Rich & Free Hotel Kaifeng

3.0-stjärnigt boende

Välj datum för att se priser

Recensioner

9,0 av 10,
Underbart

Populära bekvämligheter

  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
  • Reception dygnet runt
Det nuvarande priset är 416 kr
inklusive skatter och avgifter
20 juli – 21 juli

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 4 av 4 rum

Classic dubbelrum

8,8 av 10
Utmärkt
(12 recensioner)
  • 17 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Classic trippelrum

9,6 av 10
Enastående
(5 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Lyxigt dubbelrum eller tvåbäddsrum

9,0 av 10
Underbart
(2 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 6 sovplatser
  • 2 dubbelsängar
  • Gratis wi-fi

Deluxe fyrbäddsrum

9,0 av 10
Underbart
(2 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 dubbelsängar
  • Gratis wi-fi
Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Rich & Free Hotel Kaifeng ligger centralt i Taipei. Lungshans tempel och Grand Hotel är viktiga sevärdheter, och för den som gillar att shoppa rekommenderas Shilin nattmarknad och Ningxias nattmarknad. Gå på ett evenemang eller se en match på Taipei Arena, och avsätt gärna lite tid för att besöka Taipei Zoo, en av områdets främsta turistattraktioner som du absolut inte får missa. Gå till vår reseguide för Taipei
Se fler pensionat i Taipei
Karta
Sec. 1, Kaifeng St., 41, Taipei, 100

I närheten

  • Ett pagodaliknande torn med flera våningar, utsmyckade takkonstruktioner och röda pelare.
    Taipei 228 minnespark
    4 min till fots - 0.4 km
  • En storslagen hall med ett stort, runt fönster med målat glas, utsmyckade kolonner och ett högt tak.
    National Taiwan Museum
    4 min till fots - 0.4 km
  • En röd och grå valvkonstruktion med ett traditionellt tak, placerad under en bro.
    Taipeis norra port
    4 min till fots - 0.4 km
  • En historisk byggnad med välvda entréer och en flagga på taket.
    Zhongshan Hall
    5 min till fots - 0.4 km
  • En stor, historisk byggnad med ett centralt torn, en symmetrisk fasad och palmer i förgrunden.
    Presidentpalatset
    9 min till fots - 0.8 km

Ta sig runt

  • Taipei centralstation – 7 minuters promenad
  • Taipei tunnelbanestation – 7 minuters promenad
  • Taipei (TSA-Songshan) - 19 min med bil

Restauranger

  • 福州世祖胡椒餅
    2 min till fots
  • 劉山東牛肉麵
    2 min till fots
  • 添財日本料理開封店
    1 min till fots
  • notch咖啡本町店
    2 min till fots
  • 永和豆漿大王
    1 min till fots

Om boendet

Rich & Free Hotel Kaifeng

  • Detta pensionat ligger nära Ningxias nattmarknad
  • Rich & Free Hotel Kaifeng ligger i närheten av Lungshans tempel och har mycket att erbjuda. Som gäst kan du hålla dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Detta pensionat erbjuder även följande förmåner:
    • Flygtransfer tur och retur (avgift tillkommer), en vattenautomat och en rökfri anläggning
    • Bagageförvaring, en dygnet runt-öppen reception och kaffe/te i lobbyn
    • En hiss
  • Om rummen
  • Samtliga gästrum hos Rich & Free Hotel Kaifeng erbjuder detaljer som arbetsyta för laptop och luftkonditionering, samt extra bekvämligheter såsom gratis wi-fi och värdeförvaringsskåp.
  • Du hittar även följande bekvämligheter i alla rum:
    • Badrum med regnduschar och hårtorkar
    • 43-tums tv med digitalkanaler
    • Badbaljor, städning och skrivbord

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Wi-fi-hastighet på rummet: 50+ Mbps
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Ingen parkering på området
  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt (tilläggsavgift)

Mat och dryck

  • Kaffe och te i gemensamma utrymmen

Familjevänligt

  • Badbalja
  • Ljudisolerade rum

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Delad mikrovågsugn
  • Låsbara skåp
  • Reception öppen dygnet runt
  • Vattenautomat

