Esse Athens

Välj datum för att se priser

Recensioner

9,4 av 10,
Enastående

Populära bekvämligheter

  • Frukost ingår
  • Gratis wi-fi
  • Tvättjänster
  • Städning
  • Reception dygnet runt
Det nuvarande priset är 1 584 kr
inklusive skatter och avgifter
8 juli – 9 juli

Se vilka förmåner du får med VIP Access

Få mer som medlem

  • Spara minst 15 % på utvalda VIP Access-boenden när du når Silver-nivå eller högre
  • Upplev toppkvalitet och utmärkt service
  • Få en förmån på utvalda boenden, samt gratis rumsuppgradering, tidig incheckning och sen utcheckning om tillgängligt

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 6 av 6 rum

Cosy Room

9,2 av 10
Underbart
(11 recensioner)
  • 25 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar ELLER 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Comfort dubbelrum

9,8 av 10
Enastående
(6 recensioner)
  • Utsikt mot staden
  • 22 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar ELLER 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Neoclassic Room City View

9,4 av 10
Enastående
(3 recensioner)
  • Utsikt mot staden
  • 23 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Deluxe Room Acropolis View

10,0 av 10
Enastående
(3 recensioner)
  • Utsikt mot kullarna
  • 27 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar ELLER 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Maison Suite with Balcony and Hot tub

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • Utsikt mot staden
  • 27 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Esse Acropolis Suite with Balcony and Hot tub

  • Utsikt mot staden
  • 30 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Du kanske även gillar

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Esse Athens ligger i ett shoppingområde, nära tunnelbanan i Centrala Aten, ett område i Aten. Akropolis och Agora är viktiga sevärdheter, och i området kan du även besöka turistattraktioner som Atens nationalträdgård. Mitropolis och Greklands parlament är två andra rekommenderade platser att besöka. Gå till vår reseguide för Aten
Karta
3 Mpenizelou Palaiologou, Athens, Attica, 10556

I närheten

  • Ett livligt torg med historiska byggnader, en framträdande kyrka och en utsikt över en befäst kulle i bakgrunden.
    Ermou Street
    2 min till fots - 0.2 km
  • En historisk stad belägen på en kulle, med antika ruiner och moderna byggnader.
    Akropolis
    3 min till fots - 0.3 km
  • En smal gata med butiker på båda sidor, inklusive en butik som säljer väskor och accessoarer.
    Monastiraki loppmarknad
    5 min till fots - 0.5 km
  • Forntida ruiner med stenkolonner och en historisk byggnad i bakgrunden.
    Agora
    5 min till fots - 0.5 km
  • En klassisk byggnad med kolonner och en flagga.
    Syntagmas torg
    7 min till fots - 0.6 km

Ta sig runt

  • Moschato-Tavros Rouf station – 6 min med bil
  • Monastiraki station – 6 minuters promenad
  • Aten (ATH-Eleftherios Venizelos) - 43 min med bil

Restauranger

  • Απολλώνια Λύρα (Apollonia Lyra)
    3 min till fots
  • TGI Fridays
    4 min till fots
  • Ciel Acro Espresso Bar
    3 min till fots
  • Heteroclito
    2 min till fots
  • Piazza Duomo
    3 min till fots

Om boendet

Esse Athens

  • Detta hotell nära Akropolis
  • Esse Athens ligger nära Mitropolis och Monastiraki loppmarknad och erbjuder gratis komplett frukost samt tvättmöjligheter. Som gäst kan du hålla dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Här följer några ytterligare förmåner:
    • En dygnet runt-öppen reception, conciergetjänster och en hiss
    • En rökfri anläggning och bagageförvaring
  • Om rummen
  • Alla gästrum hos Esse Athens har förmåner som badrockar, samt ytterligare bekvämligheter såsom gratis wi-fi och värdeförvaringsskåp.
  • Du kan även hitta följande bekvämligheter i alla rum:
    • Badrum med duschar och gratis toalettartiklar
    • 43-tums smart-tv med satellitkanaler
    • Vattenkokare, daglig städning och skrivbord

