Athens Backpackers

Välj datum för att se priser

Recensioner

8,4 av 10,
Mycket bra
Det nuvarande priset är 1 606 kr
inklusive skatter och avgifter
30 sep. – 1 okt.

Populära bekvämligheter

  • Husdjursvänligt
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
  • Bar
  • Tvättjänster

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 5 av 5 rum

6 Bed Pod-Room, Balcony, Ensuite & View

10,0 av 10
Enastående
(3 recensioner)
  • Utsikt mot staden
  • 28 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 1 sovplats
  • 6 våningssängar (enkla)

6 Bed Female Pod-Room, Balcony & Ensuite

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • Utsikt mot staden
  • 28 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 1 sovplats
  • 6 våningssängar (enkla)

Delux 4 Person POD room with Urban View

8,0 av 10
Mycket bra
(2 recensioner)
  • Utsikt mot staden
  • 20 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 1 sovplats
  • 4 våningssängar (enkla)

Double with Loft for 3, Ensuite & View

8,0 av 10
Mycket bra
(1 recension)
  • Utsikt mot staden
  • 18 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng och 1 enkelsäng

Private Studio with Balcony & Street View

  • Utsikt mot staden
  • 23 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 kingsize-säng, 1 enkelsäng och 1 utdragssäng (enkel)

Du kanske även gillar

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Athens Backpackers ligger nära tunnelbanan i Centrala Aten, ett område i Aten. Pireus hamn och Alimos Marina kan vara värda att kolla in om du har aktiviteter på programmet, och den som föredrar att uppleva områdets vackra natur kan utforska Glyfada strand och Astir-stranden. Atens nationalträdgård och Stavros Niarchos stiftelses kulturcenter är också värda ett besök. Gå till vår reseguide för Aten
Se fler vandrarhem i Aten
Karta
12, Makri St., Athens, Attiki, 11742

I närheten

  • Antika grekiska kolonner med en klarblå himmel i bakgrunden.
    Zeus tempel
    2 min till fots - 0.2 km
  • En modern byggnad med en fasad av glas, ett palmträd och en trappa som leder upp till en övre våning.
    Akropolismuseet
    2 min till fots - 0.2 km
  • En historisk stad belägen på en kulle, med antika ruiner och moderna byggnader.
    Akropolis
    5 min till fots - 0.5 km
  • Parthenon, ett antikt grekiskt tempel med doriska kolonner, beläget på Akropolis.
    Parthenon
    7 min till fots - 0.6 km
  • En klassisk byggnad med kolonner och en flagga.
    Syntagmas torg
    12 min till fots - 1.0 km

Ta sig runt

  • Moschato-Tavros Rouf station – 5 min med bil
  • Akropolis station – 2 minuters promenad
  • Aten (ATH-Eleftherios Venizelos) - 41 min med bil

Restauranger

  • Καφέ & Εστιατόριο Μουσείου Ακρόπολης (Acropolis Museum Cafe Restaurant)
    4 min till fots
  • Terrakarpo
    3 min till fots
  • ARCADIA
    2 min till fots
  • ο γύρος που γυρεύεις
    1 min till fots
  • Yard cafe
    2 min till fots

Om boendet

Athens Backpackers

  • Detta vandrarhem ligger nära Akropolis
  • Athens Backpackers ligger nära både Akropolismuseet och Parthenon och erbjuder en takterrass, ett kafé samt en trädgård. Utöver att dra nytta av bekvämligheter som tvättmöjligheter och 2 barer kan du hålla dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Här följer några ytterligare förmåner:
    • En hiss, en dygnet runt-öppen reception och ett värdeförvaringsskåp i receptionen
    • Flerspråkig personal, kaffe/te i lobbyn och bagageförvaring
    • En festsal
  • Om rummen
  • Samtliga rum hos Athens Backpackers är individuellt möblerade och ståtar med bekvämligheter såsom luftkonditionering och gratis wi-fi.
  • Du kan också räkna med följande bekvämligheter i alla rum:
    • Duschar och schampo
    • Uppvärmning och daglig städning

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Ingen parkering på området

Mat och dryck

  • 2 barer/lounger
  • En restaurang
  • Ett kafé/fik
  • Kaffe och te i gemensamma utrymmen

Familjevänligt

  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Delad mikrovågsugn
  • Delat kylskåp
  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättmöjligheter
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Flerspråkig personal
  • Städning varje dag

Utomhus

  • Takterrass
  • Trädgård

Tillgänglighetsanpassning

  • Hiss

Mer

  • 1 byggnad
  • 4 våningar
  • Evenemangslokal
  • Platser anvisade för rökning

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Dusch
  • Schampo
  • Toalettpapper
  • Tvål

Mer

  • Enskild inredning
  • Enskild möblering
  • Ingång från loftgång
  • Luftkonditionering
  • Uppvärmning

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 07.00.
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00
Kontaktfri utcheckning erbjuds

Incheckningsinstruktioner

Gästerna får portkod.
Om du ankommer till boendet efter stängning måste du checka in på en annan plats: [Veikou 3 11742]
Om du planerar att ankomma efter 22.30 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Portkod, bemannad reception

Husdjur

Husdjur bor gratis
Assistanshundar är välkomna utan avgift
Endast hundar välkomnas

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

  • American Express
  • Diners Club
  • Discover
  • MasterCard
  • Visa

Viktig information

Avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • En stadsskatt tas ut av staden och betalas på boendet. Skatten är säsongsbunden och gäller inte alltid året om. Undantag från skatten kan finnas. Kontakta boendet med hjälp av uppgifterna i bokningsbekräftelsen för mer information.
  • Stadsskatt: Från 1 november till 31 mars, EUR 0.50 per boende per natt.
  • Stadsskatt: Från 1 april till 31 oktober, EUR 2.00 per boende per natt.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort och bankkort; ingen kontantbetalning.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetaljer: kolmonoxiddetektor, brandsläckare, rökdetektor och säkerhetssystem.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Kontanttransaktioner på boendet får inte överstiga EUR 500, på grund av statliga bestämmelser. Du kan få mer information genom att kontakta boendet via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.

