Hampton Inn by Hilton Toronto Airport Corporate Centre

2.5-stjärnigt boende

Välj datum för att se priser

Recensioner

8,8 av 10,
Utmärkt

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Frukost ingår
  • Gratis flygplatstransfer
  • Husdjursvänligt
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
Det nuvarande priset är 1 298 kr
inklusive skatter och avgifter
26 juli – 27 juli

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 8 av 8 rum

King Room-Non-Smoking

  • 4 sovplatser
  • Gratis wi-fi

Rum - 2 queensize-sängar - icke-rökare

9,2 av 10
Underbart
(170 recensioner)
  • 29 kvadratmeter
  • 4 sovplatser
  • 2 queensize-sängar
  • Gratis wi-fi

Rum - 2 queensize-sängar - tillgänglighetsanpassat - icke-rökare

8,8 av 10
Utmärkt
(41 recensioner)
  • 31 kvadratmeter
  • 4 sovplatser
  • 2 queensize-sängar
  • Gratis wi-fi

Rum - 1 kingsize-säng - icke-rökare

8,6 av 10
Utmärkt
(23 recensioner)
  • 29 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Rum - 1 kingsize-säng - icke-rökare

9,2 av 10
Underbart
(135 recensioner)
  • 31 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Rum - 1 kingsize-säng (Study)

9,4 av 10
Enastående
(16 recensioner)
  • 44 kvadratmeter
  • 4 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

2 Queen Beds Room, Non-Smoking

  • 4 sovplatser
  • Gratis wi-fi

King Study With Sofabed-Non Smoking

  • 4 sovplatser
  • Gratis wi-fi

Du kanske även gillar

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Hampton Inn by Hilton Toronto Airport Corporate Centre ligger bredvid en golfbana i Etobicoke, ett område i Toronto med ett läge nära flygplatsen. Casa Loma och The Distillery historiskt område är viktiga sevärdheter, och vackra naturupplevelser kan du få i området kring Ontariosjön och Downsview Park. Du får inte missa Wet 'n' Wild Toronto och RBC Amphitheatre. Det finns en golfbana med lektioner i närheten, så det är bara att plocka fram klubborna och ge dig ut på fairway. Eller prova på någon annan rolig aktivitet, som cykelturer. Gå till vår reseguide för Toronto
Karta
5515 Eglinton Ave West, Toronto, ON, M9C 5K5

I närheten

  • En stadsbild med en stor stadion och en hög skyskrapa.
    Rogers Centre
    18 min med bil - 30.6 km
  • En stadsbild med en framträdande byggnad och en stadion vid vattnet.
    CN Tower
    20 min med bil - 31.0 km
  • En berg- och dalbana med röda räls och gula stödstrukturer.
    Canada's Wonderland
    20 min med bil - 32.2 km
  • Centennial Park
    6 min till fots - 0.6 km
  • Centennial Park Golf Centre
    19 min till fots - 1.7 km

Ta sig runt

  • Dixie Station – 8 min med bil
  • Terminal Link Terminal 3 Station – 9 min med bil
  • Toronto, ON (YYZ-Pearson Intl.) - 14 min med bil

Restauranger

  • McDonald's
    20 min till fots
  • Tim Hortons
    8 min till fots
  • Subway
    3 min med bil
  • Tim Hortons
    16 min till fots
  • Chuck’s Roadhouse Bar & Grill
    5 min till fots

Om boendet

Hampton Inn by Hilton Toronto Airport Corporate Centre

  • Detta hotell ligger nära Square One Shopping Centre
  • Hampton Inn by Hilton Toronto Airport Corporate Centre kan erbjuda gratis komplett frukost, gratis flygtransfer tur/retur och en golfbana intill. Utöver att dra nytta av bekvämligheter som en trädgård och kemtvätt/tvättjänster kan du hålla dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Detta hotell erbjuder även följande förmåner:
    • En inomhuspool
    • Gratis vanlig parkering
    • Gratis lokaltransport, en laddningsstation för elbil och snabb utcheckning
    • Snabb incheckning, en tv i lobbyn och en danssal
    • Gästrecensionerna ger toppbetyg för frukosten och den hjälpsamma personalen
  • Om rummen
  • Alla 126 rum hos Hampton Inn by Hilton Toronto Airport Corporate Centre har bekvämligheter som laptopanpassade värdeförvaringsskåp och luftkonditionering, samt ytterligare detaljer såsom gratis wi-fi och gratis dagstidningar på vardagar. I gästrecensionerna uppskattas de rena och bekväma rummen på boendet.
  • Du hittar även följande bekvämligheter i alla rum:
    • Allergitestade sängkläder, bäddmadrasser och gratis spjälsängar
    • Gratis toalettartiklar och hårtorkar
    • 37-tums HD-tv med premiumkanaler
    • LED-lampor, kylskåp och mikrovågsugnar

