Valide Sultan Konagi

Välj datum för att se priser

Recensioner

9,2 av 10,
Underbart
Det nuvarande priset är 1 322 kr
inklusive skatter och avgifter
27 sep. – 28 sep.

Populära bekvämligheter

  • Frukost ingår
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
  • Parkering tillgänglig
  • Företagstjänster

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 6 av 6 rum

Dubbelrum

8,6 av 10
Utmärkt
(24 recensioner)
  • 20 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng ELLER 2 enkelsängar
  • Gratis fast internet

Trippelrum - 3 enkelsängar

8,8 av 10
Utmärkt
(3 recensioner)
  • 25 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 3 enkelsängar
  • Gratis fast internet

Enkelrum - 1 dubbelsäng

9,8 av 10
Enastående
(13 recensioner)
  • Utsikt mot staden
  • 17 kvadratmeter
  • 1 sovplats
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis fast internet

Rum

  • 4 sovplatser
  • Gratis fast internet

double classic

  • 33 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 2 enkelsängar ELLER 1 kingsize-säng
  • Gratis fast internet

Rum

  • 4 sovplatser
  • Gratis fast internet

Du kanske även gillar

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Valide Sultan Konagi ligger nära tunnelbanan i Sultanahmet, ett område i Istanbul. Grand Bazaar och Istiklal-avenyn kan vara värda ett besök om du har shopping på programmet, och den som föredrar att uppleva områdets vackra natur kan utforska Bosporen och Florya Beach. Zorlu kulturcentrum och Vialand Tema Park är också värda ett besök. Passa på att utforska området med friluftsaktiviteter som cykelturer. Gå till vår reseguide för Istanbul
Karta
Cankurtaran Mah. Kutlugun Sok. No/1, Sultanahmet, Istanbul, Istanbul, 34420

I närheten

  • En historisk moské med en stor central kupol och två minareter, omgiven av träd och en spegelblank damm.
    Hagia Sofia
    2 min till fots - 0.2 km
  • En stor moské med flera kupoler och minareter.
    Blå moskén
    5 min till fots - 0.5 km
  • En strandpromenad med en moské och minareter i bakgrunden.
    Bosporen
    5 min till fots - 0.5 km
  • En historisk port av sten med två torn, en klar himmel och en gångväg som leder till ingången.
    Topkapi-palatset
    7 min till fots - 0.6 km
  • En historisk byggnad med kupoler och minareter, omgiven av träd och en fontän.
    Sultanahmet-torget
    7 min till fots - 0.6 km

Ta sig runt

  • Istanbul Cankurtaran station – 4 minuters promenad
  • Sultanahmet station – 8 minuters promenad
  • Istanbul (IST) - 54 min med bil

Restauranger

  • Seven Hills
    3 min till fots
  • Sebil Cafe
    4 min till fots
  • Cafe Minared
    3 min till fots
  • Yeşil Ev
    3 min till fots
  • Palatium cafe and restaurant
    2 min till fots

Om boendet

Valide Sultan Konagi

  • Detta hotell ligger nära Hagia Sofia
  • Valide Sultan Konagi ligger bara en kort promenad från Blå moskén och Sultanahmet-torget, och erbjuder gratis frukostbuffé, en terrass samt ett kafé. Alla gäster har tillgång till gratis wi-fi på rummet samt en trädgård och ett bibliotek.
  • Du kan även dra nytta av följande förmåner under din vistelse:
    • Parkering (avgift tillkommer), flygtransfer från hotellet (avgift tillkommer) och snabb utcheckning
    • Snabb incheckning, mötesrum och hjälp med bokning av biljetter och guidade turer
    • Kaffe/te i lobbyn, ett värdeförvaringsskåp i receptionen och gratis dagstidningar
    • Gästrecensionerna talar varmt om den hjälpsamma personalen
  • Om rummen
  • Samtliga rum hos Valide Sultan Konagi är individuellt möblerade, och kan erbjuda bekvämligheter som rumsservice dygnet runt och luftkonditionering, samt extra förmåner såsom gratis wi-fi och värdeförvaringsskåp.
  • Du kan även räkna med följande bekvämligheter:
    • Bäddmadrasser, duntäcken och gratis spjälsängar
    • Badrum med regnduschar och gratis toalettartiklar
    • LCD-tv med satellitkanaler
    • Privata trädgårdar, daglig städning och skrivbord

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi och fast internet
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi och fast internet

