioner

9,4 av 10,
Enastående
Det nuvarande priset är 1 189 kr
26 okt. – 27 okt.

Populära bekvämligheter

  • Gratis wi-fi
  • Frukost tillgänglig
  • Bar
  • Städning
  • Reception dygnet runt

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 10 av 10 rum

Tvåbäddsrum - icke-rökare (Moderate)

  • 23 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 stora enkelsängar

Rum - icke-rökare (Moderate Semi Double)

  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 stor enkelsäng

Superior dubbelrum - icke-rökare

  • 23 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng

Superior tvåbäddsrum - icke-rökare

9,6 av 10
Enastående
(5 recensioner)
  • 30 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 queensize-sängar

Premier tvåbäddsrum - icke-rökare

8,0 av 10
Mycket bra
(1 recension)
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 queensize-sängar

Premier-rum - icke-rökare (Bank)

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • 39 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 4 stora enkelsängar

Svit - icke-rökare (Bank)

  • 1 sovrum
  • 8 sovplatser
  • 4 queensize-sängar

Familjesvit - icke-rökare

  • 41 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 queensize-säng

Rum - icke-rökare (Universal)

  • 36 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 queensize-sängar

Hus - icke-rökare

  • 137 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 6 sovplatser
  • 2 kingsize-sängar och 2 futoner (enkla)
Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

TRAN.SCENDER HOTEL Yokohama ligger i Centrala Yokohama, ett område i Yokohama. Vackra naturupplevelser kan du få i området kring Tokyo Bay och Yamashita-parken, och du kan även besöka turistattraktioner som Yokohama Cosmo World och Anpanmans museum. Sugen på ett evenemang eller en match? Kolla upp vad som är på gång på Yokohama-stadion eller K-Arena Yokohama. Gå till vår reseguide för Yokohama
Karta
81-3 Yamashitacho, Naka Ward, Yokohama, Kanagawa, 231-0023

I närheten

  • En livlig stadsgata med fotgängare, en iögonfallande skulptur i form av en valvöppning och kommersiella byggnader.
    Motomachis shoppinggata
    3 min till fots - 0.3 km
  • En park med ett stort träd, en gångstig och ett fartyg som ligger förtöjt i bakgrunden.
    Yamashita-parken
    5 min till fots - 0.4 km
  • En väl upplyst bro med en stadsbild i bakgrunden.
    Tokyo Bay
    6 min till fots - 0.6 km
  • En stor stadion med en blå och vit färgskala, där texten "VAR EN STJÄRNA, FÖRVIRKLIGA DIN DRÖM" och "YOKOHAMA" syns.
    Yokohama-stadion
    10 min till fots - 0.9 km
  • En stor byggnad i rött tegel med en balkong och ett mindre torn.
    Red Brick Warehouse
    17 min till fots - 1.5 km

Ta sig runt

  • Ishikawacho station – 10 minuters promenad
  • Motomachi-Chukagai station – 4 minuters promenad
  • Tokyo (HND-Haneda) - 28 min med bil

Restauranger

  • サンマルクカフェ
    1 min till fots
  • 上海小龍包専門店 鵬天閣 新館
    2 min till fots
  • 江戸清 大通り店
    1 min till fots
  • カフェ・ベローチェ
    1 min till fots
  • 謝甜記
    2 min till fots

Om boendet

TRAN.SCENDER HOTEL Yokohama

  • Detta hotell nära Yokohama-stadion
  • TRAN.SCENDER HOTEL Yokohama ligger nära Red Brick Warehouse och Yokohama Cosmo World, och erbjuder en bar. Håll dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Detta hotell erbjuder även följande förmåner:
    • Taiwanesisk frukost (tilläggsavgift), bagageförvaring och en rökfri anläggning
    • Flerspråkig personal, en hiss och en dygnet runt-öppen reception
  • Om rummen
  • Alla rum hos TRAN.SCENDER HOTEL Yokohama erbjuder bekvämligheter som gratis wi-fi och värdeförvaringsskåp.
  • Du hittar även följande bekvämligheter:
    • Badkar eller duschar, hårtorkar och schampo
    • 50-tums platt-tv med digitalkanaler
    • Minikylskåp, uppvärmning och daglig städning

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Wi-fi-hastighet på rummet: 50+ Mbps

Parkering och transport

  • Ingen parkering på området

Mat och dryck

  • Taiwanesisk frukost tillgänglig dagligen 07.00–11.00 mot en avgift: JPY 2 970 för vuxna ochJPY 2 970 för barn
  • En bar/lounge