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Ingen parkering på området

Mat och dryck

  • Gratis komplett frukost tillgänglig alla dagar 08.00–10.30

Familjevänligt

  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättmöjligheter

Gästtjänster

  • Conciergetjänster
  • Städning varje dag

Tillgänglighetsanpassning

  • Hiss (100 centimeter bred dörr)

Mer

  • Rökning ej tillåten

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Badrockar
  • Dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Privat badrum
  • Toalettpapper
  • Tofflor

Underhållning

  • 43-tums smart-tv med satellitkanaler

Mat och dryck

  • Elektrisk vattenkokare
  • Espressobryggare
  • Minibar

Mer

  • Skrivbord
  • Värdeförvaringsskåp

Regler

Incheckning

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst.

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00

Incheckningsinstruktioner

Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

Djur ej tillåtna

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Extrasängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • En stadsskatt tas ut av staden och betalas på boendet. Skatten är säsongsbunden och gäller inte alltid året om. Undantag från skatten kan finnas. Kontakta boendet med hjälp av uppgifterna i bokningsbekräftelsen för mer information.
  • Stadsskatt: Från 1 november till 31 mars, EUR 0.50 per boende per natt.
  • Stadsskatt: Från 1 april till 31 oktober, EUR 2.00 per boende per natt.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort och kontanter.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: brandsläckare.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Kontanttransaktioner på boendet får inte överstiga EUR 500, på grund av statliga bestämmelser. Du kan få mer information genom att kontakta boendet via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.

Vanliga frågor och svar

Är Esse Athens husdjursvänligt?

Nej, husdjur är inte tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att bo på Esse Athens?

Enligt uppgifter från den 30 juni 2026, startar priserna från 1 584 kr för en natts vistelse för två vuxna på Esse Athens den 8 juli 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Hur mycket kostar det att parkera vid Esse Athens?

Esse Athens har ingen parkering.

Vilka är incheckningstiderna för Esse Athens?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst.

Vilken utcheckningstid gäller för Esse Athens?

Utcheckning sker senast klockan 11.00.

Var ligger Esse Athens?

Detta hotell i Centrala Aten ligger nära Mitropolis och Akropolis. Monastiraki loppmarknad och Syntagmas torg ligger dessutom tio minuter härifrån. Monastiraki station ligger på 6 minuters gångavstånd och till Akropolis station promenerar du på 8 minuter.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.

Recensioner

Recensioner för Esse Athens

9,4

Enastående

9,6

Renlighet

8,8

Bekvämligheter

9,6

Personal och service

9,2

Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 192 av 251 recensioner
8 - Bra i betyg. 39 av 251 recensioner
6 - Okej i betyg. 7 av 251 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 6 av 251 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 7 av 251 recensioner

Recensioner

Verifierad recension

8/10 Bra

Teres

Gillade: Personal och service och bekvämligheter
Väldigt fint, bra läge, god frukost men tyvärr inte städning varje dag.
Bodde här 3 nätter i december 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Vicki

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great position. Nice air conditioning. Nice place to stay
Bodde här 2 nätter i juni 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Agata

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
This hotel is adorable. It’s centrally located, the room is spacious, clean and modern. The staff was extremely sweet and helpful. We absolutely loved it and we’ll definitely be back!
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Tracy

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great location, helpful and friendly staff. Rooms are a great size, very clean.
Bodde här 2 nätter i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

David

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
The Esse was very clean and the staff was friendly and helpful. The location is in walking distance to tourist attractions, shops and many restaurants. We would definitely return to this hotel when visiting Athens!!!
Bodde här 1 natt i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Mihir

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
The staff was excellent always available to help and very attentive and the room itself was very clean and spacious.
Bodde här 4 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

scott

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Esse Athens was great. Staff were wonderful. Breakfast was great. Thanks for a fantastic stay.
Bodde här 3 nätter i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Shelley

