Hotel Harbour View

3.5-stjärnigt boende

Välj datum för att se priser

Recensioner

8,4 av 10,
Mycket bra

Populära bekvämligheter

  • Restaurang
  • Frukost tillgänglig
  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
  • Bar
  • Tvättjänster

Rumsalternativ

Deluxe Tranquil Sleep Room

10,0 av 10
Enastående
(2 recensioner)
  • 16 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 enkelsäng ELLER 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Superior Deluxe Tranquil Sleep Room

8,8 av 10
Utmärkt
(6 recensioner)
  • 22 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 enkelsäng ELLER 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Deluxe Sea Facing Room

9,8 av 10
Enastående
(7 recensioner)
  • Utsikt mot havet
  • 14 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 enkelsäng ELLER 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Superior Deluxe Balcony Sea Facing Room

9,0 av 10
Underbart
(2 recensioner)
  • Utsikt mot havet
  • 24 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 enkelsäng ELLER 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Du kanske även gillar

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Hotel Harbour View ligger i Colaba, ett område i Mumbai. Gateway of India är en viktig sevärdhet, och för den som gillar att shoppa rekommenderas Colaba Causeway och Mohammed Ali Road. Har du tänkt gå på ett evenemang eller se en match när du är i stan? Kolla upp vad som är på gång på Maharashtra State Lawn Tennis Association eller Brabourne Stadium. Gå till vår reseguide för Mumbai
Karta
25 PJ Ramchandani Marg, Apollo Bandar, Colaba, Mumbai, Maharashtra, 400001

I närheten

  • En historisk byggnad med kupoler och välvda fönster, belägen vid ett vattendrag där det finns båtar.
    Front Bay
    1 min till fots - 0.0 km
  • En livlig utomhusmarknad där folk handlar och säljer varor, en vagn full med korgar och en molnig himmel.
    Colaba Causeway
    3 min till fots - 0.3 km
  • Gateway of India, ett stort monument i form av en stenbåge, och Taj Mahal Palace Hotel, vars fasad speglas i vattnet.
    Gateway of India
    6 min till fots - 0.6 km
  • En historisk byggnad med en stor kupol och en detaljerad arkitektur, omgiven av välskött grönska och palmer.
    Chhatrapati Shivaji Maharaj Museum
    12 min till fots - 1.1 km
  • En stadsbild i nattljus med en svängd väg som leder till en strand, upplysta byggnader och ett lugnt hav.
    Marine Drive
    4 min med bil - 2.0 km

Ta sig runt

  • Churchgate Station – 3 min med bil
  • CSMT Station – 4 min med bil
  • Chhatrapati Shivaji International Airport (BOM) - 68 min med bil

Restauranger

  • Fariyas Hotel
    5 min till fots
  • Sea Lounge
    4 min till fots
  • Modern juice centre
    2 min till fots
  • Kuckeliku Breakfast House
    2 min till fots
  • Golden Dragon
    5 min till fots

Om boendet

Hotel Harbour View

  • Detta hotell ligger nära Colaba Causeway
  • Hotel Harbour View ligger i närheten av Gateway of India och erbjuder en takterrass, kemtvätt/tvättjänster samt en bar. Alla gäster har tillgång till gratis wi-fi på rummet samt en restaurang.
  • Du kan även räkna med förmåner som följande:
    • Komplett frukost (tilläggsavgift), flygtransfer tur och retur (avgift tillkommer) och bagageförvaring
    • En dygnet runt-öppen reception, gratis dagstidningar och conciergetjänster
    • En hiss och ett värdeförvaringsskåp i receptionen
    • Gästrecensionerna nämner positiva saker om den hjälpsamma personalen
  • Om rummen
  • Alla gästrum hos Hotel Harbour View kan ståta med förmåner som luftkonditionering, samt extra bekvämligheter såsom gratis wi-fi och värdeförvaringsskåp.
  • Du kan också räkna med följande bekvämligheter i alla rum:
    • Badrum med duschar och gratis toalettartiklar
    • 42-tums platt-tv med kabelkanaler
    • Kylskåp, vattenkokare och takfläktar