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi och fast internet
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi och fast internet

Parkering och transport

  • Uppladdningsstation för elbilar på området
  • Avgiftsfri flygtransfer tur och retur dygnet runt vid schemalagda tider och på begäran
  • Avgiftsfri transport i närområdet
  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området
  • Tillgänglighetsanpassad parkering och minibussparkering finns tillgängliga
  • Parkering på området, inte bara på gatan

Mat och dryck

  • Gratis komplett frukost tillgänglig alla dagar 06.00–10.00

Att göra

  • Gym dygnet runt
  • Inomhuspool
  • Tv i allmänna utrymmen

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Gratis dagstidningar i lobbyn
  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättmöjligheter
  • Uttagsautomat
  • Varuautomat
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Byte av handdukar på begäran
  • Byte av lakan på begäran
  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Kemtvätt/tvättservice
  • Städning på begäran

Business-service

  • 210 kvadratmeter utrymme för konferensrum
  • Business-service dygnet runt
  • Dator
  • Mötesrum

Utomhus

  • Grill
  • Trädgård

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Gång utan trappsteg till ingången
  • Hiss
  • Skyltar med punktskrift
  • Tillgänglighetsanpassad gång till hiss
  • Tillgänglighetsanpassad parkering
  • Tillgänglighetsanpassad registreringsdisk
  • Tillgänglighetsanpassad skåpbilsparkering
  • Tillgänglighetsanpassad telefonutrustning
  • Tillgänglighetsanpassad väg
  • Väl upplyst gång till ingången

Mer

  • 1 byggnad
  • 7 våningar
  • Balsal
  • Bankettsal
  • Byggdes 2010
  • Eldstad i lobbyn
  • Rökning ej tillåten

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Allergitestade sängkläder
  • Bäddmadrass
  • Gratis spjälsäng
  • Lakan tillhandahålls
  • Mörkläggningsgardiner

Badrum

  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork

Underhållning

  • 37-tums LCD-tv med premiumkanaler
  • Dockningsstation för MP3-spelare

Mat och dryck

  • Kylskåp
  • Mikrovågsugn
  • Te-/kaffebryggare

Mer

  • Anslutande rum tillgängliga
  • Gratis dagstidningar på vardagar
  • Gratis lokalsamtal
  • Laptopanpassat värdeförvaringsskåp
  • LED-lampor
  • Luftkonditionering (klimatreglerad)
  • Skrivbord
  • Strykjärn/strykbräda
  • Telefon

Regler

Incheckning

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 03.00.
Kontaktfri incheckning erbjuds
Snabb incheckning tillgänglig

Utcheckning

Utcheckning innan 12.00
Kontaktfri utcheckning erbjuds
Snabb utcheckning tillgänglig

Incheckningsinstruktioner

Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

Djur är tillåtna mot en extraavgift på CAD 75 per boende och per vistelse
Assistanshundar är välkomna utan avgift
Endast hundar välkomnas
Mat- och vattenskålar samt ett koppelfritt område erbjuds

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
3 barn på upp till 17 år bor gratis i förälderns eller vårdnadshavarens rum, vid bruk av ordinarie sängar.
Extrasängar finns inte tillgängliga.
Boendet erbjuder gratis spjälsängar på begäran.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Deposition: CAD 300.00 per boende, per vistelse

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

Extra tillval

  • Avgift för husdjur: CAD 75 per boende per vistelse
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Minimiålder för att checka in under springbreak är 25.
Namnet på kreditkortet som används vid incheckning för att betala för oförutsedda utgifter måste vara detsamma som huvudnamnet på rumsbokningen.
Boendet accepterar kreditkort och mobilbetalning; ingen kontantbetalning.
Boendet förbehåller sig rätten att reservera belopp på gästens kreditkort före ankomst.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: brandsläckare.
Boendet bekräftar att man följer de riktlinjer för rengöring och desinficering som utfärdats av CleanStay (Hilton).
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Endast registrerade gäster är tillåtna på rummen.
Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Bil behövs inte för transport till och från detta boende.
Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt)

Vanliga frågor och svar

Finns det pool på Hampton Inn by Hilton Toronto Airport Corporate Centre?

Ja, boendet har en inomhuspool.

Hur mycket kostar det att bo på Hampton Inn by Hilton Toronto Airport Corporate Centre?

