Amber Hostel

Boendeklass: 1

Välj datum för att se priser

Recensioner

6,0 av 10,

Populära bekvämligheter

  • Gratis wi-fi
  • Parkering tillgänglig
Det nuvarande priset är 30 133 kr
inklusive skatter och avgifter
30 aug. – 31 aug.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 14 av 14 rum

Enkelrum (05)

  • 6 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Fyrbäddsrum (01)

  • 7 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 5 sovplatser
  • 1 våningssäng (dubbel) ELLER 1 enkelsäng och 1 bäddsoffa (dubbel)
  • Gratis wi-fi

Rum

  • 13 sovplatser
  • 5 bäddsoffor (dubbla), 1 enkelsäng och 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Rum

  • 13 sovplatser
  • 7 enkelsängar och 3 bäddsoffor (dubbla)
  • Gratis wi-fi

Lägenhet Deluxe (AP1112)

  • 80 kvadratmeter
  • 2 sovrum
  • 13 sovplatser
  • 4 bäddsoffor (dubbla) och 5 futoner (enkla)
  • Gratis wi-fi

Lägenhet (AP10)

  • 28 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 7 sovplatser
  • 3 futoner (enkla) och 2 bäddsoffor (dubbla)
  • Gratis wi-fi

Lägenhet Basic (AP7)

  • 25 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 5 sovplatser
  • 3 futoner (enkla) och 1 bäddsoffa (dubbel)
  • Gratis wi-fi

Basic-rum - icke-rökare (02)

  • 19 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 8 sovplatser
  • 4 våningssängar (enkla)
  • Gratis wi-fi

Rum

  • 7 sovplatser
  • 1 futon (enkel), 2 enkelsängar och 2 bäddsoffor (dubbla)
  • Gratis wi-fi

Basic fyrbäddsrum - icke-rökare (04)

  • 10 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 våningssängar (dubbla)
  • Gratis wi-fi

Basic tvåbäddsrum (09)

  • 8 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Classic tvåbäddsrum (08)

  • 20 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Basic enkelrum (03)

  • 6 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Basic enkelrum (06)

  • 6 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi
Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Amber Hostel ligger centralt i Kraków. Wawel och Wieliczkas saltgruva är viktiga sevärdheter, och för den som gillar att shoppa rekommenderas Stortorget. Internationella kulturcentret och Jordan-parken är också värda ett besök. Gå till vår reseguide för Kraków
Se fler vandrarhem i Kraków
Karta
Krowoderska 5/1, Kraków, 31-141

I närheten

  • Ett historiskt slott med ett markant torn och en stor, välvd ingång.
    Planty-parken
    1 min till fots - 0.1 km
  • En historisk byggnad i tegel med flera torn och en central innergård.
    Kraków Barbican
    3 min till fots - 0.3 km
  • Ett livligt utomhusområde med ett café, omgivet av byggnader i sten och med sittplatser utomhus.
    Stortorget
    6 min till fots - 0.6 km
  • Ett livligt torg med ett framträdande kyrktorn, en staty och historiska byggnader runt omkring.
    St. Marias basilika
    8 min till fots - 0.7 km
  • Ett historiskt torg med ett imponerande klocktorn och en stor byggnad med valv och kupoler.
    Klädesmarknaden
    8 min till fots - 0.7 km

Ta sig runt

  • Kraków Główny station – 16 minuters promenad
  • Sanktuarium Bożego Miłosierdzia spårvagnshållplats – 10 min med bil
  • Kraków John Paul II Intl. Airport (KRK), Kraków, Polen - 32 min med bil

Restauranger

  • Lindo Bar
    3 min till fots
  • Gościnna Chata
    5 min till fots
  • Karmello Chocolatier
    5 min till fots
  • Morskie Oko
    6 min till fots
  • Charlotte - Chleb i Wino
    7 min till fots