Familjevänligt

  • Minikylskåp

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Reception öppen dygnet runt

Gästtjänster

  • Flerspråkig personal
  • Städning varje dag

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Hiss (120 centimeter bred dörr)
  • Tillgänglighetsanpassat (kan finnas begränsningar)
  • Tunn matta i rum

Mer

  • Rökning ej tillåten

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Duntäcke
  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Badkar eller dusch
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Schampo
  • Tandborste och tandkräm
  • Toalettpapper
  • Tofflor

Underhållning

  • 50-tums platt-tv med digitala kanaler

Mat och dryck

  • Minikylskåp

Mer

  • Skrivbord
  • Uppvärmning
  • Värdeförvaringsskåp

Regler

Incheckning

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 02.00.

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00

Incheckningsinstruktioner

Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

Djur ej tillåtna

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Barn på upp till 5 år bor gratis i förälderns eller vårdnadshavarens rum, vid bruk av ordinarie sängar.

Betalningstyper

  • American Express
  • Diners Club
  • JCB International
  • MasterCard
  • Visa

Viktig information

Extra tillval

  • Avgift för taiwanesisk frukost: JPY 2970 för vuxna och JPY 2970 för barn

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort och kontanter.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Det japanska ministeriet för hälsa, arbetsmarknad och välfärd kräver att alla internationella besökare uppger sitt passnummer och sin nationalitet när de registrerar sig på ett boende av något slag (gästgiveri, hotell, motell osv.). Dessutom måste innehavaren av boendet ta fotokopior av passen tillhörande alla gäster som registrerar sig och arkivera kopiorna.

Vanliga frågor och svar

Är TRAN.SCENDER HOTEL Yokohama husdjursvänligt?

Nej, husdjur är inte tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att bo på TRAN.SCENDER HOTEL Yokohama?

Enligt uppgifter från den 19 okt. 2026, startar priserna från 1 189 kr för en natts vistelse för två vuxna på TRAN.SCENDER HOTEL Yokohama den 26 okt. 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Hur mycket kostar det att parkera vid TRAN.SCENDER HOTEL Yokohama?

Detta boende har ingen parkering.

Vilka är incheckningstiderna för TRAN.SCENDER HOTEL Yokohama?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 02.00. Det går inte att checka in efter angivna tider.

Vilken utcheckningstid gäller för TRAN.SCENDER HOTEL Yokohama?

Utcheckning sker senast klockan 11.00.

Var ligger TRAN.SCENDER HOTEL Yokohama?

Detta hotell ligger i Centrala Yokohama, mindre än 2 km från Yokohama-stadion, Red Brick Warehouse och Yokohama Cosmo World. Anpanmans museum och K-Arena Yokohama ligger dessutom 5 km härifrån. Motomachi-Chukagai station ligger på 4 minuters gångavstånd och till Nihon-odori station promenerar du på 9 minuter.

Recensioner

Recensioner för TRAN.SCENDER HOTEL Yokohama

9,4

Enastående

9,8

Renlighet

9,4

Bekvämligheter

9,8

Personal och service

9,6

Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 34 av 48 recensioner
8 - Bra i betyg. 12 av 48 recensioner
6 - Okej i betyg. 2 av 48 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 0 av 48 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 0 av 48 recensioner

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great location
Bodde här 2 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great stay! Highly recommend.
Bodde här 2 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
TOUJI サウナが凄く気持ち良くリフレッシュ出来て良かった。
Bodde här 1 natt i augusti 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
スタッフは若い女性が多く、外国人の方へも英語で対応されていて、素晴らしい接客でした。ベッドメイキングも室内清掃も丁寧にされており、気持ちよく宿泊出来ました。ただ、サウナのシャワールームがカビ臭かったのと、上の階で子供が走り回る足音が夜遅くまで続いたのが残念な点でした。
Bodde här 2 nätter i augusti 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Wonderful modern hotel - the room are spacious and comfortable with the absolute best set up for families : 4 large independent beds ! Great location in Chinatown, near the waterfront and restaurants.
Bodde här 1 natt i juni 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
お部屋も快適で、サウナがよかった!朝に入って整いました
Bodde här 1 natt i augusti 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Clean room, close to Chinatown. Great amenities.
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
また泊まります。
Bodde här 2 nätter i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
ロフトスイート最高でした
Bodde här 1 natt i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
横浜中華街の中にあり、立地も良く客室も綺麗。スーツケースも預かってくれるのでとても助かりました。次回の旅行ても、また利用したいと思います。
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Everything. Close to everything you want. Walking distance.
Bodde här 1 natt i juni 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Conveniently located in the Chinatown district, just a few minutes' walk from a station. It's new and clean. The staff were friendly and helpful. The breakfast was unique and tasty. Although it’s a small hotel with oddly shaped rooms and no views, I still felt comfortable. The complimentary water in the fridge was nice.
Bodde här 1 natt i juli 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
立地もよく、外は賑わっていても部屋は静かでとても落ち着きました。また部屋も十分な広さがあり、ゆったりくつろげました。
Bodde här 3 nätter i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
This is the best hotel I have ever stayed in. The staff was kind and very accommodating. The rooms were comfortable. The location is perfect. So many places to eat and shop in the area. The train station is nearby. I will be staying here again.
Bodde här 3 nätter i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
Everything was perfect!
Bodde här 1 natt i februari 2026
Verifierad recension