Enligt uppgifter från den 1 juli 2026, startar priserna från 1 298 kr för en natts vistelse för två vuxna på Hampton Inn by Hilton Toronto Airport Corporate Centre den 26 juli 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Är Hampton Inn by Hilton Toronto Airport Corporate Centre husdjursvänligt?

Ja, hundar är tillåtna på boendet. En avgift på CAD 75 per boende, per vistelse tas ut. Assistanshundar är avgiftsbefriade.

Hur mycket kostar det att parkera vid Hampton Inn by Hilton Toronto Airport Corporate Centre?

Vanlig parkering är gratis på det här boendet.

Vilka är incheckningstiderna för Hampton Inn by Hilton Toronto Airport Corporate Centre?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 03.00.

Vilken utcheckningstid gäller för Hampton Inn by Hilton Toronto Airport Corporate Centre?

Utcheckning sker senast klockan 12.00.

Erbjuder Hampton Inn by Hilton Toronto Airport Corporate Centre flygtransfer?

Ja, gratis flygtransfer erbjuds och körs (tillgänglig på begäran).

Var ligger Hampton Inn by Hilton Toronto Airport Corporate Centre?

Detta hotell med golfbana ligger i Etobicoke, endast 0,6 km från Centennial Park och mindre än en mil från Square One Shopping Centre och Iceland Arena. Paramount Fine Foods Centre och Toronto Congress Centre ligger också mindre än en mil härifrån.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.

Recensioner

Recensioner för Hampton Inn by Hilton Toronto Airport Corporate Centre

8,8

Fantastiskt

9,2

Renlighet

8,8

Bekvämligheter

9,2

Personal och service

9,0

Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 771 av 1222 recensioner
8 - Bra i betyg. 286 av 1222 recensioner
6 - Okej i betyg. 91 av 1222 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 30 av 1222 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 44 av 1222 recensioner

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Jan

Gillade: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
Rummet bra. Personalen bra. Kaffet tunt 😉. Frukost ok med Canada mått 😀
Bodde här 2 nätter i oktober 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Val

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Breakfast was great and clean rooms
Bodde här 2 nätter i juni 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Darlene

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Nice hotel, very quiet and a good location with a variety of restaurants and a lovely park nearby.
Bodde här 3 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Anna Gessica

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great hotel, and the front staff are excellent!
Bodde här 4 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Jhonna

Very nice place, friendly staff, nice breakfast, quiet place, highly recommended hotel
Bodde här 1 natt i april 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

William

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Convenient to the airport, clean, friendly, light breakfast with good shuttle.
Bodde här 1 natt i februari 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Casey

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
It was clean and comfortable and a safe environment I would stay again..
Bodde här 4 nätter i maj 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Pam

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Convenient location, clean room, comfortable bed, nice to have free parking and breakfast included. Good value
Bodde här 1 natt i juni 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Ade

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
The staff is friendly and courteous. Breakfast is great. The room is spacious and clean. Will stay here again in the future.
Bodde här 1 natt i juni 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Paula

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Restaurant needed for tired travellers. This said we enjoyed the breakfast.
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Chrystel

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Fantastic !
Bodde här 3 nätter i juni 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Rebecca

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Very nice and clean and comfortable with a nice free breakfast buffet and shuttle to the airport
Bodde här 1 natt i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Lymn

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
If it’s Hilton, your stay is always guaranteed excellent. From cleanliness to amenities to wonderful staff- 5 star from me!
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Mikhail

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
The breakfast was very hearty. Staff were helpful and the rooms were clean.
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Alana

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
We had a lovely stay. Property was clean and the staff was very friendly.
Bodde här 1 natt i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Jasmine

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Execelente servicio y la encargada de el área de la comida muy atenta y trabajadora
Bodde här 2 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Shruti

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Breakfast was very good. Excellent for families or solo.
Bodde här 1 natt i april 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Karim

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Bon séjour
Bodde här 2 nätter i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Lisa

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
great breaky!
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Stephen

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Clean room, friendly staff.
Bodde här 1 natt i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Jeremy

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Really welcoming and kind staff, from check in to check out! The room was very nice and clean, as was the pool and common space. Thank you all for making it an incredible stay!
Bodde här 2 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Sylvester

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Clean and well maintained.
Bodde här 3 nätter i juni 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Ivan

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Nice fresh clean property. Far away from attractions though.
Bodde här 3 nätter i maj 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

natalie

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Room was clean; bed was comfortable; excellent shower; included breakfast was good with a great variety for self serve.
Bodde här 1 natt i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Paul

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Looks very new and updated . Excellent stay with no concerns
Bodde här 1 natt i april 2026