Gästtjänster

  • Byte av handdukar på begäran
  • Städning på begäran

Tillgänglighetsanpassning

  • Hiss (80 centimeter bred dörr)
  • Tjock matta i rum

Mer

  • Rökning ej tillåten

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Dusch
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Privat badrum
  • Regndusch
  • Schampo
  • Tandborste och tandkräm
  • Toalettpapper
  • Tofflor

Underhållning

  • 43-tums tv med digitala kanaler

Mat och dryck

  • Gratis vatten på flaska

Mer

  • Arbetsområde för laptop
  • Ljudisolerade rum
  • Luftkonditionering
  • Skrivbord
  • Värdeförvaringsskåp

Regler

Incheckning

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst.
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00

Incheckningsinstruktioner

Gäster erbjuds transport från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet med reseinformation i förväg med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

Djur ej tillåtna

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Extrasängar finns att hyra för TWD 800.0 per dag.
Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

  • Avgift för flygtransfer: TWD 2100 per fordon (enkel resa, max. antal passagerare 4)
  • Avgift för extrasäng: TWD 800.0 per dag

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: brandsläckare.
Boendet erbjuder inga personliga engångsartiklar, som kammar, badsvampar, rakhyvlar, nagelfilar eller skoputsdukar.
Boendets registreringsnummer 臺北市旅館325-1號
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Vanliga frågor och svar

Är Rich & Free Hotel Kaifeng husdjursvänligt?

Nej, husdjur är inte tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att bo på Rich & Free Hotel Kaifeng?

Enligt uppgifter från den 29 juni 2026, startar priserna från 416 kr för en natts vistelse för två vuxna på Rich & Free Hotel Kaifeng den 20 juli 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Hur mycket kostar det att parkera vid Rich & Free Hotel Kaifeng?

Detta pensionat har ingen parkering.

Vilka är incheckningstiderna för Rich & Free Hotel Kaifeng?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst.

Vilken utcheckningstid gäller för Rich & Free Hotel Kaifeng?

Utcheckning sker senast klockan 11.00.

Erbjuder Rich & Free Hotel Kaifeng flygtransfer?

Ja, transport till/från flygplatsen erbjuds. En avgift på TWD 2100 per fordon tas ut.

Var ligger Rich & Free Hotel Kaifeng?

Detta pensionat i Zhongzheng ligger 15 minuters promenad från Taipeis norra port och Ningxias nattmarknad. Taipei Arena ligger 4,4 km härifrån. Taipei tunnelbanestation ligger på 7 minuters gångavstånd och till Beimen station promenerar du på 7 minuter.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.

Recensioner

Recensioner för Rich & Free Hotel Kaifeng

9,0

Underbart

8,8

Renlighet

8,4

Bekvämligheter

9,4

Personal och service

8,8

Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 81 av 139 recensioner
8 - Bra i betyg. 41 av 139 recensioner
6 - Okej i betyg. 13 av 139 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 4 av 139 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 0 av 139 recensioner

Recensioner

Verifierad recension

8/10 Bra

Kadagattur

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Good location, friendly staff, efficient. No complaints.
Bodde här 5 nätter i maj 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Joe

Gillade: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
Great little hotel near Taipei main station. Super convenient for the train and a short walk to ximen area. Perfect budget option
Bodde här 2 nätter i december 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

ASAMI

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
シンプルなお部屋ですが、必要なものが全部揃っていて、快適に過ごせました。ベッドの頭元を含めコンセントもたくさんあってよかったです。2階の受付の階にコーヒー、ジュース、お菓子もあってチェックイン前後ゆっくりできました。
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

6/10 Okej

RIKAKO

1人で宿泊する分には問題ありません。 お気に入りのマッサージ屋さんも目の前で、何かと行動するにも便利な立地です。 ただ壁が薄めなので、深夜のエレベーターでの出入りや、朝の掃除の音などは聞こえます。 こういうものだよね!位の気持ちで泊まる分には問題ないかと思います。 お部屋もトイレシャワーも問題ありません。
Bodde här 1 natt i juni 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