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Ingen parkering på området
  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt på begäran mot en tilläggsavgift

Mat och dryck

  • Komplett frukost tillgänglig dagligen 07.00–10.30 mot en avgift: INR 700 per person
  • En bar/lounge
  • En restaurang

Familjevänligt

  • Extrasäng (tilläggsavgift)
  • Kylskåp på rummet
  • Ljudisolerade rum
  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Gratis dagstidningar i lobbyn
  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättmöjligheter
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Conciergetjänster
  • Kemtvätt/tvättservice
  • Städning varje dag
  • Uppbäddningsservice

Utomhus

  • Takterrass

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Hiss
  • Tillgänglighetsanpassad flygplatstransfer
  • Tillgänglighetsanpassad gång till hiss
  • Väl upplyst gång till ingången

Mer

  • Platser anvisade för rökning (böter kan tillämpas)

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Extrasäng (tilläggsavgift)
  • Lakan tillhandahålls
  • Mörkläggningsgardiner

Badrum

  • Dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Privat badrum

Underhållning

  • 42-tums platt-tv med kabelkanaler

Mat och dryck

  • Begränsad rumsservice
  • Elektrisk vattenkokare
  • Kylskåp
  • Te-/kaffebryggare

Mer

  • Anslutande rum tillgängliga
  • Ljudisolerade rum
  • Luftkonditionering
  • Skrivbord
  • Strykjärn/strykbräda på begäran
  • Takfläkt
  • Telefon
  • Värdeförvaringsskåp

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 00.00.
Sen incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00
Kontaktfri utcheckning erbjuds

Incheckningsinstruktioner

Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du planerar att ankomma efter 23.30 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

Djur och assistanshundar ej tillåtna

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Extrasängar finns att tillgå.
Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

  • Avgift för komplett frukost: INR 700 per person (ungefärligt pris)
  • Avgift för flygtransfer: INR 1785 per fordon (enkel resa, max. antal passagerare 6)
  • Avgift för flygtransfer per barn: INR 1785 (enkel resa), (ålder från 1 till 5 år)
  • Extrasängar finns tillgängliga mot en tilläggsavgift

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort; ingen kontantbetalning.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: brandsläckare.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Djur och assistanshundar är ej tillåtna.

Vanliga frågor och svar

Är Hotel Harbour View husdjursvänligt?

Nej, husdjur är inte tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att parkera vid Hotel Harbour View?

Detta boende har ingen parkering.

Vilka är incheckningstiderna för Hotel Harbour View?

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 00.00. Sen incheckning är möjlig under begränsade tider.

Vilken utcheckningstid gäller för Hotel Harbour View?

Utcheckning sker senast klockan 11.00.

Erbjuder Hotel Harbour View flygtransfer?

Ja, transport till/från flygplatsen erbjuds och körs (tillgänglig på begäran). En avgift på INR 1785 per fordon tas ut.

Var ligger Hotel Harbour View?

Detta hotell i Colaba ligger tio minuters promenad från Colaba Causeway och Gateway of India. Marine Drive ligger 2,2 km härifrån. Churchgate Station ligger på 25 minuters gångavstånd.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.

Recensioner

Recensioner för Hotel Harbour View

8,4

Väldigt bra

8,6

Renlighet

9,2

Läge

8,4

Personal och service

8,2

Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 105 av 220 recensioner
8 - Bra i betyg. 74 av 220 recensioner
6 - Okej i betyg. 26 av 220 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 6 av 220 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 9 av 220 recensioner

Recensioner

Verifierad recension

8/10 Bra

M

Gillade: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
ムンバイに行く時は空室があれば、ここに泊まります。海側ではない部屋は、深夜まで賑やかな音が気にならなくて良かった。いつものようにスタッフさんは、親切でした。朝食は美味しいです。卵料理を選べます。マサラオムレツが、最高に美味しいので食べてみてください。
Bodde här 5 nätter i april 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Bernd