Om boendet

Amber Hostel

  • Detta vandrarhem ligger nära Stortorget
  • Amber Hostel ligger nära Wawel och erbjuder bekvämligheter som en trädgård. Håll dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Här följer några andra förmåner:
    • Parkering (avgift tillkommer), flygtransfer tur och retur (avgift tillkommer) och snabb utcheckning
    • Snabb incheckning, en bankomat/banktjänster och en rökfri anläggning
    • En tv i lobbyn, bagageförvaring och en varuautomat
  • Om rummen
  • Samtliga gästrum hos Amber Hostel erbjuder bekvämligheter som gratis wi-fi.
  • Dessutom hittar du följande bekvämligheter i alla rum:
    • Allergitestade sängkläder och spjälsängar (avgift tillkommer)
    • Badrum med duschar och hårtorkar
    • Kylskåp, mikrovågsugnar och spishällar

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Wi-fi-hastighet på rummet: 100+ Mbps (passar för 1–2 personer eller upp till 6 enheter)

Parkering och transport

  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt (tilläggsavgift)
  • Parkering på området (PLN 80 per dag)
  • Begränsad parkering på området

Att göra

  • Tv i allmänna utrymmen

Familjevänligt

  • Kylskåp på rummet
  • Mikrovågsugn på rummet
  • Spjälsäng (tilläggsavgift)

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Delad mikrovågsugn
  • Delat kylskåp
  • Guideböcker
  • Uttagsautomat
  • Varuautomat
  • Virtuell reception

Gästtjänster

  • Städning på begäran

Utomhus

  • Trädgård

Tillgänglighetsanpassning

  • Ingen hiss

Mer

  • Rökning ej tillåten

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Allergitestade sängkläder
  • Lakan tillhandahålls
  • Spjälsäng (tilläggsavgift)

Badrum

  • Dusch
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Privat badrum
  • Schampo
  • Toalettpapper
  • Tvål

Mat och dryck

  • Grytor och köksredskap
  • Kylskåp
  • Mikrovågsugn
  • Restaurangguider
  • Spishäll

Mer

  • Mobilnyckel
  • Strykjärn/strykbräda på begäran
  • Uppvärmning

Regler

Incheckning

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst.
Snabb incheckning tillgänglig
Minimiålder för incheckning - 15 år

Utcheckning

Utcheckning innan 22.00
Snabb utcheckning tillgänglig

Incheckningsinstruktioner

Boendet erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet 24 timmar innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera hämtning.
Detta boende har ingen reception.
Gästerna får ett e-postmeddelande med incheckningsinstruktioner och portkod inom 72 timmar före ankomst – privat ingång.
En virtuell reception erbjuder gäster assistans.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Portkod, privat entré

Husdjur

Djur ej tillåtna

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
Extrasängar finns inte tillgängliga.
Spjälsängar finns att hyra för PLN 100 per vistelse.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

  • Avgift för flygtransfer: PLN 150 per fordon (enkel resa, max. antal passagerare 4)
  • Avgift för flygplatstransport per barn: PLN 10 (enkel resa), (upp till 18 år)
  • Parkeringsavgift: PLN 80 per dag
  • Spjälsäng (babysäng): PLN 100 per vistelse

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: brandsläckare.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Boendet har inga hissar

Vanliga frågor och svar

Är Amber Hostel husdjursvänligt?

Nej, husdjur är inte tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att bo på Amber Hostel?

Enligt uppgifter från den 24 aug. 2026, startar priserna från 30 133 kr för en natts vistelse för två vuxna på Amber Hostel den 30 aug. 2026, inklusive skatter och avgifter. Priset baseras på det lägsta priset per natt som hittats under det senaste dygnet för vistelser under de 30 kommande dagarna. Priserna kan ändras. Välj datum för att få rätt priser.

Hur mycket kostar det att parkera vid Amber Hostel?

Parkering är tillgänglig för PLN 80 per dag.

Vilka är incheckningstiderna för Amber Hostel?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst.

Vilken utcheckningstid gäller för Amber Hostel?

Utcheckning sker senast klockan 22.00.

Erbjuder Amber Hostel flygtransfer?

Ja, transport till/från flygplatsen erbjuds. En avgift på PLN 150 per fordon tas ut.

Var ligger Amber Hostel?

Detta vandrarhem i Krakóws centrum ligger tio minuters promenad från Planty-parken och Stortorget. Florianskagatan och Stary Kleparz ligger också fem minuter härifrån. Kraków Główny station ligger på 16 minuters gångavstånd.