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
I would highly recommend this boutique hotel. Location was perfect and staff was wonderful. The included breakfast was great. Thank you so much for a wonderful stay in Athens.
Bodde här 3 nätter i mars 2026
Verifierad recension

6/10 Okej

Chrissy

Gillade: Personal och service
Great location, comfortable room. Could use some repairs to the bathroom. Shower not working properly and burnt out light fixture.
Bodde här 2 nätter i maj 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Werner

Gillade: Renlighet
Sehr freundlich Aufnahme und der Flughafentrasnfer hat super geklappt!
Bodde här 2 nätter i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Niki

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Very friendly and lovely staff, great breakfast, clean room, good location
Bodde här 3 nätter i december 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Rene

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Highly recommend this place. Located in the heart of everything awesome. The staff is super friendly and helpful. The only catch was that crazy little elevator. It had problems that the staff quickly fixed. Love Athens and when I go back will definitely be staying here.
Bodde här 6 nätter i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Eva Pernía

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Hotel en pleno centro de Atenas, en una zona muy tranquila. El hotel estaba nuevo y muy limpio. El personal maravilloso, siempre pendiente de nosotros para que nuestra estancia fuera lo más cómoda posible
Bodde här 4 nätter i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Laura

Gillade: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
Excellent breakfast!
Bodde här 3 nätter i januari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Maria Carmelita Dela

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Staff was super friendly and accommodating. Anything we asked for was quickly provided.
Bodde här 5 nätter i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Tanja

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
Das Hotel überzeugt vor allem durch seine perfekte Lage. Die Zimmer sind sauber und wurden täglich gereinigt. Das Frühstück war abwechslungsreich und lecker. Insgesamt habe ich mich sehr wohl gefühlt und würde jederzeit wiederkommen.
Bodde här 5 nätter i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Alberto

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
È stato perfetto! Boutique hotel nel centro città con tutte le principali attrazioni e ristoranti raggiungibili a piedi. Alcune camera offrono vista sull'Acropoli. Per spostamenti più importanti, le stazioni metro di Sintagma e Monastiraki a circa 5 minuti a piedi. Personale eccellente, sempre disponibile e molto socievole.
Bodde här 4 nätter i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Mike

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
We had a wonderful stay at Esse Athens. The staff were exceptionally friendly, the rooms were clean and beautifully appointed. The location was superb, an excellent place to explore beautiful Attika and the breakfast was delicious and had many great options. We loved our time at Esse and would not hesitate to book again!
Bodde här 1 natt i februari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Ruby

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
The staff were exceptional and friendly, and very attentive to our needs. The rooms were so clean and chic, we had an amazing time with the hut tub watching the city view and Acropolis. The staff were so amazing to set up our shuttle to the airport and pack us breakfast since our flight was so early. I will be using this hotel for every stay in Athens for now on.
Bodde här 1 natt i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

karina

Gillade: Renlighet, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
bestes Hotel in Athen. Personal war sehr nett und freundlich. Frühstück war sehr gut.
Bodde här 1 natt i januari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Terri

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
This is in a great location, you can walk to Acropolis and all squares. The staff is very kind and helpful. I thought I lost my phone and they helped me located it without causing a panic. Also, I checked out by 3 AM as I had an early flight and they packed me a little snack; sandwich, fruit, baked treat, and water. Thoughtful!
Bodde här 2 nätter i april 2026
Verifierad recension

2/10 Väldigt dåligt

Matthew

Gillade inte: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
The room we stayed in had a cockroach in the mini fridge. The elevators were very small, and the customer service was poor. There are several other properties in the same price range that offer a much better experience.
Bodde här 3 nätter i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Faith

Gillade: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
Beautiful with wonderful staff.
Bodde här 1 natt i oktober 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Todd

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
Great location. So close to restaurants and nice shops.
Bodde här 1 natt i september 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Michael

Gillade: Boendets skick och faciliteter

Positive

Amazing- friendly, delicious breakfast, nice decor, great location.
Bodde här 1 natt i juni 2025