Tam Ky

Reseguide

En livlig fiskeby vid kusten, där solen går ner, med många båtar och människor som sysslar med fiske.
En livlig marknad på stranden där folk säljer och köper fisk från färgglada lådor.
En stor, gammal byggnad av tegel, med en lejonstaty i förgrunden.
En gammal tegelbåge med ett metallgaller, som leder till en gräsklädd äng och ruiner i bakgrunden.
En gammal byggnad av tegel med tre valv och övervuxen vegetation.

Platser att bo på i Tam Ky

Hitta de bästa områdena i Tam Ky för aktiviteterna du gillar mest. Läs mer om Tam Ky
Läs mer om Tam Ky

Dien Ban

Dien Ban är bland annat känt för stränderna och krogarna. Överväg att besöka Thu Bon-floden när du ändå utforskar området.

Centrala Da Nang

Stränderna och den storslagna utsikten mot floden tillhör det som uppskattas mest av dem som åker till Centrala Da Nang. Komplettera din resa med att besöka Con Market eller Da Nang centrum.

Hoi Ans gamla stad

Hoi Ans gamla stad är bland annat känt för de vackra stränderna. Missa inte att besöka Chua Cau och Centrala marknaden Hội An när du ändå är i stan.

Centrala Hoi An

Centrala Hoi An är känt för de historiska sevärdheterna, och du kan besöka berömda sevärdheter som Centrala marknaden Hội An och Chua Cau.

Thăng Bình

Passa på att besöka VinWonders Nam Hoi An när du ändå utforskar Thăng Bình.

Phu Long Tam Ky Hotel & Restaurant

Phu Long Tam Ky Hotel & Restaurant

4.5 out of 5
495 Phan Chau Trinh, Phuong Phuoc Hoa Da Nang
Priset är 262 kr per natt mellan 30 aug. och 31 aug.
262 kr
30 aug. – 31 aug.
inklusive skatter och avgifter
Detta hotell i lyxstil ligger i Tam Ky. Här har du tillgång till gratis frukost, gratis wi-fi och gratis parkeringsservice. De populära sevärdheterna Ho Nguyen ...
9,6/10 Enastående! (9 recensioner)
"Excellent"

Recension från 27 aug. 2026

Phu Long Tam Ky Hotel & Restaurant
Tru by Hilton Tam Ky City Centre

Tru by Hilton Tam Ky City Centre

2 out of 5
Nguyen Du Street, An My Ward Da Nang
Priset är 261 kr per natt mellan 31 aug. och 1 sep.
261 kr
31 aug. – 1 sep.
inklusive skatter och avgifter
Detta hotell för affärsresenären ligger i Tam Ky. Här har du tillgång till gratis frukost, gratis wi-fi och avgiftsfri parkering. De populära sevärdheterna Square ...
9,8/10 Enastående! (6 recensioner)
"This hotel is very clean and staff are courteous. Very nice breakfast as well."

Recension från 13 maj 2026

Tru by Hilton Tam Ky City Centre
Muong Thanh Grand Quang Nam

Muong Thanh Grand Quang Nam

4 out of 5
351A Hung Vuong, Tam Ky Ward Da Nang
Priset är 284 kr per natt mellan 26 sep. och 27 sep.
284 kr
26 sep. – 27 sep.
inklusive skatter och avgifter
Detta hotell med spa ligger i Tam Ky. Här har du tillgång till gratis frukost, gratis wi-fi och avgiftsfri parkering. De populära sevärdheterna Ho Nguyen Du ...
8,8/10 Utmärkt! (90 recensioner)
"너무 낡아서 별로였으며 특히 아침식사는 너무 질어 떨어졌어요 좀더 좋은 호텔에 숙박했으면 좋았을건데 아쉽니요"

Recension från 26 aug. 2026

Muong Thanh Grand Quang Nam
Lägsta pris per natt som vi hittade under de senaste 24 timmarna, baserat på 1 natt för 2 vuxna. Priser och tillgänglighet kan komma att ändras. Ytterligare villkor kan gälla.
Hoiana Residences

Hoiana Residences

5 out of 5
Tay Son Tay Hamlet, Duy Hai Commune Da Nang
Detta lägenhetshotell i lyxstil ligger i Duy Xuyen. Här har du tillgång till gratis frukost, gratis wi-fi och avgiftsfri parkering. De populära sevärdheterna ...
9,6/10 Enastående! (19 recensioner)
"The hotel is part of the Hoiana resort complex, connecting to other hotels and resorts in the same property, there's frequent buggy service between the properties. They also offer free shuttle service to Hoi An Ancient town, as well as airport, making the travel arrangements so much more easier. ..."

Recension från 11 aug. 2026

Hoiana Residences
Jeju Beach Front Villa

Jeju Beach Front Villa

3 out of 5
Trung Thanh, Tam Thanh Da Nang
Denna villa vid stranden ligger i Tam Ky. Här har du tillgång till gratis wi-fi, avgiftsfri parkering och strand. De populära sevärdheterna Tam Thanh Mural Village ...
Jeju Beach Front Villa
Jack Tran's Beachhouse Tam Thanh-The perfect paradise beachhouse family getaway

Jack Tran's Beachhouse Tam Thanh-The perfect paradise beachhouse family getaway

Tam Ky Quang Nam
Denna semesterbostad ligger i Tam Ky. Här har du tillgång till tvättmöjligheter och luftkonditionering. De populära sevärdheterna Tam Thanh Mural Village och ...
Jack Tran's Beachhouse Tam Thanh-The perfect paradise beachhouse family getaway
Lägsta pris per natt som vi hittade under de senaste 24 timmarna, baserat på 1 natt för 2 vuxna. Priser och tillgänglighet kan komma att ändras. Ytterligare villkor kan gälla.

Saker att göra

Städer nära Tam Ky