Parkering och transport

  • Parkering i närheten (TRY 400 per dag)
  • Transfer till flygplatsen dygnet runt (tilläggsavgift)
  • Transport i närområdet (tilläggsavgift)
  • Täckt parkering på området (TRY 800 per dag)
  • Begränsad parkering på området

Mat och dryck

  • Gratis frukostbuffé tillgänglig alla dagar 08.00–10.30
  • En bar/lounge
  • En restaurang
  • Ett kafé/fik
  • Kaffe och te i gemensamma utrymmen

Att göra

  • Bibliotek
  • Tv i allmänna utrymmen

Familjevänligt

  • Spjälsäng på rummet
  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Gratis dagstidningar i lobbyn
  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättmöjligheter
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Flerspråkig personal
  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Kemtvätt/tvättservice
  • Portier/piccolo
  • Städning varje dag

Business-service

  • Business-service
  • Mötesrum

Utomhus

  • Terrass
  • Trädgård

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Hiss
  • Tillgänglighetsanpassad flygplatstransfer
  • Tillgänglighetsanpassat (kan finnas begränsningar)

Mer

  • 1 byggnad
  • 5 våningar
  • Bankettsal
  • Platser anvisade för rökning (böter kan tillämpas)

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Bäddmadrass
  • Duntäcke
  • Gratis spjälsäng
  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Privat badrum
  • Regndusch
  • Tofflor

Underhållning

  • LCD-tv med satellitkanaler

Mat och dryck

  • Minibar
  • Rumsservice dygnet runt

Mer

  • Enskild möblering
  • Gratis dagstidningar varje dag
  • Gratis lokalsamtal
  • Ingång från loftgång
  • Luftkonditionering (klimatreglerad)
  • Skrivbord
  • Strykjärn/strykbräda på begäran
  • Telefon
  • Värdeförvaringsskåp

Regler

Incheckning

Checka in från: 13.00. Checka in fram till: 09.30.
Snabb incheckning tillgänglig

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00
Snabb utcheckning tillgänglig

Incheckningsinstruktioner

Boendet erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet 48 timmar innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera hämtning.
Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

Djur och assistanshundar ej tillåtna

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Boendet erbjuder gratis spjälsängar på begäran.

Betalningstyper

  • American Express
  • Diners Club
  • Discover
  • MasterCard
  • Visa

Viktig information

Extra tillval

  • Avgift för flygtransfer: TRY 2870 per fordon (max. antal passagerare 4)
  • Avgift för parkering under tak: TRY 800 per dag
  • Avgift för närliggande parkering: TRY 400 per per dag (9 meter bort)

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort; ingen kontantbetalning.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: rökdetektor.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Boendets registreringsnummer 2022-34-2684
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Djur och assistanshundar är ej tillåtna.

Vanliga frågor och svar

Är Valide Sultan Konagi husdjursvänligt?

Nej, husdjur är inte tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att bo på Valide Sultan Konagi?

Enligt uppgifter från den 26 sep. 2026, startar priserna från 1 322 kr för en natts vistelse för två vuxna på Valide Sultan Konagi den 27 sep. 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Hur mycket kostar det att parkera vid Valide Sultan Konagi?

Parkering är tillgänglig för TRY 800 per dag.

Vilka är incheckningstiderna för Valide Sultan Konagi?

Checka in från: 13.00. Checka in fram till: 09.30.

Vilken utcheckningstid gäller för Valide Sultan Konagi?

Utcheckning sker senast klockan 11.00.

Erbjuder Valide Sultan Konagi flygtransfer?

Ja, flygtransfer från hotellet erbjuds. En avgift på TRY 2870 per fordon tas ut.

Var ligger Valide Sultan Konagi?

Detta hotell i Sultanahmet ligger tio minuters promenad från Hagia Sofia, Sultanahmet-torget och Blå moskén. Grand Bazaar och Bosporen ligger också 2 km härifrån. Istanbul Cankurtaran station ligger på 4 minuters gångavstånd och till Sultanahmet station promenerar du på 8 minuter.

Är det gratis att avboka bokningen och får jag i så fall tillbaka hela beloppet?

Ja, eftersom det är viktigt med flexibilitet erbjuder boendet gratis avbokning på vissa rumspriser. Avbokningspolicyn för boendet finns på vår webbplats om du vill läsa mer om eventuella undantag och krav.

