Jung-gu

Ulsan

En flod som slingrar sig genom en stad, med en park, byggnader och berg i bakgrunden.
En stadsbild med en flod, en park med promenadstigar och moderna höghus.
En stadsbild i skymningen med en flod, en bro och berg i bakgrunden.
Traditionell koreansk arkitektur med byggnader i trä och tak belagda med tegelpannor.
Ett traditionellt koreanskt tempel med en stentrappa som leder upp till en entré med rött och grönt tak.

Bo nära populära sevärdheter i Jung-gu

Saker att göra


Topphotell i Jung-gu

Hotel Riverside

Hotel Riverside

3.5 out of 5
20, Jeolmeumui-geori, Jung-gu Ulsan Ulsan
Priset är 457 kr per natt mellan 25 okt. och 26 okt.
457 kr
25 okt. – 26 okt.
inklusive skatter och avgifter
Detta hotell för affärsresenären ligger i Ulsan. Här har du tillgång till gratis wi-fi, avgiftsfri parkering och frukost. De populära sevärdheterna Gangnam Sports ...
Hotel Riverside
Lahan Select Gyeongju

Lahan Select Gyeongju

5 out of 5
338, Bomun-ro Gyeongju North Gyeongsang
Priset är 1 344 kr per natt mellan 17 nov. och 18 nov.
1 344 kr
17 nov. – 18 nov.
inklusive skatter och avgifter
Detta hotell i lyxstil ligger i Gyeongju. Här har du tillgång till gratis wi-fi, utomhuspool och 2 restauranger. Våra gäster brukar tala väl om den hjälpsamma ...
9/10 Underbart! (1 038 recensioner)
"Everything was good, we really liked staying there!"

Recension från 27 juni 2026

Lahan Select Gyeongju
LOTTE CITY HOTEL ULSAN

LOTTE CITY HOTEL ULSAN

3 out of 5
204, Samsan-ro Namg-gu Ulsan Ulsan
Priset är 610 kr per natt mellan 8 nov. och 9 nov.
610 kr
8 nov. – 9 nov.
inklusive skatter och avgifter
Detta hotell för affärsresenären ligger i Ulsan. Här har du tillgång till gratis wi-fi, frukost och ett fitnesscenter. De populära sevärdheterna Ulsan Culture ...
LOTTE CITY HOTEL ULSAN
Coolstay Hotel

Coolstay Hotel

3 out of 5
42, Taejong-ro 685beon-gil, Gyeongju Gyeongsangbuk-do
Priset är 795 kr per natt mellan 11 nov. och 12 nov.
795 kr
11 nov. – 12 nov.
inklusive skatter och avgifter
Detta hotell ligger i Gyeongju. Här har du tillgång till gratis frukost, gratis wi-fi och avgiftsfri parkering. De populära sevärdheterna Hwangnidan-gil Road ...
Coolstay Hotel
Commodore Hotel Gyeongju

Commodore Hotel Gyeongju

4 out of 5
422, Bomun-ro Gyeongju North Gyeongsang
Priset är 963 kr per natt mellan 10 nov. och 11 nov.
963 kr
10 nov. – 11 nov.
inklusive skatter och avgifter
Detta hotell för affärsresenären ligger i Gyeongju. Här har du tillgång till gratis wi-fi, avgiftsfri parkering och utomhuspool. Våra gäster brukar tala väl ...
8,6/10 Utmärkt! (1 003 recensioner)
"Pool cost extra per person, rooms are noisy (as in you can hear other rooms) and people's alarms at 6am but they snooze until 7! Breakfast was ok but crowded. Was ok for a few nights. Nothing special."

Recension från 3 aug. 2026

Commodore Hotel Gyeongju
Hilton Gyeongju

Hilton Gyeongju

5 out of 5
484-7, Bomun-ro Gyeongju North Gyeongsang
Priset är 2 259 kr per natt mellan 3 nov. och 4 nov.
2 259 kr
3 nov. – 4 nov.
inklusive skatter och avgifter
Denna resort i lyxstil ligger i Gyeongju. Här har du tillgång till gratis wi-fi, avgiftsfri parkering och utomhuspool. De populära sevärdheterna Bomun Lake och ...
8,8/10 Utmärkt! (1 000 recensioner)
"괜찮았습니다. 조식이 훌륭했고 연휴였는데 대기도 심하지 않았어요"

Recension från 10 okt. 2026

Hilton Gyeongju
Lägsta pris per natt som vi hittade under de senaste 24 timmarna, baserat på 1 natt för 2 vuxna. Priser och tillgänglighet kan komma att ändras. Ytterligare villkor kan gälla.

Platser att bo på i Jung-gu

Hitta de bästa områdena i Jung-gu för aktiviteterna du gillar mest.

Nam-gu

Lär känna bergsvyerna och den vackra flodstranden i Nam-gu. Passa på att utforska sevärdheter som Jangsaengpo valmuseum och Ulsan Grand Park – du kan hoppa på tunnelbanan på Gaeunpo tunnelbanestation eller Taehwagang tunnelbanestation för att ta dig runt i staden.

Dong-gu

När du besöker Dong-gu måste du passa på att besöka sevärdheter som Ilsans strand och Daewangam Park.

Samsan-dong

Om du tillbringar lite tid i Samsan-dong, kolla in sevärdheter som Geunlo Bokji Hoegwannae Bowlingjang eller Ulsan Culture & Arts Center. Om du vill se mer av staden kan du hoppa på tunnelbanan på Ulsan Taehwagang station eller Taehwagang tunnelbanestation.

Buk-gu

Om du ska tillbringa lite tid i Buk-gu är Jujeons strand och Gangdongs strand några av de främsta sevärdheterna.

Gulhwa

Gulhwa uppskattas för underhållningen. Om du vill åka på sightseeing i området kring Ulsan kan du inkludera Ulsan Munsus fotbollsstadium eller Ulsan Grand Park i planeringen.



Jung-gu

Välj två eller fler komponenter för att spara på din resa: