Hotel Embassy Suites

Boendeklass: 2

Välj datum för att se priser

Recensioner

2,0 av 10,

Populära bekvämligheter

  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Städning
  • Reception dygnet runt

Du kanske även gillar

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Hotel Embassy Suites ligger i Kurla, ett område i Mumbai. Gateway of India och Bandra Fort är lokala sevärdheter, och den som vill uppleva olika aktiviteter kan besöka Carter Road Promenade och Worli Sea Face Promenade. Har du tänkt gå på ett evenemang eller se en match när du är i stan? Kolla upp vad som är på gång på Andheri Sports Complex eller The National Sports Club Of India. Gå till vår reseguide för Mumbai
Karta
LBS Marg Kurla West, Mumbai, MH, 400070

I närheten

  • USA:s generalkonsulat
    18 min till fots - 1.6 km
  • Nita Mukesh Ambani Cultural Centre
    6 min med bil - 1.1 km
  • MMRDA Grounds
    6 min med bil - 3.8 km
  • Jio World Convention Centre
    7 min med bil - 1.4 km
  • Phoenix Market shoppingcenter
    8 min med bil - 3.1 km

Ta sig runt

  • Kurla Station – 15 minuters promenad
  • Lokmanya Tilak Terminus Station – 3 min med bil
  • Chhatrapati Shivaji International Airport (BOM) - 26 min med bil

Restauranger

  • Hitchki
    16 min till fots
  • Deluxe Restaurant
    3 min till fots
  • Sansar Restaurant
    12 min till fots
  • Trèsind Mumbai
    13 min till fots
  • Ram Mahal Hotel
    12 min till fots

Om boendet

Hotel Embassy Suites

  • Hotell i Kurla
  • Hotel Embassy Suites erbjuder allt du behöver. Som gäst kan du hålla dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Du kan även se fram emot förmåner som följande:
    • Gratis vanlig parkering
    • En dygnet runt-öppen reception
  • Om rummen
  • Samtliga 89 rum hos Hotel Embassy Suites kan erbjuda bekvämligheter som gratis wi-fi.

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Wi-fi-hastighet på rummet: 50+ Mbps
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Bekvämligheter

  • Reception öppen dygnet runt

Gästtjänster

  • Städning varje dag

Tillgänglighetsanpassning

  • Ingen hiss

Regler

Incheckning

Checka in från: 11.00. Checka in fram till: när som helst.
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 10.00

Incheckningsinstruktioner

Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

Djur ej tillåtna

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.

Viktig information

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kontanter.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Boendet har inga hissar

Vanliga frågor och svar

Är Hotel Embassy Suites husdjursvänligt?

Nej, husdjur är inte tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att parkera vid Hotel Embassy Suites?

Vanlig parkering är gratis på det här boendet.

Vilka är incheckningstiderna för Hotel Embassy Suites?

Checka in från: 11.00. Checka in fram till: när som helst.

Vilken utcheckningstid gäller för Hotel Embassy Suites?

Utcheckning sker senast klockan 10.00.

Var ligger Hotel Embassy Suites?

Detta hotell i Kurla ligger mindre än 2 km från USA:s generalkonsulat, Nita Mukesh Ambani Cultural Centre och Jio World Convention Centre. MMRDA Grounds och Phoenix Market shoppingcenter ligger också 3 km härifrån. Kurla Station ligger på 15 minuters gångavstånd.