JUNTA

Gillade: Renlighet
台北駅にも近く便利な立地で良かったです。スタッフの方も対応よく3日間お世話になりました。
Bodde här 3 nätter i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

So Shan

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
..
Bodde här 3 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gina

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Location is very convenient to shopping , night market, and eateries
Bodde här 3 nätter i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Yui

Gillade: Personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
立地がとても良かったです。ホテルにはスナックとドリンクのサービスがあり、楽しめました。シャワーの水圧も良かったです。
Bodde här 3 nätter i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

ROBERT RYAN UY

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Clean and efficient place. Close to everything! Staff are great!
Bodde här 3 nätter i mars 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

AKIRA

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
すぐ下にコンビニがあるのが便利です。
Bodde här 1 natt i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

John McNeil

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Staff ver friendly and helpful
Bodde här 1 natt i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Kaylie

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
The staff were very nice and helpful with check-in and check-out
Bodde här 1 natt i januari 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Nilam

Gillade: Renlighet och boendets skick och faciliteter
Great location and friendly staff.
Bodde här 2 nätter i december 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Lucas Chee Chieng

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Lots of convenience stores and shops nearby, close to Taipei Main Station for transit.
Bodde här 5 nätter i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Chanwoo

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
바로 옆에 패밀리마트도 있어서 매우 편리합니다! 2층에 과자도 제공해주는 카페도 있어서 아주 좋네요. 방도 깨끗합니다!
Bodde här 2 nätter i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Mrs R

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
There's conveniently a Family Mart next door and a 7-11 across the street<3
Bodde här 3 nätter i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Vincent Sanjaya

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Took the airport express — only about 37 minutes — and the hotel is right near Taipei Main Station. One tip: ask ppl in train ststion which exit to use when you get there, because that station is massive and it’s easy to get turned around. I get in around 11pm so most spots nearby were already closed, but there’s a McDonald’s about a 5-minute walk away that stays open late, and there are convenience stores in the area if you just need snacks. Morning is a totally different story — plenty of food options open up, so no issues there. Easy airport access, good location, would stay again.
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Jobelle

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
We stayed as a family of six and rented a two-bedroom unit, which worked well for our group. The space was convenient for a larger family, with enough room for everyone to stay comfortably together. Having two bedrooms made the stay much more practical and relaxing compared to booking separate rooms. The accommodation was a good option for families traveling together and looking for extra space. If you are visiting with children or a bigger group, this setup can make your trip much easier and more enjoyable. I would recommend this place for families who need more room and want the convenience of staying together.
Bodde här 4 nätter i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Elvis

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
職員有禮貌,地點方便
Bodde här 3 nätter i december 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Yuriko

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
立地がよく、どこへ行くにも便利です。
Bodde här 2 nätter i december 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Chang

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Polite staff, nice environment, near to attraction.
Bodde här 2 nätter i januari 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

fu wing

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
地點不用說!很好.房間整體不錯,有準備了一台抽濕機,但電視可以升級一下智能電視,06房型冷氣出風對向睡床,風力調較差別不大,其他沒什麼挑剔的
Bodde här 4 nätter i mars 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gwendolyn

Gillade: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
We appreciated the room’s air conditioning and de-humidifier during a few especially hot days in the city. Hotel is located close to transit and staff was super friendly! Room condition was OK but still comfortable - some peeling wallpaper & stains, towels were somewhat worn. Room was quiet. Overall a good value!
Bodde här 4 nätter i april 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Joanna Patricia

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Convenient location. Walk to night markets. Clean room.
Bodde här 4 nätter i december 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

SUGYEONG

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
1층에 편의점 있고 직원 친절하고 수건도 잘 채워주고 쓰레기도 잘 치워줬어요 시먼딩 메인거리랑 거리가 좀 있어서 왔다갔다하기 힘들었지만 가격대비 아주 괜찮았다고 생각합니다 여러 안 좋은 후기들이 있었지만 저는 겪지못했고 5박6일 잘 지내고 왔어요 도움이 되길 :)
Bodde här 5 nätter i februari 2026