Recensioner

Recensioner för Valide Sultan Konagi

9,2

Underbart

9,4

Renlighet

9,6

Läge

9,4

Personal och service

9,0

Boendets skick och faciliteter
10 - Fantastiskt i betyg. 417 av 631 recensioner
8 - Bra i betyg. 164 av 631 recensioner
6 - Okej i betyg. 31 av 631 recensioner
4 - Dåligt i betyg. 8 av 631 recensioner
2 - Väldigt dåligt i betyg. 11 av 631 recensioner

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Good value for money.
Bodde här 1 natt i juli 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
Mükemmel bir otel her zaman tercih ederim
Bodde här 1 natt i februari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
hersey cok guzeldi
Bodde här 1 natt i mars 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Staff are very helpful, breakfast is good but they could offer more items like omelettes. Hotel is clean and well maintained. AC works very well. Location is excellent.
Bodde här 15 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Perfect location. Near enough to walk to many sites. Istanbul is beautiful!
Bodde här 4 nätter i maj 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service och bekvämligheter
Oda temiz ,personel ilgiliydi. Sakin guzel manzarali ve merkezde bir otel arayanlar icin oldukca iyi bir secenek.
Bodde här 3 nätter i februari 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
I highly recommend this small charming family run boutique -- helpful staff, personal attention, best view from a motel I've ever seen in 50 years of travel, very nice breakfast, and best location in Istanbul. Restaurant next door on 4th floor gives discount and is really nice with outdoor seating and nice views of sea. Highly recommend!
Bodde här 5 nätter i maj 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Very nice place, the staff is super friendly and they help you with any questions or needs related to you trip and options to visit in the area.
Bodde här 3 nätter i september 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
It’s very clean and great location
Bodde här 4 nätter i september 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet och bekvämligheter
Eine Sehr schöne Unterkunft und ein sehr nettes Personal
Bodde här 2 nätter i december 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
The staff were very kind hospitable and lovely it was such a great stay, I felt safe and it is local to everything! Loved this hotel and would only come back to this hotel!
Bodde här 5 nätter i augusti 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Enjoyed the stay
Bodde här 3 nätter i oktober 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Great service, very good breakfast options, close to the main attractions, friendly and safe!
Bodde här 6 nätter i september 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Es la segunda vez que nos hospedamos en este hotel y de verdad vale la pena. La relación costo beneficio es formidable, la ubicación inmejorable, el desayuno fantástico y el personal y el servicio estupendos. Las habitaciones son amplias, aseadas y las zonas comunes en buen estado. Muy Cerca a Topkapik, y a la mezquita azul y a La Haya Sofia y a la Basílica cisterna. De verdad que vale la pena este hotel por lo bien ubicado y el precio muy accesible para todo lo bueno que ofrece. Felicitaciones Sres Hotel Valid Sultan Konagi
Bodde här 4 nätter i maj 2026
Verifierad recension

8/10 Bra

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
A lovely, clean hotel with an excellent breakfast, and attentive, fun staff. Safe and good value. The location is great but there is no garden or greenery to speak of.
Bodde här 5 nätter i april 2026
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Totally Worth it

It is very close to prime location and Breakfast is wonderful
View from Hotel
Fresh and yummy breakfast
Bodde här 2 nätter i september 2023
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Excellent service, beautiful hotel
Bodde här 1 natt i augusti 2023
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service och boendets skick och faciliteter
This hotel went beyond my expectations. Amazing location, breakfast, service, etc.
Bodde här 3 nätter i september 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Friendly helpful staff, great location.
Bodde här 3 nätter i april 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Tiene excelente ubicación a unos cuantos pasos del Palacio Topkapi. El personal amable, buen desayuno incluido. Nos encantó !
Bodde här 1 natt i september 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Excellent

Very friendly good hospitality
Bodde här 3 nätter i januari 2023
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Great location to explore the best sights

It’s all about the location, perfect for exploring the blue mosque area.
Bodde här 3 nätter i april 2025
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, bekvämligheter och boendets skick och faciliteter
Very nice staff and an excellent location in the historic city center
Bodde här 4 nätter i juli 2023
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet
On a passé un très bon séjour. L'emplacement est idéale.
Bodde här 5 nätter i oktober 2024
Verifierad recension

10/10 Utmärkt

Gillade: Renlighet, personal och service, boendets skick och faciliteter och rummets bekvämlighet

Sightseeing break.

This was my 3rd stay here and is always my 1st choice because of the close walking proximity to the main sights, a quiet and safe location, fantastic service and wonderful breakfasts.
Bodde här 6 nätter i mars 2023