6/10 Okej

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Gillade inte: Bekvämligheter
Pillow wasn’t soft and comfortable. Not enough space for luggage’s. Hotel was nice and clean.
Bodde här 3 nätter i juni 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Absolutely lovely room! Very spacious, clean, big and comfy beds. Great lounge area and beautiful bathrooms. Hotel is conveniently located right next to China Town and only a short walk to the harbour. Spoilt for choice for dinner options or snacks and some good shopping too. The only downside with the room is the skylight which even with its inbuilt blind drawn across, lets in WAY to much light in the morning, which is very early if it’s the summer months.
Bodde här 1 natt i juni 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
あまり食べたことの無いメニューだったので新鮮でした
Bodde här 1 natt i mars 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet och bekvämligheter
客室も綺麗で清潔感があり、新しめでした。4人で一室に泊まれるホテルは中々ないので今後も重宝すると思います。
Bodde här 1 natt i januari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
客室は清潔ですしスタッフの方のご対応も大変心地よかったです!朝食も美味しかった。 中華街のどまんなかなので中華街、みなとみらいへのアクセスがとても良いです! 一点だけ、部屋の防音が少し弱いようで、廊下にいると部屋からの音が結構漏れていました。
Bodde här 1 natt i december 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Didn’t know they offered airport shuttle. This would have been convenient if we knew as we booked a private car. The hotel was great, we only had a brief stay to refresh between a cruise and flight home. The staff were helpful and the check out process was quick and convenient.
Bodde här 1 natt i mars 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Very convenient location & easy to find public transport ( train & bus). Good access to nearby areas. Too bad there is scheduled off for 2 hrs. of the hotel that we stay on 1st day. Space is bit small for 4 adults. Amenities are pretty new as they just opened last Nov. As the location is within China town, expect to have little street sound, even in the early morning even though already have the sound proof windows. Staffs are all excellent & helpful + very friendly. Bravo to the staffs!
Bodde här 3 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
While the hotel is located in a busy neighborhood, once you step inside the facility, there is a sense of calmness. You are made to feel safe and relaxed. We used their sauna while we were there. It was a relaxing private experience. We really enjoyed it. The staff went out of their ways to make us feel comfortable. It was like going to a spa. Our room was spacious for our family of four. Besides two large beds, there was a sitting area with a sofa and a coffee station. There was no closet, but there was a coat rack. I think that space could be better utilized by turning it into a closet for luggage storage. The washroom was of a good size. The decor was minimalist. I don’t know if it was intentional, but the shower curtain was a little short, and there was no curbs to the shower, so every time someone showered, the whole washroom floor got wet. Also, the sinks were quite small, in relation to the rest of the room. Overall, we enjoyed the hotel’s location. The staff were friendly and welcoming, we had a good experience.
Bodde här 2 nätter i augusti 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
ホテルはもちろん客室も洗面台も浴室も水滴も水垢もなく本当に綺麗でした。 照明もセンスが良く可愛くシンプルで素敵なお部屋でした。 寝具やタオルもホテル特有の湿った匂いもなくとても快適に過ごせました。 ミストサウナも暑過ぎずスッキリ整う感じで個室で良かったです。 ただ一つ気になったのは、洗面台とトイレが一緒なので臭いや、トイレ使用時に洗面台を利用できないなど少し不便をかんじました。 お風呂に入った後は換気が不十分なのかトイレと洗面台の下の床が拭かなければ濡れてしまうのも気になりました。 それ以外はコスパも良くとても良かったです。 中華街からも近く良かったです。
Bodde här 1 natt i februari 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
まだ新しいので清潔です。
Bodde här 1 natt i november 2025