Vanliga frågor och svar

Är Athens Backpackers husdjursvänligt?

Ja, hundar är tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att bo på Athens Backpackers?

Enligt uppgifter från den 26 sep. 2026, startar priserna från 1 606 kr för en natts vistelse för två vuxna på Athens Backpackers den 30 sep. 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Hur mycket kostar det att parkera vid Athens Backpackers?

Athens Backpackers har ingen parkering.

Vilka är incheckningstiderna för Athens Backpackers?

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 07.00.

Vilken utcheckningstid gäller för Athens Backpackers?

Utcheckning sker senast klockan 11.00.

Var ligger Athens Backpackers?

Detta vandrarhem i Centrala Aten ligger tio minuters promenad från Akropolismuseet och Akropolis. Syntagmas torg och Ermou Street ligger också en kvarts promenad härifrån. Akropolis station ligger inom 2 minuters gångavstånd, och till Leoforos Vouliagmenis station promenerar du på 5 minuter.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.

Recensioner

Recensioner för Athens Backpackers

8,4

Väldigt bra

9,0

Renlighet

8,2

Bekvämligheter

8,8

Personal och service

8,6

Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 40 av 80 recensioner
8 - Bra i betyg. 24 av 80 recensioner
6 - Okej i betyg. 9 av 80 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 6 av 80 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 1 av 80 recensioner

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
this is an excellent bargain and the location can't be better!
Bodde här 3 nätter i maj 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great Place !!! It is a bit noisy when you actually try to sleep which can’t be controlled I guess, but moving this like lockers out of the room or not attached to the beds may be smarter. I stayed in other places where they had lockers under the bunks and no noise. Staff is awesome. Clean, safe and cool. The roof top area & bar were perfect.
Bodde här 1 natt i juli 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet och boendets skick och faciliteter
.
Bodde här 9 nätter i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Boendets skick och faciliteter
Staff were friendly
Bodde här 4 nätter i december 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet och personal och service
Clean place, very friendly staff, great to meet other travellers, around the corner of the great attractions
Bodde här 2 nätter i september 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Easy access to local attractions, food and shopping.
Bodde här 2 nätter i mars 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Great place
Bodde här 1 natt i oktober 2024
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great location to the Acropolis and metro station. Lovely little rooftop bar with views of the Acropolis.
Bodde här 4 nätter i april 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Preislich top für sie Lage. Gerne wieder
Bodde här 3 nätter i mars 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
I liked the service and the easily accessible place.
Bodde här 2 nätter i september 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

It was a great close to the acropolis
Bodde här 2 nätter i september 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
It was my first time at a hostel and I loved it!
Bodde här 2 nätter i augusti 2024
Verifierad recension

6/10 Okej

Gillade: Renlighet och boendets skick och faciliteter

Decent

It was an ok stay the location is good plenty of restaurants & fast food spots nearby there’s a bar on the rooftop with a nice view of the Acropolis & the bathrooms are well kept if you’re 6’2 or taller these beds won’t be good for you due to the short length and the A/C and was kind of weak other than that it was worth it for the money + free breakfast
Bodde här 1 natt i augusti 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Cool place close to acropolis
Bodde här 1 natt i mars 2023
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
No really cooking facilities very small fridge and a microwave and sandwich toaster.
Bodde här 4 nätter i oktober 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Close to Metro & the center of everything!!!
Bodde här 1 natt i juni 2025
Verifierad recension

4/10 Dåligt

Gillade inte: Rummets bekvämlighet
Huone oli siisti. Yöt meluisia.
Bodde här 4 nätter i juni 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

The breakfast included was definitely a bonus. The facility itself was clean all on all, It was a good choice.
Bodde här 2 nätter i september 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Staff very helpful
Bodde här 3 nätter i oktober 2024
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
We had a room with a private bathroom, the rooftop bar is a must to experience the view! Easy and nice, simple accommodations. Thank you
Bodde här 1 natt i september 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Personal och service och boendets skick och faciliteter
O banheiro poderia ter Box, assim não ficaria tão molhado e sujo
Bodde här 1 natt i juli 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Personal och service och boendets skick och faciliteter
Everything was great, location, breakfast, friendly staff. Only two things to mind are if you are too close to the rooftop you'll hear all the chatter and the AC is very strong, had to sleep with a sweater .
Bodde här 1 natt i maj 2023
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
nice
Bodde här 7 nätter i mars 2023
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Good and central hostel but...

In general the hostel is good, it's very near of Acropoli, and the beds are very comfortable. The only bad things are: towels not included, you need to pay 2€ for rent and you also need to buy your locker.
Bodde här 4 nätter i februari 2025
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet och personal och service
Great place but needs AC
Bodde här 1 natt i maj 2023