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Nice decorated room. The cornerroom 301 has a small balcony with side view to the Gateway of India
Bodde här 5 nätter i februari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Chris

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Excellent hotel

Really lovely hotel close to the main sights. The Breakfast cafe view is especially outstanding.
Bodde här 3 nätter i oktober 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Fershid

Gillade: Renlighet och bekvämligheter
Excellent location, room, breakfast, and overall service. Highly recommend to the folks who enjoy boutique hotels with a unique atmosphere.
Bodde här 9 nätter i augusti 2024
Verifierad recension

8/10 Bra

Deb

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great location, stagf really helpful, rooftop bar/restaurant a definite plus!
Bodde här 4 nätter i december 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Katherine

Gillade: Personal och service och boendets skick och faciliteter
We love staying here every time we visit Mumbai.
Bodde här 9 nätter i maj 2023
Verifierad recension

8/10 Bra

David

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
great location we had a balcony room with sea view which was ideal
Bodde här 3 nätter i mars 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Maria

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
The property was a great value in good location.
Bodde här 4 nätter i oktober 2023
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Artur

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great location, great view of the bay
Bodde här 3 nätter i maj 2024
Verifierad recension

4/10 Dåligt

John

Location good, room not that great. Better get room somewhere else and take uber to india gate. I booked due to proximity to India gate.
Bodde här 2 nätter i augusti 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

shubhadeep

Gillade: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
Yes
Bodde här 2 nätter i december 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Andrew

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Room, especially the bathroom was a little dated and needs redecorating. The bed linen was also old and needs replacing. However, the staff were brilliant and the food was excellent.
Bodde här 2 nätter i november 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Wendy

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Brilliant hotel for a short stay in Mumbai. Reception staff helpful.
Bodde här 2 nätter i mars 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

roland

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Only international standard hotel in 3 weeks in India Superb shower Tasteful decorated room V good breakfast with magnificent views of the harbour
Bodde här 3 nätter i mars 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Vasant

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Nice little gem in great area.
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Rhiannon

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Nice modern hotel room, lovely view of the harbour
Bodde här 3 nätter i november 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Amanda

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Very comfortable rooms and such friendly, helpful, charming staff. The Bay View restaurant at the hotel also has wonderful harbour views, fabulous food and lovely staff. I highly recommend this place.
Bodde här 4 nätter i december 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

FERNANDO

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Nice hotel, helpful staff, clean, good AC, excellent location convenient to everything. Good breakfast on terrace overlooking the bay.
Bodde här 2 nätter i december 2023
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gilberto

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Great hotel in Mumbai, India.

It is an excellent hotel close to the Gate to India—beautiful view of the harbor and very friendly crew.
Bodde här 2 nätter i april 2024
Verifierad recension

6/10 Okej

Christine

Gillade: Renlighet
While this hotel is pretty average, the location on the harbor is first rate. Also the rooftop restaurant is great - the views, the food and the staff.
Bodde här 3 nätter i december 2023
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

suk wah

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Our second stay here. We love everything about it. Location, condition, view, food, service and so much more.
Bodde här 2 nätter i oktober 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Prakash

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Good place to stay.

Friendly staff and helpful.
Bodde här 1 natt i oktober 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Ben

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Great hotel in heart of Mumbai

Super experience, staff are so helpful.
Bodde här 1 natt i december 2023
Verifierad recension

8/10 Bra

Jenny

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Enjoyed our stay at Harbour View. We ate at the restaurant and the food was delicious and the staff extremely helpful and efficient. Everyone was very friendly and accommodating.
Bodde här 3 nätter i oktober 2023
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Arfat

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Honeymoon

Excellent service and stay. Was for honeymoon. Treated very nicely
Bodde här 6 nätter i maj 2024