The Orient Star Resort Lumut

Boendeklass: 3

Välj datum för att se priser

Recensioner

6,8 av 10,

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
  • Frukost tillgänglig

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 7 av 7 rum

Deluxe dubbelrum - havsutsikt

  • Utsikt mot havet
  • 25 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Superior dubbelrum

  • Utsikt mot staden
  • 25 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Tvåbäddsrum Deluxe - havsutsikt

  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Superior tvåbäddsrum

  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Deluxe Twin Room with Sea View

  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Deluxe Double Room with Sea View

  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Superior Twin Room

  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi
Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

The Orient Star Resort Lumut ligger i Lumut, i anslutning till ett shoppingcenter. Lumut Jetty och Damai Laut Golf and Country Club kan vara värda att kolla in om du har aktiviteter på programmet, och den som föredrar att uppleva områdets vackra natur kan utforska Mangrove Swamp Park och Teluk Batik Beach. Fu Lin Kong-templet och Holländska fortet är två andra rekommenderade platser att besöka. Gå till vår reseguide för Lumut
Karta
Lot 203 & 366, Jalan Iskandar Shah, Lumut, Perak, 32200

I närheten

  • En strand där folk badar och leker, omgiven av tät skog och byggnader.
    Teluk Batik Beach
    9 min med bil - 8.0 km
  • En solnedgång över ett stilla hav, med en båt i förgrunden.
    Teluk Nipah Beach
    46 min med bil - 15.2 km
  • Damai Laut Golf and Country Club
    40 min med bil - 33.7 km
  • hinduiskt tempel
    42 min med bil - 11.0 km
  • Damai Laut Beach
    42 min med bil - 34.9 km

Ta sig runt

  • Ipoh (IPH-Sultan Azlan Shah) - 92 min med bil

Restauranger

  • Le Bean Cafe
    9 min med bil
  • Ikan Bakar Lumut
    4 min med bil
  • Capri Ristorante
    2 min till fots
  • Starbucks
    8 min med bil
  • Subway
    8 min med bil

Om boendet

The Orient Star Resort Lumut

  • Detta hotell nära Lumut Jetty
  • The Orient Star Resort Lumut ligger nära Mangrove Swamp Park och Damai Laut Golf and Country Club, och erbjuder en terrass, ett kafé, samt en trädgård. På boendet finns Tiara Coffee House – restaurang med halalrätter som serverar frukost, lunch och middag och erbjuder utsikt mot poolen. Utöver att dra nytta av bekvämligheter som kemtvätt/tvättjänster och en bar kan du hålla dig uppkopplad via gratis wi-fi på rummet.
  • Här följer några ytterligare förmåner:
    • 2 utomhuspooler och en barnpool
    • Gratis vanlig parkering
    • Frukostbuffé (tilläggsavgift), flygtransfer tur och retur (avgift tillkommer) och en dygnet runt-öppen reception
    • En varuautomat, en hiss och 6 mötesrum
  • Om rummen
  • Samtliga 150 rum hos The Orient Star Resort Lumut har bekvämligheter som luftkonditionering, samt extra förmåner såsom gratis wi-fi och minibarer.
  • Du kan även räkna med följande bekvämligheter:
    • Badrum med duschar och bidéer
    • Tv med satellitkanaler
    • Minikylskåp, vattenkokare och daglig städning

Liknande boenden

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt på begäran mot en tilläggsavgift
  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området
  • Tillgänglighetsanpassad parkering finns tillgänglig

Mat och dryck

  • Frukostbuffé tillgänglig dagligen 06.30–10.30 mot en avgift: MYR 30 för vuxna ochMYR 22 för barn
  • En bar/lounge
  • En restaurang
  • Ett kafé/fik

Restauranger på området

  • Nilam Bistro
  • Tiara Coffee House

Att göra

  • 2 utomhuspooler
  • Barnpool

Familjevänligt

  • 2 utomhuspooler
  • Barnpool
  • Extrasäng (tilläggsavgift)
  • Minikylskåp
  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättmöjligheter
  • Varuautomat
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Conciergetjänster
  • Kemtvätt/tvättservice
  • Städning varje dag

Business-service

  • 6 mötesrum
  • Business-service

Utomhus

  • Terrass
  • Trädgård

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Hiss
  • Rullstolar finns på plats
  • Tillgänglighetsanpassad allmän toalett
  • Tillgänglighetsanpassad conciergedisk
  • Tillgänglighetsanpassad parkering
  • Tillgänglighetsanpassad pool
  • Tillgänglighetsanpassad registreringsdisk
  • Tillgänglighetsanpassat (kan finnas begränsningar)

Mer

  • 1 byggnad
  • 3 våningar
  • Balsal
  • Bankettsal
  • Byggdes 1993
  • Platser anvisade för rökning

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Extrasäng (tilläggsavgift)

Badrum

  • Bidé
  • Dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Privat badrum

Underhållning

  • Tv med satellitkanaler

Mat och dryck

  • Begränsad rumsservice
  • Elektrisk vattenkokare
  • Gratis vatten på flaska
  • Minibar
  • Minikylskåp
  • Te-/kaffebryggare

Mer

  • Anslutande rum tillgängliga
  • Luftkonditionering
  • Skrivbord
  • Telefon

Regler

Incheckning

Incheckning från 15.00
Sen incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 12.00

Incheckningsinstruktioner

Gäster erbjuds transport från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet med reseinformation i förväg med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

Djur och assistanshundar ej tillåtna

Barn och extrasängar

Barn är välkomna.
2 barn på upp till 12 år bor gratis i förälderns eller vårdnadshavarens rum, vid bruk av ordinarie sängar.
Extrasängar finns att hyra för MYR 80 per natt.
Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Deposition: MYR 100.00 per boende, per vistelse

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

Extra tillval

  • Avgift för frukostbuffé: MYR 30 för vuxna och MYR 22 för barn
  • Avgift för flygtransfer: MYR 250 per fordon (enkel resa, max. antal passagerare 4)
  • Avgift för extrasäng: MYR 80 per natt

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Att hålla koll på

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
Långtidsuthyrning är möjlig.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetaljer: brandsläckare och rökdetektor.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Djur och assistanshundar är ej tillåtna.

Vanliga frågor och svar

Finns det pool på The Orient Star Resort Lumut?

Ja, boendet har 2 utomhuspooler och en barnpool.

Är The Orient Star Resort Lumut husdjursvänligt?

Nej, husdjur är inte tillåtna på boendet.

Hur mycket kostar det att parkera vid The Orient Star Resort Lumut?

Vanlig parkering är gratis på det här boendet.

Vilka är incheckningstiderna för The Orient Star Resort Lumut?

Incheckning börjar 15.00. Sen incheckning är möjlig under begränsade tider.

Vilken utcheckningstid gäller för The Orient Star Resort Lumut?

Utcheckning sker senast klockan 12.00.

Erbjuder The Orient Star Resort Lumut flygtransfer?

Ja, transport till/från flygplatsen erbjuds och körs (tillgänglig på begäran). En avgift på MYR 250 per fordon tas ut.

Var ligger The Orient Star Resort Lumut?

Detta hotell vid havet ligger 0,6 km från Lumut Jetty och 4,9 km från Mangrove Swamp Park. Mindre än tre mil härifrån hittar du dessutom Teluk Batik Beach och Damai Laut Golf and Country Club.